Εμφάνιση 1-14 από 14
  1. #1
    Εγγραφή
    21-07-2009
    Μηνύματα
    198
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    Στα μεσα Σεπτεμβρίου αποφάσισα να αναβαθμισω σε vdsl50 forthnet από την 24αρα adsl της ιδιας εταιρείας΄Πράγματι σε μερικές ημέρες εγινε η αναβάθμιση συνδέθηκα στο ρούτερ και ειδα συγχρονισμό up/down 4990/43700, κατεβάζω και ένα μεγάλο αρχείο από index of/pub/speedtest της forthnet οπου πιάνει ταχύτητα κατεβάσματος 5,2 MB/sec. Tην Κυριακή 30/9/2018 το βράδυ προσπαθω να κατεβάσω ένα μεγάλο αρχείο ~6gb και παρατηρω ότι αργεί πολύ, μπαίνω στο ρούτερ και βλέπω συγχρονισμό στο down32500, κάνω επανεκκίνηση και πιάνει 39000 Τις επόμενες ημέρες βλέπω πάλι μια πτώση στις 35000 και παίρνω την τεχνική υποστήριξη της forthnet με βάζουν να κάνω τα γνωστα - επανεκκίνηση -μόνο ιντερνετ χωρις τηλέφωνο-το ρούτερ κατευθείαν στη εισοδο της γραμμης αλλά και πάλι οι ταχύτητες συγχρονισμού κυμάνθηκαν από 36000 εως 39000 μου λέει ο τεχνικός ότι μάλλον τόσο μπορεί να συγχρονίσει να το παρακολουθώ και να ξαναεπικοινωνήσω νμαζί τους εάν αλλάξει κάτι. Περιμένω μερικές ημέρες που κάνω μετρήσεις σποραδικά με τα αποτελέματα που βλέπετε στον πίνακα Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1.JPG 
Εμφανίσεις:  42 
Μέγεθος:  112,9 KB 
ID: 198188 και με ταχύτητες συγχρονισμού του ρούτερ από 32000 εως 37000 Επικοινωνω πάλι με την τεχνικη υπηρεσία και μου λένε ότι κλείνουν ραντεβού για επίσκεψη τεχνικού στο σπίτι για να κάνει μετρήσεις. Οντως ερχεται ο τεχνικός παίρνει μετρήσεις μέσα στο σπίτι με το δικό μου ρούτερ πάνω στην γραμμή και μετα με ένα δικό του χωρίς να βρει διαφορές 36000.Κατόπιν πάμε στη εισοδο του σπιτιού οπου και ερχεται η γραμμη του ΟΤΕ επαναλαμβάνει τις δυο μετρήσεις με τα ρούτερ και δεν διαπιστώνει απόκλιση με τις εντός του σπιτιού. Μού λέει ότι δεν είναι θέμα εσωτερικης καλωδίωσης αλλά θεμα γραμμης και θα δοθεί στον ΟΤΕ σαν βλάβη. Σήμερα το απόγευμα επικοινωνεί μαζί μου και με λίγα λόγια μου λέει ότι δεν μπορουν από την πλευρά τους να κάνουν κάτι διοτι ο ΟΤΕ δεν θεωρεί αυτή την πτώση του συγχρονισμού σαν βλάβη διοτι δεν εχει πεσει κατω από το 30% της θεωριτικης μεγιστης ταχύτητος Ισχύει ? μπορω να κάνω κατι άλλο ? η να συνεχίσω να επιμένω στην τεχνικη υπηρεσία ότι δεν είναι αποδεκτη από εμενα η πτωση αυτή και να ευελπιστώ ότι κάποια στιγμη θα πέσει η ταχύτητα κατω από 35000 για να επέμβει ο ΟΤΕ? Σας παραθετω και τωρινα στατιστικά του ρούτερ
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Καταγραφή.JPG 
Εμφανίσεις:  50 
Μέγεθος:  49,2 KB 
ID: 198189

  2. #2
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.578
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Προφανως εισαι απο κεντρο.
    Το προβλημα σου ειναι οτι εχεις γειτονες στο ιδιο καλωδιο που εβαλαν και αυτοι vdsl. Δεν μπορει να γινει απολυτως τιποτε, ακομα και αν αλλαξεις παροχο.

  3. #3
    Εγγραφή
    21-07-2009
    Μηνύματα
    198
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανως εισαι απο κεντρο.
    Το προβλημα σου ειναι οτι εχεις γειτονες στο ιδιο καλωδιο που εβαλαν και αυτοι vdsl. Δεν μπορει να γινει απολυτως τιποτε, ακομα και αν αλλαξεις παροχο.
    Τι εννοεις " εισαι από κέντρο" τοπολογικά αν εννοείς όχι.
    Και ότι έβαλαν οι γείτονες vdsl τι σημαίνει ,πρέπει να πέφτει ο συγχρονισμός ? δεν εχει προβλεφθεί αυτό ? και αν συνεχίσουν να βάζουν και αλλοι θα συνεχίζεται η πτώση ? μεχρι ποιού ορίου ?

  4. #4
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.578
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Εννοω οχι απο ενεργη καμπινα με εξοπλισμο στο δρομο.
    Συμαινει οτι ανεβηκε ο θορυβος, η αλλιως το crosstalk.
    Ναι εχει προβλευθει. 1.Πρεπει να γυρισει σε vectoring (που δεν παιζει ακομα σε συνδεσεις απο το αστικο κεντρο)
    2. Να μπει καμπινα πιο κοντα σου
    3. Να μπει FTTH μιας και ο χαλκος εχει αυτους τους περιορισμους.

    Ποσο θα πεσει εξαρταται απο το ποσο μακρια εισαι καλωδιακα.
    Γενικα συνδεσεις πανω απο 500 μετρα με πολλους συνδρομητες εχουν θεματακια.
    Γιαυτο εξαλλου και μιλανε για ftth.
    Τωρα το ποτε στη περιπτωση σου μαλλον αγνωστο, μπορει και ποτέ.
    Στην επομενη διακοπη ρευματος, αν εχεις καποιο ups στο ρουτερ/pc δοκιμασε να κανεις restart τη συνδεση.
    Παω στοιχημα οτι θα συγχρονισεις πολυ πιο ψηλα.

  5. #5
    Εγγραφή
    21-07-2009
    Μηνύματα
    198
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοω οχι απο ενεργη καμπινα με εξοπλισμο στο δρομο.
    Συμαινει οτι ανεβηκε ο θορυβος, η αλλιως το crosstalk.
    Ναι εχει προβλευθει. 1.Πρεπει να γυρισει σε vectoring (που δεν παιζει ακομα σε συνδεσεις απο το αστικο κεντρο)
    2. Να μπει καμπινα πιο κοντα σου
    3. Να μπει FTTH μιας και ο χαλκος εχει αυτους τους περιορισμους.

    Ποσο θα πεσει εξαρταται απο το ποσο μακρια εισαι καλωδιακα.
    Γενικα συνδεσεις πανω απο 500 μετρα με πολλους συνδρομητες εχουν θεματακια.
    Γιαυτο εξαλλου και μιλανε για ftth.
    Τωρα το ποτε στη περιπτωση σου μαλλον αγνωστο, μπορει και ποτέ.
    Στην επομενη διακοπη ρευματος, αν εχεις καποιο ups στο ρουτερ/pc δοκιμασε να κανεις restart τη συνδεση.
    Παω στοιχημα οτι θα συγχρονισεις πολυ πιο ψηλα.
    Τωρα που θα βγω να πάω για δουλειά θα τραβήξω φωτο την καμπίνα που βλέπω κοντά μου (150μ.) και μια άλλη μεγαλύτερη στην ευθεία της προηγούμενης (350μ)

  6. #6
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.578
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Σημασια εχει να βγαλεις τη καμπινα που σε εξυπηρετει. Τα υπολοιπα ειναι αδιαφορα.

  7. #7
    Εγγραφή
    21-07-2009
    Μηνύματα
    198
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σημασια εχει να βγαλεις τη καμπινα που σε εξυπηρετει. Τα υπολοιπα ειναι αδιαφορα.
    υπάρχουν 3 καμπινες σαν της φωτογραφιες κοντά στο σπίτι σε απόσταση οι 2 400μ και η τρίτη στα 500μ , δεν ξέρω από ποια εξυπηρετούμε αλλά όποια και αν είναι θεωρω την απόσταση κοντινηΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1.jpg 
Εμφανίσεις:  14 
Μέγεθος:  302,6 KB 
ID: 198212

  8. #8
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xdoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στα μεσα Σεπτεμβρίου αποφάσισα να αναβαθμισω σε vdsl50 forthnet από την 24αρα adsl της ιδιας εταιρείας΄Πράγματι σε μερικές ημέρες εγινε η αναβάθμιση συνδέθηκα στο ρούτερ και ειδα συγχρονισμό up/down 4990/43700, κατεβάζω και ένα μεγάλο αρχείο από index of/pub/speedtest της forthnet οπου πιάνει ταχύτητα κατεβάσματος 5,2 MB/sec. Tην Κυριακή 30/9/2018 το βράδυ προσπαθω να κατεβάσω ένα μεγάλο αρχείο ~6gb και παρατηρω ότι αργεί πολύ, μπαίνω στο ρούτερ και βλέπω συγχρονισμό στο down32500, κάνω επανεκκίνηση και πιάνει 39000 Τις επόμενες ημέρες βλέπω πάλι μια πτώση στις 35000 και παίρνω την τεχνική υποστήριξη της forthnet με βάζουν να κάνω τα γνωστα - επανεκκίνηση -μόνο ιντερνετ χωρις τηλέφωνο-το ρούτερ κατευθείαν στη εισοδο της γραμμης αλλά και πάλι οι ταχύτητες συγχρονισμού κυμάνθηκαν από 36000 εως 39000 μου λέει ο τεχνικός ότι μάλλον τόσο μπορεί να συγχρονίσει να το παρακολουθώ και να ξαναεπικοινωνήσω νμαζί τους εάν αλλάξει κάτι. Περιμένω μερικές ημέρες που κάνω μετρήσεις σποραδικά με τα αποτελέματα που βλέπετε στον πίνακα Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1.JPG 
Εμφανίσεις:  42 
Μέγεθος:  112,9 KB 
ID: 198188 και με ταχύτητες συγχρονισμού του ρούτερ από 32000 εως 37000 Επικοινωνω πάλι με την τεχνικη υπηρεσία και μου λένε ότι κλείνουν ραντεβού για επίσκεψη τεχνικού στο σπίτι για να κάνει μετρήσεις. Οντως ερχεται ο τεχνικός παίρνει μετρήσεις μέσα στο σπίτι με το δικό μου ρούτερ πάνω στην γραμμή και μετα με ένα δικό του χωρίς να βρει διαφορές 36000.Κατόπιν πάμε στη εισοδο του σπιτιού οπου και ερχεται η γραμμη του ΟΤΕ επαναλαμβάνει τις δυο μετρήσεις με τα ρούτερ και δεν διαπιστώνει απόκλιση με τις εντός του σπιτιού. Μού λέει ότι δεν είναι θέμα εσωτερικης καλωδίωσης αλλά θεμα γραμμης και θα δοθεί στον ΟΤΕ σαν βλάβη. Σήμερα το απόγευμα επικοινωνεί μαζί μου και με λίγα λόγια μου λέει ότι δεν μπορουν από την πλευρά τους να κάνουν κάτι διοτι ο ΟΤΕ δεν θεωρεί αυτή την πτώση του συγχρονισμού σαν βλάβη διοτι δεν εχει πεσει κατω από το 30% της θεωριτικης μεγιστης ταχύτητος Ισχύει ? μπορω να κάνω κατι άλλο ? η να συνεχίσω να επιμένω στην τεχνικη υπηρεσία ότι δεν είναι αποδεκτη από εμενα η πτωση αυτή και να ευελπιστώ ότι κάποια στιγμη θα πέσει η ταχύτητα κατω από 35000 για να επέμβει ο ΟΤΕ? Σας παραθετω και τωρινα στατιστικά του ρούτερ
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Καταγραφή.JPG 
Εμφανίσεις:  50 
Μέγεθος:  49,2 KB 
ID: 198189
    Mε 9.6 Downstream Attenuation θα έπρεπε όχι απλώς να τερματίζεις την γραμμή, αλλά να έχεις και Attainable πάνω από 70(στην χειρότερη, με σωστή εσωτερική εγκατάσταση), έχεις ρωτήσει κάποιον γείτονα πόσο συγχρονίζει;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  9. #9
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.578
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Για αρχη βρες τη καμπινα σου. Δεν γινεται να μιλαμε με υποθεσεις.
    Κατα δευτερον, ειναι υποπτη η μη αναφορα vectoring (κατι που παραπεμπει σε συνδεση απο ακ, εκτος αν δεν το γραφει ο ρουτερ)
    Κατα τριτον, αν οντως ειναι αληθινη η εξασθενιση που αναφερεται, και δεν υπαρχει διαφορα ταχυτητας εντος σπιτιου/στον κατανεμητη αλλα και με αλλο ρουτερ, και ολα αυτα τα εχει επιβεβαιωσει τεχνικος πεδίου, τοτε τα πραγματα ειναι πολυ πολυ περιεργα.

  10. #10
    Εγγραφή
    21-07-2009
    Μηνύματα
    198
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για αρχη βρες τη καμπινα σου. Δεν γινεται να μιλαμε με υποθεσεις.
    Κατα δευτερον, ειναι υποπτη η μη αναφορα vectoring (κατι που παραπεμπει σε συνδεση απο ακ, εκτος αν δεν το γραφει ο ρουτερ)
    Κατα τριτον, αν οντως ειναι αληθινη η εξασθενιση που αναφερεται, και δεν υπαρχει διαφορα ταχυτητας εντος σπιτιου/στον κατανεμητη αλλα και με αλλο ρουτερ, και ολα αυτα τα εχει επιβεβαιωσει τεχνικος πεδίου, τοτε τα πραγματα ειναι πολυ πολυ περιεργα.
    1.Πως να την βρω την καμπίνα
    2.Που θα έπρεπε να αναφέρεται το vectoring ? σε κάποιες ρυθμίσεις του ρούτερ?
    3. Όπως ανέφερα και στο αρχικό πόστ ηρθε τεχνικός της nova στο σπίτι και μέτρησε εντός τον συγχρονισμό με το δικό μου ρούτερ και με δικό του που το κούμπωσε πάνω στη γραμμη,μετα βγήκαμε εξω στο κουτι που ερχεται η γραμμή του ΟΤΕ βρήκε το ζευγάρι του καλωδίου του διαμερίσματος μου κούμπωσε το ρούτερ το δικό μου πρωτα μετρησε το συγχρονισμό μετα εβαλε ένα δικό του ξαναμετρησε μου ειπε ότι δεν υπάρχουν διαφορες στον συγχρονισμό εντός και εκτός σπιτιού και ειπε ότι θα το προωθήσει στο ΟΤΕ σαν βλάβη.

    Πριν από λίγο μίλαγα με την τεχνικη εξυπηρέτηση της Nova λέγοντάς τους ότι όπως στο ρούτερ έβλεπα η ταχύτητα συγχρονισμού ειχε πέσει στα 35392(down). Μετα την επιβεβαίωση των στοιχείων μου μου λέει ότι οντως τόσο βλέπει και αυτός ,η σύνδεση μου είναι VDSL2 VPU(?) και πράγματι για αυτου του τύπου σύνδεση και downstream attenuation 9,5 θα έπρεπε να συγχρονίζει πολύ υψηλότερα. Με βάζει να κάνω ξανα τα τυπικα ρουτερ απευθείας στην πριζα χωρίς σπλίτερ παιρνέι μετρήσεις συγχρονισμός 38000 , ξανατοποθετηση και του σπλίτερ ξαναπαιρνει μετρήσεις δεν υπάρχουν βραχυκυκλώματα κ.λ.π συγχρονισμός 37000 . Μου λέει περιμένετε ένα λεπτό και επανερχόμενος ΑΛΛΑΖΕΙ ΤΟ ΤΡΟΠΑΡΙΟ και μου λέει δεν μπορούμε να κάνουμε τιποτα άλλο ουτε να το δώσουμε σαν βλάβη στον ΟΤΕ γιατι είναι μεσα στα ορια της αποδεκτης πτωσης, εαν επεφτε κατω από 35 θα το δίναμε!!! Δηλαδή απαντω εάν κάποια στιγμή πεσει ο συγχρονισμός στο 33-34 τότε θα δοθεί σαν βλάβη ? Ναι αλλά εάν παραμείνει και μετα τους από εδώ τυπικούς ελέγχους (βάλε -βγάλε κ.λ.π) !!! εάν επανασυγχρονήσει πανω από 35 δεν μπορούμε να το δώσουμε.....ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΡΕ !!! τι είδους τεχνική υποστήριξη είναι αυτή? ναι αναγνωρίζουμε ότι θα επρεπε να συγχρονίζεις πολύ υψηλότερα αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα ?? ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος xdoc : 25-10-18 στις 17:25.

  11. #11
    Εγγραφή
    21-07-2009
    Μηνύματα
    198
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mix1911 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα,
    παρατήρησα πριν έναν μήνα περίπου πτώση της ταχύτητας στο 50άρι VDSL της Nova. Συγκεκριμένα, η ταχύτητα κλειδώματος του modem μου (Actual Rate) έπεσε από τα 49999 kbps στα ~38000 kbps και το Attainable Rate από τα ~90000 kbps στα ~47000 kbps. Μετά από τηλεφωνική επικοινωνία με την τεχνική υποστήριξη της Nova και πολλά restart του modem (τα οποία δεν έφεραν κανένα αποτέλεσμα), ζήτησα επίσκεψη τεχνικού. Ο τεχνικός μέτρησε ταχύτητα 39000 kbps στο κουτί του σπιτιού και παρότι παραδέχτηκε ότι δεν βρίσκει βλάβη στην καλωδίωση του σπιτιού και ότι έπρεπε να κλειδώνω ψηλότερα, μου είπε ότι δεν μπορεί να κάνει κάτι ο ίδιος, ούτε μπορεί να το δηλώσει σαν βλάβη στον ΟΤΕ καθώς οτιδήποτε πάνω από 35000 kbps θεωρείται αποδεκτό σύμφωνα με τη σύμβαση που έχουν κάνει η Nova και ο OTE. Έτσι παραμένω δεσμευμένος με συμβόλαιο 50Mbps ενώ έχω λιγότερα, χωρίς εξήγηση για την ξαφνική πτώση της ταχύτητας και φυσικά χωρίς δυνατότητα επίλυσης του προβλήματός μου. Υπάρχει κάποιος με παρόμοια εμπειρία ή κάποια ιδέα;
    Συνημμένο Αρχείο 194314
    Στα μεσα Σεπτεμβρίου αποφάσισα να αναβαθμισω σε vdsl50 forthnet από την 24αρα adsl της ιδιας εταιρείας΄Πράγματι σε μερικές ημέρες εγινε η αναβάθμιση συνδέθηκα στο ρούτερ και ειδα συγχρονισμό up/down 4990/43700, κατεβάζω και ένα μεγάλο αρχείο από index of/pub/speedtest της forthnet οπου πιάνει ταχύτητα κατεβάσματος 5,2 MB/sec. Tην Κυριακή 30/9/2018 το βράδυ προσπαθω να κατεβάσω ένα μεγάλο αρχείο ~6gb και παρατηρω ότι αργεί πολύ, μπαίνω στο ρούτερ και βλέπω συγχρονισμό στο down32500, κάνω επανεκκίνηση και πιάνει 39000 Τις επόμενες ημέρες βλέπω πάλι μια πτώση στις 35000 και παίρνω την τεχνική υποστήριξη της forthnet με βάζουν να κάνω τα γνωστα - επανεκκίνηση -μόνο ιντερνετ χωρις τηλέφωνο-το ρούτερ κατευθείαν στη εισοδο της γραμμης αλλά και πάλι οι ταχύτητες συγχρονισμού κυμάνθηκαν από 36000 εως 39000 μου λέει ο τεχνικός ότι μάλλον τόσο μπορεί να συγχρονίσει να το παρακολουθώ και να ξαναεπικοινωνήσω νμαζί τους εάν αλλάξει κάτι. Περιμένω μερικές ημέρες που κάνω μετρήσεις σποραδικά και με ταχύτητες συγχρονισμού του ρούτερ από 32000 εως 37000 Επικοινωνω πάλι με την τεχνικη υπηρεσία και μου λένε ότι κλείνουν ραντεβού για επίσκεψη τεχνικού στο σπίτι για να κάνει μετρήσεις. Οντως ερχεται ο τεχνικός παίρνει μετρήσεις μέσα στο σπίτι με το δικό μου ρούτερ πάνω στην γραμμή και μετα με ένα δικό του χωρίς να βρει διαφορές 36000.Κατόπιν πάμε στη εισοδο του σπιτιού οπου και ερχεται η γραμμη του ΟΤΕ επαναλαμβάνει τις δυο μετρήσεις με τα ρούτερ και δεν διαπιστώνει απόκλιση με τις εντός του σπιτιού. Μού λέει ότι δεν είναι θέμα εσωτερικης καλωδίωσης αλλά θεμα γραμμης και θα δοθεί στον ΟΤΕ σαν βλάβη. Σήμερα το απόγευμα επικοινωνεί μαζί μου και με λίγα λόγια μου λέει ότι δεν μπορουν από την πλευρά τους να κάνουν κάτι διοτι ο ΟΤΕ δεν θεωρεί αυτή την πτώση του συγχρονισμού σαν βλάβη διοτι δεν εχει πεσει κατω από το 30% της θεωριτικης μεγιστης ταχύτητος Ισχύει ? μπορω να κάνω κατι άλλο ? η να συνεχίσω να επιμένω στην τεχνικη υπηρεσία ότι δεν είναι αποδεκτη από εμενα η πτωση αυτή και να ευελπιστώ ότι κάποια στιγμη θα πέσει η ταχύτητα κατω από 35000 για να επέμβει ο ΟΤΕ? Σας παραθετω και τωρινα στατιστικά του ρούτερ
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Καταγραφή.JPG 
Εμφανίσεις:  10 
Μέγεθος:  73,3 KB 
ID: 198298

  12. #12
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xdoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Spoiler:
    Στα μεσα Σεπτεμβρίου αποφάσισα να αναβαθμισω σε vdsl50 forthnet από την 24αρα adsl της ιδιας εταιρείας΄Πράγματι σε μερικές ημέρες εγινε η αναβάθμιση συνδέθηκα στο ρούτερ και ειδα συγχρονισμό up/down 4990/43700, κατεβάζω και ένα μεγάλο αρχείο από index of/pub/speedtest της forthnet οπου πιάνει ταχύτητα κατεβάσματος 5,2 MB/sec. Tην Κυριακή 30/9/2018 το βράδυ προσπαθω να κατεβάσω ένα μεγάλο αρχείο ~6gb και παρατηρω ότι αργεί πολύ, μπαίνω στο ρούτερ και βλέπω συγχρονισμό στο down32500, κάνω επανεκκίνηση και πιάνει 39000 Τις επόμενες ημέρες βλέπω πάλι μια πτώση στις 35000 και παίρνω την τεχνική υποστήριξη της forthnet με βάζουν να κάνω τα γνωστα - επανεκκίνηση -μόνο ιντερνετ χωρις τηλέφωνο-το ρούτερ κατευθείαν στη εισοδο της γραμμης αλλά και πάλι οι ταχύτητες συγχρονισμού κυμάνθηκαν από 36000 εως 39000 μου λέει ο τεχνικός ότι μάλλον τόσο μπορεί να συγχρονίσει να το παρακολουθώ και να ξαναεπικοινωνήσω νμαζί τους εάν αλλάξει κάτι. Περιμένω μερικές ημέρες που κάνω μετρήσεις σποραδικά και με ταχύτητες συγχρονισμού του ρούτερ από 32000 εως 37000 Επικοινωνω πάλι με την τεχνικη υπηρεσία και μου λένε ότι κλείνουν ραντεβού για επίσκεψη τεχνικού στο σπίτι για να κάνει μετρήσεις. Οντως ερχεται ο τεχνικός παίρνει μετρήσεις μέσα στο σπίτι με το δικό μου ρούτερ πάνω στην γραμμή και μετα με ένα δικό του χωρίς να βρει διαφορές 36000.Κατόπιν πάμε στη εισοδο του σπιτιού οπου και ερχεται η γραμμη του ΟΤΕ επαναλαμβάνει τις δυο μετρήσεις με τα ρούτερ και δεν διαπιστώνει απόκλιση με τις εντός του σπιτιού. Μού λέει ότι δεν είναι θέμα εσωτερικης καλωδίωσης αλλά θεμα γραμμης και θα δοθεί στον ΟΤΕ σαν βλάβη. Σήμερα το απόγευμα επικοινωνεί μαζί μου και με λίγα λόγια μου λέει ότι δεν μπορουν από την πλευρά τους να κάνουν κάτι διοτι ο ΟΤΕ δεν θεωρεί αυτή την πτώση του συγχρονισμού σαν βλάβη διοτι δεν εχει πεσει κατω από το 30% της θεωριτικης μεγιστης ταχύτητος Ισχύει ? μπορω να κάνω κατι άλλο ? η να συνεχίσω να επιμένω στην τεχνικη υπηρεσία ότι δεν είναι αποδεκτη από εμενα η πτωση αυτή και να ευελπιστώ ότι κάποια στιγμη θα πέσει η ταχύτητα κατω από 35000 για να επέμβει ο ΟΤΕ? Σας παραθετω και τωρινα στατιστικά του ρούτερ
    [ATTACH=CONFIG]198298[/ATTACH
    ]
    Ανεβάζεις το ίδιο θέμα σε διαφορετικά νήματα, σου απαντήσαμε στο άλλο νήμα(άσε που δεν απάντησες σε μερικές ερωτήσεις), μην περιμένεις λύση στο θέμα σου γεμίζοντας το Forum με την ίδια ερώτηση.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  13. #13
    Εγγραφή
    21-07-2009
    Μηνύματα
    198
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ανεβάζεις το ίδιο θέμα σε διαφορετικά νήματα, σου απαντήσαμε στο άλλο νήμα(άσε που δεν απάντησες σε μερικές ερωτήσεις), μην περιμένεις λύση στο θέμα σου γεμίζοντας το Forum με την ίδια ερώτηση.

    Tι εννοείς δεν απάντησα σε μερικές ερωτήσεις? ποιες είναι αυτές...

  14. #14
    Εγγραφή
    22-07-2015
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Vivodi - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Αντιμετωπιζω ακριβως το ιδιο προβλημα εδω και 5 μερες. Το VPU σημαινει οτι εισαι απο ενεργη καμπινα του OTE AKA Καφαο. Εγω επιανα 49 Mbit το οποιο επεσε αρχικα στα 30 και μετα απο καποιες ρυθμισεις του ΟΤΕ στα 37. Αυτη τη στιγμη η Nova ισχυριζεται οτι υπαρχει βραχυκυκλωμα απο μερους μου ενω ο τεχνικος τους που ηρθε πριν μερικες μερες μετρησε την ιδια ταχυτητα στο ρουτερ και στον κατανεμητη. Η κατασταση ειναι απαραδεκτη. Εχεις βγαλει εσυ καμια ακρη ?

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-07-18, 15:58
  2. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-06-18, 22:05
  3. Ταχύτητα συγχρονισμού και Line attenuation
    Από kaldio660 στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-18, 21:31
  4. VDSL30 στοιχεία συγχρονισμού και ταχύτητα
    Από opeth στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-12-17, 23:08

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας