Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Το avatar του μέλους xasapis1821
    xasapis1821 Guest
    Καλησπέρα παιδιά, σκέφτομαι να αγοράσω εναν δίσκο SSD και να αγοράσω μια θήκη να τον βάλω μέσα για να τον κάνω εξωτερικό. Χρειάζομαι τουλάχιστον 1 TB , 2 στην καλυτερη. Τσέκαρα τους εξωτερικους αλλα ειναι πανακριβοι, τα 2 TB 500 Ευρω. Ο λόγος που θελω να παρω SSD και οχι HDD ειναι διοτι τα τελευταια δεκα χρονια εχω αγορασει 7 διαφορετικους external HDD και στο τελος ολοι στα καλα καθουμενα σταματανε να λειτουργουν μετα απο λιγο. Μήπως έχει κάποιος να μου προτείνει κάποια διαφορετικη λύση ή να μου δώσει συμβουλές για την ιδέα μου.

    Τον θέλω για να τον συνδεω σε τηλεοράσεις και να βλεπω ταινιες και σειρες που εχω κατεβασει.

    Η θηκη που σκεφτομαι ειναι αυτη ... έχει να προτείνει κάποιος κάποια άλλη ;

  2. #2
    Εγγραφή
    21-11-2011
    Περιοχή
    Ν. Σμύρνη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.691
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109.998/10.999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    17(dB) / 3.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν η δουλεια που τον θες ειναι μονο για να βλεπεις ταινιες και οχι για την ταχυτητα, και θες οπωσδηποτε μεγαλη χωρητικοτητα: Samsung 860 Evo 1TB, αναμφιβολα η καλυτερη λυση και δεν εχει 500€ και μια θηκη RaidSonic Icy Box IB-233U3-WH.
    ΝΕΟ PC! :yahoo:

    CoolerMaster Mastercase H500P Mesh White || ASRock X570 Steel Legend || Ryzen 5600X || G.Skill Ripjaws V F4-4000C16D-16GVK || EVGA GeForce GTX960 4GB FTW Gaming ACX 2.0+
    Samsung 980 PRO MZ-V8P500BW || Kingston HyperX SSD SH103S3B/120G || WD WD4003FZEX - 4TB || WD WD4002FΥΥZ - 4TB || EVGA SuperNOVA 550 G2 (220-G2-0550-Y1) || Dell UltraSharp U2414H ||
    Dell Alienware AW3420DW

  3. #3
    Το avatar του μέλους xasapis1821
    xasapis1821 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Archon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν η δουλεια που τον θες ειναι μονο για να βλεπεις ταινιες και οχι για την ταχυτητα, και θες οπωσδηποτε μεγαλη χωρητικοτητα: Samsung 860 Evo 1TB, αναμφιβολα η καλυτερη λυση και δεν εχει 500€ και μια θηκη RaidSonic Icy Box IB-233U3-WH.
    ναι για ταινιες, blu ray και dolby atmos. αρα τα αρχεια θα ειναι 14 με 35 GB. Άν ήθελα κάποιον και για ταχύτητα, ποιον θα πρότεινες ;

    - - - Updated - - -

    τον Samsung 860 EVO δεν τον λες και αργο :P

  4. #4
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ποιους δίσκους έχεις πάρει και σταματάνε μετά από λίγο;; είναι λίγο περίεργο να έχουν χαλάσει 7 διαφορετικοί δίσκοι, κάτι άλλο φταίει.
    Βέβαια γενικά αποφεύγουμε τους έτοιμους εξωτερικούς και παίρνουμε χωριστά θήκη και δίσκο, αλλά έχω και 2 WD Passport Essential κάτι χρόνια χωρίς να έχουν πέσει κάτω από το 100%.

    Μπορείς να πάρεις μια θήκη RAIDSONIC με έναν Βlack με 5 χρόνια εγγύηση και δεν θα έχεις προβλήματα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #5
    Το avatar του μέλους xasapis1821
    xasapis1821 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιους δίσκους έχεις πάρει και σταματάνε μετά από λίγο;; είναι λίγο περίεργο να έχουν χαλάσει 7 διαφορετικοί δίσκοι, κάτι άλλο φταίει.
    Βέβαια γενικά αποφεύγουμε τους έτοιμους εξωτερικούς και παίρνουμε χωριστά θήκη και δίσκο, αλλά έχω και 2 WD Passport Essential κάτι χρόνια χωρίς να έχουν πέσει κάτω από το 100%.

    Μπορείς να πάρεις μια θήκη RAIDSONIC με έναν Βlack με 5 χρόνια εγγύηση και δεν θα έχεις προβλήματα.
    φίλε, απλά είμαι άτυχος τι να πω. Εχω δοκιμασει WD, Seagate, Τοshiba και Samsung. Όλους τους προσέχω σαν τα μάτια μου. Ασφαλείς αφαιρέσεις, έλεγχοι με προγράμματα και προστατευτικά. Γράφω πολλά αρχεία, TBς καθε χρονο. Άρα τους χρησιμοποιω παρα μα παρα πολυ. Καλα οταν λεω μετα απο λιγο, μετα απο 2-3 χρονια χρησης.

  6. #6
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xasapis1821 Εμφάνιση μηνυμάτων
    φίλε, απλά είμαι άτυχος τι να πω. Εχω δοκιμασει WD, Seagate, Τοshiba και Samsung. Όλους τους προσέχω σαν τα μάτια μου. Ασφαλείς αφαιρέσεις, έλεγχοι με προγράμματα και προστατευτικά. Γράφω πολλά αρχεία, TBς καθε χρονο. Άρα τους χρησιμοποιω παρα μα παρα πολυ. Καλα οταν λεω μετα απο λιγο, μετα απο 2-3 χρονια χρησης.
    Κι' εγώ γράφω TBs χωρίς να έχω προβλήματα με δίσκους που μερικούς τους έχω και πάνω από 10 χρόνια.

    Τους έχεις πάνω σε UPS/σταθεροποιητή τάσης;; αν όχι, κοίταξε αν έχεις προβλήματα στο ηλεκτρικό δίκτυο και χαλάνε τόσο συχνά, με αυτά που μου λες δεν μπορώ να το ρίξω μόνο στην ατυχία, πιστεύω ότι κάτι άλλο συμβαίνει.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #7
    Το avatar του μέλους xasapis1821
    xasapis1821 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι' εγώ γράφω TBs χωρίς να έχω προβλήματα με δίσκους που μερικούς τους έχω και πάνω από 10 χρόνια.

    Τους έχεις πάνω σε UPS/σταθεροποιητή τάσης;; αν όχι, κοίταξε αν έχεις προβλήματα στο ηλεκτρικό δίκτυο και χαλάνε τόσο συχνά, με αυτά που μου λες δεν μπορώ να το ρίξω μόνο στην ατυχία, πιστεύω ότι κάτι άλλο συμβαίνει.
    Το πισι το εχω με UPS, και οι περισσοτερες ηλεκτρικες συσκευες ειναι με πολυμπριζα ασφαλειας. δεν εχω ιδεα πως μπορω να δω αν εχει θεμα το δικτυο μου.

  8. #8
    Εγγραφή
    21-11-2011
    Περιοχή
    Ν. Σμύρνη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.691
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109.998/10.999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    17(dB) / 3.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγω προτεινα ssd αφου τετοιον ηθελε. Φυσικα και θα ελεγα black με κλειστα ματια, αφου τετοιον εχω (νταξ, 4ΤΒ). Αλλα γενικα ενας HDD σιγουρα θελει εξωτερικη τροφοδοσια ενω ενας ssd ή 2,5" HDD δεν θελει. Απλα ενας ssd ειναι και γρηγορος εκτος απο φορητος και αθορυβος.
    ΝΕΟ PC! :yahoo:

    CoolerMaster Mastercase H500P Mesh White || ASRock X570 Steel Legend || Ryzen 5600X || G.Skill Ripjaws V F4-4000C16D-16GVK || EVGA GeForce GTX960 4GB FTW Gaming ACX 2.0+
    Samsung 980 PRO MZ-V8P500BW || Kingston HyperX SSD SH103S3B/120G || WD WD4003FZEX - 4TB || WD WD4002FΥΥZ - 4TB || EVGA SuperNOVA 550 G2 (220-G2-0550-Y1) || Dell UltraSharp U2414H ||
    Dell Alienware AW3420DW

  9. #9
    Το avatar του μέλους xasapis1821
    xasapis1821 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Archon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω προτεινα ssd αφου τετοιον ηθελε. Φυσικα και θα ελεγα black με κλειστα ματια, αφου τετοιον εχω (νταξ, 4ΤΒ). Αλλα γενικα ενας HDD σιγουρα θελει εξωτερικη τροφοδοσια ενω ενας ssd ή 2,5" HDD δεν θελει. Απλα ενας ssd ειναι και γρηγορος εκτος απο φορητος και αθορυβος.
    όχι μονο αυτο αλλα και οι SSD εχουν πολυ μεγαλυτερο προσδοκιμο ζωης (ετσι εχω διαβασει τουλαχιστον).

  10. #10
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xasapis1821 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πισι το εχω με UPS, και οι περισσοτερες ηλεκτρικες συσκευες ειναι με πολυμπριζα ασφαλειας. δεν εχω ιδεα πως μπορω να δω αν εχει θεμα το δικτυο μου.
    Yπάρχουν περιοχές που έχουν προβλήματα υπερτάσεων, διακοπών, κ.λ.π., αν οι εξωτερικοί δίσκοι έχουν δική τους τροφοδοσία μπορείς να τους βάλεις πάνω στο UPS.

    Tα πολύπριζα ασφαλείας σε καλύπτουν μόνο από τις κρουστικές υπερτάσεις και όχι από διακυμάνσεις, διακοπές, κ.λ.π.

    Αν είναι δίσκος που γράφεις-σβήνεις TB συνέχεια, θα πρότεινα να πάρεις HDD ή SSD με αρκετά μεγάλη χωρητικότητα και όχι μόνο 1TB.

    - - - Updated - - -

    Σχετικά με το μέγεθος των SSD
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Παρόμοια Θέματα

  1. Γρηγορος Εξωτερικος Σκληρος Δισκος HDD- file system
    Από Nikos_Mpl στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-07-18, 10:31
  2. Εξωτερικός δίσκος με θέματα, προϋποθέσεις για επιστροφή
    Από sadako στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-05-18, 19:55
  3. Εξωτερικος δισκος ή usb stick;
    Από LIONOR στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-04-18, 12:29
  4. USB εξωτερικός δίσκος 2TB
    Από Pixelman στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-18, 20:31

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας