Καλησπέρα παιδιά και καλή εβδομάδα.

Έχω το εξής ζήτημα στο οποίο θέλω βοήθεια.

Εχω αγοράσει το 5.1 home cinema samsung ht j4550/en το οποίο διαθέτει 1 hdmi out και 1 optical in.

Η ανάγκη που έχω είναι η εξής:

θέλω πάνω στο home cinema να συνδεσω TV, Nintendo switch, PC. Θέλω απο όλα όμως να έχω 5.1 ηχο.

Το nintendo (υποστηρίζει surround ηχο 5.1) εχει έξοδο μόνο για hdmi. Οπότε θα χρειαστώ αντίστοιχο μηχάνημα που απο το hdmi κάνει extract hdmi+spdif.
Για παράδειγμα το https://www.amazon.co.uk/gp/product/...FUN5ZOCD&psc=1

Η TV μου, αν και έχει optical output, πρακτικά, τα κανάλια μας δεν μεταδίδουν ηχο 5.1 οπότε δεν χάνω κάτι.

Στο pc εχω optical output και hdmi.

Η ερώτησή μου είναι εξής.
Με το παραπάνω μηχάνημα απο το αμαζον, θα καταφέρω να συνδέσω ολα αυτά στο home cinema με ηχο 5.1;

Για όποιον τυγχάνει να έχει ενα τέτοιο μηχάνημα οπως αυτο του αμαζον, αν και απλοϊκή απορία, απο το controller του μετατροπέα, οταν γυρίζω στην αντίστοιχη θύρα θα μεταφέρει μεσω της spdif τον ήχο απο το αντίστοιχο μηχάνημα;

Εαν κάτι δεν λαμβάνω υπόψιν, πείτε μου εναλλακτικούς τρόπους.

Επιπλέον γνωρίζω οτι εαν είχα μια μονάδα home cinema με περισσότερα connections δεν θα είχα αυτό το πρόβλημα αλλά πρόκειτε για δώρο που μου έγινε οπότε είναι κρίμα να το βάλω στην άκρη ενω μπορώ να "σωσω" την κατάσταση με μια εναλλακτική λύση.