Σελ. 3 από 9 ΠρώτηΠρώτη 123458 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 127
  1. #31
    Εγγραφή
    09-10-2018
    Μηνύματα
    50
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    INALAN
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ (ΚΟΡΔΕΛΙΟ)
    Μετά από καιρό έκανα τυχαία έλεγχο στην σελιδα της vodafone για διαθεσιμότητα vdsl και ενώ σε παραδιπλανή οικοδομή δίνει διαθεσιμότητα, στην δικιά μου δεν δίνει. Ούτε και σε επόμενα νούμερα της οδού. Ξέρει κανείς γιατί συμβαίνει αυτό; Έχουμε σίγουρα την ίδια καμπίνα γιατί η αμέσως επόμενη πιο κοντινή δεν δίνει διαθεσιμότητα. Υπάρχει περίπτωση να δίνουν σιγά σιγά διαθεσιμότητα, δηλαδή να περιμένω σε 1 βδομάδα ότι θα δώσει και σε μένα;

  2. #32
    Εγγραφή
    02-09-2015
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    629
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mantan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετά από καιρό έκανα τυχαία έλεγχο στην σελιδα της vodafone για διαθεσιμότητα vdsl και ενώ σε παραδιπλανή οικοδομή δίνει διαθεσιμότητα, στην δικιά μου δεν δίνει. Ούτε και σε επόμενα νούμερα της οδού. Ξέρει κανείς γιατί συμβαίνει αυτό; Έχουμε σίγουρα την ίδια καμπίνα γιατί η αμέσως επόμενη πιο κοντινή δεν δίνει διαθεσιμότητα. Υπάρχει περίπτωση να δίνουν σιγά σιγά διαθεσιμότητα, δηλαδή να περιμένω σε 1 βδομάδα ότι θα δώσει και σε μένα;
    Δεν έχει σχεση. Δες τι γράφει ο κατανεμητής σου.

  3. #33
    Εγγραφή
    09-10-2018
    Μηνύματα
    50
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    INALAN
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ (ΚΟΡΔΕΛΙΟ)
    Ξέρω τι γράφει ο κατανεμητής μου. Αυτό τι σχέση έχει με αυτό που ρωτάω;

  4. #34
    Εγγραφή
    02-09-2015
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    629
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΑ
    I’m
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mantan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέρω τι γράφει ο κατανεμητής μου. Αυτό τι σχέση έχει με αυτό που ρωτάω;
    Απλώς εαν παίρνεις από τον ίδιο κατανεμητη και εσυ και ο γείτονας σου δεν καταλαβαίνω πως αυτός έχει διαθεσιμότητα και εσυ όχι. Αυτό εννοώ.

  5. #35
    Εγγραφή
    09-10-2018
    Μηνύματα
    50
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    INALAN
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ (ΚΟΡΔΕΛΙΟ)
    Αυτό ρωτάω. Πώς γίνεται να δίνει διαθεσιμότητα σε αυτόν και όχι σε εμένα. Έχει τύχει ποτέ σε μία καμπίνα να μην δώσει διαθεσιμότητα απευθείας σε όλους, αλλά σιγά σιγά; Με διαφορά ημερών εννοώ, όχι μηνών.

  6. #36
    Εγγραφή
    02-09-2015
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    629
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mantan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό ρωτάω. Πώς γίνεται να δίνει διαθεσιμότητα σε αυτόν και όχι σε εμένα. Έχει τύχει ποτέ σε μία καμπίνα να μην δώσει διαθεσιμότητα απευθείας σε όλους, αλλά σιγά σιγά; Με διαφορά ημερών εννοώ, όχι μηνών.
    Τα καφαο ενεργοποιούνται σταδιακά. Αλλά η περίπτωση από το Α καφαο να παίρνει το 60% και το 40% όχι, νομίζω πως δεν γίνεται.

  7. #37
    Εγγραφή
    25-07-2012
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100000/100000
    ISP
    INALAN
    Router
    HUAWEI HG8546M
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vastil Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα καφαο ενεργοποιούνται σταδιακά. Αλλά η περίπτωση από το Α καφαο να παίρνει το 60% και το 40% όχι, νομίζω πως δεν γίνεται.
    Γίνεται γιατί σε κάποιες μεμονωμένες περιπτώσεις νέα καφαο εξυπηρετούν δύο παλιά καφαο του ΟΤΕ και μπορεί ένα από τα δύο να μην συνδέθηκε ακόμη στο νέο

  8. #38
    Εγγραφή
    02-09-2015
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    629
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ssivakas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γίνεται γιατί σε κάποιες μεμονωμένες περιπτώσεις νέα καφαο εξυπηρετούν δύο παλιά καφαο του ΟΤΕ και μπορεί ένα από τα δύο να μην συνδέθηκε ακόμη στο νέο
    Νομίζω πως όχι. Ένα καφαο καινούργιο συνδέεται με ένα παλιο. Θα στο επιβεβαιώσουν και οι υπόλοιποι.

  9. #39
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.684
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Γίνεται.. μία καμπίνα VDSL να συνδεθεί με 2 καφάο ADSL του OTE..

    Μάλλον λέμε για καφάο ADSL όχι με πάρα πολλές συνδέσεις που μπορεί να τα σηκώσει μία VDSL καμπίνα..

    Γι' αυτό μερικές φορές που είναι να "αναβαθμιστεί" ένα καφάο ADSL μπορεί η καμπίνα VDSL να μην μπει ακριβώς δίπλα του,
    αλλά λίγο παρακάτω.. δηλαδή ανάμεσα περίπου σε 2 καφάο ADSL.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mantan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό ρωτάω. Πώς γίνεται να δίνει διαθεσιμότητα σε αυτόν και όχι σε εμένα. Έχει τύχει ποτέ σε μία καμπίνα να μην δώσει διαθεσιμότητα απευθείας σε όλους, αλλά σιγά σιγά; Με διαφορά ημερών εννοώ, όχι μηνών.
    Μερικές φορές τελειώνουν οι πόρτες που έχει να δώσει ένας πάροχος για VDSL από μία καμπίνα, και να πει σε κάποιον δεν μπορούμε να σου δώσουμε σύνδεση τώρα..

    Συνήθως θέλει να μπει μία νέα κάρτα μετά για να δώσουν νέες πόρτες για σύνδεση.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  10. #40
    Εγγραφή
    09-10-2018
    Μηνύματα
    50
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    INALAN
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ (ΚΟΡΔΕΛΙΟ)
    Αυτές τις μέρες σκάβουν επί της Μακεδονομάχων. Ξέρει κανεις αν περνάνε οπτική ή κάνουν κάτι άλλο;

  11. #41
    Εγγραφή
    01-06-2014
    Μηνύματα
    71
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    Huawei-MikroTik hap ac2
    Καλησπέρα παίδες!! Την προηγούμενη βδομάδα πέρασε από την πολυκατοικία μια κοπέλα και ενημέρωνε ότι η wind δίνει πλέον vdsl. Βέβαια επειδή έχω inalan δεν πολυέδωσα σημασία. Στην διαθεσιμότητα της cosmote δεν μου βγάζει κάτι ακόμη και επειδή είμαι στα όρια του Παύλου Μελά δεν νομίζω να ισχύει, όχι ακόμη τουλάχιστον. Απλά προσπαθούν να πιάσουν πελάτες από νωρίς. Έχει κάποιος άλλος κάποια άλλη ενημέρωση μήπως;

  12. #42
    Εγγραφή
    09-10-2018
    Μηνύματα
    50
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    INALAN
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ (ΚΟΡΔΕΛΙΟ)
    Τελικά είναι οπτική; Ξέρει κανείς; Έχουν ένα μηχάνημα που κάνει μικρή τομή στον δρόμο και περνάνε ένα λεπτό πορτοκαλί καλώδιο. Έχει λήξει και η παράταση που πήρε η Vodafone για το Α/Κ Ελευθέριο. Ελπίζω σύντομα να δώσουν VDSL στον Εύοσμο γιατί τα 6mbs δεν παλεύονται αλλο.

  13. #43
    Εγγραφή
    05-10-2017
    Μηνύματα
    57
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ManosBoch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα παίδες!! Την προηγούμενη βδομάδα πέρασε από την πολυκατοικία μια κοπέλα και ενημέρωνε ότι η wind δίνει πλέον vdsl. Βέβαια επειδή έχω inalan δεν πολυέδωσα σημασία. Στην διαθεσιμότητα της cosmote δεν μου βγάζει κάτι ακόμη και επειδή είμαι στα όρια του Παύλου Μελά δεν νομίζω να ισχύει, όχι ακόμη τουλάχιστον. Απλά προσπαθούν να πιάσουν πελάτες από νωρίς. Έχει κάποιος άλλος κάποια άλλη ενημέρωση μήπως;
    σε ποια οδο ?

  14. #44
    Εγγραφή
    07-05-2019
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    1980
    Καλησπέρα,

    εδώ και καιρό με COSMOTE, κλείδωνα στα 12 και έλεγα και ευχαριστώ, πλέον δεν υπερβαίνω τα 6. Τους πήρα τηλέφωνο και με ενημέρωσαν πως η περιοχή μου έχει max... 7,2 και δεν πίστευε πως για 2 χρόνια κλείδωνα στα 12 (το γιατί πουλάνε 24αρες ενώ ξέρουν πως δεν μπορεί να πάει πάνω από 7,2, δεν το συζητάω καν).

    Ψάχνοντας για άλλες εταιρείες, είδα με μεγάλη - και ευχάριστη - έκπληξη πως η WIND καλύπτει μέχρι και 100Mbps στην περιοχή μου (Κηφισίας, στην αρχή του Ευόσμου, ένα στενό μετά τα νέα Lidl, στα γήπεδα τένις).

    Έχει κανείς Wind να μας πει εντυπώσεις; Γιατί αν ισχύει αυτό που βλέπω, το αγοράζω... χθες.

    ΥΓ Το αστείο είναι πως στο http://fttxgr.eu/map βλέπω πως ακριβώς κάτω από το σπίτι μου έχει καμπίνα η Vodafone (την έχω σταμπάρει) και η Wind έχει αρκετά μακριά. Με τη Voda δεν έβγαλα άκρη πάντως με το site τους και τον έλεγχο διαθεσιμότητας.

  15. #45
    Εγγραφή
    09-10-2018
    Μηνύματα
    50
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    INALAN
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ (ΚΟΡΔΕΛΙΟ)
    Τελικά λύθηκε η απορία μου. Το σκάψιμο στην Μακεδονομάχων ψηλά, ήταν για την inalan. Είμαστε στα μισά περίπου του Q2 2019 και δεν βλέπω φως από την Vodafone. Μάλλον πάμε για Q3 ή Q4. Οι καμπίνες από 25ης Μαρτίου και πάνω δεν λειτουργούν. Μάλλον αναμένουμε ηλεκτροδότηση ακόμα...

Σελ. 3 από 9 ΠρώτηΠρώτη 123458 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. VDSL Θεσσαλονικη
    Από GMaister22 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 2683
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-10-23, 17:05
  2. Μηνύματα: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-05-20, 16:46
  3. Vectoring VDSL 200 Θεσσαλονικη
    Από GMaister22 στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-11-17, 21:01

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας