Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    31-03-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    853
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    512/512
    Καλησπέρα παιδιά,

    Θέλω να προωθώ την κλήση σε ένα κινητό όταν το εσωτερικό δεν απαντάει η όταν με κουμπί ενεργοποιώ εγώ την προώθηση.

    Στο εσωτερικό στο followme έχω προσθέσει το κινητό στην λίστα του follow me.

    Η προώθηση γίνεται απλά με παίρνει 2 φορές το τηλεφωνικό κέντρο και από τις 2 isdn που έχει το κέντρο. Η πρώτη κλήση χτυπά 3 φορές και μετά σταματάει και η δεύτερη χτυπάει συνέχεια μέχρι να σηκώσω το κινητό.

    Επίσης όταν με καλούν στο εσωτερικό (yealink) η πρώτη κλήση χτυπά το σηκώνω μιλάω και η δεύτερη δεν χτυπά απλά έχω ένδειξη για δεύτερη κλήση. Πως μπορώ να το κανω να χτυπά και η δεύτερη ;


    Thanks

    - - - Updated - - -

    Το κουμπί το έκανα για call forward, το πρόβλημα με τις 2 κλήσεις συνεχίζει να με καλούν και οι 2 γραμμές.

    Για το θέμα με την δεύτερη κλήση μήπως πρέπει να απενεργοποίηση το call waiting ?

  2. #2
    Εγγραφή
    09-08-2010
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    513
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Κάτι αντίστοιχο που είχα δεί, είναι οτι είχε μπει το κινητό στο Follow me και παράληλα ο χρήστης είχε κάνει και χειροκίνητη εκτροπή απο την τηλεφωνική συσκευή, με αποτέλεσμα να γίνεται αυτό που περιγράφεις, να δέχεται στην ουσία 2 κλήσεις.
    Θα σου έλεγα να δεις προσεχτικά που ακριβώς έχεις βάλει το κινητό σου και θα δείς οτι κάπου θα έχει γίνει λάθος.

  3. #3
    Εγγραφή
    31-03-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    853
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    512/512
    Ακριβως αυτο που λες ειχε γινει, ηταν και στο follow me και ειχε πατησει κατα λαθος forward απο την συσκευη.

    επειδη εχω 2 ISDN στο PBX και οταν κανει την εξερχομενη κληση επιλεγει τυχαια μια απο τις δυο γραμμες αλλα εγω θελω να φαινεται ενας αριθμος συγκεκριμενος οτι καλει, εβαλα σαν outbound caller id τον αριθμο που θελω εγω να φαινεται οτι καλει αλλα δεν παιζει ετσι.

    Φταει μηπως οτι εχω τις γραμμες σe ενα DAHDI group οποτε εχω μονο ενα trunk για αυτο και επιλεγει τυχαια ?

  4. #4
    Εγγραφή
    03-06-2008
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    432
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Sercomm Speedport Plus 2
    Αυτό ακριβώς πρέπει να σου φταίει. Βάλε κάθε γραμμή σε ξεχωριστό DAHDI group και μετά φτιάξε ξεχωριστό trunk για κάθε ένα group. Πιστεύω πως μόνο έτσι θα παίξει σωστά

  5. #5
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.638
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    g0 -> group που περιλαμβάνει όλα τα κανάλια dahdi
    g11 -> τα δύο κανάλια της πρώτης πόρτας που βλέπει το σύστημα
    g12 -> τα δύο κανάλια της δεύτερης πόρτας που βλέπει το σύστημα

    Φτιάξε ένα νέο trunk, σαν identifier βάλε g11 ή g12 ανάλογα που κάθεται η γραμμή στην οποία ανήκει ο αριθμός που θέλεις να φαίνεται.
    Έπειτα φτιάξε ένα νέο outbound route, βάλτου prefix και όρισε σαν trunk το trunk που έφτιαξες.
    Τέλος στο followme βάλε το κινητό σου με το prefix του νέου outbound route.

  6. #6
    Εγγραφή
    31-03-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    853
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    512/512
    το προθεμα γιατι το θελει ?

    Εαν στον outbound rule βαλω σαν πρωτο trunk π.χ το g11 που ειναι η γραμμη που θελω και σαν δευτερο trunk το g12 θα εχω θεμα ?

    Επειδη δεν χρησιμοποειι κανενας προθεμα για εξωτερικη γραμμη για αυτο ρωταω ?

  7. #7
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.638
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Θέλει το πρόθεμα για να μπορείς να ξεχωρίσει την κλήση να βγαίνει από αυτό το route που σαν μοναδικό trunk θα έχει αυτό που έχει τον αριθμό.
    Ναι αν θέλεις μπορείς να τα βάλεις στο route που έχεις τώρα με την σειρά που είπες απλά μετά όλες οι κλήσεις θα βγαίνουν πρώτα από την συγκεκριμένη γραμμή.
    Αυτό σημαίνει πως αν τα δύο κανάλια της είναι δεσμευμένα επειδή πλέον είναι η πρώτη στη σειρά και βγαίνουν από αυτήν πρώτη οι κλήσεις όταν θα χρειαστεί να γίνει προώθηση υπάρχουν περισσότερες πιθανότητες να βγεις πάλι από την 2η και να μην φαίνεται ο αριθμός.
    Αν ακολουθήσεις την λογική με το πρόθεμα μην ξεχάσεις να βάλεις το νέο outbound route πάνω από το υπάρχον. Το νέο route αν δεν το δώσεις στους χρήστες είναι σαν να μην υπάρχει απλά το χρησιμοποιείς μόνο για τις προωθήσεις.

  8. #8
    Εγγραφή
    31-03-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    853
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    512/512
    Να ι ετσι οπως το λες ειναι απλα σκεψου οτι σπανια εχω πανω απο 2 κλησεις για προωθηση οποτε λογικα παντα θα επιλεγει την 1 γραμμη ετσι δεν ειναι ?

  9. #9
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.638
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Ναι, κάντο έτσι τότε.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-10-18, 19:05
  2. Printscreen-screenshot σε κινητό Android
    Από Manolis_karas στο φόρουμ Android
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-10-18, 18:58
  3. DND & Call forward
    Από atux_null στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-18, 16:26
  4. Πρόβλημα με forward κλήσης σε κινητό
    Από Marios30 στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-03-18, 19:01
  5. Πρόβλημα με Port Forwarding σε ZXHN H208N
    Από LogicalBong στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-12-17, 03:20

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας