Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    16-06-2013
    Μηνύματα
    258
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παίδες καλημέρα.

    Πολύ πρόσφατα, δεν αναφέρω ακριβή ημερομηνία για να μη «φωτογραφηθώ», από κατάστημα MLS αγόρασα το MLS F5 ( https://www.mlsinnovation.com/gr/mls-f5.html ).

    Επέλεξα MLS για προσωπικούς λόγους, δέχομαι ότι στην αγορά υπάρχουν καλύτερες προτάσεις στα χρήματα αυτά, αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία. Ας σταθούμε σε αυτό που συνέβη.

    Επέλεξα τις 5 ίντσες, διότι και το προηγούμενο smartphone που είχα ( Microsoft Lumia 535 Dual Sim - https://www.public.gr/product/tilefo...prod7201157pp/ - ), τέτοια οθόνη είχε.

    Το πρόβλημά μου με το καινούριο κινητό, είναι ότι πηγαίνοντας σπίτι, συγγενικό μου πρόσωπο μου λέει «μήπως είναι μικρό το κινητό αυτό»;

    Πράγματι, ξεκινώντας να δουλεύω το καινούριο smartphone, διαπίστωσα ότι η οθόνη αν ήταν λίγο μεγαλύτερη θα ήταν καλύτερα. Θα κάλυπτε καλύτερα της ανάγκες μου.

    Συνέκρινα την οθόνη του καινούριου κινητού (MLS F5) με το Lumia 535 και διαπίστωσα ότι το Lumia έχει μια πιο «πλατιά» οθόνη, που αποδίδει καλύτερο μέγεθος γραμματοσειρών σε θέση portrait.

    Στο κατάστημα MLS είχαν προτείνει αρχικά να πάρω 5.2 ίντσες κινητό, οι τιμές ξεκινάνε από 159,90 ευρώ ( MLS DX 4G - https://www.mlsinnovation.com/gr/mls-dx-4g.html -), αλλά επέμεινα σε αυτό που ήδη είχα δοκιμάσει (5 ίντσες).

    Να αναφέρω στο σημείο αυτό, ότι ο/η υπάλληλος στο κατάστημα MLS, όταν ρώτησα από ποια τιμή ξεκινάνε τα 5.2”, μου είπε από 200 ευρώ και όχι το 159,90. Αν μου είχε πει 159,90 μπορεί να το αγόραζα (το αναφέρω μήπως θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω το εν λόγω γεγονός υπέρ μου σε μια προσπάθεια αλλαγής).

    Ερωτήματα προς το forum:

    1. Έχει η MLS κάποια πολιτική επιστροφών ή έστω απόσυρσης συσκευών ώστε να πάω σε smartphone με πιο μεγάλη οθόνη πληρώνοντας τη διαφορά;

    2. Πράγματι θα άξιζε η αγορά ενός κινητού με οθόνη 5.2”; H διαφορά σε σχέση με την οθόνη 5.0” θα ήταν πολύ αισθητή;

    3. Σε σύγκριση με το Lumia 535, το MLS F5 είναι γενικά καλύτερο (ως πιο σύγχρονο);

    4. Αν αποφασίσω ότι πρέπει οπωσδήποτε να αλλάξω το MLS F5, και η MLS δεν μπορεί να κάνει κάτι για αυτό, τι θα μπορούσα να κάνω ώστε να μη χάσω ολοκληρωτικά τα χρήματα που έδωσα (π.χ. να το πουλήσω ως μεταχειρισμένο);

    Ευχαριστώ.

    Υ.Γ.: Η απόδοση του MLS F5, εκτός από τη οθόνη, σίγουρα δεν είναι η καλύτερη στο σύνολο των smartphones της κατηγορίας αυτής. Σε ένα forum διάβασα για κάποιον που το αγόρασε και το επέστρεψε στο κατάστημα αγοράς (πιθανότητα δεν ήταν κατάστημα MLS) διότι «κόλλαγε» κτλ. Θα μπορούσα «νόμιμα» να ισχυριστώ το ίδιο σε μια προσπάθεια επιστροφής;

  2. #2
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.736
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    αν ειναι πολυ προσφατα θα σου προτεινα να περασεις αμεσα απο το καταστημα.νομιζω για 7 μερες διατηρεις το δικαιωμα επιστροφης χρηματων εφοσον η συσκευη ειναι στην αρχικη κατασταση.
    VAMOS ARIS

  3. #3
    Εγγραφή
    28-02-2006
    Μηνύματα
    1.162
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Πως γίνεται η συσκευή να είναι στην αρχική κατάσταση, αφού είναι ήδη μεταχειρισμένη...

    Αυτό που γράφεις, ισχύει για σφραγισμένες συσκευασίες.
    NetBSD Rocks!
    http://www.netbsd.org

  4. #4
    Εγγραφή
    16-06-2013
    Μηνύματα
    258
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Θα μπορούσα να ισχυριστώ ότι το προϊόν δεν ανταποκρίνεται στα διαφημιζόμενα χαρακτηριστικά ( https://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/shopping/guarantees-returns/index_el.htm );

    Η 5.0" οθόνη του Lumia 535 είναι ελαφρώς μεγαλύτερη (τουλάχιστον, σαφώς πιο πλατιά).

  5. #5
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Πήγες στο κατάστημα, σου είπανε για 5.2 είπες όχι θέλω αυτό που έχω δοκιμάσει..........

    1. Δεν νομίζω να έχει, σίγουρα όχι με το να πληρώνεις απλά την διαφορά, συνήθως η απόσυρση είναι του στυλ 20 και 50 ευρώ
    2. Μήπως θα ήταν καλύτερα να τα δεις ο ίδιος απο κοντά;
    3. Άλλη κατηγορία συσκευών, δεν υπάρχει κάποια σύγκριση
    4. Το μόνο που υπάρχει είναι να το πουλήσεις σαν μεταχειρισμένο, δεν χάνεις κάτι να πας όμως απο το κατάστημα και να πεις το πήρα, αλλά δεν μου κάνει, μπορούμε να κάνουμε κάτι;

  6. #6
    Εγγραφή
    16-06-2013
    Μηνύματα
    258
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Αν πάω στο κατάστημα και δεν μου το αλλάζουν, θεωρείτε λογικό να αγοράσω ένα δεύτερο κινητό ≥5.5 ίντσες, ως phablet, σε λίγο καιρό τώρα και να έχω το εν λόγω ως εναλλακτικό-ρεζέρβα;

    Μέχρι πόσες συσκευές τύπου smartphone, phablet κτλ. θεωρείτε ότι είναι λογικό-μη προκλητικό να έχει κάποιος;

    Ένα δεύτερο κινητό ως ρεζέρβα είναι σύνηθες;

Παρόμοια Θέματα

  1. Αγορά smartphone (ποιο από τα τέσσερα;)
    Από HugeG στο φόρουμ Android
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-18, 15:00
  2. Αγορά smartphone
    Από Evangelitsa στο φόρουμ Android
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-08-18, 09:28
  3. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-07-18, 21:41
  4. Απορία για μετά τη λήξη συμβολαίου
    Από vkonstad στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-03-18, 23:48
  5. Αγορά κουζίνας υγραερίου
    Από Μάνος1952 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-12-17, 17:30

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας