Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-27 από 27
  1. #16
    Εγγραφή
    02-04-2014
    Μηνύματα
    489
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    76446/10999
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΧΑΛΚΙΔΑ
    Router
    ZTE H288A & ZYXEL VMG8623
    SNR / Attn
    9(dB) / 13,9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Η μόνη περίπτωση να "δει" ο παλιός πάροχος την αίτηση φορητότητας που έχεις κάνει εντος του 14ημερου ώστε να έχει περιθώριο για καλύτερη αντιπροσφορά, είναι να κλικάρεις στην αίτηση φορητότητας το πεδίο που λέει να ξεκινήσει η διαδικασία πριν το πέρας των 14 ημερών.

    Ναι μεν (πιθανότατα) υπογράφεις ότι χάνεις το δικαίωμα υπαναχώρησης, αλλά ισχύει κανονικά η ακύρωση φορητότητας.

    Αν λοιπόν δεχτεί και ξεκινήσει την φορητότητα ο νέος πάροχος νωρίτερα (σημειώνω ότι δεν είναι υποχρεωμένος να το κάνει), θα στείλει το αίτημα στον παλιό εντος 14ημερου (μετά το πέρας 14 ημερών από την υπογραφή της αίτησης, παύει κάθε δικαίωμα για υπαναχώρηση, ή ακύρωση φορητότητας), θα έχει το περιθώριο ο παλιός πάροχος για αντιπροσφορά, και εσύ δικαίωμα να την δεχτείς, ως μια ώρα πριν την προγραμματισμένη σύνδεση σου στον νέο πάροχο.


    ΣΗΜ. Ο φίλος java151 που έφτιαξε το ποστ, να προσέξει παρά πολύ το κεφάλαιο "ταχύτητα".

    Αναφέρει στο #3 ότι έχει αυτή τη στιγμή ταχύτητα περίπου 20mbps - VDSL. Αυτό σημαίνει ότι τον έχει βάλει ο ΟΤΕ σε KV και πληρώνοντας ADSL, έχει VDSL με κόφτη σε 24/1. Αυτό το "έργο" ΔΕΝ θα το δει σε κανέναν άλλο παροχο, παρά μόνο παίρνοντας πακέτο VDSL 50 η 30 mbps.

    Εικάζω πως για να έχει βάλει ο ΟΤΕ τους πελάτες του σε KV, θα υπάρχει μια σημαντική απόσταση από το Α.Κ, με αποτέλεσμα οι ταχύτητες σε οποιονδήποτε άλλον παροχο να είναι (πιθανότατα) κάτω από 10 mbps. Θα πρότεινα να ρωτήσει τι ταχύτητα έχουν οι γείτονες που ΔΕΝ έχουν ΟΤΕ...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος goana12 : 28-11-18 στις 09:48.

  2. #17
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.814
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Σωστός!

    Αν και το καλοκαίρι που είχα αποφασίσει να πάω τους δικούς μου στην Vodafone..
    πήγα σε κατάστημα και έκανα το νέο συμβόλαιο,
    σε 3 μέρες με πήρε ο ΟΤΕ για πολύ καλή αντιπροσφορά..
    αλλά λογικά δεν θα μπορούσαν να κόψουν την μεταφορά έτσι νομίζω.

    Ίσως πιο σίγουρη να είναι η διαδικασία που είπε ο φίλος jkoukos εδώ:
    https://www.adslgr.com/forum/threads...80#post6482580
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Iris07 : 28-11-18 στις 11:16.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : Qnap: QHora-301W - 10GbE

  3. #18
    Εγγραφή
    02-04-2014
    Μηνύματα
    489
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    76446/10999
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΧΑΛΚΙΔΑ
    Router
    ZTE H288A & ZYXEL VMG8623
    SNR / Attn
    9(dB) / 13,9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστός!

    Αν και το καλοκαίρι που είχα αποφασίσει να πάω τους δικούς μου στην Vodafone..
    πήγα σε κατάστημα και έκανα το νέο συμβόλαιο,
    σε 3 μέρες με πήρε ο ΟΤΕ για πολύ καλή αντιπροσφορά..
    αλλά λογικά δεν θα μπορούσαν να κόψουν την μεταφορά έτσι νομίζω.

    Ίσως πιο σίγουρη να είναι η διαδικασία που είπε ο φίλος jkoukos εδώ:
    https://www.adslgr.com/forum/threads...80#post6482580
    Ολα αυτα περι ακυρωσης φορητοτητας, αντιπροσφορων κ.λ, ΔΕΝ ισχυουν αν η αιτηση φορητοτητας γινει σε καταστημα.

    Ισχυουν μονο σε φορητοτητες εξ αποστασεως (μεσω ιντερνετ, τηλεφωνικα, κ.λ)...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος goana12 : 28-11-18 στις 15:49.

  4. #19
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.814
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ναι, αυτό ήξερα και εγώ..
    και επειδή ήμουν αποφασισμένος να φύγω πήγα στο κατάστημα για να γίνει γρήγορα η μεταφορά.

    Και έγινε σε 4-5 μέρες.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : Qnap: QHora-301W - 10GbE

  5. #20
    Εγγραφή
    29-01-2008
    Περιοχή
    ΚΑΜΑΤΕΡΟ
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    50
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    40000/4998
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΜΑΤΕΡΟ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Καλησπέρα για να μην ανοίγω καινούριο θέμα είπα να ρωτήσω στο υπάρχον μιας και σε μένα λίγη το συμβόλαιο σε 10 μέρες
    αυτή την στιγμή πληρώνω 36.50 και με πήραν τηλέφωνο από την κοσμοτέ να μου δώσουν προσφορά μου είπαν για 40 euro μαζί και το κοσμοτέ tv entry pack τους είπα ότι δεν το θέλω δεν με ενδιαφέρει τους ρώτησα αν δεν κάνω ανανέωση θα αλλάξει αυτό που πληρώνω τώρα και μου είπαν +3 euro
    όντως ισχύ αυτό αν δεν ανανεώσω το συμβόλαιο θα αυξηθεί +3 euro ο λογαριασμός η μου το είπε έτσι για να βάλω αυτό το πακέτο??

  6. #21
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.814
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Χαζαμάρες..

    Κανονικά είσαι ελεύθερος να βάλεις όποιο πακέτο από τα εμπορικά διαθέσιμα υπάρχουν, και με τις τιμές που λένε στα πακέτα..
    Το μόνο σίγουρο είναι ότι δύσκολα μπορούν να σου κάνουν καλύτερη τιμή από τις αναγραφόμενες..

    Επίσης να ξέρεις ότι στο site τους δεν παρουσιάζουν όλα τα διαθέσιμα εμπορικά πακέτα..

    Εγώ..
    1ον θα πήγαινα σε Cosmote κατάστημα να ζητήσω το πακέτο που θέλω, αφού πρώτα δω τι υπάρχει..
    και υπογράφω και ζητάω το συμβόλαιο.

    Υπάρχει η περίπτωση να σου πουν ότι δεν τους βγάζει το σύστημα το πακέτο που θέλεις.. ειδικά για εσένα..
    και να σου πουν να καλέσεις την εξυπηρέτηση..

    Σε 2η φάση θα τους καλούσα και θα ζητούσα το πακέτο που ήθελα..
    Εάν μου άρχιζαν τα μα και μου πάλι θα τους πίεζα όσο μπορούσα λέγοντας ότι ζητάω εμπορικά διαθέσιμο πακέτο..
    ότι έχω και καλύτερη προσφορά από άλλη εταιρία...

    Εάν τελικά δεν γίνει τίποτα.. το αφήνω στον αέρα με την υποψία μεταφοράς.. και κλείνω..
    και την άλλη μέρα ξανά τηλέφωνο για να πέσω πιθανόν σε άλλο πωλητή..

    Αυτό με τους πωλητές είναι εξακριβωμένο από εμπειρίες που έχω διαβάσει εδώ, ότι ο καθένας μπορεί να σου λέει διάφορα..
    μέχρι τελικά να πάρεις αυτό που εμπορικά είναι διαθέσιμο.

    - - - Updated - - -

    Επίσης μπορεί να σου "πουλήσουν" την ιστορία ότι οι τιμές αυτές είναι για νέους πελάτες..
    Ούτε και αυτό ισχύει πλέον.. στις ανακοινώσεις τους δεν υπάρχει πουθενά πλέον αυτός ο όρος..

    Όλες τις ανακοινώσεις τους θα τις βρεις εδώ:
    https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr...uncements.html

    - - - Updated - - -

    Να σου πω ακόμη..

    Αν δεν θες να πας σε κατάστημα περίμενε να λήξει η συνδεση σου μπας και σου βάλουν κάποια Online προσφορά στο site..
    ενώ δοκιμάσε επίσης και το μενού
    https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/fiber_upgrade.html

    να δεις τι σου βγάζει..

    Τέλος εάν θέλεις κάποιο από τα πακέτα που σου εμφανίζει μπορείς να το παραγγείλεις, χωρίς να τους κάνεις τηλ..
    και θα σε πάρουν εκείνοι μετά..

  7. #22
    Εγγραφή
    12-12-2007
    Μηνύματα
    702
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από java151 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατάλαβα, σε ευχαριστώ πολύ φίλε για τις συμβουλές σου, θα δοκιμάσω αυτό που είπες, θα ζητήσω να μου κάνουν καλύτερη προσφορά και αν δεν κάνουν θα ζητήσω να με συνδέσουν με το τμήμα διακοπών για καλύτερη τιμή. Εντάξει, μπορεί να μην μου δώσουν τόσο χαμηλή τιμή όσο εσένα αλλά ελπίζω να είναι μια πιο λογική τιμή γύρω στα 30 ευρώ.
    Σχετικά με αυτό που είπες για το VoIP, όμως, υπάρχουν εταιρίες όπως η HCN που προσφέρουν απεριόριστες κλήσεις στο ιδιόκτητο δίκτυό τους χωρίς καμία χρέωση, άρα αυτό δεν σημαίνει ότι το κόστος του voip είναι αρκετά φθηνότερο απο PSTN ή ISDN? Θα μπορούσε να κάνει κάτι αντίστοιχο και ο ΟΤΕ για κλησεις προς ΟΤΕ σταθερά.
    Λοιπό, άκου τι θα κάνεις:
    Αρχικά θα κάνεις αίτημα διακοπής σε κατάστημα ή με κλήση δωρεάν στο 13888
    Έπειτα, όταν σε καλέσουν θα τους πεις ακριβώς το εξής, 'Θέλω το πρόγραμμα που κοστίζει 23,63 ευρώ τελική τιμή και επίσης θα ήθελα και δώρο 6 ώρες το μήνα προς κινητά"!
    Όταν τους το πεις αυτό που σου γράφω θα σου δώσουν αυτό που ζητάς ακριβώς, έχουν τη δυνατότητα εφόσον το απαιτεί ο πελάτης.
    Κάν'το και θα σου το δώσουν.
    Μη ρωτάς πως το γνωρίζω.....
    Ελεύθερος.

  8. #23
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.276
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Για την αυξηση που κανoυν σε 2 χρονια παγιο ανανεωσης ..... ΔΕ μου έδιναν απο τους συνεργατες προσφορων το ειδικο 6 ώρες το μήνα προς κινητά αλλα με υφακι με πηραν να μου πουν οτι ειναι 30 λεπτα και μου κανουν και χαρη . Τους εστειλα στο δ και πηρα Online προσφορά στο site για να μη τσιμπησουν και προμηθεια τα call centers .

  9. #24
    Εγγραφή
    09-02-2004
    Περιοχή
    ΚΑΛΑΜΑΤΑ
    Μηνύματα
    1.665
    Downloads
    21
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΤΑ
    Router
    Speedport 724
    Τι να πω εγω που εχω 3 50αρες στο ονομα μου και εχουν ληξει και οι τρεις. μου ερχετε 50 και 50 και 40 ευρω το μηνα
    Ρωτησα σε τοπικο υποκαταστημα για την μια που ειναι σπιτι μου ( οι αλλαες 2 ειναι του παιδιου Αθηνα και στη δουλεια) και μου ειπαν οτι μπορουν κακοψουν 3 ευρω δηλαδη 47 το μηνα η 50αρα
    Ηρθε ο ιος και το παρατησα το θεμα
    Αν κανεις αναβαθμιση σε 100αρα γινεται διακοπη της γραμμης καθολου ? Πρεπει να παει τεχνικος στο κουτι ή γινεται κεντρικα ?
    Ευχαριστω
    CPU : i5770K , mobo : Gigabyte Z77 , ram : Corsair 16GB
    GPU : ATI 7950 , Case : HAF932

  10. #25
    Εγγραφή
    29-01-2008
    Περιοχή
    ΚΑΜΑΤΕΡΟ
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    50
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    40000/4998
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΜΑΤΕΡΟ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαζαμάρες..

    Κανονικά είσαι ελεύθερος να βάλεις όποιο πακέτο από τα εμπορικά διαθέσιμα υπάρχουν, και με τις τιμές που λένε στα πακέτα..
    Το μόνο σίγουρο είναι ότι δύσκολα μπορούν να σου κάνουν καλύτερη τιμή από τις αναγραφόμενες..

    Επίσης να ξέρεις ότι στο site τους δεν παρουσιάζουν όλα τα διαθέσιμα εμπορικά πακέτα..

    Εγώ..
    1ον θα πήγαινα σε Cosmote κατάστημα να ζητήσω το πακέτο που θέλω, αφού πρώτα δω τι υπάρχει..
    και υπογράφω και ζητάω το συμβόλαιο.

    Υπάρχει η περίπτωση να σου πουν ότι δεν τους βγάζει το σύστημα το πακέτο που θέλεις.. ειδικά για εσένα..
    και να σου πουν να καλέσεις την εξυπηρέτηση..

    Σε 2η φάση θα τους καλούσα και θα ζητούσα το πακέτο που ήθελα..
    Εάν μου άρχιζαν τα μα και μου πάλι θα τους πίεζα όσο μπορούσα λέγοντας ότι ζητάω εμπορικά διαθέσιμο πακέτο..
    ότι έχω και καλύτερη προσφορά από άλλη εταιρία...

    Εάν τελικά δεν γίνει τίποτα.. το αφήνω στον αέρα με την υποψία μεταφοράς.. και κλείνω..
    και την άλλη μέρα ξανά τηλέφωνο για να πέσω πιθανόν σε άλλο πωλητή..

    Αυτό με τους πωλητές είναι εξακριβωμένο από εμπειρίες που έχω διαβάσει εδώ, ότι ο καθένας μπορεί να σου λέει διάφορα..
    μέχρι τελικά να πάρεις αυτό που εμπορικά είναι διαθέσιμο.

    - - - Updated - - -

    Επίσης μπορεί να σου "πουλήσουν" την ιστορία ότι οι τιμές αυτές είναι για νέους πελάτες..
    Ούτε και αυτό ισχύει πλέον.. στις ανακοινώσεις τους δεν υπάρχει πουθενά πλέον αυτός ο όρος..

    Όλες τις ανακοινώσεις τους θα τις βρεις εδώ:
    https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr...uncements.html

    - - - Updated - - -

    Να σου πω ακόμη..

    Αν δεν θες να πας σε κατάστημα περίμενε να λήξει η συνδεση σου μπας και σου βάλουν κάποια Online προσφορά στο site..
    ενώ δοκιμάσε επίσης και το μενού
    https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/fiber_upgrade.html

    να δεις τι σου βγάζει..

    Τέλος εάν θέλεις κάποιο από τα πακέτα που σου εμφανίζει μπορείς να το παραγγείλεις, χωρίς να τους κάνεις τηλ..
    και θα σε πάρουν εκείνοι μετά..

    Χίλια ευχάριστο φίλε μου να είσαι καλά με βοήθησες πάρα πολύ!!!!

  11. #26
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.454
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Θα ήθελα να ρωτήσω πιά είναι η διαδικασία για ανανέωση συμβολαίου-αναβαθμισή σε 50άρα μέσω cosmote app...

  12. #27
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.814
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Απ' ότι θυμάμαι να έχω δει είναι να πας στο προσφορές μόνο για εσένα, και και προχωρήσεις από εκεί..
    και λογικά θα σε πάρουν τηλέφωνο μετά..

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-09-18, 00:50
  2. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-04-18, 22:02
  3. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-03-18, 04:12
  4. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-18, 21:18
  5. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-12-17, 21:42

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας