Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    01-11-2018
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Όντας πρώτο post, παρακαλώ συγχωρέστε μου τυχόν λάθη και εκτενές post.

    Λοιπόν, αντιμετωπίζω ένα freak issue με τον συνδιασμό των δύο παραπάνω: Cosmote γραμμή vDSL 50άρα, Speedport Plus router (firmware 09022001.00.021), Vodafone Full Σήμα HUAWEI UAP 2816.

    Ας ξεκινήσω από την αρχή: η γραμμή δουλεύει άψογα και μάλιστα συγχρονίζει στα 49,996 download και 4,9 upload. Στην περιοχή μου (όπως και στις περισσότερες) η Vodafone έχει χάλια σήμα. Μου στέλνουν λοιπόν μια συσκευή Vodafone full σήμα, την ενεργοποιώ, προσθέτω τα νούμερα κινητών που θα την χρησιμοποιούν, δηλώνω την διεύθυνση, όλα καλα.

    Προσπάθεια 1:
    Πάω λοιπόν να την συνδέσω στον router με ethernet (Σημείωση: σχεδόν όλες οι συσκευές στο σπίτι είναι συνδεμένες μέσω wifi.).. ρίχνει το δίκτυο εντελώς! Κάνω soft reset τον router, τιποτα.. Πέρνω τηλέφωνο Cosmote, κάνουμε ένα hard reset, επανέρχονται όλα. Αφήνω το Full Σημα πάνω, μετά από μερική ώρα πέφτει wifi. Βγάζω το καλώδιο ethernet του Full Σήμα, η γραμμή και το wifi πίσω μια χαρα.

    Προσπάθεια 2:
    Την επόμενη μέρα, ξαναβάζω το Full Σήμα, πέφτει wifi ξανα, η σύνδεση στο Internet (γραμμή) μια χαρά, τα κινητά πέρνουν σήμα μια χαρά. Πέρνω τηλέφωνο Vodafone, μου επιβεβαιώνουν ότι βλέπουν την συσκευή κανονικά και ότι λειτουργεί άψογα. Πέρνω τηλέφωνο Cosmote, και από αυτούς όλα καλα.
    Μετά από λίγη ώρα το δίκτυο υπολειτουργεί.. μία χάνει σύνδεση, μία βρίσκει.. τα κινητά το ίδιο.. το wifi εξακολουθεί να μήν παίζει καθόλου.

    Προσπάθεια 3,4,5:
    Τα ίδια αποτελέσματα με παραπάνω: όταν βάζω το Full Σήμα πέφτει εντελώς το wifi και η γραμμή γίνεται ασταθής.

    Troubleshooting:
    Προσπάθησα να αλλάξω port της συσκευής στο router... τίποτα.
    Γύρισα τα κινητά στο 3G όπως προτείνεται... τίποτα.
    Κοίταξα για firmware update.. τίποτα (εξάλλου νομίζω ότι γίνεται αυτόματα από την Cosmote).
    Firewall, port forwarding κτλ... δεν νομίζω να χρειάζεται τίποτα γιατί υποτείθεται ότι είναι plug&play το Huawei, και εξάλλου όταν το βάζω παίζουν τα κινητά!
    Bandwidth... μίλησα και με τους δύο και μου επιβεβαίωσαν ότι δεν είναι θέμα bandwidth, μια και το Full Σήμα χρειάζεται maximum 1ΜΒps όταν είναι πάνω του συνδεδεμένες 8 συσκευές ταυτόχρονα (και εγώ έχω 2).

    Συμπεράσματα/Υποθέσεις:
    Έχει κανείς το ίδιο πρόβλημα; Πώς το αντιμετώπισε; Λειτουργεί ο παραπάνω συνδιασμός σε εσάς;
    Να υποθέσω ότι έχει πρόβλημα το router και δεν μπορεί να σηκώσει τα πακέτα του Full Σήμα (εσκεμμένα; Να το αλλάξω μπάς και;;
    Θέλει κάποια extra παραμετροποίηση το Huawei για να λειτουργήσει σωστά και απλά είναι άσχετοι στο helpdesk της Vodafone;;
    Λέτε να είναι προβληματικό το Huawei;;

    Heeeeeelp!!! Ειλικρινά δεν ξέρω τι να κάνω.. Any ideas???

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

  2. #2
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.760
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Ειναι κοντα οι δυο συσκευες?
    Αν ναι, δοκιμασε να τις απομακρυνεις με ενα μακρυ καλωδιο δικτυου, ας πουμε πανω απο 5 μετρα, και κατα προτιμηση τα τροφοδοτικια σε διαφορετικη πριζα.

    Ολα οσα σου εχουν πει ισχυουν στο επακρο.

  3. #3
    Εγγραφή
    01-11-2018
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Είναι όντως κοντά γιατί είχε στην συσκευή κοντό καλώδιο δικτύου, τις απομάκρυνα λιγάκι, αλλά πάλι τα ίδια.. Τα τροφοδοτικά τι σχέση έχουν;

  4. #4
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.760
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Πόσο είναι το λιγάκι? Αν είναι επηρεασμός rf θέλει μετρα

  5. #5
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Με το απλό το speedport entry, δεν είχα κάποιο θέμα με vodafone full σήμα, κάποια στιγμή μάλιστα ήταν μαζί και με cosmote full σημα στην ίδια γραμμή.

    Για το ασύρματο θα έλεγα να αλλάξεις κανάλι για δοκιμή, αλλά μάλλον είναι κάποιο άλλο θέμα.
    έχεις δοκιμάσει να συνδέσεις κάτι άλλο με καλώδιο στο speedport Plus;
    Ακόμα, μήπως έχεις το power bank Που δίνουν συνδεμένο στο plus; αν ναι δοκίμασε και χωρίς αυτό

  6. #6
    Εγγραφή
    01-11-2018
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Είναι λιγότερο από μέτρο.. Θα δοκιμάσω να το απομακρύνω και θα σας πώ. Απλά είναι θέμα με το καλώδιο ethernet, δεν θέλω να το έχω σε όλο το σπίτι, αλλά κάτι θα βρώ..

    Για τα κανάλια, ναί έχω δοκιμάσει διαφορετικά, αλλά τίποτα..

    Για το powebank, ναί το έχω, αλλά νομίζω ότι είναι άσχετο.

    Ποντάρω στο καλώδιο να απομακρύνω τις συσκευές και σαν δεύτερη επιλογή αντικατάσταση του router (ελλατωματικό chipset ίσως. Θα τα δοκιμάσω και τα δύο και θα σας πώ.

  7. #7
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.760
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Ειναι παρα πολυ δυσκολο να ειναι προβληματικο chipset.. Προβληματικο συγκεκριμενο κουτι ισως.
    Υποψιν οτι το vodafone full σημα ειναι μια κλασσικη δικτυακη συσκευη, που περνει ip με dhcp και μετα σηκωνει ipsec tunnel με server της vodafone (στην ιταλια οπως ειχα δει τελευταια..) Κατα ταλλα δεν εχει τιποτε να κανει με το wifi, χρησιμοποιει ελαχιστο internet η κατι αλλο γενικοτερα.
    (οι οποιες δυσκολιες που εχει κατα καιρους εχουν να κανουν με το μεγεθος του ipsec πακετου και τα τη φαση 2, το οποιο χωραει ΠΟΛΥ οριακα μεσα σε frame ethernet, με αποτελεσμα να κοβεται οταν εχουμε router σε bridge mode με pppoe.
    Ομως τοτε απλα δεν παιζει το full σημα, οχι αυτα που λες.
    Τωρα επειδη τα femtocells εκπεμπουν στις συχνοτητες της κινητης, υπαρχει μια μικρη πιθανοτητα να επηρεαζουν μεσω rf το router.
    Αυτο μπορει να γινει ειτε επειδη ειναι απλα κοντα, ειτε πανω απο το καλωδιο δικτυου, ειτε απο τα καλωδια τροφοδοσιας.
    (με το ιδιο φαινομενο που επιτρεπει στα powerline να λειτουργουν).
    Κανονικα τετοια πραγματα δεν πρεπει να συμβαινουν, o πρωτος διδαξας, FCC Part 15 Class B τα εχει πει αυτα χρονια. (οι συσκευες πρεπει να δεχονται ραδιοεκπομπες χωρις να επηρεαζονται) και υπαρχει και η αντιστοιχη ευρωπαικη ντιρεκτιβα, ΑΛΛΑ αυτο που περιγραφεις μοιαζει πολυ με κλασσικη περιπτωση RFI
    (radio frequency interference)
    Για αρχη τα απομακρυνεις, και αν το προβλημα λυθει, περνεις φεριττες αποσπωμενους και τους κουμπωνεις σε καλωδια δικτυου και ρευματος..
    (αυτα τα βλεπουμε να κρεμονται συχνα σαν βαρελακια σε καλωδια τηλεφωνου και ρευματος σε ασυρματα τηλεφωνα, usb, hdmi κλπ για τον ιδιο ακριβως λογο.)
    https://en.wikipedia.org/wiki/Ferrite_bead

  8. #8
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από caellhen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι λιγότερο από μέτρο.. Θα δοκιμάσω να το απομακρύνω και θα σας πώ. Απλά είναι θέμα με το καλώδιο ethernet, δεν θέλω να το έχω σε όλο το σπίτι, αλλά κάτι θα βρώ..

    Για τα κανάλια, ναί έχω δοκιμάσει διαφορετικά, αλλά τίποτα..

    Για το powebank, ναί το έχω, αλλά νομίζω ότι είναι άσχετο.

    Ποντάρω στο καλώδιο να απομακρύνω τις συσκευές και σαν δεύτερη επιλογή αντικατάσταση του router (ελλατωματικό chipset ίσως. Θα τα δοκιμάσω και τα δύο και θα σας πώ.
    Μπορεί να νομίζεις, αλλά το powerbank δεν δίνει αρκετό ρεύμα (A) στο Plus

  9. #9
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.760
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Εαν ειναι τοσο οριακο το powerbank, τοτε ακομα και η απλη συνδεση μιας συσκευης στο lan μπορει να το γονατισει, και μετα ολα εξηγουνται.
    Αχρηστο βεβαια, αν κοπει το ρευμα θα κρατησει ελαχιστα (αν δεν κολλησει το συμπαν..)
    Βγαλτο για δοκιμη.

    ΥΓ. Αυτοι που πουλανε ups κλεφτες θα γινουν?
    ΥΥΓ Το vf full σημα θελει και αυτο ups, μιας και σε καθε ψιλοβυθιση κανει restart, και θελει χρονο...

  10. #10
    Εγγραφή
    01-11-2018
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Έβαλα δοκιμαστικά ένα μακρύτερο καλώδιο ethernet στα 3 μέτρα περίπου μακριά και φαίνεται να παίζει καλά.. Μάλλον αυτό είναι.. Θα το παρακολουθήσω τις επόμενες μέρες για επιβεβαίωση.

    Απαράδεκτο αυτό πάντως που δεν στο λένε και ακόμα πιο απαράδεκτο ότι σου δίνουν καλώδιο ethernet 20-30cm για να το συνδέσεις πάνω στο router (οπότε θα είναι δίπλα)!

  11. #11
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.760
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από caellhen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απαράδεκτο αυτό πάντως που δεν στο λένε και ακόμα πιο απαράδεκτο ότι σου δίνουν καλώδιο ethernet 20-30cm για να το συνδέσεις πάνω στο router (οπότε θα είναι δίπλα)!
    Αν ηξεραν να λενε τετοια, προφανως δεν θα σηκωναν τα τηλεφωνα σε callcenter. Πολλα ζητας. Παρα πολλα.
    Οσο για το καλωδιω των 30cm, αυτο ειχαν αυτο σου εδωσαν...

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-18, 22:00
  2. vodafon full Σήμα
    Από Νικόλαος Μ στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-06-18, 19:20
  3. vodafone full σήμα - Bοήθεια!
    Από deltadeltamike στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-02-18, 15:34
  4. Πρόβλημα με Ενεργοποίηση Vodafone Full Σήμα
    Από deltadeltamike στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-18, 19:03
  5. Vodafone Full σήμα, δεν λειτουργεί μετά από μετακόμιση.
    Από PetrosK στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-01-18, 22:47

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας