Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    01-11-2018
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Έχω το εξής πρόβλημα:
    Πήρα ένα νούμερο καρτοκινητού cosmote τον Απρίλιο και πριν από δέκα μέρας πήγα να το δηλώσω για το internet banking της Εθνικής τράπεζας.
    Μου ζήτησαν όμως και απόδειξη από τον Γερμανό και όταν πήγα σε έναν Γερμανό διαπίστωσαν ότι το νούμερο αυτό δεν ήταν καταχωρημένο στο όνομα μου αλλά σε άλλο !
    Πάω στο κατάστημα που το είχε πάρει και μου λένε "δεν θυμόμαστε - προφανώς έγινε λάθος - αλλάξτε το".
    Να το κάνω αυτό.
    Είναι μία σχετική ταλαιπωρία να ενημερώσεις τα contacts σου, γνωστούς σου κλπ για το νέο νούμερο αλλά έστω.

    Όμως το ζήτημα που προκύπτει δεν είναι το δικό μου τηλέφωνο αλλά αν τα στοιχεία μου δόθηκαν σε άλλον, με το μπέρδεμα.
    Τι μπορεί να παίξει ;
    Και ποιός είναι αυτός ο άλλος ;
    Η cosmote που ρωτάω δεν δίνει σημασία, κάνουν ότι δεν καταλαβαίνουν περί τίνος πρόκειται.
    Όμως αν έγινε αυτό το μπέρδεμα μπορεί το όνομα μου να είναι σε καρτοκινητό οποιασδήποτε εκ των πέντε εταιρειών κινητής.

    Τι κάνουμε ;
    Εγώ το είπα και στην αστυνομία, μάλλον κάποιο συγγενικό μου πρόσωπο πήγε και το είπε, αλλά από κουταμάρα δεν άφησε τα στοιχεία του και η αστυνομία απλά
    του είπε "καλά μωρέ, δεν πειράζει" !
    Εγώ αυτό που θέλω είναι να είναι ενήμερη η ασφάλεια για το συμβάν και από εκεί και πέρα οι άλλοι αν είναι αθώοι ας είναι αθώοι, αν τους πιάσουν, τους έπιασαν.

    Το Ελληνικό κράτος είναι λίγο μπερδεμένο μου φαίνεται αλλά θέλω να μου πείτε τι μπορώ να κάνω.

    Ρωτάω τώρα την cosmote "κύριοι με το όνομα και τη διεύθυνση μου βρίσκετε νούμερο καρτοκινητού ;" και μου απαντάνε άρες μάρες (δεν μπορούμε δεν-δεν-δεν).
    Τους λέω "μα καλά, το πιό σύνηθες enquiry δεν είναι να δώσω ένα όνομα και μία ταχυδρομική διεύθυνση και να ζητήσω το νούμερο ;" και κοιτάνε το ταβάνι !
    Τους ξαναλέω "καλά, μήπως αυτό το service έχει καταργηθεί, να δίνω όνομα και να βγαίνει το τηλέφωνο ή να βγαίνει ότι δεν υπάρχει ; μπορεί και να έχει καταργηθεί δεν ξέρω - απλά πέστε μου" και κοιτάνε πάλι το ταβάνι !

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Απο κατάστημα δεν μου έχει τύχει αυτό που λες, κάποια στιγμή είχα πάρει νουμεράκι απο πωλητή στο μετρο και συνέβη να είναι δηλωμένο σε άλλον, επικοινώνησα με cosmote οι οποίοι μιλήσανε με τον πωλητή και έγινε η αλλαγή στα δικά μου στοιχεία.
    Όσες φόρες πήγα σε κατάστημα με τα δικά μου στοιχεία πάντα μπορούσαμε να δούμε τα νούμερα που έχω δηλωμένα στα δικά μου στοιχεία. όχι όμως με σκέτο όνομα διεύθυνση.

    Για την αναζήτηση που θέλεις δες το https://www.11888.gr/ στο ονομαστικός κατάλογος
    Αν το νούμερο έχει δηλωθεί να μην εμφανίζεται δεν θα το εμφανίσει.

    Καλά σου λένε πως δεν μπορούνε να ψάξουνε κάτι παραπάνω

  3. #3
    Εγγραφή
    01-11-2018
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο κατάστημα δεν μου έχει τύχει αυτό που λες, κάποια στιγμή είχα πάρει νουμεράκι απο πωλητή στο μετρο και συνέβη να είναι δηλωμένο σε άλλον, επικοινώνησα με cosmote οι οποίοι μιλήσανε με τον πωλητή και έγινε η αλλαγή στα δικά μου στοιχεία.
    Όσες φόρες πήγα σε κατάστημα με τα δικά μου στοιχεία πάντα μπορούσαμε να δούμε τα νούμερα που έχω δηλωμένα στα δικά μου στοιχεία. όχι όμως με σκέτο όνομα διεύθυνση.

    Για την αναζήτηση που θέλεις δες το https://www.11888.gr/ στο ονομαστικός κατάλογος
    Αν το νούμερο έχει δηλωθεί να μην εμφανίζεται δεν θα το εμφανίσει.

    Καλά σου λένε πως δεν μπορούνε να ψάξουνε κάτι παραπάνω
    Εμένα δεν με εξυπηρετούν ο δε πωλητής λέει "ξέχασε".
    Το όνομα που βγάζει το computer στο δικό μου νούμερο καλά κάνουν και δεν μου το ανακοινώνουν -δεν το θέλω άλλωστε.

    Τώρα πως έγινε ;
    Για να είμαι πιό ακριβής τον Απρίλιο που έγινε η σύνδεση του καρτοκινητού δεν πήγα εγώ ο ίδιος (ήμουν άρρωστος).
    Πήγε το συγγενικό πρόσωπο με την ταυτοτητά μου και την έκαναν τη σύνδεση, που ήταν παράτυπο κι αυτό όπως μου λένε τώρα αλλά ο πωλητής την έκανε τη σύνδεση (ίσως επειδή μας ξέρει από τη γειτονιά).
    Αλλά ως εκ τούτου δεν ξέρω καν πιό ήταν το σκηνικό εκείνη τη χρονική στιγμή και πιθανολογώ ότι υπήρχαν εκεί 5-6 ονόματα για καταχώρηση και κατά λάθος μπήκε σ' εμένα άλλο όνομα και το δικό μου αλλού.
    Τώρα λένε "δεν θυμούνται" !
    Υπάρχουν πολλές θεωρίες. Μία είναι και ότι ο άλλος το πήρε πρέφα πιό νωρίς από μένα και το κατήργησε.

    Να το δω αυτό το link 11888 (*) που δίνεις αλλά και πάλι το όνομα μου μπορεί να υπάρχει σε οποιαδήποτε από τις πέντε εταιρείες και όχι μόνο στην cosmote.


    -----------------------

    (*) Αυτό τώρα το link μου βγάζει τρεις συνωνόματους και κάτι τηλέφωνα, σταθερά και κινητά. Δεν είμαι εγώ κάποιος από τους τρεις, αλλά είναι όλα, όλων των εταιρειών ;
    Βασικά εδώ έχουμε πέντε περιπτώσεις: cosmote, vodafone, wind, cyta, forthnet.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kajamix : 01-11-18 στις 17:12.

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Είναι αδύνατο να μπει λάθος όνομα στην καταχώρηση στο κατάστημα, σου δίνουν χαρτί που το υπογράφεις, στην δικιά σου περίπτωση υπέγραψε ο συγγενής σου.

    Ναι μπορεί να υπάρχει σε κάποια άλλη εταιρία, εσύ όμως εδώ ρωτάς για την cosmote, για τις άλλες θα πρέπει να πας στον ανάλογο κατάλογο των άλλων εταιριών ή σε εκείνες τις εταιρίες και πάλι λογικά θα σου πούνε ότι δεν μπορούν να σου δώσουν στοιχεία.

  5. #5
    Εγγραφή
    01-11-2018
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι αδύνατο να μπει λάθος όνομα στην καταχώρηση στο κατάστημα, σου δίνουν χαρτί που το υπογράφεις, στην δικιά σου περίπτωση υπέγραψε ο συγγενής σου.

    Ναι μπορεί να υπάρχει σε κάποια άλλη εταιρία, εσύ όμως εδώ ρωτάς για την cosmote, για τις άλλες θα πρέπει να πας στον ανάλογο κατάλογο των άλλων εταιριών ή σε εκείνες τις εταιρίες και πάλι λογικά θα σου πούνε ότι δεν μπορούν να σου δώσουν στοιχεία.
    Δεν ξέρω αν είναι αδύνατο.
    Πάει ο τύπος να περάσει στο computer τις κάρτες των πελατών, γράφει την δεύτερη για πρώτη και την πρώτη για δεύτερη.
    Όπως ας πούμε να μην βάλω εγώ αυτό το θέμα στην ενότητα "σταθερή & κινητή τηλεφωνία" αλλά να το βάλω στα "αθλητικά" - λόγω ουϊσκυ !

    Το "δεν μπορούν να δώσουν στοιχεία" δεν το καταλαβαίνω.
    Το πιό κοινό enquiry στον ΟΤΕ ήταν να δώσω ένα όνομα και μιά διεύθυνση και να ζητήσω τηλέφωνο. Μου έλεγαν ή το νούμερο, ή "δεν υπάρχει" !
    Το αντίστροφο ήταν αυτό που γινόταν και μετά απαγορεύτηκε και μετά ξαναπετράπη, να δώσω δηλαδή νούμερο και να μου πουν σε ποιόν ανήκει.
    Τώρα δεν επιτρέπεται να δώσω όνομα και να ζητήσω το τηλέφωνο ;

    Εν πάσει περιπτώσει, τώρα λες ότι το search στο 11888.gr με καλύπτει από πλευράς cosmote, ότι "δεν υπάρχω !". Σωστά ;
    Οι άλλες, έχουν αντίστοιχο site ;

  6. #6
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kajamix Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω αν είναι αδύνατο.
    Πάει ο τύπος να περάσει στο computer τις κάρτες των πελατών, γράφει την δεύτερη για πρώτη και την πρώτη για δεύτερη.
    Όπως ας πούμε να μην βάλω εγώ αυτό το θέμα στην ενότητα "σταθερή & κινητή τηλεφωνία" αλλά να το βάλω στα "αθλητικά" - λόγω ουϊσκυ !

    Το "δεν μπορούν να δώσουν στοιχεία" δεν το καταλαβαίνω.
    Το πιό κοινό enquiry στον ΟΤΕ ήταν να δώσω ένα όνομα και μιά διεύθυνση και να ζητήσω τηλέφωνο. Μου έλεγαν ή το νούμερο, ή "δεν υπάρχει" !
    Το αντίστροφο ήταν αυτό που γινόταν και μετά απαγορεύτηκε και μετά ξαναπετράπη, να δώσω δηλαδή νούμερο και να μου πουν σε ποιόν ανήκει.
    Τώρα δεν επιτρέπεται να δώσω όνομα και να ζητήσω το τηλέφωνο ;

    Εν πάσει περιπτώσει, τώρα λες ότι το search στο 11888.gr με καλύπτει από πλευράς cosmote, ότι "δεν υπάρχω !". Σωστά ;
    Οι άλλες, έχουν αντίστοιχο site ;
    Για να σου δώσουν το νούμερο στο κατάστημα, κάνουν επιτόπου και την ταυτοποίηση, εκεί καταχωρούν τα στοιχεία της sim, τα στοιχεία της ταυτότητας και μετά τα δίνουν στον πελάτη να υπογράψει, αν ο συγγενής σου δεν πρόσεχε τι υπέγραψε τότε φταίει εκείνος.

    Στον ΟΤΕ καλούσες στις πληροφορίες καταλόγου και ζητούσες τα στοιχεία, μπορείς να καλέσεις το 11888 ή να το κάνεις μέσα απο την σελίδα του, δεν δίνανε στοιχεία απο την εξυπηρέτηση πελατών.

  7. #7
    Εγγραφή
    01-11-2018
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να σου δώσουν το νούμερο στο κατάστημα, κάνουν επιτόπου και την ταυτοποίηση, εκεί καταχωρούν τα στοιχεία της sim, τα στοιχεία της ταυτότητας και μετά τα δίνουν στον πελάτη να υπογράψει, αν ο συγγενής σου δεν πρόσεχε τι υπέγραψε τότε φταίει εκείνος.

    Στον ΟΤΕ καλούσες στις πληροφορίες καταλόγου και ζητούσες τα στοιχεία, μπορείς να καλέσεις το 11888 ή να το κάνεις μέσα απο την σελίδα του, δεν δίνανε στοιχεία απο την εξυπηρέτηση πελατών.
    Τι να σου πω τώρα τι κάνανε στο μαγαζί τον Απρίλιο, ότι και να σου πω ψέμματα θα είναι.
    Εγώ ήμουνα στο νοσοκομείο.
    Αλλά λες ότι την cosmote την ελέγξαμε τώρα ;
    Αν ναι search link για τις άλλες υπάρχει ή γενικό search link ;

    - - - Updated - - -

    Το 11888 είναι ενιαίος κατάλογος όλων των τηλεφώνων και λέει ότι "δεν υπάρχω".
    Εκτός αν ο κάτοχος (κάποιος κάτοχος του ονόματος μου δλδ) έχει ζητήσει να είναι απόρρητος !

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα με VDSL σύνδεση
    Από b_a_k στο φόρουμ Vodafone VDSL
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-06-18, 16:33
  2. Πρόβλημα με τρεις οθόνες [solved]
    Από tosodoulis στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-02-18, 15:03
  3. Προβλημα με το internet
    Από mpaoboud στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-01-18, 18:27
  4. Πρόβλημα με συνδεσιμοτητα στο dsl
    Από Στρατος1982romeo στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-12-17, 18:45
  5. Πρόβλημα με lag spikes σε Online gaming με wind
    Από TheLost στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-16, 23:01

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας