Σελ. 9 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 4789
Εμφάνιση 121-127 από 127
  1. #121
    Εγγραφή
    25-07-2012
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100000/100000
    ISP
    INALAN
    Router
    HUAWEI HG8546M
    Όπως έχω ξανά γράψει η vodafone τίποτα ακόμη στην περιοχή ..... πήγα Inalan και ησύχασα φοβερές ταχύτητες !!! κακώς δεν την είχα προτιμήσει τόσο καιρό

  2. #122
    Εγγραφή
    19-11-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    30
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000/200000
    ISP
    Inalan
    DSLAM
    HOL - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ (ΚΟΡΔΕΛΙΟ)
    Router
    EG8141A5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ssivakas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως έχω ξανά γράψει η vodafone τίποτα ακόμη στην περιοχή ..... πήγα Inalan και ησύχασα φοβερές ταχύτητες !!! κακώς δεν την είχα προτιμήσει τόσο καιρό
    Με μένα συμβαίνει το αντίθετο... παρακαλάω την Ina να ερθει μιας και καληπτουν τις γυρο γειτονιες αλλα με εχουν στο περιμενε εδω και τρια χρονια, αλλα ευτυχώς εχω vdsl απο Voda εδω και 1,5 χρόνο και κανω την δουλεια μου.

  3. #123
    Εγγραφή
    03-01-2021
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα καλή χρονιά θα ήθελα μια βοήθεια παρακαλώ γιατί είμαι τελείως άσχετη. Αυτή τη στιγμή έχω ευρυζωνικη σύνδεση της κοσμοτε ως 24 (πιάνω μόνο 3-5)με 26.5€ κ λήγει το συμβόλαιο μου τον Φεβρουάριο. Κατόπιν επικοινωνίας για ανανέωση συμβολαίου μου ζητάνε παραπάνω χρήματα σε ότι κι αν επιλέξω. 32 για fiber. Είδα προσφορές στην Vodafone vdsl 50 με 26€ κ εγγύηση ταχυτητας και ακόμα χαμηλότερες τιμές για 24αρα. Εμείς θέλουμε καλύτερες ταχύτητες από τα 5 που πιάνουμε προφανώς αλλά όχι κάτι τρελό (δεν ασχολούμαστε με online gaming, αλλά βλέπουμε πολλές ταινίες). Την κοσμοτε την είχα επιλέξει λόγω αξιοπιστίας κ γενικά δεν αντιμετώπισαμε μεγάλα προβλήματα εκτός της χαμηλής ταχύτητας για την οποία ο τεχνικός που έκανε την σύνδεση μου είχε πει ότι στην οικοδομή δεν θα πιάνω πάνω από 10 λόγω πολλών γραμμών. Θα έβαζα ιναλαν που έχω ακούσει τα καλύτερα αλλά χρειάζομαι το σταθερό. Βρίσκομαι κοντά στα λιντλ περιφερειακου. Τι να κάνω για να βρω την καλύτερη λύση στα ίδια περίπου χρήματα?

  4. #124
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.684
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλημέρα και καλή χρονιά.

    Κατ' αρχάς ναι ο ΟΤΕ έχει ακριβότερες τιμές από τους άλλους παρόχους.
    Και εγώ έχω μείνει στον OTE γιατί είχε πρόβλημα η γραμμή μου και ο OTE είναι η λύση για καλύτερη υποστήριξη σε τέτοιες περιπτώσεις.

    Επίσης τώρα ο OTE κοιτάει να δώσει στους πελάτες του τα πακέτα που αναφέρονται στην σελίδα του.
    Υπάρχουν και άλλα πακέτα με διαφορετικές παροχές αλλά θέλει να τα ξέρεις καλά τα πράγματα και να επιμείνεις για να σου τα δώσουν,
    όπως και το να πετύχεις κάποια έκπτωση είναι και αυτό άλλη ιστορία, γι' αυτούς που τα ξέρουν καλά τα πράγματα.

    Από την στιγμή που πιστεύεις ότι η γραμμή σου δεν έχει ιδιαίτερο πρόβλημα για να θέλεις την άμεση υποστήριξη του OTE,
    πιστεύω ότι μπορείς να πας και σε άλλη εταιρία π.χ την Vodafone ώστε να πετύχεις καλύτερη τιμή σε καλύτερο πακέτο.

    Εμείς έχουμε και 2η γραμμή σε Vodafone και πάει μία χαρά έως τώρα!

    Κοίταξε τα πακέτα που έχει στην σελίδα της, όπου βάζει και τις προσφορές για νέους πελάτες.

    Ένα άλλο πράγμα που μπορείς να ξέρεις είναι ότι μπορεί να έχεις κάποιες έξτρα παροχές εάν πας στην εταιρία που έχεις και το/τα κινητά σας σε αυτήν.
    Εμείς με 3 κινητά στην Vodafone (καρτοκινητά) λαμβάνουμε αρκετές προσφορές για πακετάκια στο ένα από αυτά.

    Εάν δεν κάνετε ταυτόχρονη χρήση της γραμμής πολλά άτομα μαζί για video ή μεγάλα Downloads πιστεύω θα είστε οκ με μία 50άρα VDSL.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Iris07 : 04-01-21 στις 15:47.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  5. #125
    Εγγραφή
    03-01-2021
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Σας ευχαριστώ πολύ που δείξατε ενδιαφέρον στο πρόβλημα μου! Επειδή εδώ απ ότι καταλαβαίνω ξέρετε πολύ περισσότερα από μένα, θα μπορούσατε να μου πείτε 2 - 3 πράγματα που θα μπορούσα να διασφαλισω ότι θα έχω καλύτερη γραμμή με τη Vodafone? Πχ μπορώ να δω αν έχω κοντά μου καμπινα? Σήμερα κατά τις 9 η ταχύτητα μας ήταν kbps!!! Νομίζω είναι τραγικό να δίνω τόσα λεφτά και να μην μπορώ να μπω ούτε στο Google!

  6. #126
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.684
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το θέμα της ποιότητας της γραμμής μας έχει 2 μέρη..

    - Το 1ο είναι η ποιότητα της γραμμής από το καφάο (καμπίνα) του OTE που ανήκουμε, μέχρι το σπίτι μας.
    Δηλαδή αυτό το καφάο που είναι στο τετράγωνο ή και πιο μακριά ίσως, από εκεί που είναι το σπίτι μας.

    Η γραμμή αυτή (από χαλκό) σε όποια εταιρία και να είμαστε ανήκει στον OTE και μόνο αυτός μπορεί να την κοιτάξει και να την διαχειριστεί.
    Οπότε πάντα είμαστε πάνω σε αυτήν την γραμμή.

    Τώρα εάν αυτή η γραμμή έχει κάποιο πρόβλημα έρχεται ο OTE και κοιτάει, πως και εάν γίνεται να την φτιάξει..
    π.χ σε εμένα έψαξε και βρήκε ένα καλύτερο ζεύγος καλωδίων και μου έδωσε..
    Όμως μπορεί σε κάποιες περιπτώσεις να μην μπορεί να κάνει τίποτα ο OTE.. να μην υπάρχει άμεση λύση στο πρόβλημα,
    να χρειάζονται μεγαλύτερα έργα στο τετράγωνο..

    Οπότε εάν λες ότι ήρθε ο OTE και την κοίταξε την γραμμή σας, έχει γίνει αυτό το βήμα.

    Τώρα εάν πάμε σε κάποια άλλη εταιρία, το πιθανότερο είναι να μείνουμε στην γραμμή στην οποία είμαστε τώρα,
    και μας έχει δώσει ο OTE, οπότε βασικά δεν θα αλλάξει μάλλον τίποτα.

    - Πάντως υπάρχει και η πεποίθηση ότι σε μία περίπτωση βλάβης ο OTE κοιτάει καλύτερα τους πελάτες του..

    - Βέβαια σε μία σύνδεση VDSL πριν από την γραμμή αυτή που λέμε τώρα θα έχουν μπει οπτικές ίνες.

    Το 2ο μέρος της γραμμής μας είναι αυτό που υπάρχει στο σπίτι μας ή στην πολυκατοικία μας..
    Το κομμάτι αυτό είναι ευθύνη βέβαια δική μας, ή της πολυκατοικίας σε τι κατάσταση είναι..

    Εδώ, δεν κατάλαβα καλά τι ακριβώς σας είπε ο τεχνικός του OTE..
    εάν μπορεί να γίνει και στο τμήμα αυτό κάτι καλύτερο..

    - - - Updated - - -

    Σε κάθε περίπτωση εάν αποφασίσεις να πας σε μία σύνδεση VDSL, ζήτησε από την εταιρία που θα πας
    να σου δώσουν πρώτα μία εκτίμηση της μέγιστης ταχύτητας που μπορείς να έχεις στην γραμμή σου,
    για να αποφασίσεις τι πακέτο θα πάρεις από αυτούς.

    - - - Updated - - -

    Επίσης ο εύκολος τρόπος για να δεις εάν έχεις κοντά σου κάποια από τις νέες καμπίνες είναι να δείτε εάν κάποιος πάροχος σας δίνει τουλάχιστον
    σύνδεση με 100 Mbps ταχύτητα.

    Ελέγχετε για διαθεσιμότητα πακέτων στις σελίδες των παρόχων, είτε με τηλέφωνο σε αυτούς.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Iris07 : 05-01-21 στις 01:51.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  7. #127
    Εγγραφή
    03-01-2021
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Μου απαντήσατε αναλυτικοτατα σας ευχαριστώ πάρα πολύ, απ ότι κατάλαβα υπάρχει θέμα με την γραμμή μας εντός οικοδομής και ενδεχομένως εννοούσε συγκεκριμένα την δική μας γραμμή διότι είναι η μόνη που για κάποιο λόγο έχει περαστεί εξωτερικά - βλέπουμε το καλώδιο ανεβαίνοντας στον όροφο, κάτι που δεν συμβαίνει με τα υπόλοιπα διαμερίσματα. Θα κάνω αυτό που είπατε ελέγχοντας μέχρι πόση ταχύτητα μου δίνουν. Σας ευχαριστώ πολύ και πάλι. Να έχετε μια καλή χρονιά!

Σελ. 9 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 4789

Παρόμοια Θέματα

  1. VDSL Θεσσαλονικη
    Από GMaister22 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 2683
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-10-23, 17:05
  2. Μηνύματα: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-05-20, 16:46
  3. Vectoring VDSL 200 Θεσσαλονικη
    Από GMaister22 στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-11-17, 21:01

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας