Σελ. 105 από 590 ΠρώτηΠρώτη ... 8595100103104105106107110115125 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.561-1.575 από 8842
  1. #1561
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.815
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Μη ξεχναμε και τα ΕΛΤΑ: https://www.dikaiologitika.gr/eidhse...romes-me-karta

    Με αφορμή σχετικά δημοσιεύματα, τα Ελληνικά Ταχυδρομεία ανακοινώνουν ότι η χρέωση με 0,35€ των συναλλαγών που πραγματοποιούνται με τη χρήση πιστωτικής και χρεωστικής κάρτας δεν αποτελεί έσοδο των ΕΛΤΑ.

    Η χρέωση αυτή είναι το πραγματικό κόστος των ΕΛΤΑ για την εκκαθάριση των συναλλαγών με χρήση χρεωστικής/πιστωτικής κάρτας και αποδίδεται αυτούσια από τα ΕΛΤΑ στην τράπεζα – πάροχο.

    Δεδομένου ότι τα ΕΛΤΑ διαθέτουν στους καταναλωτές υπηρεσίες με χαμηλό κόστος (όπως π.χ. είσπραξη λογαριασμών ΔΕΚΟ με έσοδο που διαμορφώνεται από 0,50 € ανά λογαριασμό, είσπραξη Οφειλών Δημοσίου με έσοδο από 0,20€ ανά συναλλαγή, πώληση γραμματοσήμων από 0,65€ για την αποστολή επιστολών εσωτερικού) δεν δύνανται να απορροφήσουν το κόστος εκκαθάρισης για τις συναλλαγές αυτές όταν πραγματοποιούνται με χρήση καρτών, το οποίο είναι ενιαίο και διαμορφώνεται σε 0,35€ ανά συναλλαγή.
    Δλδ για πραξεις που το ΕΛΤΑ θα εβγαζε 20 σεντς, η τραπεζα ηθελε 35 σεντς. Για δε επιστολες εσωτερικου, που το κοστος ειναι κοντα στα 70 σεντς, η τραπεζα θελει τα μισα

  2. #1562
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.247
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι επειδη το ενσωματωσε ο εμπορος στη τιμη, σημαινει οτι δεν τον επιβαρυνει

    Οχι μονο τον επιβαρυνει, αλλα επιβαρυνει και αυτον που πληρωνει με μετρητα που δεν εκανε χρηση CC.

    Ουσιαστικα, δια νομου, επεβληθη νταβατζιλικι υπερ των τραπεζων που το πληρωνουν ακομα και οι μη χρηστες τραπεζικων υπηρεσιων.
    Στην ΕΕ, η τιμή ειναι flat ανεξαρτήτου τρόπου πληρωμής. Αυτά που περηγραφήκαν πιο πάνω ειναι παράνομα.
    Αυτά που γράφεις ειναι αμπελοφιλοσοφίες.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sotos65 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Που ακόμα κι αν το απαγορεύει, σε πολλά μαγαζιά (eshop που κυρίως ψάχνω) έχουν επιβάρυνση στην αρχική τιμή ανάλογα με την μέθοδο πληρωμής. Πχ, (ελληνικό) μαγαζί για αγορά μόνιτορ (και άλλα ηλεκτρονικά) βάζει 2% επιβάρυνση με πληρωμή paypal, και το πιο συνηθισμένο βέβαια η επιβάρυνση με την αντικαταβολή...
    Να το καταγγείλεις. Αν δεν το καταγγείλεις εισαι μέρος του προβλήματος.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  3. #1563
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.815
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην ΕΕ, η τιμή ειναι flat ανεξαρτήτου τρόπου πληρωμής. Αυτά που περηγραφήκαν πιο πάνω ειναι παράνομα.
    Αυτά που γράφεις ειναι αμπελοφιλοσοφίες.
    Αμπελοφιλοσοφιες ειναι μαλλον για ανθρωπους που δεν εχουν ιδεα απο εμποριο.

    Αν εγω πουλαω ενα προϊον 10 σεντς και ο νομος με αναγκαζει να μην εχω παραπανω τιμη με CC, και η τραπεζα με χρεωνει για παραδειγμα 35 σεντς τοτε μαντεψε τι θα γινει: Το προϊον θα κοστιζει 45 σεντς "χωρις προσθετη επιβαρυνση"... και στο παραπανω δεν υπολογισα το ΦΠΑ που ειναι πολλαπλασιος στα 45 σεντς απ'οτι στα 10 σεντς.

  4. #1564
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Η πολιτική της ΕΕ υπάρχει για να μην γίνονται εκπτώσεις οπότε θέλει ο έμπορος.
    Τα υπόλοιπα που λες για το ότι όλοι πληρώνουμε τις χρεώσεις των τραπεζών τα λύνει ο ανταγωνΜουχαχαχαχα
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  5. #1565
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.065
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το βαθύ τεξας σου κάνει; μιλάμε για εικόνες far west

    - - - Updated - - -


    Στην Ευρώπη εδώ και πολλά μα πολλά χρόνια έχει γίνει υιοθέτηση των chip & pin standards και το magnetic stripe υπάρχει σε αυτές που υπάρχει αλλά είναι on its way out.
    Σε ότι αφορά το 3D Secure που αναφέρεις , αυτό έχει να κάνει με υλοποίηση / προτόκολο που ουσιαστικά έχει γίνει push από τις 2 μεγάλες κυρίες (Mastercard & Visa) και φυσικά στην Ευρώπη παίζει επίσης εδώ και πολύ καιρό.

    Ως γενική διαπίστωση, όντως η Αμερική στο τομέα της ασφάλειας των payments είναι σίγουρα πίσω σε σχέση με την ΕΕ.


    - - - Updated - - -


    Κάτι που απαγορεύεται να θυμίσω εντός Ε.Ε., το payment method δεν πρέπει να επιβαρύνει τον τελικό καταναλωτή.
    Ναι.

    Το 3ds υπάρχει αλλά τώρα θα γίνει υποχρεωτικό. Στην αεροπορική που δουλεύω δεν θέλουν με τίποτα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ===========>



    - - - Updated - - -

    Να σημειωσω επισης οτι οταν λες:



    Αλλα ταυτοχρονα θεωρεις οτι



    ...χωρις να δεχεσαι αντιλογο, κατι δεν παει καλα.

    Εξελιξη δεν ειναι να πληρωνει παντου καπελο ο Αμερικανος για να λεει οτι χρησιμοποιει ηλεκτρονικο χρημα. Αυτα ειναι ελληνικες κομπλεξικες αντιληψεις projected πανω στους Αμερικανους που δεν εχουν τετοια κομπλεξ οπισθοδρομισμου και οταν βλεπουν το καλυτερο option (πχ μετρητο, wire κτλ αντι credit card) το επιλεγουν.
    Ένα κλασικό σου ποστ. Εύγε.

    Ελπίζω να καταλαβαίνεις την έννοια του offtopic, την έννοια της προτίμησης και την έννοια της εξέλιξης πέρα από τα γνωστά του αναπαραγω μια γενικά γνωστή εξυπνάδα για να δώσω βάρος σε ποστ.

    Ναι προτιμώ ηλεκτρονικό χρήμα, ναι η συζήτηση περί του θέματος είναι offtopic, ναι οπουδήποτε αλλού οι πληρωμές με ηλεκτρονικό χρήμα είναι πιο γρήγορες και πιο εύκολες αλλά οκ αυτά είναι εμπειρίες από τον πραγματικό κόσμο και αναπαραγωγή online δεν καλύπτει αυτή την μικρή λεπτομέρεια. Και αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάποιος που δεν ξέρει ότι στο εμπόριο υπάρχει κόστος που συμπεριλαμβάνει τα πάντα.

  6. #1566
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.815
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι οπουδήποτε αλλού οι πληρωμές με ηλεκτρονικό χρήμα είναι πιο γρήγορες
    Σιγουρα οχι στα ελληνικα σουπερμαρκετ. Τα "χειροκινητα" ρεστα ειναι πιο γρηγορα.

  7. #1567
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.065
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σιγουρα οχι στα ελληνικα σουπερμαρκετ. Τα "χειροκινητα" ρεστα ειναι πιο γρηγορα.
    Για Ελλάδα δεν ξέρω να σου πω. Συγκρίνοντας με Βέλγιο, Ολλανδία, Λουξεμβούργο, Αυστρία και ΗΒ που θυμάμαι ξεκάθαρα αλλά δεν υπάρχει σύγκριση. Βέλγιο μένω και με Ολλανδία είμαστε με το ένα πόδι εκεί.

    Γενικά έχω την αίσθηση ότι η ίδια η συναλλαγή είναι πιο αργή αλλά για μένα αυτό είναι το μικρότερο και ίσως μη υπαρκτό πρόβλημα. Αυτά που έχω περιγράψει είναι το πρόβλημα.

    Σε κάθε περίπτωση η Αμερική είναι η χώρα στην οποία απουσιάζει τελείως η διαφάνεια στο κόστος αγοράς μιας υπηρεσίας ή προϊόντος. Η τιμή αναφοράς στον κατάλογο οποιαδήποτε μορφής αγαθού βγαίνει τελικά περίπου στο 70% του κόστους. Θέλει και λίγο έως πολύ φαντασία. Ηλεκτρονικό χρήμα πάντως με τέτοιες ατασθαλίες δεν γίνεται σωστά αν θες την γνώμη μου. Και άρα, πέρα από τα γνωστά που όλοι γνωρίζουν, για μένα η Αμερική έχει μείνει παρά να παρά πολύ πίσω στο ζήτημα.

  8. #1568
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.665
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σιγουρα οχι στα ελληνικα σουπερμαρκετ. Τα "χειροκινητα" ρεστα ειναι πιο γρηγορα.
    Σενάριο 1: Άνοιξε πορτοφόλι, βρες χοντρικά το ποσόν, δώσε λεφτά, μέτρα λεφτά, επέστρεψε ρέστα.
    Σενάριο 2: Άνοιξε πορτοφόλι, βγάλε κάρτα, σκάναρε, υπέγραψε (προεραιτικό βήμα).
    Σενάριο 3: Πλήρωσε ανέπαφα με κινητό.

    Εμένα το σενάριο 1 μου φαίνεται το πιο αργό από όλα.

  9. #1569
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.815
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σενάριο 1: Άνοιξε πορτοφόλι, βρες χοντρικά το ποσόν, δώσε λεφτά, μέτρα λεφτά, επέστρεψε ρέστα.
    Σενάριο 2: Άνοιξε πορτοφόλι, βγάλε κάρτα, σκάναρε, υπέγραψε (προεραιτικό βήμα).
    Σενάριο 3: Πλήρωσε ανέπαφα με κινητό.

    Εμένα το σενάριο 1 μου φαίνεται το πιο αργό από όλα.
    Στη πραξη τα μηχανηματα που τυπωνουν τις αποδειξεις των CC ειναι αργα... και καποια supermarket τις τυπωνουν 2 φορες και κρατανε τη 1, οπου η ταμιας τα βαζει χειροκινητα σε καποιο ντοσιε ή ναϋλον μαζι με τα αλλα αντιγραφα. Σε ορισμενες περιπτωσεις κανουν και μια χειροκινητη προσθεση σε ενα τριτο χαρτακι, οπου βγαζουν τη σουμα του ταμειου απ'τα CC απ'οτι εχω καταλαβει. Επισης στη διαδικασια ειναι συνδεδεμενη και η ταμιακη μηχανη που ...πρεπει να ανοιξει και να ξανακλεισει για καποιο λογο. Βασικα τυπωνουν 1 αποδειξη της ταμειακης + 1 του CC (ή 2 για τα μαγαζια που κρατανε αντιγραφο +να γραψουν σε ενα τευτερι τη συναλλαγη), ενω πρεπει να ανοιξει και να ξανακλεισει η ταμιακη στο ενδιαμεσο.

    Αν πχ βιαζομαι οριακα στο να περασει λεωφορειο και να το χασω πχ, δε το ριψοκινδυνευω ποτε με CC λογω delay. Πορτοφολι δεν εχω, απ'τη τσεπη τα βγαζω. Και μαλιστα η διαδικασια ευρεσης των χρηματων λειτουργει λιγο σα το prefetch buffer της CPU, απ'την αποψη οτι οσο η CPU κανει process το προηγουμενο load (ταμειο κανει handle τον προηγουμενο πελατη) εγω μπορω να βαλω το χερι στη τσεπη να τραβηξω πχ ενα 50ρικο και οταν ερθει η ωρα μου απλα το ακουμπαω στο ταμειο.

  10. #1570
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.789
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στη πραξη τα μηχανηματα που τυπωνουν τις αποδειξεις των CC ειναι αργα... και καποια supermarket τις τυπωνουν 2 φορες και κρατανε τη 1, οπου η ταμιας τα βαζει χειροκινητα σε καποιο ντοσιε ή ναϋλον μαζι με τα αλλα αντιγραφα. Σε ορισμενες περιπτωσεις κανουν και μια χειροκινητη προσθεση σε ενα τριτο χαρτακι, οπου βγαζουν τη σουμα του ταμειου απ'τα CC απ'οτι εχω καταλαβει. Επισης στη διαδικασια ειναι συνδεδεμενη και η ταμιακη μηχανη που ...πρεπει να ανοιξει και να ξανακλεισει για καποιο λογο. Βασικα τυπωνουν 1 αποδειξη της ταμειακης + 1 του CC (ή 2 για τα μαγαζια που κρατανε αντιγραφο +να γραψουν σε ενα τευτερι τη συναλλαγη), ενω πρεπει να ανοιξει και να ξανακλεισει η ταμιακη στο ενδιαμεσο.

    Αν πχ βιαζομαι οριακα στο να περασει λεωφορειο και να το χασω πχ, δε το ριψοκινδυνευω ποτε με CC λογω delay. Πορτοφολι δεν εχω, απ'τη τσεπη τα βγαζω. Και μαλιστα η διαδικασια ευρεσης των χρηματων λειτουργει λιγο σα το prefetch buffer της CPU, απ'την αποψη οτι οσο η CPU κανει process το προηγουμενο load (ταμειο κανει handle τον προηγουμενο πελατη) εγω μπορω να βαλω το χερι στη τσεπη να τραβηξω πχ ενα 50ρικο και οταν ερθει η ωρα μου απλα το ακουμπαω στο ταμειο.
    Ως συνήθως, παίρνεις το σενάριο που σε βολεύει (και δεν είναι το πλέον συχνό).

    Ναι, αν έχεις ένα χαρτονόμισμα μόνο να δώσεις (ή 2-3, αλλά πάλι χαρτιά), ίσως και να τελειώσεις πιο γρήγορα (εσύ προσωπικά).

    Ο περισσότερος κόσμος, εκείνη τη στιγμή ακόμα βάζει τα πράγματα σε τσάντες, βγάζει πορτοφόλι, ψάχνει ψιλά να ξεφορτωθεί/συμπληρώσει, ενίοτε συνειδητοποιεί ότι δεν βγαίνει κλπ.

    Εσύ προσωπικά θα τελειώσεις με τα μετρητά πιο γρήγορα, δε διαφωνώ (εκτός κι αν σου κάτσει δύσκολο ποσό στα ρέστα).

    Εγώ πιθανότατα θα τελειώσω πιο γρήγορα με κάρτα.

    Στο σύνολο, ειδικά για μεγαλύτερο κόσμο και "μικτές" καταστάσεις, απόλυτη άκρη δεν βγάζει κανείς.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  11. #1571
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ως συνήθως, παίρνεις το σενάριο που σε βολεύει (και δεν είναι το πλέον συχνό).

    Ναι, αν έχεις ένα χαρτονόμισμα μόνο να δώσεις (ή 2-3, αλλά πάλι χαρτιά), ίσως και να τελειώσεις πιο γρήγορα (εσύ προσωπικά).

    Ο περισσότερος κόσμος, εκείνη τη στιγμή ακόμα βάζει τα πράγματα σε τσάντες, βγάζει πορτοφόλι, ψάχνει ψιλά να ξεφορτωθεί/συμπληρώσει, ενίοτε συνειδητοποιεί ότι δεν βγαίνει κλπ.

    Εσύ προσωπικά θα τελειώσεις με τα μετρητά πιο γρήγορα, δε διαφωνώ (εκτός κι αν σου κάτσει δύσκολο ποσό στα ρέστα).

    Εγώ πιθανότατα θα τελειώσω πιο γρήγορα με κάρτα.

    Στο σύνολο, ειδικά για μεγαλύτερο κόσμο και "μικτές" καταστάσεις, απόλυτη άκρη δεν βγάζει κανείς.
    + ότι πρέπει να πηγαίνεις κάθε τόσο και στο ΑΤΜ για να τραβάς μετρητό.
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  12. #1572
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.815
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    + ότι πρέπει να πηγαίνεις κάθε τόσο και στο ΑΤΜ για να τραβάς μετρητό.
    Αν δε τα βαλεις ποτε στο ΑΤΜ δεν εχεις προβλημα

  13. #1573
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δε τα βαλεις ποτε στο ΑΤΜ δεν εχεις προβλημα
    Αν δουλεύεις μαύρα τότε σίγουρα δεν έχεις πρόβλημα
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  14. #1574
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μη ξεχναμε και τα ΕΛΤΑ: https://www.dikaiologitika.gr/eidhse...romes-me-karta



    Δλδ για πραξεις που το ΕΛΤΑ θα εβγαζε 20 σεντς, η τραπεζα ηθελε 35 σεντς. Για δε επιστολες εσωτερικου, που το κοστος ειναι κοντα στα 70 σεντς, η τραπεζα θελει τα μισα
    Δεν ισχύει πλέον αυτό, ακριβώς γιατί δεν επιτρέπεται

  15. #1575
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.247
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σιγουρα οχι στα ελληνικα σουπερμαρκετ. Τα "χειροκινητα" ρεστα ειναι πιο γρηγορα.
    Τι τσαμπούνησες πάλι; Ελεος πια.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στη πραξη τα μηχανηματα που τυπωνουν τις αποδειξεις των CC ειναι αργα... και καποια supermarket τις τυπωνουν 2 φορες και κρατανε τη 1, οπου η ταμιας τα βαζει χειροκινητα σε καποιο ντοσιε ή ναϋλον μαζι με τα αλλα αντιγραφα. Σε ορισμενες περιπτωσεις κανουν και μια χειροκινητη προσθεση σε ενα τριτο χαρτακι, οπου βγαζουν τη σουμα του ταμειου απ'τα CC απ'οτι εχω καταλαβει. Επισης στη διαδικασια ειναι συνδεδεμενη και η ταμιακη μηχανη που ...πρεπει να ανοιξει και να ξανακλεισει για καποιο λογο. Βασικα τυπωνουν 1 αποδειξη της ταμειακης + 1 του CC (ή 2 για τα μαγαζια που κρατανε αντιγραφο +να γραψουν σε ενα τευτερι τη συναλλαγη), ενω πρεπει να ανοιξει και να ξανακλεισει η ταμιακη στο ενδιαμεσο.

    Αν πχ βιαζομαι οριακα στο να περασει λεωφορειο και να το χασω πχ, δε το ριψοκινδυνευω ποτε με CC λογω delay. Πορτοφολι δεν εχω, απ'τη τσεπη τα βγαζω. Και μαλιστα η διαδικασια ευρεσης των χρηματων λειτουργει λιγο σα το prefetch buffer της CPU, απ'την αποψη οτι οσο η CPU κανει process το προηγουμενο load (ταμειο κανει handle τον προηγουμενο πελατη) εγω μπορω να βαλω το χερι στη τσεπη να τραβηξω πχ ενα 50ρικο και οταν ερθει η ωρα μου απλα το ακουμπαω στο ταμειο.
    Να κάνεις καλύτερο time management.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δε τα βαλεις ποτε στο ΑΤΜ δεν εχεις προβλημα
    Δεν γουστάρουμε τη παρανομία.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

Σελ. 105 από 590 ΠρώτηΠρώτη ... 8595100103104105106107110115125 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-06-18, 20:09
  2. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-05-18, 22:03
  3. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-18, 13:33
  4. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-02-18, 01:36
  5. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-11-17, 19:37

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας