Σελ. 7 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 256789 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 91-105 από 123

Θέμα: Fritz 7390

  1. #91
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.986
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lavachequirit Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είμαι έτοιμος να πάρω ένα μεταχειρισμένο 7390 από ebay, το οποίο θέλω να συνδέσω με το 7490 που ήδη έχω. Ο σκοπός είναι να μου βγάλει τις επιπλέον θύρες τηλεφωνίας, τις δύο αναλογικές και την ISDN, αλλά και τα LAN για να μην αγοράζω ξεχωριστό switch. Για την τηλεφωνία που με καίει πιο πολύ ρώτησα την AVM και μου απάντησαν ότι γίνεται. Ελπίζω να ισχύει.

    Υποθέτω πως για να το βάλω πίσω από το 7490 όπως το σκέφτομαι, δεν θα έχει σημασία αν θα είναι γερμανικό ή international.. Το ερώτημα είναι, εάν πάρω ένα από τα μαύρα γερμανικά (τα οποία μαύρα είναι branded αν δεν κάνω λάθος; ) θα μπορώ να το χρησιμοποιήσω και μόνο του σε άλλο σπίτι αν το αφήσω στη γερμανική γλώσσα ή θα θέλει οπωσδήποτε μετατροπή αν είναι μαύρο για να ξεκλειδώσει;

    Το 7390 μπορεί να αλλάξει απροβλημάτιστα σε international ανεξάρτητα από το version του firmware; (ενώ στο 7490 θέλει v6.30 και κάτω)
    Όσον αφορά το lan, τυπικά είναι καλύτερα να πάρεις ξεχωριστό switch,
    αλλά και daisy-chained παίζει.
    Όσον αφορά το: "να μου βγάλει τις επιπλέον θύρες τηλεφωνίας, τις δύο αναλογικές και την ISDN"
    μήπως να εξηγούσες καλύτερα τι θέλεις να κάνεις?
    Για να μην βρεθείς προ εκπλήξεων δλδ.
    Γιατί θα έχεις 2 διακριτά pbx.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  2. #92
    Εγγραφή
    19-11-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    30
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000/200000
    ISP
    Inalan
    DSLAM
    HOL - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ (ΚΟΡΔΕΛΙΟ)
    Router
    EG8141A5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lavachequirit Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είμαι έτοιμος να πάρω ένα μεταχειρισμένο 7390 από ebay, το οποίο θέλω να συνδέσω με το 7490 που ήδη έχω. Ο σκοπός είναι να μου βγάλει τις επιπλέον θύρες τηλεφωνίας, τις δύο αναλογικές και την ISDN, αλλά και τα LAN για να μην αγοράζω ξεχωριστό switch. Για την τηλεφωνία που με καίει πιο πολύ ρώτησα την AVM και μου απάντησαν ότι γίνεται. Ελπίζω να ισχύει.

    Υποθέτω πως για να το βάλω πίσω από το 7490 όπως το σκέφτομαι, δεν θα έχει σημασία αν θα είναι γερμανικό ή international.. Το ερώτημα είναι, εάν πάρω ένα από τα μαύρα γερμανικά (τα οποία μαύρα είναι branded αν δεν κάνω λάθος; ) θα μπορώ να το χρησιμοποιήσω και μόνο του σε άλλο σπίτι αν το αφήσω στη γερμανική γλώσσα ή θα θέλει οπωσδήποτε μετατροπή αν είναι μαύρο για να ξεκλειδώσει;

    Το 7390 μπορεί να αλλάξει απροβλημάτιστα σε international ανεξάρτητα από το version του firmware; (ενώ στο 7490 θέλει v6.30 και κάτω)
    Ρίξε μια ματιά στο παρακάτω...

    https://avm.de/fritz-labor/weitere-p...z-uebertragen/

  3. #93
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.986
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Ωαίο... δεν είχα συνειδητοποιήσει ότι το mesh παίζει και με την τηλεφωνία.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  4. #94
    Εγγραφή
    31-08-2016
    Μηνύματα
    77
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99993/9997
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box 7490
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ευχαριστώ πάρα πολύ jkoukos, kimon και kpetros για τις συμβουλές!!!

    Ο απώτερος στόχος είναι να αξιοποιήσω 2 αναλογικές τηλεφωνικές συσκευές που έχω στο συρτάρι προκειμένου να δώσω τηλεφωνία σε δύο επιπλέον γραφειακούς χώρους του ορόφου. Προσωρινά χρησιμοποιούνται ασύρματα DECT για τα γραφεία αυτά. Στα γραφεία υπάρχει από μία πρίζα με καλώδιο Cat5e. Μια λύση είναι να αγοράσω νέες voip συσκευές ή να βάλω κανένα SPA με τις αναλογικές που ήδη έχω. Παλιότερα οι πρίζες αυτές έπαιρναν από τις αναλογικές θύρες του Netmod (βολευόμασταν, αν και οι κλήσεις δεν περνούσαν από το Fritzbox). Έτσι σκέφτηκα μήπως τη δουλειά του Netmod αναλάβει ένα μεταχειρισμένο Fritzbox.

    Εφόσον τα κατανόησα σωστά, με 2ο Fritzbox ως client:
    - Όντως θα μπορώ να βάλω τις αναλογικές μου συσκευές στα FON1 και FON2 του client, οι οποίες εν τέλει θα εμφανίζονται ως ip phones με εσωτερικά **624, **625 κοκ
    - Το WiFi θα δουλεύει, το DECT μάλλον όχι
    - Τα LAN ports μάλλον ναι, αλλά καλύτερα να χρησιμοποιηθεί switch (δε θα είναι "reliable" γράφει στο link)

    Τα παραπάνω λογικά γίνονται και με παλιότερα μοντέλα, όπως το 7240 ή και το 7140, έτσι δεν είναι;

    ΥΓ: Αυτό με το Mesh, όπως το διαβάζω, είναι πρακτικά η παραπάνω διαδικασία δημιουργίας ip extensions, αλλά περισσότερο αυτοματοποιημένη; Νομίζω όμως ότι προϋποθέτει να έχουν και τα δύο OS 7.0+ και το 7390 πάει μέχρι 6.85, οπότε δεν θα το βγάλει καν στο menu..

  5. #95
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    α. Για τις συσκευές όπως τα γράφεις. Μόνο που υπάρχει περιορισμός σε 10 ΙΡ extension (621-629).
    β. Και το DECT του 2ου Fritz δουλεύει, αλλά μόνο για όσες συσκευές είναι συνδεδεμένες σε αυτό. Το ίδιο δεν μπορεί να γίνει Client σε άλλη βάση DECT.
    γ. Και τα υπόλοιπα 3 LAN θα δουλεύουν κανονικά. Θα το συνδέσεις ως Client στο άλλο Fritz και όχι ως Router.
    δ. Γενικά παίζουν όλα τα μοντέλα, απλά κάποια δεν έχουν θύρες αναλογικής τηλεφωνίας και DECT. Μόνο αυτό θέλει προσοχή στην επιλογή τους.
    ε. Το Mesh παίζει μόνο με συμβατές συσκευές της εταιρείας (Router, Repeater, Powerline). Δεν έχει να κάνει με την τηλεφωνία και ΙΡ extensions. Απλά δημιουργείς ένα ενιαίο μεγάλο ασύρματο δίκτυο και κινήσαι στον χώρο παραμένοντας συνεχώς συνδεδεμένος, σε αντίθεση με τα κοινά ασύρματα δίκτυα όπου χάνεται για λίγο η σύνδεση. Απλά με την νέα αναβάθμιση δεν χρειάζεται να κάνεις την υπάρχουσα διαδικασία και στα 2 Fritz για τα IP τηλέφωνα και γίνεται κατευθείαν στο κύριο μέσω Mesh.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jkoukos : 26-07-19 στις 10:06.

  6. #96
    Εγγραφή
    31-08-2016
    Μηνύματα
    77
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99993/9997
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box 7490
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Κατατοπιστικότατος, όπως πάντα! Ευχαριστώ!

  7. #97
    Εγγραφή
    19-12-2005
    Περιοχή
    ΧΙΟΣ
    Μηνύματα
    841
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΘΥΜΙΑΝΑ
    Router
    Fritz!box 7390
    SNR / Attn
    6(dB) / 36(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Βγήκε καινούργιο firmware για το 7390.

    necessary telephony network changes
    Extended Smart Home functions and more for MyFRITZ!
    FRITZ!Fon: new start screens und a night service
    Extra security and network adjustments
    motherboard: msi 970a-g43 cpu: AMD fx6300, ram: 8GB corsair, sound: soundblaster z gpu: asus gt730 4gb.

    Mobile Phones: Xiaomi redmi note 3G Xiaomi redmi pro (omega), Meizu pro 6 plus.
    Mi A3 (laurel_sprout)

  8. #98
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Το 6.86 που βλέπω ?

    αλλά δεν ταιριάζουν με αυτά που λέει εδώ ή βλέπω στραβά.

    http://ftp.avm.de/fritzbox/fritzbox-...os/info_en.txt

  9. #99
    Εγγραφή
    19-12-2005
    Περιοχή
    ΧΙΟΣ
    Μηνύματα
    841
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΘΥΜΙΑΝΑ
    Router
    Fritz!box 7390
    SNR / Attn
    6(dB) / 36(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αυτά μου τα έγραφε στο μαιλ που μου ήρθε. Τώρα τι να πω, καλοδεχουμενο, μακάρι να του έδιναν και την 7αρα.
    motherboard: msi 970a-g43 cpu: AMD fx6300, ram: 8GB corsair, sound: soundblaster z gpu: asus gt730 4gb.

    Mobile Phones: Xiaomi redmi note 3G Xiaomi redmi pro (omega), Meizu pro 6 plus.
    Mi A3 (laurel_sprout)

  10. #100
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Υπάρχει ίδια αναφορά εδώ.

  11. #101
    Εγγραφή
    16-01-2018
    Περιοχή
    Σκόπελος
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΩΣΣΑ
    Γεια σας και από μένα. Χρήστης ενός 7390 εδώ και δύο και πλέον χρόνια, στο χώρο εργασίας μου, χωρίς πρόβλημα μέχρι την τελευταία αναβάθμιση. Το πρόβλημα που προέκυψε είναι στο κομμάτι της τηλεφωνίας. Χρησιμοποιώ ένα grandstream gxp1625 ipphone το οποίο βρίσκεται στο σπίτι μου, λειτουργουσε χωρίς vpn εδώ και καιρό, χωρίς ιδιαίτερο προβλημα. Τώρα δέχεται και πραγματοποιεί κλήσεις κανονικά, αλλά ενώ ακούς το συνομιλητή σου δεν σε ακούει αυτός.
    Επειδή είναι σημαντικό να έχω το τηλέφωνο της εργασίας στο σπίτι, κάθε βοήθεια θα ήταν πολύτιμη για μένα.
    Στο σπίτι να προσθέσω πως το grandstream είναι πάνω σε ένα speedport του ΟΤΕ το οποίο βέβαια έχει και αυτό voip τηλεφωνία με το νούμερο του σπιτιού.

  12. #102
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DELIRIUM99 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας και από μένα. Χρήστης ενός 7390 εδώ και δύο και πλέον χρόνια, στο χώρο εργασίας μου, χωρίς πρόβλημα μέχρι την τελευταία αναβάθμιση. Το πρόβλημα που προέκυψε είναι στο κομμάτι της τηλεφωνίας. Χρησιμοποιώ ένα grandstream gxp1625 ipphone το οποίο βρίσκεται στο σπίτι μου, λειτουργουσε χωρίς vpn εδώ και καιρό, χωρίς ιδιαίτερο προβλημα. Τώρα δέχεται και πραγματοποιεί κλήσεις κανονικά, αλλά ενώ ακούς το συνομιλητή σου δεν σε ακούει αυτός.
    Επειδή είναι σημαντικό να έχω το τηλέφωνο της εργασίας στο σπίτι, κάθε βοήθεια θα ήταν πολύτιμη για μένα.
    Στο σπίτι να προσθέσω πως το grandstream είναι πάνω σε ένα speedport του ΟΤΕ το οποίο βέβαια έχει και αυτό voip τηλεφωνία με το νούμερο του σπιτιού.
    Κακός το έχεις χωρίς ασφάλεια. Στο κομμάτι του ήχου... τσέκαρε τις πόρτες rdp και τους codec.

  13. #103
    Εγγραφή
    16-01-2018
    Περιοχή
    Σκόπελος
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΩΣΣΑ
    Ευχαριστήσω puntomania για την απάντηση.
    Φυσικά και θα ήθελα να εχω vpn αλλά το grandstream μάλλον υποστηρίζει openvpn. υπάρχει τρόπος να χρησιμοποιήσω το vpn του fritzbox;
    Μεχρι πριν λιγο καιρο δεν ειχα πρόβλημα με το τηλέφωνο, βεβαία τώρα και το νούμερο του σπιτιου εχει γίνει voip. Εχω στο Speedport του σπιτιού ανοιξει την 5060 προς την ip του τηλεφώνου.
    Χτες πήρα το τηλέφωνο στη δουλειά και το έβαλα πάνω στο fritzbox, παλι το ιδιο προβλημα με τον ήχο ακόμα και στο τοπικό δίκτυο.. Αλλάζοντας τον sip server se fritz.box το πρόβλημα λύθηκε τοπικά. Χρησιμοποιώ ddns της no-ip.
    Αλλαξα και codecs στο grandstream pcmu pcma, g722, g729, το προβλημα παραμένει με τον ηχο.
    Μεχρι να βρω λύση στο προβλημα στο σπίτι εχω ενα κινητο με zoiper to οποιο λειτουργει κανονικα.
    Αν μπορειτε να βοηθησετε, πρέπει να κανω κατι στο speedport η στο τηλέφωνο;
    τις πορτες rdp τις εβαλα ιδιες με του fritzbox 7078-7109 χωρις αποτελεσμα στον ηχο
    Ευχαριστω πολυ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DELIRIUM99 : 26-10-19 στις 15:38.

  14. #104
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DELIRIUM99 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστήσω puntomania για την απάντηση.
    Φυσικά και θα ήθελα να εχω vpn αλλά το grandstream μάλλον υποστηρίζει openvpn. υπάρχει τρόπος να χρησιμοποιήσω το vpn του fritzbox;
    Μεχρι πριν λιγο καιρο δεν ειχα πρόβλημα με το τηλέφωνο, βεβαία τώρα και το νούμερο του σπιτιου εχει γίνει voip. Εχω στο Speedport του σπιτιού ανοιξει την 5060 προς την ip του τηλεφώνου.
    Χτες πήρα το τηλέφωνο στη δουλειά και το έβαλα πάνω στο fritzbox, παλι το ιδιο προβλημα με τον ήχο ακόμα και στο τοπικό δίκτυο.. Αλλάζοντας τον sip server se fritz.box το πρόβλημα λύθηκε τοπικά. Χρησιμοποιώ ddns της no-ip.
    Αλλαξα και codecs στο grandstream pcmu pcma, g722, g729, το προβλημα παραμένει με τον ηχο.
    Μεχρι να βρω λύση στο προβλημα στο σπίτι εχω ενα κινητο με zoiper to οποιο λειτουργει κανονικα.
    Αν μπορειτε να βοηθησετε, πρέπει να κανω κατι στο speedport η στο τηλέφωνο;
    τις πορτες rdp τις εβαλα ιδιες με του fritzbox 7078-7109 χωρις αποτελεσμα στον ηχο
    Ευχαριστω πολυ
    με το zoiper στο σπιτι δουλεύει...και με το grandstream οχι? και τα 2 με το ιντερνετ του σπιτιου?

    στο grandstream, εχεις τις ιδιες πόρτες? 7078-7109

    - - - Updated - - -

    αν το ζοιπερ δουλευει με το ιδιο ρουτερ που εχεις και το grandstream... τοτε το πρόβλημα ειναι στο grandstream...

    - - - Updated - - -

    βάλε στο grandstream μονο τον pcma...και δοκίμασε...

    - - - Updated - - -

    Συνημμένο Αρχείο 208076

  15. #105
    Εγγραφή
    16-01-2018
    Περιοχή
    Σκόπελος
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΩΣΣΑ
    Δυστυχώς και με pcma μόνο, παλι το ιδιο θεμα με τον ήχο. Το περίεργο είναι οτι πριν γίνει voip το τηλέφωνο στο σπιτι δεν ειχα πρόβλημα. Επίσης στο τοπικό δίκτυο του fritzbox στη δουλειά, με DynDns στον sipserver, έχει το ίδιο θέμα στον ήχο, όταν βάλω sipserver την local ip tou fritzbox όλα καλά, λειτουργεί τέλεια. Αντιθέτως το zoiper λειτουργεί κανονικά, με DynDns και στη δουλειά και στο σπίτι....

Σελ. 7 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 256789 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Fritz 7390 και Vodafone Tv
    Από pan123 στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-08-20, 10:12
  2. Fritz 7390 dect χωρίς αναγνώριση κλήσης
    Από pan123 στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-05-20, 00:19
  3. Γερμανικό Fritz 7390 παίζει στην Ελλάδα?
    Από aster1x στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-12-18, 12:00
  4. Fritzbox 7390 + GSM dongle για τηλεφωνία.
    Από gsan στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-10-18, 20:22
  5. fritz 7390 με voip OTE
    Από rantos στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-09-18, 13:16

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας