Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    11-03-2011
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5503
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    H300s
    Question
    Καλησπέρα παιδιά.

    Είμαι πελάτης cyta εδώ και πολλά χρόνια λόγω χαμηλών τιμών (σε σχέση με ΟΤΕ πάντα). Δεν είχα ποτέ ιδιαίτερο πρόβλημα και πάντα συγχρόνιζε σε καλές ταχύτητες.

    Είμαι gamer και το ping μου όπως φαινόταν μέσα από τα παιχνίδια ήταν σταθερά μεταξύ 60 και 80ms. Όταν πρόσφατα έκανα αναβάθμιση σε 50αρα VDSL από την 24αρα ADSL, η ταχύτητα είναι ακριβώς όπου πρέπει να είναι, όμως το ping αυξήθηκε κατακόρυφα και τώρα βρίσκεται σταθερά στα 100-120 ms. Δεν θεωρώ πως είμαι υπερβολικός, μιας και ήμουν φουλ ευχαριστημένος με το 80ms, αλλά το 100-120 είναι ακριβώς στο όριο όπου αρχίζεις να το παρατηρείς. Στο Rocket League πχ. κάνει κάτι spikes τα οποία είναι βασανιστικά.

    Μετά από ψάξιμο εδώ στο site, μάλλον έχω interleaved path και αυτός είναι ο λόγος που προστέθηκε τόσο ping μετά την αναβάθμιση.

    Πριν διαβάσω για όλα αυτά, είχα πάρει ένα τηλέφωνο στο support να τους ρωτήσω τι παίζει και η κοπέλα που μου μίλησε δε πολυφάνηκε διατεθειμένη να βοηθήσει. Μου είπε ότι της ακούγεται παράλογο να έχω ping σε VDSL και ότι θα ναι θέμα του παιχνιδιού. Άκρη δεν έβγαλα μιας και δε πολυκαταλάβαινε.

    Το router είναι το κλασικό της ZTE που δίνει η CYTA. Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω απ την μεριά μου; Αν τους ξαναπάρω τηλέφωνο, τι να πω για να μου αλλάξουν σε fastpath? Και βασικά, με την αλλαγή αυτή, τι ακριβώς θα συμβεί στην σύνδεση μου; Υπάρχει κάποιος λόγος να μην κάνω την αλλαγή;

    Ευχαριστώ πολύ.

    - - - Updated - - -

    Μετά από επικοινωνία με Cyta μου είπαν ότι είμαι σε fiber οπότε δε γίνεται να το κάνω fastpath, μιας και αυτό υποστηρίζεται μόνο σε χαλκό. Μου βάλανε DMZ στην IP και ενώ είμαι με καλώδιο δε βλέπω προκοπή.

    Άραγε μπορεί να γίνει κάτι;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος giorgos1234 : 01-11-18 στις 14:33.

  2. #2
    Εγγραφή
    27-10-2008
    Μηνύματα
    801
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΘΗΝΑ
    Καλησπέρα , στείλε μας σε Inbox τον τηλεφωνικό σου αριθμό για να εξετάσουμε σε συνεργασία με το αρμόδιο τμήμα τη γραμμή σου.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-05-20, 13:29
  2. Ping VDSL 50 Καλλιθέα
    Από i2d_group στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-18, 20:13
  3. VDSL 50Mbps - Μέγιστη ταχύτητα 20-28Mbps
    Από tiatrou στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-18, 16:04
  4. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-17, 10:40
  5. VDSL 50άρα στη Ρόδο.
    Από AggelosRho στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-11-17, 17:51

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας