Σελ. 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 82
  1. #1
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.269
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    ΔΕΗ: Χρέωση 1 ευρώ για τους έντυπους λογαριασμούς – Δωρεάν μόνο το e-bill
    Η χρέωση 1 ευρώ στους έντυπους λογαριασμούς της ΔΕΗ, με ισχύ από την 01.12.2018, αποφασίστηκε στο Δ.Σ. της Τρίτης, ενώ η εταιρεία καλεί τους πελάτες της στην επιλογή χρήσης ηλεκτρονικού λογαριασμού.
    Με δεδομένο ότι εκδίδονται περίπου 7 εκ. λογαριασμοί ανά δίμηνο εκτιμάται πως η εταιρεία εξασφαλίσει περίπου 42 εκ. ευρώ ετησίως από το χαράτσι έκδοσης λογαριασμών.

    Το μέτρο της χρέωσης του ενός ευρώ, ήτοι 6 ευρώ ανά πελάτη ετησίως αφού οι λογαριασμοί είναι διμηνιαίοι, είναι από αυτά που συμπεριλαμβάνονται στο Στρατηγικό κι Επιχειρησιακό Σχέδιο της επιχείρησης, το οποίο έχει εκπονήσει η McKinsey & Company.

    Η ΔΕΗ θέλει να στρέψει τους καταναλωτές στους ηλεκτρονικούς λογαριασμούς της υπηρεσίας «e-bill». Η αποστολή των λογαριασμών θα γίνεται μέσω email, ενώ ανάλογη ενημέρωση θα υπάρχει μέσω sms. Ο πελάτη θα μπορεί να εξοφλεί το λογαριασμό είτε ηλεκτρονικά με επιβάρυνση 50 λεπτά, είτε θα μπορεί να εκτυπώνει το έντυπο του λογαριασμού και να εξοφλεί στα συμβεβλημένα σημεία εξυπηρέτησης.

    Πηγή

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  DEH logo.jpg 
Εμφανίσεις:  218 
Μέγεθος:  13,0 KB 
ID: 198528


  2. #2
    Εγγραφή
    05-05-2004
    Περιοχή
    Wherever I may roam
    Μηνύματα
    2.378
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50άρα
    ISP
    cosmote
    Router
    Speedport Entry 2i
    απο το e-bill τελικα ειναι
    "με επιβάρυνση 50 λεπτά" ή δωρεαν;

  3. #3
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.269
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Μίλησα μαζί τους τηλεφωνικά προ ολίγου και μου είπαν ότι το e-bill είναι δωρεάν.
    Ο λόγος που επικοινώνησα είναι έχω κάποιους λογαριασμούς που είναι σε άλλο όνομα. Ο ιδιοκτήτης έχει αποβιώσει οπότε δεν γίνεται να τους πληρώνω
    με e-bill. Αναγκαστικά πρέπει να υποστώ το νταβατζιλίκι αφού η αλλαγή του ονόματος στους λογαριασμούς ΔΕΗ δεν είναι απλή υπόθεση.
    Εδώ η είσοδος στο e-bill και ο αριθμός τηλεφώνου που μπορούμε να επικοινωνούμε για θέματα e-bill είναι το 8005000400

  4. #4
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.012
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    ως συνήθως το κόστος μετακυλίεται στον καταναλωτή

  5. #5
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.269
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από patrickdrd Εμφάνιση μηνυμάτων
    απο το e-bill τελικα ειναι
    "με επιβάρυνση 50 λεπτά" ή δωρεαν;
    Η προμήθεια πληρωμής του λογαριασμού κοστίζει μάλλον μισό ευρώ σε τράπεζα ενώ η γραπτή ενημέρωση δηλαδή ο εκτυπωμένος λογαριασμός που στέλνετε με το ταχυδρομείο κοστίζει 1 ευρώ.

    Σε λίγο θα τους πληρώνουμε και τους καφέδες που πίνουν στα γραφεία τους!

  6. #6
    Εγγραφή
    05-05-2004
    Περιοχή
    Wherever I may roam
    Μηνύματα
    2.378
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50άρα
    ISP
    cosmote
    Router
    Speedport Entry 2i
    η προμηθεια ισχυει ομως μονο οταν πας σε τραπεζα ή και οταν πληρωνεις ηλεκτρονικα;

    εντωμεταξυ κι εγω εχω θεμα με εναν κοινοχρηστο λογαριασμο, να δω αυτον πως θα τον αλλαξω

  7. #7
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.269
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    1) Έχω την εντύπωση ότι κάποιες τράπεζες (οι περισσότερες) χρεώνουν προμήθεια ακόμα και όταν η συναλλαγή γίνεται μέσω e-banking
    2) Στην σελίδα του e-bill είδα έχει μια επιλογή για κοινόχρηστους αλλά δεν το έψαξα. Δες λίγο εκεί.

  8. #8
    Εγγραφή
    05-05-2004
    Περιοχή
    Wherever I may roam
    Μηνύματα
    2.378
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50άρα
    ISP
    cosmote
    Router
    Speedport Entry 2i
    ναι, βαζεις κατω-κατω τον αριθμο λογαριασμου και βλεπεις τους λογαριασμους,
    αλλα δεν εχει επιλογες, ουτε login

    - - - Updated - - -

    οκ, πηρα στο τηλ που εδωσες και μου ειπαν οτι δεν εχουν επισημη ενημερωση, να τους παρω σε καμια βδομαδα

  9. #9
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.692
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από patrickdrd Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι, βαζεις κατω-κατω τον αριθμο λογαριασμου και βλεπεις τους λογαριασμους,
    αλλα δεν εχει επιλογες, ουτε login

    - - - Updated - - -

    οκ, πηρα στο τηλ που εδωσες και μου ειπαν οτι δεν εχουν επισημη ενημερωση, να τους παρω σε καμια βδομαδα
    Αυτό έγινε όταν τους την πέσανε τα προσωπικά δεδομένα

    Πριν
    Πλήρωνα λογαριασμό κοινοχρήστων και είχα δώσει το μαιλ μου, οπότε μετά το login εμφανιζότανε και αυτός.

    Μετά
    Επειδή ο λογαριασμός κοινοχρήστων δεν ανήκει σε εμένα αλλά στο κτήριο, έφυγε από τα προσωπικά μου και πήγε από κάτω.

    Τους πρώτους μήνες έπρεπε να δηλώσεις ότι είσαι διαχειριστής και να προσκομίσεις τα απαραίτητα χαρτιά (και κάθε χρόνο που αλλάζει διαχειριστής, φτου κι απ'την αρχή)

    Επειδή αυτό δεν δούλευε, όποιος έχει ηλεκτρονικό αριθμό πληρωμής μπορεί να βλέπει και τον λογαριασμό

    ΥΓ
    Θα το φτιάξουνε ποτέ το e-bill τους να δείχνει ποιοί λογαριασμοί πληρωθήκανε ή στην πούτσ@ μας
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitri_ns : 07-11-18 στις 12:29.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  10. #10
    Εγγραφή
    05-05-2004
    Περιοχή
    Wherever I may roam
    Μηνύματα
    2.378
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50άρα
    ISP
    cosmote
    Router
    Speedport Entry 2i
    ναι, ακριβως, κι εγω ετσι το εκανα,
    αλλα τι γινεται τωρα που θελουμε να γλιτωσουμε το πεσκεσι;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα το φτιάξουνε ποτέ το e-bill τους να δείχνει ποιοί λογαριασμοί πληρωθήκανε ή στην πούτσ@ μας
    χαχαχα φοβερη ερωτηση αλλα πολλα ζητας μου φαινεται, δεν λες καλα που δουλεουν τα βασικα;
    στην cosmote π.χ. απειρες φορες δεν δουλευουν ουτε αυτα!

  11. #11
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.764
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Οι αχρηστοι της ΔΕΗ θα φτιαχουν ebill που να δουλευει? Να βλεπουμε και παλαιοτερους, να βλεπουμε και trends και να εχει και μια διαδικασια αποκτησης προσβασης που να μην ειναι για τα μπαζα?
    πχ authentication μεσω γγπς και επικυρωση μεσω e9 αυτοματα...
    Να θυμισω οτι ολοι στα ε9 εχουν δηλωσει αριθμους ρολογιου ρευματος. Αρα μπορει να δουλεψει και αναποδα.
    Επισης με τον ιδιο τροπο να γινεται και η αλλαγη των στοιχειων ιδιοκτητη.

    Ζηταω πολλα?

    Οσο για τα κοινοχρηστα το πραγμα ειναι απλο. Ξερουν ποια ειναι γιατι δεν χρεωνουν ερτ. Ας το αφησουν ανοιχτο να το βλεπει οποιος εχει κωδικο πληρωμης. Σιγα το προσωπικο δεδομενο.

  12. #12
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Τα κοινόχρηστα είναι ήδη ανοιχτά.
    Η πληρωμή με κάρτα από το site τους μέσω ΔΙΑΣ δεν έχει καμία επιβάρυνση.
    Λογαριασμούς εγώ βλέπω ένα χρόνο πίσω.
    Για τα άλλα συμφωνώ.

  13. #13
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι αχρηστοι της ΔΕΗ θα φτιαχουν ebill που να δουλευει? Να βλεπουμε και παλαιοτερους, να βλεπουμε και trends και να εχει και μια διαδικασια αποκτησης προσβασης που να μην ειναι για τα μπαζα?
    πχ authentication μεσω γγπς και επικυρωση μεσω e9 αυτοματα...
    Να θυμισω οτι ολοι στα ε9 εχουν δηλωσει αριθμους ρολογιου ρευματος. Αρα μπορει να δουλεψει και αναποδα.
    Επισης με τον ιδιο τροπο να γινεται και η αλλαγη των στοιχειων ιδιοκτητη.

    Ζηταω πολλα?

    Οσο για τα κοινοχρηστα το πραγμα ειναι απλο. Ξερουν ποια ειναι γιατι δεν χρεωνουν ερτ. Ας το αφησουν ανοιχτο να το βλεπει οποιος εχει κωδικο πληρωμης. Σιγα το προσωπικο δεδομενο.
    1ον δεν θα ήθελα να έχουνε πρόσβαση στα στοιχεία μου μέσω taxis,
    2ον υπάρχουν πολλές περιπτώσεις που στα ε1/ε9 να δηλωθεί το ρολοί σε πάνω απο εναν, εκεί τι γίνεται; θα αποκτά πρόσβαση και στα στοιχεία του άλλου;
    Αν έχεις σωστά δηλωμένα τα στοιχεία σου στην ΔΕΗ, τότε το άνοιγμα ebill είναι πανεύκολο, αν τώρα δεν έχεις δηλώσει οτι άλλαξες την ταυτότητα σου εδώ και 30 χρόνια ή αν το έχεις αφήσει στο όνομα του Παππου που μας άφησε χρόνους πριν απο 40 χρονιά....... Ναι είναι για τα μπάζα το σύστημα

  14. #14
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.692
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι αχρηστοι της ΔΕΗ θα φτιαχουν ebill που να δουλευει? Να βλεπουμε και παλαιοτερους, να βλεπουμε και trends και να εχει και μια διαδικασια αποκτησης προσβασης που να μην ειναι για τα μπαζα?
    πχ authentication μεσω γγπς και επικυρωση μεσω e9 αυτοματα...
    Να θυμισω οτι ολοι στα ε9 εχουν δηλωσει αριθμους ρολογιου ρευματος. Αρα μπορει να δουλεψει και αναποδα.
    Επισης με τον ιδιο τροπο να γινεται και η αλλαγη των στοιχειων ιδιοκτητη.

    Ζηταω πολλα?

    Οσο για τα κοινοχρηστα το πραγμα ειναι απλο. Ξερουν ποια ειναι γιατι δεν χρεωνουν ερτ. Ας το αφησουν ανοιχτο να το βλεπει οποιος εχει κωδικο πληρωμης. Σιγα το προσωπικο δεδομενο.
    Εχω την εντύπωση ότι πολλά κοινόχρηστα πληρώνουν ερτ

    Για να σταματήσει η χρέωση έπρεπε ο διαχειριστής να τους το δηλώσει, δεν το κάνανε μόνοι τους.

    Εκτός αυτού, τότε που τα πράγματα ήτανε εύκολα και ανθρώπινα γιατί υπήρχε εμπιστοσύνη, πολλοί λογαριασμοί κοινοχρήστων είχανε το όνομα του κατασκευαστή και δεν είχανε δηλωθεί ως κοινόχρηστα.

    Αλλωστε ορισμένοι δευτερεύοντες χώροι πχ αποθήκες, παίρνουν ρεύμα από τα κοινόχρηστα

    ΥΓ
    Σαν μηχανικός, είχα γνωρίσει ηλεκτολόγο του Δήμου Κηφησιάς που με έψηνε να μου δώσει δημοτικό ρεύμα από τον ηλεκτροφωτισμό του Δήμου.

    Το καλύτερο που έχω συναντήσει είναι στην Ικαρία σε κάποια μπαράκια που παίρνουν ρεύμα από την εκκλησία. Αιωνία του η χάρη ..
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  15. #15
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.764
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    1ον δεν θα ήθελα να έχουνε πρόσβαση στα στοιχεία μου μέσω taxis,
    2ον υπάρχουν πολλές περιπτώσεις που στα ε1/ε9 να δηλωθεί το ρολοί σε πάνω απο εναν, εκεί τι γίνεται; θα αποκτά πρόσβαση και στα στοιχεία του άλλου;
    Αν έχεις σωστά δηλωμένα τα στοιχεία σου στην ΔΕΗ, τότε το άνοιγμα ebill είναι πανεύκολο, αν τώρα δεν έχεις δηλώσει οτι άλλαξες την ταυτότητα σου εδώ και 30 χρόνια ή αν το έχεις αφήσει στο όνομα του Παππου που μας άφησε χρόνους πριν απο 40 χρονιά....... Ναι είναι για τα μπάζα το σύστημα

    Καμμια προσβαση. Το συστημα της δεη ρωταει τη γγπς αυτο το ρολοι ειναι στο ονομα που ζηταει προσβαση? Αν ναι, του δειχνω λογαριασμο.
    Αν το ρολοι ειναι δηλωμενο σε πολλους, πχ υψηλη κυριοτητα, επικαρπια, ναι αποκτουν ολοι. Εχουν εννομο δικαιωμα σε καθε περιπτωση. Ακομα και η ενοικιαση, αφου δηλωνεται στο taxis, μπορει να διαχειρισθει αυτοματα.
    Φυσικα πρεπει να το αναπτυξει και η γγπς απο τη μερια της. Καληνυχτα.
    Συζηταμε για ενα συστημα διαχειρισης αλλαγων. Ανθρωποι πεθαινουν καθε μερα. Ειτε το κανω τωρα ειτε σε 10 χρονια ΠΑΛΙ πρεπει να το κανω. Το ζητουμενο ειναι η αυτοματοποιηση.
    Πεθανε καποιος, δηλωθηκε στο ληξιαρχειο, ε τα υπολοιπα να γινονται ηλεκτρονικα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω την εντύπωση ότι πολλά κοινόχρηστα πληρώνουν ερτ

    Για να σταματήσει η χρέωση έπρεπε ο διαχειριστής να τους το δηλώσει, δεν το κάνανε μόνοι τους.

    Εκτός αυτού, τότε που τα πράγματα ήτανε εύκολα και ανθρώπινα γιατί υπήρχε εμπιστοσύνη, πολλοί λογαριασμοί κοινοχρήστων είχανε το όνομα του κατασκευαστή και δεν είχανε δηλωθεί ως κοινόχρηστα.

    Αλλωστε ορισμένοι δευτερεύοντες χώροι πχ αποθήκες, παίρνουν ρεύμα από τα κοινόχρηστα
    Επειδη υπηρχε οικονομικο κινητρο γενικως ειναι δηλωμενοι ως κοινχρηστων, ακομα και αν ειναι στο ονομα του κατασκευαστη.
    Εκ των πραγματων το ρολοι κοινοχρηστων δηλωνεται ως τετοιο οταν υπογραφεται η σχετικη συμβαση.
    Μπορει να μην εχει ερτ, εχει ομως τιμολογιο Γ21 , οποτε τελικα ερχεται το ιδιο, αν υπαρχει καταναλωση...( για να μην πω παραπανω)

Σελ. 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Φορητότητα σε καρτοκινητά, χρέωση 30 ευρώ;
    Από satcur στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 172
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-21, 14:39
  2. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-05-18, 19:14
  3. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-02-18, 13:53
  4. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-11-17, 19:45

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας