Εμφάνιση 1-13 από 13
  1. #1
    Εγγραφή
    25-10-2018
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλημερα, πριν 2 βδομαδες εκανα αιτηση για αναβαθμιση της γραμμης μου απο adsl σε vdsl στον οτε. Πριν 1 βδομαδα λοιπον ηρθε ο τεχνικος. Αλλαξε τη γραμμη μου στη καμπινα (καμπινα wind αν παιζει ρολο) και μετα ηρθε σπιτι συνδεσε το modem και δεν συγχρονιζει. Αυτο που μας ειπε ειναι να περιμενουμε μια μερα να συγχρονισει και οτι ειναι θεμα κεντρικων που δεν εχουν ανοιξει τη θυρα. Και αν δεν συγχρονισει να δηλωσουμε βλαβη. Σε ενα τηλεφωνο που πηρε (εναν αλλον τεχνικο μαλλον) ειπε οτι ενω δινει ppte (καπως ετσι) το μοντεμ δεν συγχρονιζει αλλα αφου πριν επαιζε το ιντερνετ με adsl δεν ειναι θεμα γραμμης αλλα κεντρικων. Επειδη φοβαμαι οτι θα μπλεξω μπορειτε να μου πρεοτεινετε πως να κινηθω; Πηρα δηλωσα βλαβη μου δωσανε ημερομηνια επιλυσης στις 24. Μεχρι σημερα ομως δεν μου το εχουν φτιαξεικαι δεν ξερουν τι γινετε κ που ειναι το προβλημα. Απλα λενε οτι δεν εχει ενεργοποιηθει η η ευρυζωνικη και οτι εχει βλαβη η γραμμη.

    1) επειδη η καμπινα ειναι της wind μας λενε οτι δεν εχουν ανοιξει τη πυλη απο τη wind και για αυτο δεν εχουμε υπηρεσιες.

    2) οτι αν θελουμε να γυρισουμε σε αστικο κεντρο παλι (υποβαθμιση σε adsl δλδ) πρεπει να γινει ακυρωση της τηλεφωνικης γραμμης και αιτηση για νεα συνδεση με αποτελεσμα νεο αριθμο.

    Κατα ποσο ισχυουν αυτα τα 2 Και κατα ποσο προσπαθησε να μας ξεφορτωθει ο τεχνικος;

    Και δευτερον υπαρχει τροπος να τους πιεσω με καποιο τροπο;


    Υγ. Λαθος μερος ανοιξα το θεμα. Αν μπορει καποιος μοδ να το μεταφερει στο σωστο μερος. Ευχαριστω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Sotiris123 : 25-10-18 στις 19:20.

  2. #2
    Εγγραφή
    25-10-2018
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Μετα απο μια βδομαδα χωρις γραμμη ηρθαν σημερα και με γυρισαν σε adsl γιατι λενε τους ενημερωσαν απο τα κεντρικα οτι υπαρχει συστημικο προβλημα και μεχρι να λυθει θα μας γυρισουν πισω. Τι σημαινει το συστημικο προβλημα; Γιατι οταν ρωτησαν τους τεχνικους δεν ηξεραν να μου πουν.

  3. #3
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.340
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sotiris123 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετα απο μια βδομαδα χωρις γραμμη ηρθαν σημερα και με γυρισαν σε adsl γιατι λενε τους ενημερωσαν απο τα κεντρικα οτι υπαρχει συστημικο προβλημα και μεχρι να λυθει θα μας γυρισουν πισω. Τι σημαινει το συστημικο προβλημα; Γιατι οταν ρωτησαν τους τεχνικους δεν ηξεραν να μου πουν.
    Οτιδήποτε μπορεί να σημαίνει.
    Το χρησιμοποιούν συχνά σαν ορολογία για πολλές βλάβες.
    Με απλά λόγια θα σου έλεγα ότι απλά αυτή την στιγμή δεν υπάρχει διαθέσιμη vdsl υπηρεσία στην περιοχή σου.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  4. #4
    Εγγραφή
    25-10-2018
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Αυτο φανταστηκα και εγω. Απλα μου κανει εντυπωση οτι μου αφησαν το μοδεμ παρολο που με συνδεσαν σε adsl παλι και οτι σε συζητηση με τεχνικο πριν κανουμε την αιτηση για το αν ειναι διαθεσιμο στη περιοχη μου μας ειπε ναι και οτι εχουν συνδεσει και αλλους σε αυτη τη περιοχη. Μπορω με καποιο τροπο να μαθω αν η καμπινα που εχουμε (εχω αριθμο καμπινας) λειτουργει; Φανταζομαι οτι προς το παρων δεν θα υπαρχει χρεωση για ευρυζωνικη απο τον οτε ετσι;

  5. #5
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.340
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sotiris123 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο φανταστηκα και εγω. Απλα μου κανει εντυπωση οτι μου αφησαν το μοδεμ παρολο που με συνδεσαν σε adsl παλι και οτι σε συζητηση με τεχνικο πριν κανουμε την αιτηση για το αν ειναι διαθεσιμο στη περιοχη μου μας ειπε ναι και οτι εχουν συνδεσει και αλλους σε αυτη τη περιοχη. Μπορω με καποιο τροπο να μαθω αν η καμπινα που εχουμε (εχω αριθμο καμπινας) λειτουργει; Φανταζομαι οτι προς το παρων δεν θα υπαρχει χρεωση για ευρυζωνικη απο τον οτε ετσι;
    Έως 100Μ δίνουν το ίδιο modem/router για όλες τις συνδέσεις.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  6. #6
    Εγγραφή
    25-10-2018
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ναι απλα το modem μου το φερανε με την αιτηση για αλλαγη σε vdsl. Για αυτο το λογο και μονο.

  7. #7
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.340
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sotiris123 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι απλα το modem μου το φερανε με την αιτηση για αλλαγη σε vdsl. Για αυτο το λογο και μονο.
    Μπορούσες να το αιτηθείς να σου το αλλάξουν.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  8. #8
    Εγγραφή
    25-10-2018
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Α οκ. Δεν το γνωριζα αυτο. Υπαρχει τροπος να μαθω αν η καμπινα ειναι σε λειτουργια η αν περιμενω τσαμπα;

  9. #9
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.340
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sotiris123 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Α οκ. Δεν το γνωριζα αυτο. Υπαρχει τροπος να μαθω αν η καμπινα ειναι σε λειτουργια η αν περιμενω τσαμπα;
    Δες στην διαθεσιμότητα αν σου δίνει επιλογή για vdsl.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  10. #10
    Εγγραφή
    25-10-2018
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Στο σιτε του οτε μπυ δειχνει κανονικα. Σε καταστημα κοσμοτε ο υπαλληλος ειπε το βγαζει πορτοκαλι (αρα μπορει ναι μπορει οχι). Και στις τεχνικες υπηρεσιες μας ειπαν οτι εχουν συνδεσει και αλλους σε αυτη τη περιοχη.

    Στη wind δεν μπορω να ελεγξω γιατι το σπιτι δεν εχει οδο. Και με το τηλεφωνο μονο δεν μπορεις να κανεις ελεγχο.

    Με τον αριθμο της καμπινας υπαρχει καποιο σιτε πχ που μπορω να ελεγξω αν ειναι ενεργοποιημενη;

    Και μια τελευταια ερωτηση. Οταν συνδεθω σε vdsl και voip υπαρχει προβλημα αν το καλωδιο απο το μοδεμ μεχρι το σταθερο τηλεφωνο ειναι γυρω στα 10 μετρα;

  11. #11
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.340
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sotiris123 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο σιτε του οτε μπυ δειχνει κανονικα. Σε καταστημα κοσμοτε ο υπαλληλος ειπε το βγαζει πορτοκαλι (αρα μπορει ναι μπορει οχι). Και στις τεχνικες υπηρεσιες μας ειπαν οτι εχουν συνδεσει και αλλους σε αυτη τη περιοχη.

    Στη wind δεν μπορω να ελεγξω γιατι το σπιτι δεν εχει οδο. Και με το τηλεφωνο μονο δεν μπορεις να κανεις ελεγχο.

    Με τον αριθμο της καμπινας υπαρχει καποιο σιτε πχ που μπορω να ελεγξω αν ειναι ενεργοποιημενη;

    Και μια τελευταια ερωτηση. Οταν συνδεθω σε vdsl και voip υπαρχει προβλημα αν το καλωδιο απο το μοδεμ μεχρι το σταθερο τηλεφωνο ειναι γυρω στα 10 μετρα;
    Μπορείς να κάνεις αίτηση και αν δεν είναι εφικτή από τεχνικής πλευράς θα σου την ακυρώσουν.

    Όχι δεν θα έχεις πρόβλημα με τα μέτρα του καλωδίου της τηλεφωνίας.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  12. #12
    Εγγραφή
    25-10-2018
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Σε ευχαριστω πολυ. Αιτηση εχει γινει κανονικα για 50αρα και οι τεχνικοι απλα λενε οτι υπαρχει συστημικο προβλημα και για αυτο δεν εχω συνδεθει ακομα. Αρα για να μην μου την εχουν ακυρωσει την αιτηση καποια στιγμη θα με συνδεσουν φανταζομαι. Σε ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια. Κανω υπομονη και βλεπω.

    Υπαρχει καποιο σιτε για firmware update του speedport plus? Γτ στο σιτε του οτε μονο για speedport entry βρισκω

  13. #13
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.340
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sotiris123 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστω πολυ. Αιτηση εχει γινει κανονικα για 50αρα και οι τεχνικοι απλα λενε οτι υπαρχει συστημικο προβλημα και για αυτο δεν εχω συνδεθει ακομα. Αρα για να μην μου την εχουν ακυρωσει την αιτηση καποια στιγμη θα με συνδεσουν φανταζομαι. Σε ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια. Κανω υπομονη και βλεπω.

    Υπαρχει καποιο σιτε για firmware update του speedport plus? Γτ στο σιτε του οτε μονο για speedport entry βρισκω
    fw upd κάνει αυτόματα το ρούτερ.
    Αν θέλεις χειροκίνητα μπορείς να το κάνεις από την σελίδα του ΟΤΕ αφού πρώτα συνδεθείς με τον λογαριασμό σου.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

Παρόμοια Θέματα

  1. Προβλημα Με μεταβαση σε VDSL
    Από Apro στο φόρουμ Vodafone VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-06-18, 14:35
  2. Αναβάθμιση σε VDSL
    Από agrio tsakali στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-03-18, 18:34
  3. Αναβάθμιση σε VDSL 50 από 30
    Από leokoudo στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-02-18, 12:19
  4. Αναβάθμιση σε VDSL 50 απο VDSL 30.
    Από Thanasis_A στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-18, 18:13
  5. αναβαθμιση σε vdsl
    Από KostakisK στο φόρουμ Nova VDSL
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-12-17, 20:35

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας