Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    21-07-2009
    Μηνύματα
    205
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    Στα μεσα Σεπτεμβρίου αποφάσισα να αναβαθμισω σε vdsl50 forthnet από την 24αρα adsl της ιδιας εταιρείας΄Πράγματι σε μερικές ημέρες εγινε η αναβάθμιση συνδέθηκα στο ρούτερ και ειδα συγχρονισμό up/down 4990/43700, κατεβάζω και ένα μεγάλο αρχείο από index of/pub/speedtest της forthnet οπου πιάνει ταχύτητα κατεβάσματος 5,2 MB/sec. Tην Κυριακή 30/9/2018 το βράδυ προσπαθω να κατεβάσω ένα μεγάλο αρχείο ~6gb και παρατηρω ότι αργεί πολύ, μπαίνω στο ρούτερ και βλέπω συγχρονισμό στο down32500, κάνω επανεκκίνηση και πιάνει 39000 Τις επόμενες ημέρες βλέπω πάλι μια πτώση στις 35000 και παίρνω την τεχνική υποστήριξη της forthnet με βάζουν να κάνω τα γνωστα - επανεκκίνηση -μόνο ιντερνετ χωρις τηλέφωνο-το ρούτερ κατευθείαν στη εισοδο της γραμμης αλλά και πάλι οι ταχύτητες συγχρονισμού κυμάνθηκαν από 36000 εως 39000 μου λέει ο τεχνικός ότι μάλλον τόσο μπορεί να συγχρονίσει να το παρακολουθώ και να ξαναεπικοινωνήσω νμαζί τους εάν αλλάξει κάτι. Περιμένω μερικές ημέρες που κάνω μετρήσεις σποραδικά με τα αποτελέματα που βλέπετε στον πίνακα Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1.JPG 
Εμφανίσεις:  4 
Μέγεθος:  112,9 KB 
ID: 198247
    και με ταχύτητες συγχρονισμού του ρούτερ από 32000 εως 37000 Επικοινωνω πάλι με την τεχνικη υπηρεσία και μου λένε ότι κλείνουν ραντεβού για επίσκεψη τεχνικού στο σπίτι για να κάνει μετρήσεις. Οντως ερχεται ο τεχνικός παίρνει μετρήσεις μέσα στο σπίτι με το δικό μου ρούτερ πάνω στην γραμμή και μετα με ένα δικό του χωρίς να βρει διαφορές 36000.Κατόπιν πάμε στη εισοδο του σπιτιού οπου και ερχεται η γραμμη του ΟΤΕ επαναλαμβάνει τις δυο μετρήσεις με τα ρούτερ και δεν διαπιστώνει απόκλιση με τις εντός του σπιτιού. Μού λέει ότι δεν είναι θέμα εσωτερικης καλωδίωσης αλλά θεμα γραμμης και θα δοθεί στον ΟΤΕ σαν βλάβη. Σήμερα το απόγευμα επικοινωνεί μαζί μου και με λίγα λόγια μου λέει ότι δεν μπορουν από την πλευρά τους να κάνουν κάτι διοτι ο ΟΤΕ δεν θεωρεί αυτή την πτώση του συγχρονισμού σαν βλάβη διοτι δεν εχει πεσει κατω από το 30% της θεωριτικης μεγιστης ταχύτητος Ισχύει ? μπορω να κάνω κατι άλλο ? η να συνεχίσω να επιμένω στην τεχνικη υπηρεσία ότι δεν είναι αποδεκτη από εμενα η πτωση αυτή και να ευελπιστώ ότι κάποια στιγμη θα πέσει η ταχύτητα κατω από 35000 για να επέμβει ο ΟΤΕ? Σας παραθετω και τωρινα στατιστικά του ρούτερ
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Καταγραφή.JPG 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  49,2 KB 
ID: 198248


    οποιαδήποτε βοηθεια ευπρόσδεκτη

  2. #2
    Εγγραφή
    04-10-2013
    Μηνύματα
    2.345
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλημέρα xdoc,

    Σε ευχαριστούμε που επικοινώνησες μαζί μας.

    Θα μπορούσες να μας ενημερώσεις σε προσωπικό μήνυμα, με κάποιο στοιχείο της υπηρεσίας σου (π.χ. τον αριθμό τηλεφώνου, τον ΑΦΜ του κατόχου), για να μπορέσουμε να εξυπηρετήσουμε;

    Γιώργος, Nova Support

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 1702
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-07-22, 20:40
  2. Μηνύματα: 999
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-22, 20:24
  3. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-09-18, 00:25
  4. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-06-18, 22:05
  5. Θέματα συγχρονισμού
    Από WolfRathmA_GR στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-18, 01:05

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας