Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 33
  1. #1
    Εγγραφή
    24-07-2015
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Καλησπέρα,

    Μήπως γνωρίζει κανείς πότε υπολογίζεται να συνδεθούν οι γραμμές των οπτικών ινών στον Εύοσμο; Μένω κεντρικά στον Εύοσμο (150 μέτρα από την πλατεία και λιγότερο από 100 από το κουτί που σύνδεσαν στην στάση Εκκλησία) και ακόμα είμαι με 24 mpbs ADSL (πρακτικά 6 στις καλές μέρες, λιγότερο στις κακές του). Λήγει το συμβόλαιο μου τον Δεκέμβριο και δεν ξέρω τι να κάνω...

    Να σημειωθεί πως πήρα τηλέφωνο στην Vodafone, που όπως έμαθα αυτή πέρασε τις οπτικές ίνες, και μου είπαν οτι δεν έχουν τεθεί σε λειτουργία ακόμα (1 χρόνο περίπου αφότου τις πέρασαν!) και οτι δεν γνωρίζουν πότε θα τις λειτουργήσουν...

  2. #2
    Εγγραφή
    07-10-2005
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα

    Και εγώ δίπλα στη πλατεία μένω,τις οπτικές και τις καμπίνες τις πέρασαν τον Μάιο μπροστά στο σπίτι μου.Στο χρονοδιάγραμμα της Vodafone ήταν 3ο τρίμηνο του 2018(για ολοκλήρωση των έργων).Ακριβώς πότε θα ενεργοποιηθούμε κανείς δεν ξέρει,αλλά -χωρίς να έχω πληροφόρηση- φαντάζομαι με τη νέα χρονιά θα αρχίσει να υπάρχει διαθεσιμότητα. Ελπίζω κάπου εκεί και να μην είναι wishful thinking η εκτίμηση μου..

  3. #3
    Εγγραφή
    04-12-2007
    Περιοχή
    ΕΥΟΣΜΟΣ
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΘΕΡΙΟ
    Router
    Thomson
    SNR / Attn
    20(dB) / 39(dB)
    Ρε παιδιά μένετε Εύοσμο περιοχή που έχει κάλυψη η inalan με 100 down 100 upload με 28 ευρώ κ περιμένετε να έρθουν οι άλλοι να πληρώνετε τα διπλά λεφτά κ για μικρότερη upload ταχυτητα;;;
    Μπορείτε να μου εξηγήσετε τον λογο;;;
    Έχω την inalan 10 μήνες κ η γραμμή πετάει βλέπω κ κατεβάζω ότι θέλω επιτέλους έχω ίντερνετ είπα όταν την έβαλα μετά την εποχή του λίθου κ του χαλκού.....ήρθε η οπτική ίνα μέσα στο σπίτι μου .......

  4. #4
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    2.396
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 ~
    ISP
    INALAN
    Router
    ΖΤΕ F670L
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xrhstos2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε παιδιά μένετε Εύοσμο περιοχή που έχει κάλυψη η inalan με 100 down 100 upload με 28 ευρώ κ περιμένετε να έρθουν οι άλλοι να πληρώνετε τα διπλά λεφτά κ για μικρότερη upload ταχυτητα;;;
    Μπορείτε να μου εξηγήσετε τον λογο;;;
    Έχω την inalan 10 μήνες κ η γραμμή πετάει βλέπω κ κατεβάζω ότι θέλω επιτέλους έχω ίντερνετ είπα όταν την έβαλα μετά την εποχή του λίθου κ του χαλκού.....ήρθε η οπτική ίνα μέσα στο σπίτι μου .......
    Εντάξει δεν είναι όλα ρόδινα. Στο νήμα της Inalan έχουμε αναλύσει αρκετά τα υπέρ και τα κατά. Εν συντομία:

    Υπέρ:
    1. Οπτική μέχρι το σπίτι οπότε ξεφεύγεις από όλα τα αρνητικά του χαλκού.
    2. Εγγυημένο Download/ Upload λόγω της οπτικής.
    3. Μεγαλύτερο Upload.

    Κατά:
    1. Στην τιμή πρέπει να υπολογίσεις έξτρα την τηλεφωνία.
    2. Εγκατάσταση της ίνας στο διαμέρισμα και ενδεχόμενα μερεμέτια ή δυσκολίες με γείτονες.
    3. Πιθανό πρόβλημα με torrent (ακόμα δεν ξέρουμε τι γίνεται αν και φαίνεται ότι θα επιλυθεί με νέες γραμμές από μεριάς Inalan).

    Υπάρχουν και κάποια άλλα πιο τεχνικής φύσεως όπως κλειδωμένο router, και μη υποστήριξη bridge mode και άλλα τέτοια αλλά δεν αγγίζουν τους περισσότερους χρήστες.

  5. #5
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spsomas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντάξει δεν είναι όλα ρόδινα. Στο νήμα της Inalan έχουμε αναλύσει αρκετά τα υπέρ και τα κατά. Εν συντομία:

    Υπέρ:
    1. Οπτική μέχρι το σπίτι οπότε ξεφεύγεις από όλα τα αρνητικά του χαλκού.
    2. Εγγυημένο Download/ Upload λόγω της οπτικής.
    3. Μεγαλύτερο Upload.

    Κατά:
    1. Στην τιμή πρέπει να υπολογίσεις έξτρα την τηλεφωνία.
    2. Εγκατάσταση της ίνας στο διαμέρισμα και ενδεχόμενα μερεμέτια ή δυσκολίες με γείτονες.
    3. Πιθανό πρόβλημα με torrent (ακόμα δεν ξέρουμε τι γίνεται αν και φαίνεται ότι θα επιλυθεί με νέες γραμμές από μεριάς Inalan).

    Υπάρχουν και κάποια άλλα πιο τεχνικής φύσεως όπως κλειδωμένο router, και μη υποστήριξη bridge mode και άλλα τέτοια αλλά δεν αγγίζουν τους περισσότερους χρήστες.
    Υπέρ:
    Συμφωνώ σε όλα

    Κατά:
    1. Στην τιμή πρέπει να υπολογίσεις έξτρα την τηλεφωνία.

    Και στον ΟΤΕ την πληρώνεις την τηλεφωνία απλά είναι ενσωματωμένη στη τιμή. Αν βάλεις Fiberspeed 100 στα 50€ περίπου που κοστίζει τα 20 είναι για τηλεφωνία. Μπορείς να υποβαθμίσεις την γραμμή του ΟΤΕ σε home Telephony ώστε να έχεις με 20€ τηλέφωνα και με 28€ internet απο την INALAN και α σου βγαίνει το ίδιο σύνολο στη τιμή

    2. Εγκατάσταση της ίνας στο διαμέρισμα και ενδεχόμενα μερεμέτια ή δυσκολίες με γείτονες.

    Το καλώδιο της οπτικής είναι μισό σε πάχος από ένα καλώδιο δικτύου. Σιγά τα μερεμέτια, μια μικρή διακριτική τρυπούλα στο τοίχο. Από την άλλη Γιατί το βάζεις στα κατά; Απο τον ΟΤΕ δηλαδή πως έρχεται η οπτική στο σπίτι; δεν χρειάζεται τρύπα;

    3. Πιθανό πρόβλημα με torrent...

    Αν και έχω δει το νήμα από συμφορομίτες που αναφέρουν προβλήματα προσωπικά εγώ δεν έχω πρόβλημα με torrent
    Αν υπάρχει πρόβλημα δεν είναι καθολικό ίσως είναι μεμονωμένες περιπτώσεις

    4 ...κλειδωμένο router, και μη υποστήριξη bridge mode...

    Αυτό θα έλεγα είναι το μοναδικό πρόβλημα για μένα. Δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω τις δυνατότητες του fritzbox για πρόσβαση απο έξω, για VPN κλπ. Το οποίο λύνεται με μερικά ευρώ παίρνοντας block 4 IPs
    Να ξέρεις πως με την έλλειψη διαθεσιμότητας IPv4 διευθύνσεων και ο ΟΤΕ δεν δίνει public IP. Από προεπιλογή δίνει IP 100.xxx.xxx.xxx η οποία είναι πίσω από NAT. Θα χρειαστεί να μιλήσεις με την τεχνική υποστήριξη και να πεις οτι χρειάζεσαι public IP για να στην αλλάξουν. (πχ για να δουλέψουν οι κάμερες)

  6. #6
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    2.396
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 ~
    ISP
    INALAN
    Router
    ΖΤΕ F670L
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelios4711 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπέρ:
    Συμφωνώ σε όλα

    Κατά:
    1. Στην τιμή πρέπει να υπολογίσεις έξτρα την τηλεφωνία.

    Και στον ΟΤΕ την πληρώνεις την τηλεφωνία απλά είναι ενσωματωμένη στη τιμή. Αν βάλεις Fiberspeed 100 στα 50€ περίπου που κοστίζει τα 20 είναι για τηλεφωνία. Μπορείς να υποβαθμίσεις την γραμμή του ΟΤΕ σε home Telephony ώστε να έχεις με 20€ τηλέφωνα και με 28€ internet απο την INALAN και α σου βγαίνει το ίδιο σύνολο στη τιμή

    2. Εγκατάσταση της ίνας στο διαμέρισμα και ενδεχόμενα μερεμέτια ή δυσκολίες με γείτονες.

    Το καλώδιο της οπτικής είναι μισό σε πάχος από ένα καλώδιο δικτύου. Σιγά τα μερεμέτια, μια μικρή διακριτική τρυπούλα στο τοίχο. Από την άλλη Γιατί το βάζεις στα κατά; Απο τον ΟΤΕ δηλαδή πως έρχεται η οπτική στο σπίτι; δεν χρειάζεται τρύπα;
    1. Πρόγραμμα 100αρι στον ΟΤΕ μετά από τηλεφωνική προσφορά έχει κατέβει στα 36-37€. Επίσης δεν μιλάμε και με SFBB που πάει μισή τιμή.

    2. Μπορείς να πάρεις 100αρι από άλλους ακόμα και από χαλκό οπότε δεν αλλάζει τίποτα στο σπίτι σου (γι' αυτό ανέφερα μερεμέτια)

  7. #7
    Εγγραφή
    04-12-2007
    Περιοχή
    ΕΥΟΣΜΟΣ
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΘΕΡΙΟ
    Router
    Thomson
    SNR / Attn
    20(dB) / 39(dB)
    Συμφωνώ με τον φίλο παραπάνω που απάντησε για τα προβλήματα που λες κ το για την inalan.

    Λοιπόν εγώ την έχω από τον Μάρτιο η εγκατάσταση που έκανε ο τεχνικός ήταν τέλεια κ ούτε μια τρύπα δεν μου άνοιξε γιατί την οπτική την πέρασε από την υφιστάμενη τρύπα που έχω για την δορυφορική της cosmote TV.

    Στην cosmote δεν πληρώνεις τέλη εγκατάστασης κ ενεργοποιησης;; Αποκλείεται αλλά κ να μην τα πληρώνεις για 10 μήνες που το έχω κ επιτέλους χαίρομαι το ίντερνετ χαλάλι τους.

    Λέτε για τα τεχνικά που αυτά δεν τα γνωρίζω γιατί είμαι ένας μέσος χρήστης, τώρα για τα τορεντ πριν 10 μέρες είχα κάποιο θέμα αλλά λύθηκε νομίζω γιατί τώρα κατεβάζει κανονικά.

    Κ κάτι άλλο που για εμένα είναι πολύ βασικό που δίνει η inalan σε σχέση με όλους τους άλλους είναι το 100αρι upload που αυτό δεν το δίνει νομίζω καμία άλλη εταιρία. Δεν λέω καλά κ τα 100 κ τα 200 του down αλλά ρε μάγκες αν θες να ανεβάσεις φωτογραφίες βίντεο στο cloud τι γινεται;;; πόση ώρα θα κάνεις με την 20αρα κ την 20αρα κ πόση με την 100αρα;;;

    - - - Updated - - -

    Κ όσον αφορά κ το τηλ εγώ έχω με 2 ευρώ επιπλέον Μόνο να με καλούν κ είμαι οκ το έχω κ στο κινητό κ είμαι πολύ καλύτερα με το voip, έχει τα θέματα του βέβαια που δεν ξέρω αν με το να κάνω το premium πακέτο στο zoiper θα λυθεί αλλά δεν με νοιάζει κ τόσο γιατί έχουμε τα κινητά με πάρα πολύ χρόνο ομιλίας κ μιλάμε από εκεί.

  8. #8
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Το κυριότερο κίνητρο για μετάβαση στην INALAN ΔΕΝ είναι οι τιμές
    Είναι ότι στον Εύοσμο ΔΕΝ έχουμε άλλη επιλογή. Είμαστε αναγκασμένοι να μείνουμε στο έως 24 ADSL το οποίο μεταφράζεται σε μένα τουλάχιστον σε 8 download/ 0,25 ! upload. Δεν παλεύονται αυτές οι ταχύτητες.
    Καμιά εταιρία δεν έχει μεσοπρόθεσμο πλάνο για αναβάθμιση των γραμμών στον δρόμο που είμαι.
    Ακόμη και να συμφωνούσα σε όλα τα αρνητικά που λες, ακόμη και ακριβότερη να ήταν πάλι θα έβαζα INALAN γιατί όπως είπα δεν έχουμε άλλη επιλογή.
    Μια και δεν έχει συμβόλαιο και μπορείς να σταματήσεις όποτε θέλεις είπα ας τη βάλω για το καλοκαίρι και αν δω ότι βγαίνει ακριβά το σύνολο (έχω κρατήσει τον ΟΤΕ) ή έχει προβλήματα την σταματάω. Ένα Χρόνο και κάτι μετά δεν μπορώ να διανοηθώ καν να τη σταματήσω. Ψάχνω τρόπους να κόψω την ΟΤΕ σύνδεση μου που στο μεταξύ κατάφερε και με "έδεσε" με νέο 24άμηνο συμβόλαιο.

    Βάλτε την παιδιά. Έστω και για ένα μήνα. Και ελάτε ξανά εδώ σε αυτό το νήμα μετά να συζητήσουμε πάλι για τα αρνητικά της

  9. #9
    Εγγραφή
    04-12-2007
    Περιοχή
    ΕΥΟΣΜΟΣ
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΘΕΡΙΟ
    Router
    Thomson
    SNR / Attn
    20(dB) / 39(dB)
    Έτσι ακριβώς είναι παίζει χωρίς αντίπαλο μέχρι τώρα όταν μέσα στο 19 που έχω μάθει ξεκινήσουν οι υπόλοιποι τότε τα λέμε, Αν κ το ξαναλέω αυτό το 100 upload που δεν έχουν οι άλλοι για μένα θα είναι πολύ δύσκολο να αλλάξω πάροχο με 10 κ 20 που δίνουν όλοι οι άλλοι.
    Κ όπως είπες όταν είμαστε με ταχύτητες εδώ στην νεα πολιτεία που είναι εγώ 6 μάξιμουμ κ βάζεις την ιναλαν είναι σαν να είχες zastava κ ξαφνικά μπαίνεις σε Ferrari γυρνάς ξανά στο zastava ;;;;
    Δύσκολα......

  10. #10
    Εγγραφή
    07-10-2005
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xrhstos2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε παιδιά μένετε Εύοσμο περιοχή που έχει κάλυψη η inalan με 100 down 100 upload με 28 ευρώ κ περιμένετε να έρθουν οι άλλοι να πληρώνετε τα διπλά λεφτά κ για μικρότερη upload ταχυτητα;;;
    Μπορείτε να μου εξηγήσετε τον λογο;;;
    Πολύ απλά γιατί δεν υπάρχει παντού διαθεσιμότητα στον Εύοσμο...


    Είμαι κοντά στην πλατεία και αν και στην τελευταία ενημέρωση του χάρτη με την διαθεσιμότητα στο site της Inalan που έγινε τον Οκτώβριο με έχει μέσα,μίλησα με την Inalan και μου είπαν πως εκεί που είμαι για γραφειοκρατικούς λόγους δεν μπορούν να επεκταθούν για την ώρα,γιατί προφανώς δεν τους δίνουν άδεια να σκάψουν...Πιο συγκεκριμένα μου είπαν πως η οδός μου ανήκει στην περιφέρεια και όχι στον Δήμο Ευόσμου,οπότε πρέπει από εκεί να πάρουν άδεια.
    Έχει κλείσει δύο χρόνια μιλάω με inalan και απλά μόνο μου λένε υπάρχει μελλοντικό πλάνο επέκτασης.Θα έβαζα αλλά δεν είναι στο χέρι μου.Μόλις δοθεί διαθεσημοτητα στο άμεσο μέλλον τώρα που γέμισε καμπίνες η Vodafone την περιοχή,θα αναβαθμίσω σε vdsl.

  11. #11
    Εγγραφή
    04-12-2007
    Περιοχή
    ΕΥΟΣΜΟΣ
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΘΕΡΙΟ
    Router
    Thomson
    SNR / Attn
    20(dB) / 39(dB)
    Καλημέρα,φυσικά κ δεν υπάρχει παντού κάλυψη αφού ο Εύοσμος είναι πολύ μεγάλος δήμος,αλλά όπου υπάρχει δεν το συζητάμε για το ποια επιλογή πρέπει να κάνεις στην αναζήτηση παρόχου

  12. #12
    Εγγραφή
    01-06-2014
    Μηνύματα
    71
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    Huawei-MikroTik hap ac2
    Καλημέρα παιδιά!! Υπάρχει κάποιος εδώ που να έκανε νέα σύνδεση με την Inalan στην νέα επέκταση που ξεκίνησαν πριν τα Χριστούγεννα; (πάνω από την Ελευθερίας)

  13. #13
    Εγγραφή
    11-01-2019
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλως σας βρηκα...και να σας ευχηθω ενα υγιες και ευτυχισμενο 2019....και να σας ζητησω συγγνωμη για το σεντονι που ακολουθει.

    Εκανα την δηλωση ενδιαφεροντος πριν 2 μηνες, και παρακολουθω το φορουμ συχνα για τεχνικα θεματα κυριως....μιας που δεν το'χω ντιπ!. Εχθες η εταιρια επικοινωνησε μαζι μου για να τσεκαρουν εαν ακομα ενδιαφερωμε και μια σχετικη ενημερωση. Αναφορικα λοιπον, το δυκτιο εχει φτασει στο υψος της οδου Δημοκρατιας(ενα τετραγωνο πριν την Αντ. Τριτση)και Ανατολικα της Εθ. Αντιστασεως, και πως σε ενα μηνα θα υπαρξει και 2η επικοινωνια για τα περετερω. Θα ηθελα να ρωτησω τους εχωντες, τις εμπειριες τους για την συνδεση, να υποθεσω πως οι πιο πολλοι εισαστε κατικοι πολυκατοικιων, οπου οπως καταλαβενετε το εγχειρημα(εγκατασταση/συνδεση στον 5ο-6ο οροφο μαλιστα) θα εχεις και τις δικες του ιδιαιτεροτητες. Βασικα ο παρων μου παροχος αυτην την στιγμη(forthnet+nova tv) ειναι για κλαματα η γελια, αναλογα την διαθεση, με υποτιθεμενη ταχυτητα στα 1.3mbs/dl στις καλες του,και μαλιστα το ondemand με την νοβα....κυριολεκτικα να σερνεται επι μονιμου βασης ανεξαρτητου ωρας !! Μαλιστα οι τεχνικοι της φορθνετ εκαναν...ντεμεκ...τα "δικα τους" τεστακια...και μου ειπαν πως συνδεωμε στα 3-4mbs..ετσι χουβαρνταδικα !! με τα πολλα με τα λιγα λοιπον πιστευω πως καταληγω σε 2 επιλογες. Α) Διακοπη φορθνετ, οπου κραταω νοβα και θα πλερωσω ενα 147ρι λογω τερματισμου συμβολαιου, η Β) Κραταω νοβα+φορθνετ-για σταθερη και μονο- λογω οτι εχω ακομα 1 χρονο συμβολαιο, και συνδεωμε με ιναλαν για το ιντερνετι, και στον χρονο βλεπω και κανω.

    Και καπου εδω ερχετε η δευτερη και η 3η ερωτηση...για τους εχωντες και για τους ψαγμενους.

    2)Λογω οτι μενω σε οροφοδιαμερισμα 5ο και 6ο οροφο, το ρουτερ θα ηθελα να εγκατασταθει στον 5ο,(να αναφερω πως οι οροφοι επικοινωνουν με εσωτ. σκαλα) θα χρειαστω λοιπον ειδικο επαναληπτη(repeater)για οπτικες ινες? η καλυπτομαι με τον παρων?

    3)Eπισης, υπαρχει η δυνατοτητα απο το ρουτερ, συνδεση μεσω cat5e Ethernet καλωδιο, να κουμπωσω στον αποκωδικοποιητη της nova για το ondemand?

    Να αναφερω πως εχω ρουτερ DGND3700v2 της NetGear και repeater παλι της NetGear Model WN3500RP-8C.

    Ξανα, συγγνωμη για το μακροσκελες ποστ, και για τα οποια ορθογραφικα η/και συντακτικα λαθη.

    Ολες οι απαντησεις σας ευπροσδεκτες.

  14. #14
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    2.396
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 ~
    ISP
    INALAN
    Router
    ΖΤΕ F670L
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SataSouta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Α) Διακοπη φορθνετ, οπου κραταω νοβα και θα πλερωσω ενα 147ρι λογω τερματισμου συμβολαιου, η Β) Κραταω νοβα+φορθνετ-για σταθερη και μονο- λογω οτι εχω ακομα 1 χρονο συμβολαιο, και συνδεωμε με ιναλαν για το ιντερνετι, και στον χρονο βλεπω και κανω.

    Και καπου εδω ερχετε η δευτερη και η 3η ερωτηση...για τους εχωντες και για τους ψαγμενους.

    2)Λογω οτι μενω σε οροφοδιαμερισμα 5ο και 6ο οροφο, το ρουτερ θα ηθελα να εγκατασταθει στον 5ο,(να αναφερω πως οι οροφοι επικοινωνουν με εσωτ. σκαλα) θα χρειαστω λοιπον ειδικο επαναληπτη(repeater)για οπτικες ινες? η καλυπτομαι με τον παρων?

    3)Eπισης, υπαρχει η δυνατοτητα απο το ρουτερ, συνδεση μεσω cat5e Ethernet καλωδιο, να κουμπωσω στον αποκωδικοποιητη της nova για το ondemand?

    Να αναφερω πως εχω ρουτερ DGND3700v2 της NetGear και repeater παλι της NetGear Model WN3500RP-8C.

    Ξανα, συγγνωμη για το μακροσκελες ποστ, και για τα οποια ορθογραφικα η/και συντακτικα λαθη.

    Ολες οι απαντησεις σας ευπροσδεκτες.
    Καλή χρονιά και σε σένα και καλώς ήρθες στο φόρουμ.

    Για τις ερωτήσεις Α και Β: Η Inalan έχει μια ευκολία για νέους συνδρομητές που το ονομάζει ομαλή μετάβαση.
    Αυτή είναι ως εξής: Αν είσαι ήδη σε πάροχο με συμβόλαιο και θες να το σπάσεις μπορεί η εταιρεία να σου πληρώσει το πέναλτι και να μεταβείς σε αυτήν. Π.Χ δίνεις τα 147€ στην NOVA παίρνεις την απόδειξη την καταθέτεις στην Inalan και αυτοί μετά σου δίνουν "δώρο" τα 147€ σε πάγια, στην δική σου περίπτωση 5 και κάτι μήνες. ΠΡΟΣΟΧΗ το μέγιστο ποσό που μπορεί να σου δώσει είναι 168€ ήτοι 6 μήνες. Βέβαια τα παραπάνω ΠΑΝΤΑ σε συνεννόηση με την εταιρεία να μην βρεθείς προ εκπλήξεως.

    2. Δεν θα χρειαστείς ειδικό επαναλήπτη απλά θα πρέπει να τον σετάρεις στο νέο Router που θα σου δώσει η Inalan.

    3. Φυσικά και μπορείς να βάλεις καλώδιο από το router στον αποκωδικοποιητή, δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα.

  15. #15
    Εγγραφή
    01-06-2014
    Μηνύματα
    71
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    Huawei-MikroTik hap ac2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spsomas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλή χρονιά και σε σένα και καλώς ήρθες στο φόρουμ.

    Για τις ερωτήσεις Α και Β: Η Inalan έχει μια ευκολία για νέους συνδρομητές που το ονομάζει ομαλή μετάβαση.
    Αυτή είναι ως εξής: Αν είσαι ήδη σε πάροχο με συμβόλαιο και θες να το σπάσεις μπορεί η εταιρεία να σου πληρώσει το πέναλτι και να μεταβείς σε αυτήν. Π.Χ δίνεις τα 147€ στην NOVA παίρνεις την απόδειξη την καταθέτεις στην Inalan και αυτοί μετά σου δίνουν "δώρο" τα 147€ σε πάγια, στην δική σου περίπτωση 5 και κάτι μήνες. ΠΡΟΣΟΧΗ το μέγιστο ποσό που μπορεί να σου δώσει είναι 168€ ήτοι 6 μήνες. Βέβαια τα παραπάνω ΠΑΝΤΑ σε συνεννόηση με την εταιρεία να μην βρεθείς προ εκπλήξεως.
    Αυτό υπάρχει κάπου στο site της Inalan; Έχει γίνει όντως σε συνδρομητές της Inalan;

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. περι οπτικων ινων Βύρωνας
    Από airams στο φόρουμ FTTH
    Μηνύματα: 1633
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-05-22, 23:25
  2. Μηνύματα: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-10-18, 13:54
  3. Μηνύματα: 131
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-07-18, 13:08
  4. Μηνύματα: 78
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-18, 14:05
  5. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-11-17, 19:44

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας