Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 64
  1. #1
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    12.633
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Exclamation
    Τι γίνεται ρε παιδιά; Έχω έναν Lexmark Laser έγχρωμο.
    Κόστος εκτυπωτή καινούριου 90 ευρώ ( που έχει μέσα μελάνια )
    Κόστος 4 μελανιών καινούριων + Waste toner = 250 ευρώ.

    DA FAQ???

    Κάνω κάτι λάθος;
    Βοηθήστε οι έμπειροι, παντελώς άσχετος με εκτύπωση.
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Τα toner που έχει μέσα δεν είναι γεμάτα, δεν θα σου βγάλουν τις ίδιες εκτυπώσεις
    Πάνω κάτω όμως αυτό είναι η πραγματικότητα, όσο πιο φθηνό εκτυπωτή πάρεις, τόσο πιο πολύ θα το πληρώσεις σε αναλώσιμα

    Πχ τονερ 1000 σελίδων 70 ευρώ τόνερ 5000 30, τιμή πρώτου εκτυπωτή κάτω απο 100, τιμή δεύτερου πάνω απο 400

  3. #3
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.426
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Αποκλείεται να είναι έγρωμος laser, να παίρνει μελάνια, και να κάνει €90.

    Είναι inkjet.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αποκλείεται να είναι έγρωμος laser, να παίρνει μελάνια, και να κάνει €90.

    Είναι inkjet.
    Το καπέλο τι γεύση το θέλεις;

    https://www.skroutz.gr/s/11711126/Lexmark-CS317dn.html

  5. #5
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    12.633
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα toner που έχει μέσα δεν είναι γεμάτα, δεν θα σου βγάλουν τις ίδιες εκτυπώσεις
    Πάνω κάτω όμως αυτό είναι η πραγματικότητα, όσο πιο φθηνό εκτυπωτή πάρεις, τόσο πιο πολύ θα το πληρώσεις σε αναλώσιμα

    Πχ τονερ 1000 σελίδων 70 ευρώ τόνερ 5000 30, τιμή πρώτου εκτυπωτή κάτω απο 100, τιμή δεύτερου πάνω απο 400
    Είσαι πλήρως κατατοπιστικός. Ευχαριστώ. Τώρα που ξέρω, η επόμενη αγορά για το ιατρείο θα είναι ένας εκτυπωτής των 400 ευρώ.
    Είναι τραγικό. Για να φτάσω τα 250 που θέλω για ένα νέο σετ θα μπορούσα να παραγγείλω περίπου 3 καινούριους με μελάνια μέσα.
    Έχεις να μου προτείνεις κάποιον έγχρωμο Laser;
    Tα μελάνια/toner που κάνουν 85 ευρώ έκαστο λένε ότι έχουν περίπου 3000-2500 εκτυπώσεις το καθένα. Να τα αγοράσω ή να πάρω καινούριο εκτυπωτή;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αποκλείεται να είναι έγρωμος laser, να παίρνει μελάνια, και να κάνει €90.

    Είναι inkjet.
    WAntilles είναι Laser και είναι μου είπαν θεωρητικά νέας γενιάς με ξεχωριστά μπανεράκια στο πλάϊ για κάθε χρώμα.
    Πρόκειται για τον Lexmark CS317dn που τον βρήκα ολοκαίνουριο σε προσφορά 70 ευρώ πριν 4 μήνες.
    Είναι έγχρωμος Laser πολύ γρήγορος μάλιστα για μένα και τον έχω σε δίκτυο με Ethernet.
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  6. #6
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.319
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Θα πρέπει να πας σε μεγαλύτερη κατηγορία εκτυπωτή που να παίρνει μεγαλύτερης χωρητικότητας toners ώστε να έχεις χαμηλότερο κόστος/σελίδα.

    Ποιός είναι ο μηνιαίος όγκος εκτύπωσης που έχεις;

    Θα μπορούσες να δοκιμάσεις με γεμισμένα (π.χ.) αλλά στον έγχρωμο είναι πιο πιθανό το αποτέλσμα να μην είναι καλό ακόμα και σε 1 από τα 4 τονερς να υπάρχει αστοχία, και επίσης αυτός που πήρες παίρνει πολύ μικρής χωρητικότητας με αποτέλεσμα ακόμα και τα γεμισμένα να βγάζουν πολύ υψηλό κόστος/σελίδα.

    Μπορείς να πάρεις αυτόν που το συγκεκριμένο κατάστημα τον έχει σε πολύ καλή τιμή (ενδεχομένως παραεισαγωγή) και περιλαμβάνει στη συσκευασία toners 7.000 σελίδων. Δηλαδή θα σου βγεί 5 cent/σελίδα και δώρο ο εκτυπωτής... Στη συνέχεια δέχεται toners εως 20.000 σελίδων για το μαύρο και έως 12.000 σελίδων για τα χρώματα. Και φυσικά είναι άλλης κατηγορίας μηχάνημα από αυτό που έχεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ariadgr : 01-11-18 στις 22:01.

  7. #7
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    12.633
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Δεν υπερβαίνω τις 1000 - 2000 σελίδες τον μήνα.
    Σε ευχαριστώ. Το κρατάω το μοντέλο. Καλή περίπτωση. Πραγματικά είναι εξωφρενικό να κοστίζουν τόσο φτηνά οι εκτυπωτές και τα μελάνια τριπλάσια.
    Δηλαδή για κάποιον σαν εμένα καλύτερα να αγοράζω κάθε τρεις μήνες καινούριο εκτυπωτή!!
    Υπερ-ευχαριστώ.
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  8. #8
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manosdoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπερβαίνω τις 1000 - 2000 σελίδες τον μήνα.
    Σε ευχαριστώ. Το κρατάω το μοντέλο. Καλή περίπτωση. Πραγματικά είναι εξωφρενικό να κοστίζουν τόσο φτηνά οι εκτυπωτές και τα μελάνια τριπλάσια.
    Δηλαδή για κάποιον σαν εμένα καλύτερα να αγοράζω κάθε τρεις μήνες καινούριο εκτυπωτή!!
    Υπερ-ευχαριστώ.
    Χαμένος θα βγεις, τα μελάνια που έρχονται με την αρχική συσκευασία ζήτημα να πιάνουν το 20% των σελίδων που πιάνουν τα κανονικά. Μπορείς να τσεκάρεις πόσες σελίδες έχεις βγάλει ώς τώρα με τα αρχικά και μετά να δείς πόσες σελίδες δίνουν για τα full toner

  9. #9
    Εγγραφή
    31-07-2004
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    5.228
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS RT68U
    Tα 4 συμβατά toners για τον εκτυπωτή σου βγαίνουν κάτω απο 200euro για 3000 σελίδες περίπου

    Όσον αφορά τον συγκεκριμένο έγχρωμο laser laxmark CS725de που σου προτάθηκε, μπορεί να παίρνει toner των 20χιλ σελίδων αλλα βλέπω στο skroutz ότι κοστίζει μονο το μαύρο 250euro!
    https://www.skroutz.gr/s/12505669/Le...phrase=74C2HKE

    Eπομένως πέρα απ' τα 339 του αρχικού κοστους, θα κληθείς πολύ σύντομα να πληρώσεις 250euro για το μαύρο + 274 Χ3 για τα υπόλοιπα 3 χρώματα.
    https://www.bestprice.gr/item/215499...y0-yellow.html
    Το κουστουμάκι δηλαδή που σου προτάθηκε υπερβαίνει τα 1400euro !

    Eγω προσωπικά έχω έναν heavy duty μονοχρωμο εκτυπωτή για το 95% των εργασιων και έναν απλό έγχρωμο lexmark cs410dn σαν το δικο σου για τις λίγες φορές που θα χρειαστώ το χρώμα.
    Το κόστος του μη αυθεντικού toner στον ασπρόμαυρο lexmark T650 που έχω κοστίζει 40euro για 25χιλιάδες σελίδες. Στα 5χρόνια που τον έχω στο γραφείο 2toners χρειάστηκε να αλλάξω εκτυπώνοντας πραγματικά χιλιάδες σελίδες.
    Κακα τα ψέμματα, έγχρωμος laser εκτυπωτης με μεγάλη οικονομία (και στα toners και στο αρχικό κόστος αγοράς) όσο ένας ασπρόμαυρος laser που δέχεται πολλών σελίδων ανακατασκευασμένα δεν υπάρχει.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nikgr : 02-11-18 στις 14:05.

  10. #10
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    12.633
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Το χρώμα δυστυχώς το χρειάζομαι, αλλά και το επιθυμώ. Εκτυπώνω φόρμες με μικροβιολογικά αποτελέσματα και το χρειάζομαι στο 80% των εκτυπώσεων μου.
    Οι φόρμες δεν γίνεται να είναι στάνταρ έτοιμες, έτοιμα έγχρωμα Α4 δηλαδή, (μεταβάλλονται πολλά) και να εκτυπώνω με μονόχρωμο Laser.

    Με βλέπω εγώ να αγοράζω καινούριο εκτυπωτή τον ίδιο και να γελάμε όλοι μαζί.
    Αν και θα δοκιμάσω την λύση με τα μη αυθεντικά. Δίνουν 160 ευρώ όλη την τετράδα για περίπου 2000-3000 εκτυπώσεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος manosdoc : 02-11-18 στις 19:55.
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  11. #11
    Εγγραφή
    31-07-2004
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    5.228
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS RT68U
    αν αγοράζοντας έναν έγχρωμο ακριβό heavy duty εκτυπωτή χρειάζεται να πληρώσεις 7πλάσια το έγχρωμο original toner για ονομαστική χωρητικότητα 4πλάσια απ' τον δικό σου εχω την αίσθηση ότι θα σου βγει φθηνότερος αυτος που έχεις με ανακατασκευασμένα.
    Εκτος και αν ο lexmark CS725de δεχεται κι αυτος ανακατασκευασμένα toners (που δε νομίζω) οπότε τοτε ναι πιθανώς αξίζει να επενδύσεις απ' τη στιγμή που το χρώμα σου ειναι απαραίτητο. (εκτός βέβαια κι αν τα ανακατασκευασμένα toners των 12χιλ σελίδων κοστίζουν 4πλάσια απ' τα δικά σου)

    Το να δινεις πάντως ένα χιλιάρικο για original toners καθε φορά που αδειάζουν θα σε πονάει ακομα κι αν διαρκούν 12χιλιάδες σελίδες. 160 ειναι οκ.

  12. #12
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.594
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    4 εκτυπωτές ακριβοί + καλοί +Α3 που δουλεύανε δικτυακά, είναι παροπλισμένοι επειδή παρά- ακρίβυναν τα μελάνια τους.

    Από τότε μόνο φθηνοί εκτυπωτές με φθηνά μελάνια.
    Μόλις ακριβύνουν, άλλος εκτυπωτής.

    Αν έχεις πάρα πολλές εκτυπώσεις, πάρε κάποιο laser
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  13. #13
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.319
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκτος και αν ο lexmark CS725de δεχεται κι αυτος ανακατασκευασμένα toners (που δε νομίζω)
    https://www.skroutz.gr/c/926/symvata...=lexmark+cs725

  14. #14
    Εγγραφή
    31-07-2004
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    5.228
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS RT68U
    και πάλι δε συμφέρει ariadgr.
    3000 σελίδες ονομαστικές για τα 4toners και κόστος 270euro. Πιο φθηνά θα του βγουν τα ανακατασκευασμένα για τον δικο του φθηνο εκτυπωτη και δε θα χρειαστεί να πληρώσει και νέο εκτυπωτη.

  15. #15
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.319
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    και πάλι δε συμφέρει ariadgr.
    3000 σελίδες ονομαστικές για τα 4toners και κόστος 270euro. Πιο φθηνά θα του βγουν τα ανακατασκευασμένα για τον δικο του φθηνο εκτυπωτη και δε θα χρειαστεί να πληρώσει και νέο εκτυπωτη.
    Είπαμε ότι δεν τον πληρώνει τον νέο εκτυπωτή, διότι με τα 339 ευρώ παίρνει 7.000 σελίδες με γνήσια μελάνια, δηλαδή κάτω από 5 cent/σελίδα, και παράλληλα παίρνει δώρο εκτυπωτή πολύ ανώτερης κατηγορίας με εγγύηση.

    Ενώ ακόμα και γεμισμένα να πάρει για το δικό του εκτυπωτή θα του βγεί ακριβότερο το κόστος/σελίδα

Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ποιος είναι ο καλύτερος ADSL router για να αγοράσω ?
    Από cmos στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 5579
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-09-20, 11:26
  2. [Other] Ποιο ρούτερ να αγοράσω μέχρι 50 ευρώ
    Από ciaoant1 στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-02-18, 11:26
  3. Ζητάω να αγοράσω Ripple (XRP)
    Από clyde στο φόρουμ Ζήτηση
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-12-17, 05:31
  4. Ζητάω να αγοράσω 10€ Litecoin
    Από clyde στο φόρουμ Ζήτηση
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-12-17, 23:01
  5. Τι TABLET να αγοράσω ?
    Από stergios1055 στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-11-17, 13:45

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας