Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    28-03-2013
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    225
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    cyta
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΕΛΟΠΑΣ
    Κύριοι καλησπέρα σας,
    Είμαι συνδρομητής απλής "κάρτας" στη Vodafone περίπου 8 χρόνια και συνδρομητής HOL πριν επίσης περίπου 8 χρόνια. Γενικά είμαι ευχαριστημένος όλα αυτά τα χρόνια, μέχρι το παρακάτω συμβάν που θα σας παραθέσω.

    Θα σας παραθέσω το mail παραπόνων που έστειλα ώστε να έχετε μια καλύτερη άποψη προκειμένου ανυποψίαστοι συνδρομητές να αποφύγουν τέτοια περιστατικά.
    Γενικά υπάρχουν δυο οδοί, η μια να μην πληρώσεις τίποτα και απλά να μπεις στην επισφάλεια τους όπου (κάποια στιγμή) θα διαγραφεί η απαίτηση, η άλλη είναι εάν έχεις χρόνο να το κυνηγήσεις μέσω της ΕΕΤΤ όπου ανταποκρίνεται άμεσα και κάνει δουλίτσα.

    Την 22/10/2018 και ώρα 19:00 δέχθηκα μια κλήση από έναν κύριο, του οποίου τα στοιχεία δεν θέλω να αποκαλύψω, όπου και εκπροσωπούσε τη Vodafone, εφεξής καλούμενη Εταιρία.

    Ο σκοπός της κλήσης του κυρίου ήταν να να επιβεβαιώσει τα προσωπικά μου στοιχεία (όπως μου ανέφερε πολλάκις) με σκοπό να κατοχυρωθεί μια έκπτωση τάξης 70% λόγω παλαιότητας μου στην Εταιρία και όχι η πώληση υπηρεσίας όπου και εκεί κατέληξε. Το ερώτημα μου ήταν ξεκάθαρο στον συγκεκριμένο κύριο, εάν δεσμεύομαι με κάποιο πάγιο. Κατά τη διάρκεια της συζήτησης μας ήταν εμφανής η βιασύνη και ο άκρως αντιεπαγγελματικός χειρισμός εκ μέρους του προκειμένου να αποσπάσει τα προσωπικά μου στοιχεία.
    Κατά τη διάρκεια (αν μου επιτρέπεται η έκφραση) του ποιήματος για την επιβεβαίωση των στοιχείων μου πριν αναφέρω το Α.Φ.Μ. μου έκανα για τελευταία φορά την ερώτηση μου εάν μιλάμε με όρους παγίου και η χαρακτηριστική του απάντηση ήταν η εξής "μην διακόπτεται τη διαδικασία και κύριε μου δεν μιλάμε με όρους σύνδεση".
    Κατά τη διάρκεια της κλήσης αναφέρθηκαν μόνον τα εξής, ότι αν πληρώνω 11€ το μήνα θα έχω υπηρεσίες - δε μιλάμε για σύνδεση(δέσμευση) - η διάρκεια της έκπτωσης έχει ισχύ 24 μήνες. Με λίγα λόγια δεν αναφέρθηκαν οι όροι, πάγιο-σύνδεση-δέσμευση, αντίθετα πολλάκις ανέφερε την φράση "σας καλώ να επιβεβαιώσω τα στοιχεία σας προκειμένου να κερδίσετε την έκπτωση 70% με την Εταιρία.
    Θα πρέπει να διαχωρίσουμε τους όρους πουλάω υπηρεσίες και εξαπατάω-παραπληροφορώ το κοινό με σκοπό να πουλήσω υπηρεσίες.

    Έπειτα από επικοινωνία που είχα με το τμήμα αποσυνδέσεων μου ανέφερθηκε πως θα προωθήσουν το "θέμα" μου στο αρμόδιο τμήμα καταγγελίας συμβολαίων προκειμένου να ακούσουν την ηχογράφηση και να καταλήξουν κάπου.
    Έπειτα από σημερινή και δική μου επικοινωνία, όχι από πλευράς της Εταιρίας (μην μου αναφέρετε ότι με κάλεσαν 2 φορές μέσα σε μια ημέρα, καλώς ή κακώς εργάζομαι και δεν είμαι διαθέσιμος 24χ7 πέρασαν 8 εργάσιμες από τότε) έμαθα πως ακούστηκε η ηχογράφηση μου και οι αρμόδιοι κατέληξαν πως δεν εξαπατήθηκα-παραπλανήθηκα, αντίθετα μου ήταν ξεκάθαρα τα σημεία. Γνωρίζω πολύ καλά πως τα Call Centers που συνεργάζεται η Εταιρία αναπαράγουν σενάρια προκειμένου να πείσουν τους υποψήφιους πελάτες, τα σενάρια του εν λόγω Call Centers "έπαιξαν" όπως προβλεπόταν? Αν ναι, τότε λυπάμαι αλλά με γνώμονα το κέρδος εξαπατάται το κοινό.

    Προ 2 εβδομάδων, η Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων, εφεξής καλούμενη ΕΕΤΤ, επέβαλε για τέτοια περιστατικά πρόστιμο ύψους 1,6Μ στην Εταιρία. Αναρωτιέμαι λοιπόν, πότε θα υπάρξει συμμόρφωση? Πρέπει να φτάσουμε όλοι στην ΕΕΤΤ για να βρούμε το δίκιο μας?

    Να σημειωθεί ότι δεν διατίθεμαι να επιβαρυνθώ ούτε μισό € για αντιεπαγγελματικές συμπεριφορές και να έρθω σε σύμβαση με κάποιον ο οποίος με σκοπό το κέρδος εξαπατά το καταναλωτικό κοινό την ίδια στιγμή που το έσοδο της Εταιρίας βασίζεται σε συνδρομητική βάση, γεγονός που αποτελεί δυσφήμηση για την Εταιρία.
    Γνωρίζω πολύ καλά πως όλοι οι τηλεπικοινωνιακοί πάροχοι τηρούν πιστωτικές πολιτικές συνεπώς εάν δεν μετατρέψετε τη συγκεκριμένη δέσμευση ως είχε θα είμαι απλά μια επισφαλής απαίτηση της Εταιρίας όπως χιλιάδες άλλες που κάποια στιγμή θα διαγραφεί.

  2. #2
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Μηνύματα
    2.757
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    free-wifi
    Κανε καταγγελια στην ΕΕΤΤ καθως και στον συνηγορο του καταναλωτη,
    που εχουν φτασει για να παρουν καποιο μπονους (10-20 €) για μια συνδεση...

  3. #3
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Μετέρχονται τακτικές που θα χαρακτήριζαν άλλους κοινούς απατεώνες. Σε καρτοπρόγραμμα σε έβαλσν; Εσένα σου έβαλαν να ακούσεις την ηχογράφηση;

  4. #4
    Εγγραφή
    28-03-2013
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    225
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    cyta
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΕΛΟΠΑΣ
    έπειτα από το προαναφερθέν mail που έστειλα, μου μετέτρεψαν άμεσα το καρτοσυμβόλαιο σε καρτοκινητό.

    διότι και ο διάολος φοβέρα θέλει.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-18, 15:53
  2. Μηνύματα: 37
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-10-18, 15:03
  3. Μηνύματα: 89
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-07-18, 21:18
  4. Vodafone TV (με διαδικτυο απο αλλο παροχο)
    Από johnpyla στο φόρουμ Vodafone VDSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-02-18, 23:30
  5. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-11-17, 10:07

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας