Θέλω να περάσω στο Nokia 5130 του πατέρα μου επαφές μαζικά. Από ό,τι γκούγκλαρα υποστηρίζεται από το Nokia PC Suite, το πέρασα και είναι προφανώς πιο εύκολο από το να τα περνάς ένα-ένα στο κινητό. Ήθελα όμως αν γίνεται να το πάω ένα βήμα παραπέρα, να κάτσω να γράψω ολόκληρο τον κατάλογο σε ένα αρχείο στο PC, που μου είναι πολύ πιο εύκολο, και να τον περάσω με την μία μέσω του PC Suite στο κινητό.

Δοκίμασα να κάνω για αρχή το αντίστροφο για να δω την μορφή στην οποία θέλει το αρχείο, δηλαδή να κάνω από το PC Suite export μια μικρή λίστα που είχε μέσα, είχε επιλογές για .csv και .txt αρχεία. Όλα καλά, μόνο που όταν πήγα να ανοίξω μετά τα αρχεία στο PC (με την λογική να προσθέσω στο υπάρχον αρχείο τα υπόλοιπα ονόματα για να το κάνω import στο PC Suite) όπου είχε ελληνικά μου τα έβγαζε "??????". Στο .csv αρχείο (που άνοιξα στο Excel) δοκίμασα να κάνω import text data σε κενό αρχείο για να αλλάξω το encoding, αλλά δεν αλλάζει, ό,τι κι αν του βάλω. Αλλά ακόμα και να τα σβήσω και να τα γράψω όλα από την αρχή στο Excel, όταν πάω να το σώσω σαν .csv αρχείο βγάζει μήνυμα ότι "***.csv may contain features that are not compatible with CSV (Comma delimited). Do you want to keep the workbook in that format?". Αν πατήσω Yes, πάω μετά να το κάνω import στο PC Suite και βρίσκει error, δεν κάνει import τις επαφές.

Δεν ξέρω αν κανείς υπάρχει περίπτωση να έχει τόσο παλιό τηλέφωνο, αλλά αν δεν υπάρχει λύση μέσα από το Nokia PC Suite ξέρει κανείς κανένα άλλο software που θα μπορούσα να δοκιμάσω για την ίδια δουλειά; Δοκίμασα το MyPhoneExplorer που το χρησιμοποιούσα σε ένα παλιό SonyEricsson κινητό που είχα, αλλά δεν δουλεύει. Κάτι που είδα να αναφέρουν για το PhoneCopy αν κατάλαβα καλά δεν κάνει για αυτήν την δουλειά, αλλά για να μεταφέρει -μέσω του Phonecopy.com- υπάρχοντα κατάλογο από το Nokia τηλέφωνο σε πιο σύγχρονο τηλέφωνο, ακόμα και Android phone.