Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    06-08-2011
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Γεια σε όλους/ες! Έχω ένα πρόβλημα στη δουλειά μου. Στη vga έξοδο του σταθερού υπολογιστή μου, έχω split που στέλνει ένα vga στην οθόνη του pc και ένα vga σε προτζέκτορα που θέλω να είναι μόνιμα συνδεδεμένος στο pc. Ενώ, όμως, το pc μου, χωρίς συνδεδεμένο προτζέκτορα, βγάζει ανάλυση full hd, όταν συνδέω τον προτζέκτορα και επανεκκινώ το pc, η ανάλυση του pc πέφτει πολύ. Με άλλα λόγια, παρόλο που όταν συνδέω τον προτζέκτορα στο (ανοιχτό εκείνη τη στιγμή) pc, η υψηλή ανάλυση μένει ίδια, εάν κάνω επανεκκίνηση το pc με την τρέχουσα συνδεσμολογία, η ανάλυση πέφτει. Μέσα από το μενού του προτζέκτορα δεν κατάφερα κάτι. Επίσης δοκίμασα και την εφαρμογή "ultramon", αλλά δεν έβγαλα άκρη. Δυστυχώς δεν έχω την ευχέρεια να συνδέσω το pc με την οθόνη του με άλλον τρόπο εκτός vga -μόνο με display port, αλλά έτσι, όταν εκκινεί το pc, βλέπει ως βασική οθόνη αυτή του προτζέκτορα και δεν έχω εικόνα έτσι πουθενά. Έχετε να μου προτείνετε κάποια άλλη λύση;

  2. #2
    Εγγραφή
    17-04-2005
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    1.038
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Vodafone - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ZTE ZXHN H268Q
    Path Level
    Interleaved
    Οι projectors έχουν δικά τους χαρακτηριστικά και μέσα σε αυτά είναι η μέγιστη ανάλυση που υποστηρίζουν.
    Δες το δικό σου μοντέλο ποιά είναι η μέγιστή του ανάλυση και βάλε αυτή και στο PC αν θέλεις.
    Δες αν έχει η κάρτα σου 2η έξοδο και μπορείς να συνδέσεις τον projector απευθείας έστω και με κάποιο μετατροπέα ώστε να είναι και οι 2 ταυτόχρονα.
    Ανάλογα με την κάρτα γραφικών μπορείς να κάνεις clone την κεντρική οθόνη σου στον projector (όταν είναι ανοικτός πρέπει να ανιχνεύεται σαν 2η οθόνη).
    Πιθανόν και να μπορείς να κάνεις extended desktop τον projector (αλλά δεν είμαι σίγουρος) ώστε να μπορεί να έχει διαφορετική ανάλυση από την οθόνη σου και απλώς να μετακινείς το παράθυρο/πρόγραμμα που σε ενδιαφέρει εκεί.
    ASUS ROG Crosshair VI Hero, AMD R7 3700X, CM MasterLiquid Pro 240, 32GB(4x8) G.Skill FlareX 3200. Dell/LSI 9260-8i, 2TB WD SN850,
    ASUS TUF RX 6800XT, EVGA Supernova 850 G2, CM Cosmos II, Sound Blaster Zx, DTT 3500 5.1, Dell G3223D + Samsung L27D850

    Earth & Beyond Emulator Project Now LIVE!

  3. #3
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    Βλέπω ότι και η οθόνη και ο προβολέας είναι συνδεδεμένοι στην ίδια έξοδο της κάρτας γραφικών. Μάλλον αυτό είναι το πρόβλημα σου.
    Όταν είναι ήδη ανοιχτό το PC η έξοδος VGA τροφοδοτεί την οθόνη με εικόνα ανάλυσης 1920x1080. Όταν ανάψεις και τον προβολέα αυτός θα δεχθεί το ίδιο 1920x1080 σήμα και θα το κάνει downscale στην δική του native resolution.

    Όταν κάνεις επανεκκίνηση το PC, η κάρτα γραφικών θεωρεί οτι πρέπει να βγάλει σήμα όσο το maximum native resolution του προβολέα. Όμως αυτό το native resolution είναι διαφορετικό από το native resolution της οθόνης και κάνοντας clone η ανάλυση της οθόνης σου θα γίνει όσο του προβολέα και θα έχεις μαυρα περιθώρια αριστερά και δεξία (αν ο προβολέας έχει aspect ratio 4:3). Ενδεχομένως αν μπορούσες να κάνεις force το λειτουργικό να ξεκινάει με 1920x1080 θα το έλυνες το πρόβλημα. Δεν ξέρω πως μπορεί να γίνει. Ίσως πειράζοντας registry; Κάποιο αρχείο; Θέλει ψάξιμο, δεν το γνωρίζω. Νομίζω σε linux γίνεται με το xorg.conf, αλλά δεν έχω ιδέα από linux.

    Η δαπανηρή λύση είναι ένας προβολέας με native ανάλυση 1920x1080 και ψηφιακές συνδέσεις παντού.

    Μία άλλη λύση είναι ενδεχομένως να κάνεις το εξής :
    Αν όντως ισχύει η υπόθεση μου ότι ο προβολέας σου κάνει support την 1920x1080 ανάλυση (και την κάνει downscale).
    Θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις δύο εξόδους στην κάρτα γραφικών σου και όχι μία όπως κάνεις τώρα ώστε πλεόν η κάρτα γραφικων να βλέπει σαν ξεχωριστή συσκευή την οθονη και το projector. Και μάλιστα να σετάρεις την οθόνη ως primary display.

    Μετά να προσπαθήσεις να χρησιμοποιήσεις ψηφιακές συνδέσεις. Η οθόνη σου ενδεχομένως έχει DVI, ή HDMI ή Display Port. Χρησιμοποίησε το. Δες αν έχει και ο προβολέας κάποιο ψηφιακό connection. Και επίλεξε αυτό.

    Καλό θα ήταν να μας στείλεις φωτογραφία τα ports του προβολέα, της κάρτας γραφικων σου και της οθόνης. Ίσως υπάρχει δυνατότητα καλύτερης συνδεσμολογίας από την υπάρχουσα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος netlag : 25-10-18 στις 13:29.

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  4. #4
    Εγγραφή
    06-08-2011
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενδεχομένως αν μπορούσες να κάνεις force το λειτουργικό να ξεκινάει με 1920x1080 θα το έλυνες το πρόβλημα. Δεν ξέρω πως μπορεί να γίνει. Ίσως πειράζοντας registry; Κάποιο αρχείο; Θέλει ψάξιμο, δεν το γνωρίζω.

    Μία άλλη λύση είναι ενδεχομένως να κάνεις το εξής :
    Αν όντως ισχύει η υπόθεση μου ότι ο προβολέας σου κάνει support την 1920x1080 ανάλυση (και την κάνει downscale).
    Θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις δύο εξόδους στην κάρτα γραφικών σου και όχι μία όπως κάνεις τώρα ώστε πλεόν η κάρτα γραφικων να βλέπει σαν ξεχωριστή συσκευή την οθονη και το projector. Και μάλιστα να σετάρεις την οθόνη ως primary display.

    Μετά να προσπαθήσεις να χρησιμοποιήσεις ψηφιακές συνδέσεις. Η οθόνη σου ενδεχομένως έχει DVI, ή HDMI ή Display Port. Χρησιμοποίησε το. Δες αν έχει και ο προβολέας κάποιο ψηφιακό connection. Και επίλεξε αυτό.

    Καλό θα ήταν να μας στείλεις φωτογραφία τα ports του προβολέα, της κάρτας γραφικων σου και της οθόνης. Ίσως υπάρχει δυνατότητα καλύτερης συνδεσμολογίας από την υπάρχουσα.
    Αν μπορούσε κάποιος να μου πει πώς μπορεί να γίνει αυτό το "force", θα του ήμουν ευγνώμων. Όσο για τα Ports, θα τα βγάλω φωτογραφία αύριο και θα την ανεβάσω. Δυστυχώς είμαστε λίγο "δύσκαμπτοι" αν χρειαστεί αλλαγή συνδεσμολογίας, λόγω έλλειψης καλωδίων. Ο προβολέας βγάζει hdmi, αλλά το pc όχι... Μόνο vga και display port.

  5. #5
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βλέπω ότι και η οθόνη και ο προβολέας είναι συνδεδεμένοι στην ίδια έξοδο της κάρτας γραφικών. Μάλλον αυτό είναι το πρόβλημα σου.
    Όταν είναι ήδη ανοιχτό το PC η έξοδος VGA τροφοδοτεί την οθόνη με εικόνα ανάλυσης 1920x1080. Όταν ανάψεις και τον προβολέα αυτός θα δεχθεί το ίδιο 1920x1080 σήμα και θα το κάνει downscale στην δική του native resolution.
    Στην vga (dsub) υποδοχή αν στείλεις ανάλυση που δεν υποστηρίζει ο προβολέας απλά δεν θα δώσει εικόνα ο προβολέας.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από efthiktos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν μπορούσε κάποιος να μου πει πώς μπορεί να γίνει αυτό το "force", θα του ήμουν ευγνώμων. Όσο για τα Ports, θα τα βγάλω φωτογραφία αύριο και θα την ανεβάσω. Δυστυχώς είμαστε λίγο "δύσκαμπτοι" αν χρειαστεί αλλαγή συνδεσμολογίας, λόγω έλλειψης καλωδίων. Ο προβολέας βγάζει hdmi, αλλά το pc όχι... Μόνο vga και display port.
    Υπάρχει αντάπτορας displayport σε hdmi, όποτε θα πρέπει να κοιτάξεις προς εκείνη την λύση.
    Αν το θέλεις για να στέλνεις την ίδια εικόνα και στις δύο εικόνες μάλλον δεν θα σου κάνει πάλι όμως, καθώς το clone γίνεται με την χαμηλότερη ανάλυση που υποστηρίζουν οι δυο συσκευές

  6. #6
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Όπως ειπώθηκε και πριν θα πάρεις έναν αντάπτορα απο display port σε HDMI

    https://www.skroutz.gr/c/699/metatro...Port-HDMI.html

    Υποθέτοντας ότι έχεις Windows 10 θα κάνεις τα παρακάτω:

    Δεξί κλικ στην επιφάνεια εργασίας - ρυθμίσεις οθόνης
    θα σε βγάλει στο μενού ρυθμίσεων όπου θα δεις τις 2 οθόνες σου συνδεμένες.

    Μπορείς να τις μετακινήσεις δίπλα-δίπλα, πάνω-κάτω ή διαγώνια ανάλογα πως είναι τοποθετημένες στον χώρο σου.
    Δες πως τις έχω εγώ. Ο προβολέας είναι πάνω αριστερά.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1.PNG 
Εμφανίσεις:  1 
Μέγεθος:  159,4 KB 
ID: 198307

    Κάνεις scroll προς τα κάτω και επιλέγεις επέκταση αυτών των οθονών
    Ο λόγος που προτείνω επέκταση και όχι αναπαραγωγή είναι ότι με αυτή τη ρύθμιση μπορεί να έχει η κάθε οθόνη διαφορετική ανάλυση. Όπως βλέπεις στις δικές μου ο προβολέας (1) έχει τετράγωνη ανάλυση (1280X960) και η οθόνη μου (2) ευρεία (1366X768)

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2.PNG 
Εμφανίσεις:  1 
Μέγεθος:  128,4 KB 
ID: 198308

    Επειδή ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ στην εκκίνηση προεπιλεγμένη οθόνη είναι αυτή που προβολέα (1)
    Αυτό λύνεται εύκολα αν επιλέξεις την (2) και τσεκάρεις το «ορισμός αυτής της οθόνης ως κύριας οθόνης»

    Ίσως σε ξεβολέψει στην αρχή η ρύθμιση για επέκταση οθονών καθώς έχεις συνηθίσει να δείχνουν τα ίδια και οι δύο ενώ τώρα θα πρέπει να σέρνεις το παράθυρο στην οθόνη που θέλεις να προβάλεις αλλά αν το συνηθίσεις θα δεις οτι είναι καλύτερα.
    Δες εδώ πως γίνεται


  7. #7
    Εγγραφή
    06-08-2011
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Να και οι φωτογραφίες από pc και προβολέα...





    Να τον πάρω τον μετατροπέα που μου προτείνατε ή θα πάει τζάμπα το 5ευρω;

  8. #8
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από efthiktos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να και οι φωτογραφίες από pc και προβολέα...





    Να τον πάρω τον μετατροπέα που μου προτείνατε ή θα πάει τζάμπα το 5ευρω;
    Οπωσδήποτε να πάρεις τον αντάπτορα για να συνδέσεις το pc με τον προβολέα ψηφιακά. Επίσης να κάνεις το ίδιο και με την οθόνη. Ψηφιακές συνδέσεις παντού. Μην χρησιμοποιείς το VGA. Και ορισμό της οθόνης σαν κύρια οθόνη. Και συμφωνώ με όσα προτείνει ο stelios4711.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην vga (dsub) υποδοχή αν στείλεις ανάλυση που δεν υποστηρίζει ο προβολέας απλά δεν θα δώσει εικόνα ο προβολέας.
    ναι φαίνεται όμως ο συγκεκριμένος προβολέας υποστηρίζει την ανάλυση αυτή, απλά είναι υψηλότερη από τη native του.

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  9. #9
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων


    ναι φαίνεται όμως ο συγκεκριμένος προβολέας υποστηρίζει την ανάλυση αυτή, απλά είναι υψηλότερη από τη native του.
    Άλλο τί γίνεται μέσω Hdmi, άλλο τι γίνεται μέσω dsub, στο dsub δέχεται μόνο την native

  10. #10
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άλλο τί γίνεται μέσω Hdmi, άλλο τι γίνεται μέσω dsub, στο dsub δέχεται μόνο την native
    μα ο άνθρωπος λέει ότι μέσω του ίδιου vga (Y cable) τρέχει την οθόνη και το προβολέα. Η οθόνη δείχνει Full HD, και ο προβολέας δείxνει... εικόνα. Με dsub. Έχω καταλάβει εγώ λάθος;

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  11. #11
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    μα ο άνθρωπος λέει ότι μέσω του ίδιου vga (Y cable) τρέχει την οθόνη και το προβολέα. Η οθόνη δείχνει Full HD, και ο προβολέας δείxνει... εικόνα. Με dsub. Έχω καταλάβει εγώ λάθος;
    Ναι, βγάζει full hd μόνο όταν είναι συνδεμένος ο υπολογιστής,

    χωρίς συνδεδεμένο προτζέκτορα, βγάζει ανάλυση full hd, όταν συνδέω τον προτζέκτορα και επανεκκινώ το pc, η ανάλυση του pc πέφτει πολύ.
    Οταν βάζει τον προτζέκτορα τότε και τα δυο πάνε στην μικρότερη ανάλυση

  12. #12
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    μάλιστα. Μπερδευτηκά από το "παρόλο που όταν συνδέω τον προτζέκτορα στο (ανοιχτό εκείνη τη στιγμή) pc, η υψηλή ανάλυση μένει ίδια, εάν κάνω επανεκκίνηση το pc με την τρέχουσα συνδεσμολογία, η ανάλυση πέφτει."
    Νόμιζα δηλαδή σε ανοιχτό pc, αν συνδέσει και ανοίξει το προβολέα, ο προβολέας θα δείξει εικόνα και η ανάλυση στην οθόνη δεν πέσει.

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα σε σύνδεση με router
    Από Mack στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-07-18, 23:22
  2. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-05-18, 14:16
  3. KVM αλλαγή ανάλυσης οθόνης
    Από johnyb98 στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-18, 14:32
  4. αλλαγη προφιλ σε συνδεση cosmote-εμπειρια.
    Από iokastis στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-01-18, 22:13
  5. αλλαγη τηλ καλωδιου σε utp με rj12
    Από panos314 στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-10-17, 09:16

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας