Εμφάνιση 1-13 από 13
  1. #1
    Εγγραφή
    24-07-2008
    Μηνύματα
    4.087
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Περιμένω το νέο PC και έχω κάποιες ερωτήσεις / απορίες

    Ερώτηση 1η
    Γενικά για πολλά χρόνια δουλεύω με debian sid. Το 1ο πρόβλημα είναι ότι το debian δεν υποστηρίζει secure boot. Η εναλλακτική είναι να βάλω ubuntu, fedora, suse που δεν μου αρέσει. Αν κάνω install debian χωρίς secure boot είναι πολύ πιθανό να αντιμετωπίσω πρόβλημα; Τι λέτε;

    Ερώτηση 2η
    Θα είναι dual boot με windows. Να βάλω και τα windows στον ssd ή να τα περάσω στον HDD;

    Ερώτηση 3η
    σε τι file system να βάλω το root; Σκέφτωμαι το f2fs που είναι για ssd και από ότι έχω διαβάσει είναι αρκετά σταθερό. Το έχει χρησιμοποιήσει κάποιος;

    Ερώτηση4η
    Εάν τελικά καταλήξω στο ext4 υπάρχει κάτι special που θα πρέπει να κάνω;

    Ευχαριστώ
    Ενός λάθους μύρια έπονται...

  2. #2
    Εγγραφή
    07-02-2007
    Μηνύματα
    747
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    1. Τι είδους προβλήματα εννοείς;

    2. Εκτός και αν θες να περνάς υποσυνείδητα μηνύματα στον εγκέφαλο σου ότι τα windows είναι τελείως χάλια, βάλτα στον SSD.

    3. ext4
    Οδηγός για LaTeX στα Ελληνικά
    Οδηγός για Linux στα Ελληνικά

  3. #3
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.327
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    1) Uefi και secure boot ειναι αηδιες απο vendors που το μονο που καταφερνουν εινια να σπανε νευρα. Αν μπορεις να τα απενεργοποιησεις απο το bios, το κανεις διχως δευτερη σκεψη.

    4) Εδω εχω αυτο σαν παραμετρο εκκινησης του πυρηνα
    Κώδικας:
    BOOT_IMAGE=/boot/vmlinuz-4.18.0-2-amd64 root=/dev/sda3 ro nomodeset noresume net.ifnames=0 ipv6.disable=1 libahci.ignore_sss=1 quiet
    και αυτο στο fstab
    Κώδικας:
    /dev/sda3	/               ext4    noatime,errors=remount-ro    0       1
    για τον ssd.
    ديميتريس

  4. #4
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.196
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από trd64 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περιμένω το νέο PC και έχω κάποιες ερωτήσεις / απορίες

    Ερώτηση 1η
    Γενικά για πολλά χρόνια δουλεύω με debian sid. Το 1ο πρόβλημα είναι ότι το debian δεν υποστηρίζει secure boot. Η εναλλακτική είναι να βάλω ubuntu, fedora, suse που δεν μου αρέσει. Αν κάνω install debian χωρίς secure boot είναι πολύ πιθανό να αντιμετωπίσω πρόβλημα; Τι λέτε;
    Το shim και τα λοιπά προγράμματα που χρησιμοποιεί η fedora και οι υπόλοιπες διανομές θα μπορούν να τρέξουν και στο debian αν σε καίει το secureboot. Η πιο εύκολη λύση πάντως είναι να το κλείσεις, όπως είπε και ο jim_p, και να ξενοιάσεις. Όταν λες πρόβλημα εννοείς πρόβλημα ασφαλείας επειδή θα είναι κλειστό το secure boot;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από trd64 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ερώτηση 2η
    Θα είναι dual boot με windows. Να βάλω και τα windows στον ssd ή να τα περάσω στον HDD;
    Ποιο θα είναι το κύριο λειτουργικό σου ; Τα windows θα υπάρχουν για 1-2 προγράμματα που δουλεύεις αραιά και πού και θα τα φορτώνεις μία φορά στις 10 ημέρες ή θα τα δουλεύεις συχνά ; Αν θα μπαίνεις συχνά windows και αν σου το επιτρέπει ο χώρος του ssd, τότε βάλε τα. Αν ο ssd είναι πολύ μικρός με συνέπεια να "χαραμίσεις" χώρο που μπορεί να χρησιμοποιηθεί στο linux ή αν δεν τα δουλεύεις συχνά, μην τα βάζεις.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από trd64 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ερώτηση 3η
    σε τι file system να βάλω το root; Σκέφτωμαι το f2fs που είναι για ssd και από ότι έχω διαβάσει είναι αρκετά σταθερό. Το έχει χρησιμοποιήσει κάποιος;
    Εγώ χρησιμοποιώ btrfs και στον δικό μου ssd και στο λαπτοπ της μάνας μου. Το f2fs το έχω δει μόνο στα benchmarks του phoronix στα οποία, όπως είναι και αναμενόμενο, έχει πολύ καλύτερες επιδόσεις σε flash storage από το btrfs. Τώρα όσον αφορά την σταθερότητα δεν έχω διαβάσει κάτι πολύ αρνητικό αλλά δεν το χρησιμοποιεί αρκετός κόσμος για να έχουμε αρκετό στατιστικό δείγμα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από trd64 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ερώτηση4η
    Εάν τελικά καταλήξω στο ext4 υπάρχει κάτι special που θα πρέπει να κάνω;

    Ευχαριστώ
    Αν εννοείς σε θέμα κατατμήσεων και λοιπών, όχι δεν χρειάζεται. Εδώ και χρόνια, όλα τα προγράμματα ευθυγραμμίζουν στο 1MB οπότε δεν έχεις προβλήματα ούτε με 4K δίσκους ούτε με ssd. Το μόνο που είναι καλό να ανοίξεις είναι το noatime όπως είπε ο jim_p. Και το μανίσιο lazytime είναι καλό αλλά πολλά προγράμματα χρησιμοποιούν συνέχεια fsync οπότε με το noatime θα έχεις πολύ λιγότερα άσκοπα writes.

    Εκτός και αν έχεις πολύ λίγη μνήμη, κάτι άλλο που μπορείς να κάνεις είναι να θέσεις τιμή στην μεταβλητή XDG_CACHE_HOME να δείχνει σε κάποιο tmpfs (πχ το /tmp αν είναι tmpfs, το /dev/shm, το /run/user/${UID} ή όποιο άλλο θέλεις). Έτσι όλες οι μ..κίες που γράφονται στο ${HOME}/.cache, θα γράφονται στο tmpfs και δεν θα γράφουν στον ssd.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  5. #5
    Εγγραφή
    24-07-2008
    Μηνύματα
    4.087
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pmav99 Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. Τι είδους προβλήματα εννοείς;

    2. Εκτός και αν θες να περνάς υποσυνείδητα μηνύματα στον εγκέφαλο σου ότι τα windows είναι τελείως χάλια, βάλτα στον SSD.

    3. ext4
    Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις

    Προβλήματα ασφάλειας εννοώ

    Ότι τα windows είναι χάλια λειτουργικό είναι στο συνειδητό και όχι στο υποσυνείδητο, απλά μου χρειάζονται για πολύ συγκεκριμένες εργασίες.

    Αν και από ότι βλέπω στα 10 έχουν “κατακλέψει” το linux σε πολλά επίπεδα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    1) Uefi και secure boot ειναι αηδιες απο vendors που το μονο που καταφερνουν εινια να σπανε νευρα. Αν μπορεις να τα απενεργοποιησεις απο το bios, το κανεις διχως δευτερη σκεψη.

    4) Εδω εχω αυτο σαν παραμετρο εκκινησης του πυρηνα
    Κώδικας:
    BOOT_IMAGE=/boot/vmlinuz-4.18.0-2-amd64 root=/dev/sda3 ro nomodeset noresume net.ifnames=0 ipv6.disable=1 libahci.ignore_sss=1 quiet
    και αυτο στο fstab
    Κώδικας:
    /dev/sda3	/               ext4    noatime,errors=remount-ro    0       1
    για τον ssd.
    Ευχαριστώ, πολύ χρήσιμο.
    ‘Έχω δει και αυτό που είναι πολύ καλό
    Αν και σκεφτόμουν το f2fs που το δοκίμασα σε USB και είναι πολύ-πολύ γρήγορο και βοηθάει και στην μακροζωία του δίσκου. Έχω διαβάσει αρκετά για το f2fs και δεν έχω βρει κανέναν να είχε το παραμικρό πρόβλημα, το αντίθετο. Αυτός είναι και ο βασικός λόγος πο το σκέφτομαι, αν και ξέρω ότι όλοι λένε ext4.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το shim και τα λοιπά προγράμματα που χρησιμοποιεί η fedora και οι υπόλοιπες διανομές θα μπορούν να τρέξουν και στο debian αν σε καίει το secureboot. Η πιο εύκολη λύση πάντως είναι να το κλείσεις, όπως είπε και ο jim_p, και να ξενοιάσεις. Όταν λες πρόβλημα εννοείς πρόβλημα ασφαλείας επειδή θα είναι κλειστό το secure boot;


    Ποιο θα είναι το κύριο λειτουργικό σου ; Τα windows θα υπάρχουν για 1-2 προγράμματα που δουλεύεις αραιά και πού και θα τα φορτώνεις μία φορά στις 10 ημέρες ή θα τα δουλεύεις συχνά ; Αν θα μπαίνεις συχνά windows και αν σου το επιτρέπει ο χώρος του ssd, τότε βάλε τα. Αν ο ssd είναι πολύ μικρός με συνέπεια να "χαραμίσεις" χώρο που μπορεί να χρησιμοποιηθεί στο linux ή αν δεν τα δουλεύεις συχνά, μην τα βάζεις.


    Εγώ χρησιμοποιώ btrfs και στον δικό μου ssd και στο λαπτοπ της μάνας μου. Το f2fs το έχω δει μόνο στα benchmarks του phoronix στα οποία, όπως είναι και αναμενόμενο, έχει πολύ καλύτερες επιδόσεις σε flash storage από το btrfs. Τώρα όσον αφορά την σταθερότητα δεν έχω διαβάσει κάτι πολύ αρνητικό αλλά δεν το χρησιμοποιεί αρκετός κόσμος για να έχουμε αρκετό στατιστικό δείγμα.



    Αν εννοείς σε θέμα κατατμήσεων και λοιπών, όχι δεν χρειάζεται. Εδώ και χρόνια, όλα τα προγράμματα ευθυγραμμίζουν στο 1MB οπότε δεν έχεις προβλήματα ούτε με 4K δίσκους ούτε με ssd. Το μόνο που είναι καλό να ανοίξεις είναι το noatime όπως είπε ο jim_p. Και το μανίσιο lazytime είναι καλό αλλά πολλά προγράμματα χρησιμοποιούν συνέχεια fsync οπότε με το noatime θα έχεις πολύ λιγότερα άσκοπα writes.

    Εκτός και αν έχεις πολύ λίγη μνήμη, κάτι άλλο που μπορείς να κάνεις είναι να θέσεις τιμή στην μεταβλητή XDG_CACHE_HOME να δείχνει σε κάποιο tmpfs (πχ το /tmp αν είναι tmpfs, το /dev/shm, το /run/user/${UID} ή όποιο άλλο θέλεις). Έτσι όλες οι μ..κίες που γράφονται στο ${HOME}/.cache, θα γράφονται στο tmpfs και δεν θα γράφουν στον ssd.

    Το κύριο λειτουργικό είναι το linux.

    Το θέμα είναι ότι το debian δεν υποστηρίζει ακόμα επίσημα shim και δεν θέλω να έχω προβλήματα με το bios. Αρκετά το κούρασα έως να καταλάβω το UEFI και να κάνω dual boot χωρίς προβλήματα.
    Μπορεί να ενεργοποιησω το secureboot αργότερα όταν το υποστηρίζει το debian αλλά θα πρέπει να κάνω πάλι install τα windows. Αυτός είναι ένας από τους λόγους που σκεφτόμουνα να βάλω τα windows σε ξεχωριστό δίσκο μόνα τους (με secureboot).

    Windows χρησιμοποιώ 1 φορά το μήνα περίπου. Αν και σκέφτομαι να δοκιμάσω προγραμματισμό σε CUDA (στην πραγματικότητα χρήση εφαρμογών που χρησιμοποιούν cuda) και γίνεται πιο εύκολα install στα windows παρά στο linux.

    To btrfs δεν ξέρω γιατί αλλά το φοβάμαι. Το ext4 είναι πράγματι βράχος και γρήγορο, αλλά το f2fs εκτός από την ταχύτητα, κάνει καλύτερη διαχείριση του ssd σχετικά με την μακροζωία του. Δεν έχω διαβάσει αρνητική κριτική και έχω κοιτάξει αρκετά sites. H αλήθεια είναι ότι έχει πολύ μικρή βάση χρηστών για να βγουν ασφαλή συμπεράσματα.

    Αυτό σχετικά με την ψαψηε θα το κάνω. Θα μεταφέρω όλα τα directories που γράφει συχνά το debian (sid) και εφαρμογές (πχ. Chromium cache) στον HDD. Επίσης θα χρησιμοποιήσω και ramdisk για να περιορίσω τις εγγραφές. Μνήμη έχει 32GBs.
    Ενός λάθους μύρια έπονται...

  6. #6
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Δεν το χρειάζεσαι το secure boot.

    Κλασικό boot με MBR partition table.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  7. #7
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.196
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν το χρειάζεσαι το secure boot.

    Κλασικό boot με MBR partition table.
    Που πήγε ο wan που έλεγε "νοοτροπία windows. παρωχημένες - αναχρονιστικές αηδίες" και λοιπά; Γιατί να πάει σε κλασικό boot με MBR και όχι σε UEFI με GPT;

    Το UEFI είναι πολύ πιο βολικό με απείρως απλούστερη διαχείριση. Έχει απλά exe αρχεία τα οποία τα κάνεις copy σε μια κατάτμηση αντί να έχεις cryptic 1stage,2stage boot loaders ή να πρέπει κάθε φορά που αλλάζει ο πυρήνας να ξαναεγκαθίσταται ο bootloader.

    Μπορεί ο LVM να μας έχει καλομάθει αλλά πολύς κόσμος χρησιμοποιεί απλές κατατμήσεις για τον Χ, Ψ λόγο. Το GPT υποστηρίζει άπειρες κατατμήσεις (128 = πρακτικά άπειρες) αντί για 4 (ή παραπάνω με αναχρονιστικές ματσακονιές), υποστηρίζει labels και partlabels (τα part labels είναι βολικά για την περίπτωση που δεν θέλεις να μπλέξεις με UUID), υποστηρίζει attributes και πολλούς τύπους κατατμήσεων που παρέχουν διάφορες ευκολίες. Για παράδειγμα ο systemd βλέπει από την ESP ποιανού σκληρού εκκινήθηκε και κάνει automount όσες κατατμήσεις του σκληρού αυτού έχουν τύπο home ή τύπο root οπότε δεν χρειάζεται καν να ορίσεις root κατάτμηση στο fstab.

    Από τότε που γύρισα σε UEFI σώθηκα. Το πρότυπο του UEFI είναι μεν 5000 σελίδες χάους και οι κατασκευαστές το υλοποιούν όπως θέλουν με συνέπεια να έχουμε διαφορετικές συμπεριφορές και πολλοί linux devs να βρίζουν αλλά για τον τελικό χρήστη που δεν τα βλέπει αυτά, το UEFI είναι απολύτως καλύτερο.

    @trd64 Ποιον ssd έχεις; Και κανένα κατάλογο να μην μεταφέρεις οι σημερινοί ssd δεν μασάνε. Αυτό που είπα για το cache το είπα απλά γιατί δεν θέλει κόπο και είναι απλά μία μεταβλητή.

    Αν έχεις χρόνο και θέλεις να πειράξεις λίγο, μπορείς να κοιτάξεις το archwiki για τους "profile sync" δαίμονες που έχει. Αυτό που κάνουν είναι να μεταφέρεις το προφίλ βαριών εφαρμογών (chrome, firefox, thunderbird) σε tmpfs και κατά διαστήματα αυτοί κάνουν sync στη κανονική θέση. Αυτό γίνεται γιατί δυστυχώς αυτά τα προγράμματα, και ελαχιστοποιημένα να τα έχεις, γράφουν συνέχεια άχρηστα στατιστικά και βλακείες για τις καρτέλες και δυστυχώς χρησιμοποιούν συνέχεια fsync με συνέπεια να έχεις πολλές μικρές εγγραφές. Μόνο το προφίλ του browser να μεταφέρεις, εξάλειψες το 90% των άχρηστων εγγραφών.

    Επίσης, χτες είπα κάτι λάθος. Η μανίσια επιλογή είναι η relatime και όχι η lazytime όπως νόμιζα. Όπως και να έχεις, βάζεις noatime και ξενοιάζεις.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  8. #8
    Εγγραφή
    24-07-2008
    Μηνύματα
    4.087
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Ο δίσκος είναι ο Samsung 970 EVO 500GB SSD, M.2 2280, PCIe NVMe
    Νομίζω ότι ο wan είπε για MBR και τα άλλα θέλωντας να δείξει ότι τα πολύ δοκιμασμένα συστήματα/τεχνικές είναι καλύτερες (πιο ασφαλείς).
    Παρόλαυτά θα ακολουθήσω UEFI με GPT και βλέπω.

    Με ext4 έχω βρει τα ακόλουθα για το fstab

    UUID=XXXXX-YYYY-ZZZZZ / ext4 noatime,commit=120,errors=remount-ro 0 1

    none /tmp tmpfs defaults,noatime,mode=1777 0 0
    none /var/tmp tmpfs defaults,noatime 0 0
    none /var/log tmpfs defaults,noatime 0 0
    none /var/spool tmpfs defaults,noatime 0 0

    #!/bin/sh
    #
    # To find which FS support trim, we check that DISC-MAX (discard max bytes)
    # is greater than zero. Check discard_max_bytes documentation at
    # https://www.kernel.org/doc/Documenta...ueue-sysfs.txt
    #
    for fs in $(lsblk -o MOUNTPOINT,DISC-MAX,FSTYPE | grep -E '^/.* [1-9]+.* ' | awk '{print $1}'); do
    fstrim "$fs"
    done

    Save it as /etc/cron.weekly/fstrim_job.

    Για το chromium

    mkdir -p /run/user/1000/chromium-cache
    Open the chromium-browser launch icon for editing, change to the »Application« tab, and edit the start command to read as follows:

    /usr/bin/chromium –disk-cache-dir=/run/user/1000/chromium-cache %U

    In /usr/share/applications/chromium.desktop, find the line

    Exec=/usr/bin/chromium %U

    and edit it to read

    Exec=/usr/bin/chromium –disk-cache-dir=/run/user/1000/chromium-cache %U.

    Note that this will need to be done again after each chromium package update overwrites it.

    The new browser cache directory in /run/user will not survive a reboot. To automate this process, put the following “auto_browser_cache.sh” script in your ~.kde/Autostart folder (for KDE users), and then chmod +x to make it executable:

    #!/bin/bash
    NEWDIR=/run/user/1000/chromium-cache
    mkdir -p "$NEWDIR" &
    sleep 1
    NEWDIR1=/run/user/1000/firefox-cache
    mkdir -p "$NEWDIR1" &
    sleep 1
    #end

    I/O Scheduler selection
    block/sda/queue/scheduler=deadline

    Virtual memory settings
    vm.swappiness=1
    vm.vfs_cache_pressure=25
    vm.dirty_ratio = 50
    vm.dirty_background_ratio = 3
    #


    Είμαι υπερβολικός;
    Ενός λάθους μύρια έπονται...

  9. #9
    Εγγραφή
    29-05-2005
    Μηνύματα
    1.290
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    d-link g624t
    SNR / Attn
    6(dB) / 22(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από trd64 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις

    Προβλήματα ασφάλειας εννοώ

    Ότι τα windows είναι χάλια λειτουργικό είναι στο συνειδητό και όχι στο υποσυνείδητο, απλά μου χρειάζονται για πολύ συγκεκριμένες εργασίες.
    Θα μπορούσες να έχεις τα windows και σε virtual machine.
    Time marches
    On and on and on, flies eternally

  10. #10
    Εγγραφή
    24-07-2008
    Μηνύματα
    4.087
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Ναι αλλά δεν περνάει, από όσο ξέρω την GPU στην VM. Από ότι έχω διαβάσει υπάρχει το PCI passthrough αλλά δεν ξέρω εάν δουλεύει χωρίς προβλήματα.
    Ενός λάθους μύρια έπονται...

  11. #11
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.196
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από trd64 Εμφάνιση μηνυμάτων
    none /tmp tmpfs defaults,noatime,mode=1777 0 0
    none /var/tmp tmpfs defaults,noatime 0 0
    none /var/log tmpfs defaults,noatime 0 0
    none /var/spool tmpfs defaults,noatime 0 0
    Το μηχάνημα δεν θα έχει κάτι σημαντικό πάνω και θα έχεις το /var/log και /var/spool σε tmpfs; Επίσης μπορείς να πεις το systemd να μην έχει persistent log αλλά να σώζει μόνο στο /run/κάτι όσο τρέχει το μηχάνημα οπότε δεν θα σώζει στο /var/log καθόλου.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από trd64 Εμφάνιση μηνυμάτων
    #!/bin/sh
    #
    # To find which FS support trim, we check that DISC-MAX (discard max bytes)
    # is greater than zero. Check discard_max_bytes documentation at
    # https://www.kernel.org/doc/Documenta...ueue-sysfs.txt
    #
    for fs in $(lsblk -o MOUNTPOINT,DISC-MAX,FSTYPE | grep -E '^/.* [1-9]+.* ' | awk '{print $1}'); do
    fstrim "$fs"
    done

    Save it as /etc/cron.weekly/fstrim_job.
    Το systemd δεν ενεργοποιεί από τη μάνα του στο debian το fstrim.timer το οποίο κάθε τόσο κάνει trim μόνο του;


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από trd64 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το chromium

    mkdir -p /run/user/1000/chromium-cache
    Open the chromium-browser launch icon for editing, change to the »Application« tab, and edit the start command to read as follows:

    /usr/bin/chromium –disk-cache-dir=/run/user/1000/chromium-cache %U

    In /usr/share/applications/chromium.desktop, find the line

    Exec=/usr/bin/chromium %U

    and edit it to read

    Exec=/usr/bin/chromium –disk-cache-dir=/run/user/1000/chromium-cache %U.
    Καλύτερη λύση δεν υπάρχει από αυτό που θα έχεις κάθε φορά που γίνεται upgrade να πρέπει να το ξαναπειράζεις; Για παράδειγμα αν το αντιγράψεις στο .local/share/applications και το πειράξεις εκεί δεν θα υπερνικά αυτό του συστήματος; Το chromioum δεν σέβεται την μεταβλητή XDG_CACHE_HOME ώστε να μην χρειαστεί καν να πειράξεις το .desktop αρχείο;

    Εγώ έχω στο /run/user/1000 όλο το προφίλ του firefox και το κάνω sync κάθε 15 λεπτά. Έτσι μειώνονται κατά πάρα πολύ οι άσκοπες εγγραφές απλά υπάρχει το ρίσκο ότι αν στο μεσοδιάστημα των 15 λεπτών πέσει το ρεύμα θα χαθούν όσες καρτέλες άνοιξα από το τελευταίο sync και μετά.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από trd64 Εμφάνιση μηνυμάτων
    I/O Scheduler selection
    block/sda/queue/scheduler=deadline
    Εδώ και κάποιες εκδόσεις των systemd, eudev, υπάρχει έτοιμος κανόνας για αυτό που το κάνει αυτόματα, παρόλα αυτά έχω δει διανομές που να μην το έχουν οπότε δεν χάνεις κάτι να το βάλεις.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από trd64 Εμφάνιση μηνυμάτων
    vm.dirty_ratio = 50
    vm.dirty_background_ratio = 3
    Αν δεν κάνω λάθος, οι μανίσιες τιμές είναι 10% και 20%. Γιατί το ανέβασες από 20% σε 50%; Επίσης έχω την εντύπωση ότι δεν θα έχει καμμία ισχύ λόγω του 3. Όταν δηλαδή τα dirty δεδομένα φτάσουν στο 3% (στο περίπου 1GB με 32GB), θα αρχίσει να γράφει τα δεδομένα στους δίσκους, στο background όμως χωρίς να πειράζει τις εφαργμογές. Αν κάποια εφαρμογή συνεχίζει να στέλνει δεδομένα και ο όγκος τους φτάσει στο 50% (16GB) τότε θα συνεχίσει να γράφει τα δεδομένα, μπλοκάροντας όμως παράλληλα τις εφαρμογές ώστε να μην μπορούν να στέλνουν άλλα δεδομένα.

    Όταν στο 1GB θα αρχίσει να flushάρει δεδομένα στο δίσκο, υπάρχει περίπτωση με pcie nvme να στέλνονται από μια εφαρμογή δεδομένα πιο γρήγορα από ό,τι θα γράφονται και να φτάσουμε στα 16GB; Με αργό συμβατικό δίσκο γίνεται βέβαια αλλά μέχρι να φτάσει από το 1 στα 16 για να μπλοκάρει τις εφαρμογές, θα έχει γονατίσει το σύστημα οπότε και πάλι δεν μου φαίνεται καλή τιμή. Συνήθως αυτές οι δύο μεταβλητές ορίζονται με κοντινές τιμές.

    Εγώ με 16GB μνήμη, τις είχα ορίσει σε 10 και 5 αλλά και πάλι το σύστημα κολλούσε όταν έγραφε στον συμβατικό σκληρό οπότε τις μείωσα και άλλο σε 5 και 2 αντίστοιχα (δηλαδή θα αρχίζει να γράφει όταν έχουμε 350MB και θα μπλοκάρει στα 800MB). Το 3άρι σου είναι καλό αλλά το 50 θα το άλλαζα σε 5 ή έστω 10.

    Edit: Το μόνο σενάριο που μπορώ να σκεφτώ που να θέλεις μεγάλα νούμερα, είναι αν έχεις πάρα πολλά πρόσκαιρα δεδομένα που τα επεξεργάζεσαι και μετά τα πετάς οπότε σε συμφέρει να αργούν να flushαριστούν στο δίσκο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από trd64 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αλλά δεν περνάει, από όσο ξέρω την GPU στην VM. Από ότι έχω διαβάσει υπάρχει το PCI passthrough αλλά δεν ξέρω εάν δουλεύει χωρίς προβλήματα.
    Ίσως κάνω λάθος, αλλά εκτός από πιθανά προβλήματα, το passthrough δεν θέλει και δύο κάρτες γραφικών;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος imitheos : 06-11-18 στις 15:07.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  12. #12
    Εγγραφή
    07-02-2007
    Μηνύματα
    747
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Αν έχεις δύο κάρτες γραφικών (πχ την ενσωματωμένη της intel και discrete) θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις και ΧΕΝ ή KVM τα οποια λογικά σου δίνουν καλύτερη απόδοση αλλα ειναι σίγουρα πιο μπελαλιδικα στο στήσιμο
    https://heiko-sieger.info/running-wi...a-passthrough/
    https://www.adslgr.com/forum/threads...Xen-Hypervisor
    Οδηγός για LaTeX στα Ελληνικά
    Οδηγός για Linux στα Ελληνικά

  13. #13
    Εγγραφή
    24-07-2008
    Μηνύματα
    4.087
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pmav99 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν έχεις δύο κάρτες γραφικών (πχ την ενσωματωμένη της intel και discrete) θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις και ΧΕΝ ή KVM τα οποια λογικά σου δίνουν καλύτερη απόδοση αλλα ειναι σίγουρα πιο μπελαλιδικα στο στήσιμο
    https://heiko-sieger.info/running-wi...a-passthrough/
    https://www.adslgr.com/forum/threads...Xen-Hypervisor
    Δεν έχω δύο κάρτες και δεν θέλω να μπλέξω κιόλας. Για δοκιμή το θέλω.
    Ενός λάθους μύρια έπονται...

Παρόμοια Θέματα

  1. νεο pc και αναβαθμιση παλιου
    Από medal στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-11-18, 14:50
  2. Νέο PC
    Από alsthom στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-18, 17:49
  3. Πρόταση για νέο monitor 21' - 23'
    Από Gianniskriti στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-07-18, 16:58
  4. Γνώμη για νέο Pc - Intel
    Από adiS στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-05-18, 12:42
  5. Απαραίτητα έγγραφα και κόστος για νέο καρτοκινητό.
    Από Alexcxvtr στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-01-18, 20:27

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας