Σελ. 513 από 591 ΠρώτηΠρώτη ... 493503508511512513514515518523533 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 7.681-7.695 από 8853
  1. #7681
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έγινα και αριστερός τώρα
    Δεν είσαι ο μόνος. Όποιοι διαφωνούν μαζί του είναι αυτόματα αριστεροί *, για να μην πω αναρχοκομμούνια, και ανιστόρητοι.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτός ο τυφλός δογματισμος είναι κακο πράγμα.


    * Αυτό το ότι το να είσαι ή να αυτοπροσδιορίζεσαι ως αριστερός σημαίνει αυτόματα κακό, ποτέ δεν το κατάλαβα («μιλάς κι εσύ ρε αριστερέ» φάση ). Και δεν είμαι αριστερός (ούτε δεξιός, ούτε τίποτα, ταμπέλες για να χωρίζεται ο κόσμος), αλλά είναι εντελώς εκνευριστικό. Λες και ζούμε στην εποχή του Μακαρθισμού
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος megahead13 : 03-02-23 στις 00:45.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  2. #7682
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Crosswind Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έγραψες για εγκλήματα κατά της ανθρωπότητας, φτωχοποίηση κτλ. Και η λογική αντερώτηση που αποφεύγεις να απαντήσεις είναι αν αυτό ισχύει για όλα τα οικονομικά συστήματα στα οποία έχουν γίνει τέτοια πράγματα ή μόνο για τον κομμουνισμό? Ναι ή όχι?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Crosswind Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τα εγκλήματα του καπιταλισμού σε Λατινική Αμερική, Αφρική, Ασία και ακόμα και Ευρώπη (π.χ. εγκαθίδρυση χούντας από Αμερικάνους σε πολλά λατινοαμερικάνικα κράτη, να κόβουν χέρια οι Βέλγοι στο Κογκό όταν οι εργάτες δεν πιάνουν τα quotas, τα οποία οδήγησαν σε δυστυχία, φτώχια, αυταρχισμό και εγκλήματα κατά της ανθρωπότητας, κατηγορείς τον καπιταλισμό ώς θεωρία ή αυτούς που τον εφάρμοσαν?
    Το επεκτείνεις πολύ και μιλάς για διάφορα εγκλήματα στο όνομα του καπιταλισμού και του χριστιανισμού που έγιναν το 19ο αιώνα που τότε δεν είχε θεσπιστεί καν η έννοια "έγκλημα κατά της ανθρωπότητας" και ο κομμουνισμός υπήρχε απλά σαν ιδέα. Άλλες εποχές τότε και άλλη αξία είχε η ανθρώπινη ζωή. Εγώ μιλάω για τα τελευταία 100 χρόνια, αν αρχίσουμε να πηγαίνουμε στο Μεσαίωνα τότε δε θα τελειώσουμε ποτέ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Crosswind Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα ήταν όπως ακριβώς και στις υπόλοιπες κομμουνιστικές χώρες. Δε νομίζω ότι θα υπήρχε καμιά διαφορά. Εσύ κατηγορείς τον κομμουνισμό γι'αυτό.
    Άρα συμφωνείς ότι το βιοτικό σου επίπεδο σήμερα θα ήταν αντίστοιχο των πρώην κομμουνιστικών Βαλκανικών χωρών;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Crosswind Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και η αντερώτηση μου είναι "για τις εξορίες, βασανισμούς και εκτελέσεις στην Ελλάδα κατηγορείς τον καπιταλισμό?" Ναι ή όχι?
    Αν αναφέρεσαι στον εμφύλιο, ήταν ένας ακόμα proxy war.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Crosswind Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε όχι φυσικά. Τι σχέση έχει αυτό και ποιος μίλησε για αναρχοκομμουνισμό?
    Ε δε σου αρέσει ο αυταρχικός κομμουνισμός, ούτε ο αναρχοκομμουνισμός, ποιά λοιπόν είναι η λύση; Δώσε μου ένα παράδειγμα είτε από την ιστορία είτε από τη σημερινή εποχή να καταλάβω.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Crosswind Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, τη βλέπω τη βάση. Ούτε μισό παράδειγμα δεν έφερες ως τώρα
    Wikipedia link, για 5η φορά.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Crosswind Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα βρε άνθρωπε, αγνοείς μέχρι και τις βασικές αρχές του κομμουνισμού και στο έχουν πει κι άλλοι εδώ μέσα και περιμένεις να αρχίσουμε κουβέντα για το αν είναι ρεαλιστικός στο μέλλον όταν δεν ξέρεις ούτε το παρελθόν? Δεν είναι στραβός ο γιαλός.
    3η αποφυγή απάντησης "γιατί και καλά δε ξέρω"

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που δεν είναι ώριμες είναι οι υποκειμενικές συνθήκες που έχουν να κάνουν με το να πειστεί η εργατική τάξη ότι μπορεί να ζήσει διαφορετικά και ότι μπορεί να γίνει κυρίαρχη τάξη.
    Πως μεταφράζεται δηλαδή αυτό πρακτικά; Με επανάσταση των συνδικάτων;

    - - - Updated - - -

    Επί του θέματος του νήματος - η Ομάρ έφαγε σουτ από την επιτροπή εξωτερικών υποθέσεων για αντισημιτισμό

    https://www.cbsnews.com/news/ilhan-o...ee-house-vote/

  3. #7683
    Εγγραφή
    16-01-2008
    Περιοχή
    Dublin
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    948
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    ISP
    UPC
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το επεκτείνεις πολύ και μιλάς για διάφορα εγκλήματα στο όνομα του καπιταλισμού και του χριστιανισμού που έγιναν το 19ο αιώνα που τότε δεν είχε θεσπιστεί καν η έννοια "έγκλημα κατά της ανθρωπότητας" και ο κομμουνισμός υπήρχε απλά σαν ιδέα. Άλλες εποχές τότε και άλλη αξία είχε η ανθρώπινη ζωή. Εγώ μιλάω για τα τελευταία 100 χρόνια, αν αρχίσουμε να πηγαίνουμε στο Μεσαίωνα τότε δε θα τελειώσουμε ποτέ.
    Ποιον 19ο αιώνα? Τι λές τώρα? Τα εγκλήματα της Chiquita στην Κολομβία, η χούντα στην Αργεντινή, ο λιμός στην Ινδία και μία ατελείωτη λίστα ακόμα, τον 19ο αιώνα έγιναν? Οπότε, κατηγορείς τον καπιταλισμό γι'αυτά? Ναι ή όχι?


    Άρα συμφωνείς ότι το βιοτικό σου επίπεδο σήμερα θα ήταν αντίστοιχο των πρώην κομμουνιστικών Βαλκανικών χωρών;
    Ναι. Αυτό δεν έγραψα?


    Αν αναφέρεσαι στον εμφύλιο, ήταν ένας ακόμα proxy war.
    Τώρα τον χαζό παριστάνεις? Μέχρι τη μεταπολίτευση γινόταν αυτό. Οπότε, κατηγορείς τον καπιταλισμό γι'αυτό? Ναι ή όχι?



    Ε δε σου αρέσει ο αυταρχικός κομμουνισμός, ούτε ο αναρχοκομμουνισμός, ποιά λοιπόν είναι η λύση; Δώσε μου ένα παράδειγμα είτε από την ιστορία είτε από τη σημερινή εποχή να καταλάβω.
    Πας καλά βρε άνθρωπέ μου? Τι σχέση έχει αυτό με ό,τι συζητάμε και έχεις κολλήσει να σου δώσω λύση λες και είμαι ο Πατακης?



    Wikipedia link, για 5η φορά.
    Και για 5η φορά, μου φέρνεις ένα λινκ που δεν έχει concrete sources. Μόνο opinion pieces. Αν στον κόσμο που ζεις, αυτό μετράει ως source, μπράβο σου.


    3η αποφυγή απάντησης "γιατί και καλά δε ξέρω"
    Μισό να μυρίσω τα δάχτυλά μου
    Υπογραφή

  4. #7684
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είσαι ο μόνος. Όποιοι διαφωνούν μαζί του είναι αυτόματα αριστεροί *, για να μην πω αναρχοκομμούνια, και ανιστόρητοι.
    Αφιέρωσα 5 λεπτά από τον χρόνο μου για να απαντήσω στα ψέματά σου. Πουθενά δεν βάφτισα κάποιον αριστερό - ακροαριστερό - κομμουνιστή κλπ. επειδή έτσι μου κατέβηκε. Μάλιστα κάλεσα αρκετούς να αυτοπροσδιοριστούν, λέγοντας ότι ότι πουν θα το πάρω ως δεδομένο και θα το σεβαστώ. Μέχρι και τεστ κάναμε.
    Ενδεικτικά:

    #7095
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konenas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάγκα μου είσαι MAGA, ακροδεξιός του κερατά και προφανώς μέλος του breitbart.
    #7117
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγνώμη, κι εγώ έχω χάσει χρόνο να απαντάω σε κάποιο άβαταρ στην άλλη άκρη του Ατλαντικού που δίνει επιχειρήματα ΧΑ
    #7230
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Crosswind Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ίδιο ακριβώς σχόλιο με την MTG, την Boebert, τον Carlson και λοιπά ορφανά. Και μετά απορείς γιατί σε λένε ακροδεξιό
    #7253
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Crosswind Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κόψε κάτι "σφαιρικέ" μου οπαδέ του Breibart και του Tucker με τα επιχειρήματα τύπου "θα μας πάρουν τα γκουμούνια το σπίτι, ουγκ".
    #7254
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Α καλώς τον. Κομμουνιστή και ακροαριστερό δε βάφτισα κανέναν έτσι επειδή μου ήρθε. Μάλιστα προσκάλεσα έναν συμφορίτη εδώ να αυτοπροσδιοριστεί που τοποθετείται πολιτικά και έκανε την πάπια. (ενώ βλέπω ήδη retweets από ΑΝΤΑΡΣΥΑ κλπ.)
    Αν θες αυτοπροσδιορίσου και εσύ και εγώ θα το σεβαστώ.

    Βέβαια εσύ επιμένεις να γράφεις μπούρδες του τύπου "οπαδός του Breitbart".
    #7265
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ ωραία, άρα λοιπόν που αυτοτοποθετείσαι στο πολιτικό spectrum? Αριστερός; Κομμουνιστής; Αναρχικός; Σοσιαλιστής;
    + τώρα που ρώτησα τον crosswind.
    Οπότε τέρμα τα ψέματα και οι ταμπέλες.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Crosswind Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιον 19ο αιώνα? Τι λές τώρα? Τα εγκλήματα της Chiquita στην Κολομβία, η χούντα στην Αργεντινή, ο λιμός στην Ινδία και μία ατελείωτη λίστα ακόμα, τον 19ο αιώνα έγιναν? Οπότε, κατηγορείς τον καπιταλισμό γι'αυτά? Ναι ή όχι?
    https://en.wikipedia.org/wiki/Banana_Massacre

    Από που προκύπτει ότι ο καπιταλισμός φταίει; Επίσης οι θάνατοι ήταν 2χιλ max. Τα συγκρίνεις με τα εκατομμύρια του Στάλιν;


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Crosswind Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι. Αυτό δεν έγραψα?
    Ωραία δεν έχω να σου πω κάτι άλλο. Αν θες μπορείς να φύγεις από τους κακούς καπιταλιστές και να πας να μεταναστεύσεις στον παράδεισο της Κούβας που ζουν ζωή χαρισάμενη.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Crosswind Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα τον χαζό παριστάνεις? Μέχρι τη μεταπολίτευση γινόταν αυτό. Οπότε, κατηγορείς τον καπιταλισμό γι'αυτό? Ναι ή όχι?
    Όχι.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Crosswind Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πας καλά βρε άνθρωπέ μου? Τι σχέση έχει αυτό με ό,τι συζητάμε και έχεις κολλήσει να σου δώσω λύση λες και είμαι ο Πατακης?
    Τίποτα απλά προσπαθώ να καταλάβω τον κόσμο που ονειρεύεσαι.

    Για τα υπόλοιπα δε νομίζω ότι αξίζει να συνεχίσουμε.

  5. #7685
    Το avatar του μέλους konenas
    Το μέλος konenas δεν είναι συνδεδεμένο Πρόβατα μην αυτοκτονείτε. Όλα στη σειρά. Ερχόμαστε
    Εγγραφή
    14-08-2007
    Περιοχή
    PIIGS
    Μηνύματα
    4.526
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300 bps ή 300Mbps
    ISP
    Το άλλο Πάσχα
    Router
    OpenWrt
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φαντάζομαι ξέρεις πολύ καλά τι είναι ο ναζισμός και τι πρεσβεύει, χωρίς να έχεις διαβάσει το Mein Kampf.
    Διαβάστε το!


    - - - Updated - - -

    Κάποιοι ζητάνε πιστοποιητικά κοινωνικών φρονημάτων το 2023 και είναι μέρα μεσημέρι.
    Όσοι το χάλκεον χέρι βαρύ του φόβου αισθάνονται,ζυγόν δουλείας ας έχωσι, θέλει αρετήν και τόλμην η ελευθερία. Ανδρέας Κάλβος
    There is some shit, I will not eat. e.e.cummings
    30 Hours per Week

  6. #7686
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Yonko Εμφάνιση μηνυμάτων

    - - - Updated - - -



    Δεν καταλαβαίνω γιατί τις χωρίζεις σε "υποκειμενικές" και "αντικειμενικές". Γενικά δεν καταλαβαίνω πολύ το κείμενό σου. Μπορείς να εξηγήσεις λίγο παραπάνω;
    Για να συμβεί μια οποιαδήποτε αλλαγή προϋποθέτει την υλική (αντικειμενική) βάση και τον κοινωνικό φορέα (άνθρωποι, ομάδες ανθρώπων, τάξεις, κόμματα ή αλλιώς υποκειμενική βαση) που θα παλέψει για την επιβολή διάδοση πες το όπως θες της αλλαγής.
    Για παράδειγμα σε αδρή αναλογία:εσύ ασχολείσαι με τα κρυπτονομισματα, χωρίς την υπολογιστική δύναμη των σύγχρονων υπολογιστών, την διασύνδεση και την παραγωγή ενέργειας (αντικειμενική βάση) τα κρυπτονομισματα δεν θα ήταν δυνατόν να υλοποιηθούν και χωρίς τους ανθρώπους που για τους διάφορους λόγους τα υιοθετούν (υποκειμενικός παράγοντας) θα ήταν απλώς μια φαντασίωση.

    Οι αντικειμενικές συνθήκες για τον σοσιαλιστικό μετασχηματισμό υπάρχουν και εδράζονται στο ότι η παραγωγή συγκεντρώθηκε σε μεγάλα μονοπώλια και στην όλο και μεγαλύτερη ανάμειξη μαζών στην παραγωγή.
    Οι υποκειμενικές συνθήκες είναι που λείπουν δηλαδή οι άνθρωποι που θα ζητήσουν την αλλαγή αυτή. Για να γίνει αυτό χρειάζεται οργάνωση και εκεί έρχεται ο ρόλος των κομμουνιστών κομμάτων και η απαγόρευση τούς για παράδειγμα στις ΗΠΑ.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων






    Πως μεταφράζεται δηλαδή αυτό πρακτικά; Με επανάσταση των συνδικάτων;
    Αυτό μεταφράζεται ως κοινωνικοποίηση και απαλλοτρίωση της ατομικής ιδιοκτησίας.
    Εάν οι καπιταλιστές τα παραχωρήσουν όταν το ζητήσει η πλειοψηφία δεν υπάρχει θέμα επανάστασης.
    Για πες μου όμως θα τα παραχωρήσουν;
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  7. #7687
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Spoiler:
    Αφιέρωσα 5 λεπτά από τον χρόνο μου για να απαντήσω στα ψέματά σου. Πουθενά δεν βάφτισα κάποιον αριστερό - ακροαριστερό - κομμουνιστή κλπ. επειδή έτσι μου κατέβηκε. Μάλιστα κάλεσα αρκετούς να αυτοπροσδιοριστούν, λέγοντας ότι ότι πουν θα το πάρω ως δεδομένο και θα το σεβαστώ. Μέχρι και τεστ κάναμε.
    Ενδεικτικά:

    #7095


    #7117


    #7230


    #7253


    #7254


    #7265


    + τώρα που ρώτησα τον crosswind.
    Οπότε τέρμα τα ψέματα και οι ταμπέλες.


    https://en.wikipedia.org/wiki/Banana_Massacre

    Από που προκύπτει ότι ο καπιταλισμός φταίει; Επίσης οι θάνατοι ήταν 2χιλ max. Τα συγκρίνεις με τα εκατομμύρια του Στάλιν;




    Ωραία δεν έχω να σου πω κάτι άλλο. Αν θες μπορείς να φύγεις από τους κακούς καπιταλιστές και να πας να μεταναστεύσεις στον παράδεισο της Κούβας που ζουν ζωή χαρισάμενη.



    Όχι.



    Τίποτα απλά προσπαθώ να καταλάβω τον κόσμο που ονειρεύεσαι.

    Για τα υπόλοιπα δε νομίζω ότι αξίζει να συνεχίσουμε.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να συμβεί μια οποιαδήποτε αλλαγή προϋποθέτει την υλική (αντικειμενική) βάση και τον κοινωνικό φορέα (άνθρωποι, ομάδες ανθρώπων, τάξεις, κόμματα ή αλλιώς υποκειμενική βαση) που θα παλέψει για την επιβολή διάδοση πες το όπως θες της αλλαγής.
    Για παράδειγμα σε αδρή αναλογία:εσύ ασχολείσαι με τα κρυπτονομισματα, χωρίς την υπολογιστική δύναμη των σύγχρονων υπολογιστών, την διασύνδεση και την παραγωγή ενέργειας (αντικειμενική βάση) τα κρυπτονομισματα δεν θα ήταν δυνατόν να υλοποιηθούν και χωρίς τους ανθρώπους που για τους διάφορους λόγους τα υιοθετούν (υποκειμενικός παράγοντας) θα ήταν απλώς μια φαντασίωση.

    Οι αντικειμενικές συνθήκες για τον σοσιαλιστικό μετασχηματισμό υπάρχουν και εδράζονται στο ότι η παραγωγή συγκεντρώθηκε σε μεγάλα μονοπώλια και στην όλο και μεγαλύτερη ανάμειξη μαζών στην παραγωγή.
    Οι υποκειμενικές συνθήκες είναι που λείπουν δηλαδή οι άνθρωποι που θα ζητήσουν την αλλαγή αυτή. Για να γίνει αυτό χρειάζεται οργάνωση και εκεί έρχεται ο ρόλος των κομμουνιστών κομμάτων και η απαγόρευση τούς για παράδειγμα στις ΗΠΑ.
    Με άλλα λόγια ξεκινήστε την επανάσταση κι ερχόμαστε να την/σας οδηγήσουμε. Άσε μας βρε Κουτσούμπα!

    ΥΓ Άντε, θα 'ρθείτε τελικά;; Σας περιμένουμε
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  8. #7688
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Καλά κάντε την σοσιαλιστική επανάσταση μόνοι σας δεν θα σας κρατήσουμε μούτρα
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  9. #7689
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.583
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά κάντε την σοσιαλιστική επανάσταση μόνοι σας δεν θα σας κρατήσουμε μούτρα
    Είσαι σίγουρος για αυτό;
    Το να κρατάει μούτρα είναι ο ορισμός του ΚΚΕ.

  10. #7690
    Εγγραφή
    16-01-2008
    Περιοχή
    Dublin
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    948
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    ISP
    UPC
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    https://en.wikipedia.org/wiki/Banana_Massacre

    Από που προκύπτει ότι ο καπιταλισμός φταίει; Επίσης οι θάνατοι ήταν 2χιλ max. Τα συγκρίνεις με τα εκατομμύρια του Στάλιν;
    Μπα, μιλάω για το ότι χρηματοδοτούσαν δεξιές παραστρατιωτικές οργανώσεις για να διώξουν αγρότες από τα χωράφια τους και να τα αρπάξουν αυτοί.
    Hint 1: Είναι ήδη στα αμερικάνικα δικαστήρια
    Hint 2: Ποια είναι η βασική αρχή του καπιταλισμού (ή δεν ξέρεις ούτε τι στηρίζεις)?

    Για τα άλλα δύο παραδείγματα, άκρα του τάφου σιωπή.




    Ωραία δεν έχω να σου πω κάτι άλλο. Αν θες μπορείς να φύγεις από τους κακούς καπιταλιστές και να πας να μεταναστεύσεις στον παράδεισο της Κούβας που ζουν ζωή χαρισάμενη.
    Ξέχασες το άλλο το καλό. "Αν θες μετανάστες, να πάρεις έναν στο σπίτι σου". Πλέον έχω βρει την κατάλληλη απάντηση. Αν έχεις θέμα με το woke movement ή gay/trans rights, μπορείς να μετακομίσεις σε αραβική χώρα που είναι απαγορευμένα. Extra points το ότι συμπεριφέρονται στις γυναίκες σα σκουπίδια και το ότι μπορείς να παντρεύεσαι παιδάκια δημοτικού, οπότε θα είσαι fully bible compatible



    Όχι.
    Γιατί όχι? Το αντίστοιχο στις κομμουνιστικές χώρες το χρέωσες στον κομμουνισμό.
    Υπογραφή

  11. #7691
    Το avatar του μέλους konenas
    Το μέλος konenas δεν είναι συνδεδεμένο Πρόβατα μην αυτοκτονείτε. Όλα στη σειρά. Ερχόμαστε
    Εγγραφή
    14-08-2007
    Περιοχή
    PIIGS
    Μηνύματα
    4.526
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300 bps ή 300Mbps
    ISP
    Το άλλο Πάσχα
    Router
    OpenWrt
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Crosswind Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπα, μιλάω για το ότι χρηματοδοτούσαν δεξιές παραστρατιωτικές οργανώσεις για να διώξουν αγρότες από τα χωράφια τους και να τα αρπάξουν αυτοί.
    Hint 1: Είναι ήδη στα αμερικάνικα δικαστήρια
    Hint 2: Ποια είναι η βασική αρχή του καπιταλισμού (ή δεν ξέρεις ούτε τι στηρίζεις)?

    Για τα άλλα δύο παραδείγματα, άκρα του τάφου σιωπή.





    Ξέχασες το άλλο το καλό. "Αν θες μετανάστες, να πάρεις έναν στο σπίτι σου". Πλέον έχω βρει την κατάλληλη απάντηση. Αν έχεις θέμα με το woke movement ή gay/trans rights, μπορείς να μετακομίσεις σε αραβική χώρα που είναι απαγορευμένα. Extra points το ότι συμπεριφέρονται στις γυναίκες σα σκουπίδια και το ότι μπορείς να παντρεύεσαι παιδάκια δημοτικού, οπότε θα είσαι fully bible compatible




    Γιατί όχι? Το αντίστοιχο στις κομμουνιστικές χώρες το χρέωσες στον κομμουνισμό.
    Όσοι το χάλκεον χέρι βαρύ του φόβου αισθάνονται,ζυγόν δουλείας ας έχωσι, θέλει αρετήν και τόλμην η ελευθερία. Ανδρέας Κάλβος
    There is some shit, I will not eat. e.e.cummings
    30 Hours per Week

  12. #7692
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό μεταφράζεται ως κοινωνικοποίηση και απαλλοτρίωση της ατομικής ιδιοκτησίας.
    Εάν οι καπιταλιστές τα παραχωρήσουν όταν το ζητήσει η πλειοψηφία δεν υπάρχει θέμα επανάστασης.
    Για πες μου όμως θα τα παραχωρήσουν;
    Προφανώς όχι, αλλά ας υποθέσουμε ότι με κάποιο τρόπο τα παραχωρούν. Τι γίνεται από εκεί και πέρα; Ποιος διαχειρίζεται τις ιδιοκτησίες - επιχειρήσεις κλπ.; Το κράτος ή οι εργαζόμενοι συλλογικά; Γιατί έχει αποδειχθεί και στη μια και στην άλλη περίπτωση ποιο είναι το αποτέλεσμα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Crosswind Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέχασες το άλλο το καλό. "Αν θες μετανάστες, να πάρεις έναν στο σπίτι σου". Πλέον έχω βρει την κατάλληλη απάντηση. Αν έχεις θέμα με το woke movement ή gay/trans rights, μπορείς να μετακομίσεις σε αραβική χώρα που είναι απαγορευμένα. Extra points το ότι συμπεριφέρονται στις γυναίκες σα σκουπίδια και το ότι μπορείς να παντρεύεσαι παιδάκια δημοτικού, οπότε θα είσαι fully bible compatible
    Επειδή πας και να με βγάλεις ύπουλα παιδεραστή, σου επιστρέφω το χαρακτηρισμό και σταματάω τη συζήτηση μαζί σου. Τουλάχιστον άλλοι (ίσως ομοϊδεάτες σου?) μπορούν να κάνουν μια συζήτηση σαν άνθρωποι. Και ο έτερος που σε χειροκροτεί ας πάει να κάνει RT τον ΑΝΤΑΡΣΥΑ όπως συνηθίζει για να νοιώσει λίγο καλύτερα (αυτό δε το λέω από το κεφάλι μου).

    - - - Updated - - -

    O Trump ήδη ξεκινά προεκλογικά σποτ, με θέμα τον χημικό ευνουχισμό - εγχείρηση ανηλίκων που δηλώνουν gender dysphoria χωρίς την συγκατάθεση των γονέων τους


  13. #7693
    Εγγραφή
    16-01-2008
    Περιοχή
    Dublin
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    948
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    ISP
    UPC
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων

    Επειδή πας και να με βγάλεις ύπουλα παιδεραστή, σου επιστρέφω το χαρακτηρισμό και σταματάω τη συζήτηση μαζί σου. Τουλάχιστον άλλοι (ίσως ομοϊδεάτες σου?) μπορούν να κάνουν μια συζήτηση σαν άνθρωποι. Και ο έτερος που σε χειροκροτεί ας πάει να κάνει RT τον ΑΝΤΑΡΣΥΑ όπως συνηθίζει για να νοιώσει λίγο καλύτερα (αυτό δε το λέω από το κεφάλι μου).
    Ευχαριστώ για την επιστροφή, αλλά δε λατρεύω θεούς που τη βρίσκουν με κακοποίηση παιδιών.
    Για τα υπόλοιπα που προσπαθώ να πάρω μια απάντηση εδώ και τρεις σελίδες, όπως ήταν φυσικό, κουβέντα. Ουρά στα σκέλια και παριστάνουμε τους θυμωμένους γιατί μας πήρανε όλοι χαμπάρι
    Υπογραφή

  14. #7694
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.583
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Αν οι Δημοκρατικοί ελέγχουν την δικαιοσύνη θα πρέπει να βάλουν το χέρι τους για να μην έχει νομικά μπλεξίματα ο Trump.
    Γιατί θα κερδίσει το χρίσμα των Ρεπουμπλικάνων και θα μάλλον* θα χάσει τις εκλογές (ενώ ο Desantis μάλλον θα κερδίσει άνετα όποιον αντίπαλο από τους Δημοκρατικούς).


    *αν δεν καταρρεύσει η οικονομία μέχρι τότε

  15. #7695
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Crosswind Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ουρά στα σκέλια και παριστάνουμε τους θυμωμένους γιατί μας πήρανε όλοι χαμπάρι
    Ουρά στα σκέλια βάζεις εσύ όταν τορπιλίζεις τη συζήτηση με έμμεσους απαράδεκτους χαρακτηρισμούς. Θα μπορούσα άνετα και εγώ να το πάω ένα βήμα παραπέρα με τους κατάπτυστους χαρακτηρισμούς σου, αλλά δε σε ακολουθώ παραπέρα στην αρρώστια αυτή.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν οι Δημοκρατικοί ελέγχουν την δικαιοσύνη θα πρέπει να βάλουν το χέρι τους για να μην έχει νομικά μπλεξίματα ο Trump.
    Γιατί θα κερδίσει το χρίσμα των Ρεπουμπλικάνων και θα μάλλον* θα χάσει τις εκλογές (ενώ ο Desantis μάλλον θα κερδίσει άνετα όποιον αντίπαλο από τους Δημοκρατικούς).
    Μα δεν την ελέγχουν. Στο 2ο που λες συμφωνώ.

    Μου ξέφυγε και αυτό που ο Trump χτυπά στην εκπαίδευση (από τα αδύνατα σημεία των Δημοκρατικών)


    Βασικά και ο DeSantis τα ίδια θα βγει να πει ουσιαστικά, αλλά με πιο "κομψό" τρόπο..

Σελ. 513 από 591 ΠρώτηΠρώτη ... 493503508511512513514515518523533 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-06-18, 20:09
  2. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-05-18, 22:03
  3. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-18, 13:33
  4. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-02-18, 01:36
  5. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-11-17, 19:37

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας