Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 18
  1. #1
    Εγγραφή
    19-01-2015
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    100
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    UDM SE
    Σήμερα στο κατάστημα της Cosmote επί της Κηφισίας στο Μαρούσι είδα ρεκλάμα στη βιτρίνα για FTTH στο Μαρούσι. Μπήκα και ρώτησα τα παιδιά μέσα και μου είπαν ότι μόλις σήμερα τους ήρθε εσωτερική πληροφόρηση και ότι ξεκινάνε (ή ξεκίνησαν ήδη) έργα για FTTH στην περιοχή. Δεν έχει ξεκινήσει η εμπορική διάθεση αλλά πιστεύουν ότι θα γίνει πολύ σύντομα ("Λογικά μέσα στο μήνα" ήταν τα λόγια τους).

    Αν ξέρει κανείς τίποτα περισσότερο ή αν έχει δει να εκτελούνται έργα στην ευρύτερη περιοχή, ας ενημερώσει.

  2. #2
    Εγγραφή
    24-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    803
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Αν ξεκινούν τώρα το σκάψιμο υπολόγισε 5-6 μήνες τουλάχιστον για την εμπορική διάθεση!

  3. #3
    Εγγραφή
    19-01-2015
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    100
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    UDM SE
    Απ' όσο ξέρω στο Μαρούσι, εάν όχι όλες, σχεδόν όλες οι καμπίνες έχουν οπτική και προσφέρουν VDSL Super Vectoring (200 Mbps). Άρα δεν νομίζω ότι μιλάμε για τέτοια σκαψίματα. Τώρα αν εννοείς για το last mile, από το kvm έως το σπίτι, αν έχω καταλάβει καλά, αυτά τα σκαψίματα γίνονται μετά από την εκάστοτε αίτηση (γι αυτό και τα πληρώνεις). Μπορεί βέβαια να κάνω λάθος, αλλά δεν θα βγάζανε ρεκλάμα "Τώρα στο Μαρούσι, 100% οπτική μέχρι το σπίτι" εάν ήταν να το δώσουν στο εξάμηνο.

    Στο site του OTE, στο σημείο που μιλάει για το voucher, πλέον αναγράφει και το Μαρούσι, και στον έλεγχο διαθεσιμότητας στο sfbb.gr υπάρχει πλέον ο Τ.Κ. 15124 (χάρτης).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος despotak : 06-11-18 στις 19:59. Αιτία: Προσθήκη αναφοράς στο sfbb

  4. #4
    Εγγραφή
    24-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    803
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τότε λογικά θα έσκαψαν στο παρελθόν, διότι οπτική στο σπίτι δεν γίνεται με οπτική μέχρι την καμπίνα. Δεν σε καλύπτει το vdsl ψάχνεσαι για οπτική ίνα;

  5. #5
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.760
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από despotak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απ' όσο ξέρω στο Μαρούσι, εάν όχι όλες, σχεδόν όλες οι καμπίνες έχουν οπτική και προσφέρουν VDSL Super Vectoring (200 Mbps). Άρα δεν νομίζω ότι μιλάμε για τέτοια σκαψίματα.
    Δεν υπαρχει νεα καμπινα με dslam μεσα που να μην εχει οπτικη. Δεν υπαρχει σχεδον. Οπου νεα καμπινα με dslam φτανει και οπτικη ινα που τυπικα ερχεται απο το κτιριο του αστικου κεντρου του οτε.
    Στο σχεδιασμο του οτε, σε δευτερη φαση προβλεπεται νεο σκαψιμο απο τη καμπινα μεχρι τα σπιτια , τοποθετηση ινας κλπ. Πιθανοτατα με τη τεχνολογια gpon. Και οχι, δεν εχουν σκαψει απο πριν πουθενα.
    Ομως χωρις σκαψιμο σε ΟΛΟΥΣ τους δρομους απο το kv μεχρι την εισαγωγη του καθε κτιριου ΔΕΝ γινεται τιποτε.
    Αναμεινατε για το σκαψιμο μπροστα στη πορτα σας. Μεχρι τοτε vdsl. (κιας το λενε fiber, lame προφανως)

    Και επισης, το οτι υπαρχει σαν δυνατοτητα δεν σημαινει οτι θα γινει και παντου. Το πλανο του οτε δινει σχετικα χαμηλα ποσοστα για διαθεσιμοτητα FTTH.

    (αν στα κουδουνια της πολυκατοικιας σου βεβαια υπαρχει το ονομα τσαμαζ, τοτε εχεις παρα πολλες ελπιδες να το δεις αμεσα..) :P :P

  6. #6
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    2.396
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 ~
    ISP
    INALAN
    Router
    ΖΤΕ F670L
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπαρχει νεα καμπινα με dslam μεσα που να μην εχει οπτικη. Δεν υπαρχει σχεδον. Οπου νεα καμπινα με dslam φτανει και οπτικη ινα που τυπικα ερχεται απο το κτιριο του αστικου κεντρου του οτε.
    Στο σχεδιασμο του οτε, σε δευτερη φαση προβλεπεται νεο σκαψιμο απο τη καμπινα μεχρι τα σπιτια , τοποθετηση ινας κλπ. Πιθανοτατα με τη τεχνολογια gpon. Και οχι, δεν εχουν σκαψει απο πριν πουθενα.
    Ομως χωρις σκαψιμο σε ΟΛΟΥΣ τους δρομους απο το kv μεχρι την εισαγωγη του καθε κτιριου ΔΕΝ γινεται τιποτε.
    Αναμεινατε για το σκαψιμο μπροστα στη πορτα σας. Μεχρι τοτε vdsl. (κιας το λενε fiber, lame προφανως)

    Και επισης, το οτι υπαρχει σαν δυνατοτητα δεν σημαινει οτι θα γινει και παντου. Το πλανο του οτε δινει σχετικα χαμηλα ποσοστα για διαθεσιμοτητα FTTH.

    (αν στα κουδουνια της πολυκατοικιας σου βεβαια υπαρχει το ονομα τσαμαζ, τοτε εχεις παρα πολλες ελπιδες να το δεις αμεσα..) :P :P
    Μόνο στον Τσαμάζ όμως. Το ίδιο έχει γίνει και στον "Αλέξη". Οπτική σπίτι του αλλά μόνο αυτός. Βέβαια είναι και ο Πρώτος της χώρας οπότε δικαιολογείται.

  7. #7
    Εγγραφή
    24-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    803
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων

    αν στα κουδουνια της πολυκατοικιας σου βεβαια υπαρχει το ονομα τσαμαζ, τοτε εχεις παρα πολλες ελπιδες να το δεις αμεσα.. :P :P
    Ο Τσαμαζ αμοίβεται με 1,48 εκατ. ευρώ! Λογικό να έχει και οπτική ίνα στο σπίτι του!

  8. #8
    Εγγραφή
    26-10-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.333
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    33000/5000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    TP-LINK TD-W9977
    Ο ΟΤΕ βαζει 87 νεες καμπινες στην περιοχη ....
    Στην αποφαση μεσα εχει και τις διευθυνσεις.
    https://diavgeia.gov.gr/doc/%CE%A9%C...E%A89-%CE%9252

    Edit: Απο τις 87 πηρε αδεια για τις 55
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος koukaki : 09-06-22 στις 16:36.
    KOYKAKI : Τρύπα στην γεωγραφία των ευρυζωνικών συνδέσεων!!

  9. #9
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από koukaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο ΟΤΕ βαζει 87 νεες καμπινες στην περιοχη ....
    Στην αποφαση μεσα εχει και τις διευθυνσεις.
    https://diavgeia.gov.gr/doc/%CE%A9%C...E%A89-%CE%9252

    Edit: Απο τις 87 πηρε αδεια για τις 55
    Ξέρουμε πότε θα τις ενεργοποιήσει;

  10. #10
    Εγγραφή
    07-02-2009
    Περιοχή
    Σταμάτα
    Μηνύματα
    982
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    2* FTTH 1000/100 Cosmote
    ISP
    Cosmote
    Router
    2* Fritz 5530 Fiber-Asus
    SNR / Attn
    -15(dB) / -15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Με τον ρυθμό που κινούνται εκεί τα έργα, πιθανότατα σε 6 μήνες θα έχει διαθεσιμότητα.

  11. #11
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Core2Extreme Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με τον ρυθμό που κινούνται εκεί τα έργα, πιθανότατα σε 6 μήνες θα έχει διαθεσιμότητα.
    και όμως μόλις είδα ότι έχει!!!! εκτος αν είναι πλασματικο

    FTTH 1GB!

  12. #12
    Εγγραφή
    07-02-2009
    Περιοχή
    Σταμάτα
    Μηνύματα
    982
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    2* FTTH 1000/100 Cosmote
    ISP
    Cosmote
    Router
    2* Fritz 5530 Fiber-Asus
    SNR / Attn
    -15(dB) / -15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vassilis3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    και όμως μόλις είδα ότι έχει!!!! εκτος αν είναι πλασματικο

    FTTH 1GB!
    Σε ποιά μεριά είσαι;
    Γιατί υπάρχουν περιοχές του Αμαρουσίου που έχουν τουλάχιστον 1 χρόνο τώρα FTTH διαθέσιμο (όπως π.χ. η Δ. Μόσχα).

    'Αντε τυχερέ!

  13. #13
    Εγγραφή
    12-06-2004
    Μηνύματα
    46
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Μετά απο 2 εβδομαδες που εκανα αιτηση, αντι για καποιον να παρει και να κλεισει ραντεβου, με πηρε χθες βραδυ το προσωπο που μολις διαβασε την αιτηση μου. Πρωτη καθυστέρηση.
    Η αιτηση ηταν για 500αρα στο Μαρουσι (υπαρχει) και μεταφορα απο αλλο πάροχο (Nova, 50αρα VDSL).

    Πρόβλημα:
    1) Αν μεταφερουν τον αριθμο τηλ απο Nova, άμεσα στην Cosmote, και τότε βαλουν μπρος για την συνδεση της 500αρας, θα περασει σχεδον 1.5 μηνας χωρις τηλ κτλ. Απαράδεκτο.
    2) Για να διευκολυνουν την κατάσταση, προτειναν μια αμεση γραμη DSL 24αρα (λενε πως δεν εχουν 50αρες VDSL στο Μαρουσι, ισως επειδη τις σταματησαν - δεν ηταν σιγουρος αυτος που πηρε) για να εχω τηλεφωνια και ιντερνετ και μετα θα αρχιζαν την συνδεση της 500αρας. Του ειπα οτι δεν δεχομαι χειροτερες ταχυτητες μια και η δουλεια μου ειναι μεσω ιντερνετ, και ακυρωσα την αιτηση. Τωρα ψάχνω πάλι για αλλο πάροχο με 500αρα, απεριοριστα σταθερα/κινητα και λογικές τιμές . Κριμα που η INALAN ειναι πιο ακριβη για τον συνδυασμο που θελω και με τα εξτρα για εγκαταστασεις κτλ.

    Εχετε στο νου σας αυτες τις επιπλοκές και ποιος ξερει τι αλλες...

  14. #14
    Εγγραφή
    27-12-2021
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    462
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box 5530 Fiber
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από terryk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετά απο 2 εβδομαδες που εκανα αιτηση, αντι για καποιον να παρει και να κλεισει ραντεβου, με πηρε χθες βραδυ το προσωπο που μολις διαβασε την αιτηση μου. Πρωτη καθυστέρηση.
    Η αιτηση ηταν για 500αρα στο Μαρουσι (υπαρχει) και μεταφορα απο αλλο πάροχο (Nova, 50αρα VDSL).

    Πρόβλημα:
    1) Αν μεταφερουν τον αριθμο τηλ απο Nova, άμεσα στην Cosmote, και τότε βαλουν μπρος για την συνδεση της 500αρας, θα περασει σχεδον 1.5 μηνας χωρις τηλ κτλ. Απαράδεκτο.
    2) Για να διευκολυνουν την κατάσταση, προτειναν μια αμεση γραμη DSL 24αρα (λενε πως δεν εχουν 50αρες VDSL στο Μαρουσι, ισως επειδη τις σταματησαν - δεν ηταν σιγουρος αυτος που πηρε) για να εχω τηλεφωνια και ιντερνετ και μετα θα αρχιζαν την συνδεση της 500αρας. Του ειπα οτι δεν δεχομαι χειροτερες ταχυτητες μια και η δουλεια μου ειναι μεσω ιντερνετ, και ακυρωσα την αιτηση. Τωρα ψάχνω πάλι για αλλο πάροχο με 500αρα, απεριοριστα σταθερα/κινητα και λογικές τιμές . Κριμα που η INALAN ειναι πιο ακριβη για τον συνδυασμο που θελω και με τα εξτρα για εγκαταστασεις κτλ.

    Εχετε στο νου σας αυτες τις επιπλοκές και ποιος ξερει τι αλλες...
    Γενικώς, και στη δική μου περίπτωση που μεταφέρθηκα από Vodafone VDSL 50άρα (Χαλάνδρι/Πολύδροσο) αλλά και σε όλους σχεδόν σε όσους γνωρίζω που πήγαν σε Cosmote FTTH, κατάλαβα ότι στο ίδιο μοτίβο κινούνται: πρώτα μεταφορά σε οικονομική 24άρα για να γίνει άμεσα και μετά αίτηση για οτιδήποτε περαιτέρω.
    Συγκεκριμένα εγώ (αλλά όπως έμαθα εκ των υστέρων και άλλοι γείτονες) πρώτα πήγα σε 24Mbps. Καμία διακοπή τηλεφώνου ή internet. Την ίδια ημέρα της ενεργοποίησης σε Cosmote έκανα τηλέφωνο στο 13888 και τηλεφωνικά έκανα αίτηση για 100Mbps VDSL η οποία έγινε άμεσα. Δήλωσα την πρόθεσή μου για FTTH και την επομένη με πήρε τηλέφωνο υπάλληλος για την αίτηση τηλεφωνικά. Η τελική εγκατάσταση έγινε τη Δευτέρα που μας πέρασε.
    Νομίζω ότι αν πας πρώτα σε μια 100άρα VDSL δεν θα έχεις πρόβλημα, καμία διακοπή παροχών. Από εκεί και πέρα, θα έχεις την καθυστέρηση ανάλογα με τις εργασίες μόνο μέχρι να πάρεις FTTH.

  15. #15
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Core2Extreme Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ποιά μεριά είσαι;
    Γιατί υπάρχουν περιοχές του Αμαρουσίου που έχουν τουλάχιστον 1 χρόνο τώρα FTTH διαθέσιμο (όπως π.χ. η Δ. Μόσχα).

    'Αντε τυχερέ!
    Αναβρυτα.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-10-18, 18:32
  2. Μηνύματα: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-09-18, 08:09
  3. Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-07-18, 15:21
  4. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-06-18, 02:02
  5. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-18, 11:54

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας