Σελ. 6 από 588 ΠρώτηΠρώτη ... 45678111626 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 76-90 από 8806
  1. #76
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.810
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάθε μήνα πληρώνω (εγώ και ο εργοδότης μου για εμένα) πάνω από 700€ στο γερμανικό σύστημα υγείας, επομένως ξέρω πολύ καλά ότι δεν είναι free.
    Εγω δεν ειπα αν το ξερεις εσυ, μιλησα για ευρυτερη παρανοηση.

    Τώρα που το λύσαμε αυτό, θα μας πεις γιατί το ενδιαφέρον σας για την ανθρώπινη ζωή εξαντλείται στο να μην θανατωθεί το έμβρυο;
    Και γιατι να θανατωθει, δε καταλαβα?

    Τα υπολοιπα τα οριζει η καθε πολιτεια και το ομοσπονδιακο κρατος, αναλογα με το ποιους εκλεγει. Εσενα και εμενα τι λογος μας πεφτει για το τι συστημα υγειας θελουν οι αμερικανοι? Αν αυτοι θελουν αυτην την υγεια που εχουν, εγω ειμαι οκ.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχουν αυταπάτες. Απλά την θεωρούν δεδομένη ως κοινωνικό αγαθό.
    Δεν ειναι. Ποτε δεν ηταν. Παντα υπαρχει διαστρωμετωση της πλεμπας και των ελιτ (+το προσωπικο της ελιτ). Πχ αμα εισαι πολιτικος, δε θα σε βαλουν στο ραντζο. Ασε που μπορει να σε εγχειρησουν και στο εξωτερικο.

  2. #77
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    οπότε ακριβές διαδικασίες (πχ ανοικτής καρδιάς, πχ καρκίνος) ας είναι μόνο για όσους έχουν πολυκατοικία για σκότωμα ε? nice, ακόμα και αν ο ασθενής είναι νήπιο ε?
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  3. #78
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.810
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    οπότε ακριβές διαδικασίες (πχ ανοικτής καρδιάς, πχ καρκίνος) ας είναι μόνο για όσους έχουν πολυκατοικία για σκότωμα ε? nice, ακόμα και αν ο ασθενής είναι νήπιο ε?
    Αν καποιος θελει να ασφαλιστει, μπορει. His body / his money / his choice. Και στην Ελλαδα ιδιο ειναι το συστημα. Αν εχεις πολυκατοικια για σκοτωμα, ή εστω ενα σπιτι μιας Χ αξιας, και εισαι ανασφαλιστος, τοτε θα σκοτωσεις τη πολυκατοικια ή το σπιτι. Γιατι δε δικαιουσαι τη προνοιακη καλυψη.

  4. #79
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και στην Ελλαδα ιδιο ειναι το συστημα. Αν εχεις πολυκατοικια για σκοτωμα, ή εστω ενα σπιτι μιας Χ αξιας, και εισαι ανασφαλιστος, τοτε θα σκοτωσεις τη πολυκατοικια ή το σπιτι. Γιατι δε δικαιουσαι τη προνοιακη καλυψη.
    Μερικά πράγματα έχουν αλλάξει:
    https://www.nextdeal.gr/epikairotita...systima-ygeias

  5. #80
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.810
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    - Υποχρεούσαι στις ίδιες συμμετοχές που έχουν και οι ασφαλισμένοι στη φαρμακευτική δαπάνη, εκτός αν εμπίπτεις στις εισοδηματικές, κλινικές και κοινωνικές εξαιρέσεις της ΚΥΑ,
    ...οι οποιες ειναι?

  6. #81
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.049
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    mnp-10 για να καταλάβω, θεωρείς την πρόσβαση σε υγεία από πλευράς κόστους το ίδιο μεταξύ Αμερικής, των καλών χωρών της Ευρώπης και Ελλάδας;

  7. #82
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.243
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...οι οποιες ειναι?
    https://www.nextdeal.gr/epikairotita...systima-ygeias

    Ολα είναι εδώ βασικά. Τι δικαιούσαι ως ανασφάλιστος, ποιά ειναι τα όρια και οι προυποθέσεις για μηδενικές συμμετοχές κλπ


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  8. #83
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.810
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Συγνωμη, οριο εισοδηματος 2400? Αφου 3000 ειναι το τεκμαρτο. Πλακα μας κανουν?

    Ακινητη λεει 150.000... αρα αμα εχεις πολυκατοικια, παει η πολυκατοικια.

    Καταθεσεις λεει 7200... αν εχεις καταθεσεις >7200, πλερω.

    Ενταξει, πανω κατω οτι περιμενα, ακομα και μετα τις κοινωνικες αλλαγες.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    mnp-10 για να καταλάβω, θεωρείς την πρόσβαση σε υγεία από πλευράς κόστους το ίδιο μεταξύ Αμερικής, των καλών χωρών της Ευρώπης και Ελλάδας;
    Οχι. Τα κοστη εκει ειναι τρελα. Αλλα τρελά ειναι και τα εισοδηματα σε σχεση με την ελλαδα. Πχ καθαριστρια στα mcdonalds 11$ / hr: https://www.indeed.com/cmp/McDonald'...ory=sanitation

    Ποσα βγαζει εδω η καθαριστρια στα goodies?

    - - - Updated - - -

    Εντωμεταξυ ακομα και η janitor των mcdonalds, αμα βαλεις 11$ x 8hr/day x 25 days ειναι 2200$... το κοστος για να καλυφθει ασφαλιστικα το ατομο ειναι ~440$*. Δλδ μενουν και αλλα 1760 τσεπη. Και αυτα ειναι ο πατος, του πατου, σε δουλεια. Αμα κανεις κατι καλυτερο, τα 2200 θα γινουν 4-5k / μηνα, και ξαφνικα τα 440$ ειναι ψιχουλα. Τωρα αμα τα θες στη τσεπη και πεις "αμα παθω κατι, so be it", επιλογη σου ειναι.

    *According to data gathered by eHealth, the average health insurance cost for single coverage premiums in 2018 is $440 per month. For family coverage, the cost for premiums in 2018 is $1,168 per month.

  9. #84
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.049
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγνωμη, οριο εισοδηματος 2400? Αφου 3000 ειναι το τεκμαρτο. Πλακα μας κανουν?

    Ακινητη λεει 150.000... αρα αμα εχεις πολυκατοικια, παει η πολυκατοικια.

    Καταθεσεις λεει 7200... αν εχεις καταθεσεις >7200, πλερω.

    Ενταξει, πανω κατω οτι περιμενα, ακομα και μετα τις κοινωνικες αλλαγες.

    - - - Updated - - -

    Οχι. Τα κοστη εκει ειναι τρελα. Αλλα τρελά ειναι και τα εισοδηματα σε σχεση με την ελλαδα. Πχ καθαριστρια στα mcdonalds 11$ / hr: https://www.indeed.com/cmp/McDonald'...ory=sanitation

    Ποσα βγαζει εδω η καθαριστρια στα goodies?
    Νομίζω δεν ξέρεις για την Αμερική. Η κατάσταση είναι τραγική. Πρόσφατα στην Βοστώνη μια κυρία που τραυματίστηκε στο μετρό, παρακάλαγε να μην φωνάξουν ασθενοφόρο γιατί δεν το άντεχε η τσέπη της. Έχεις δύο βίντεο από μη ασφαλισμένους Αμερικανούς να περιγράφουν την εμπειρία τους όταν βρεθήκαν στην ανάγκη ιατροφαρμακευτικής στην Ευρώπη; Εγώ ξέρω Αμερικανούς εδώ που μας λένε για κάποιους συγκενείς τους που δεν μπορούν να κάνουν κάποια φασικά. Το γεγονός ότι δεν τα δίνουν επίσημα στο κράτος δεν σημαίνει ότι δεν τα δίνουν σε ιδιώτες και μάλιστα πολύ ακριβά. Εγώ τώρα είμαι άνεργος στο Βέλγιο και έχω την ίδια ιατροφαρμακευτική κάλυψη σαν εργαζόμενος. Ίδια ήταν και όταν η γυναίκα μου έψαχνε την πρώτη της δουλειά εδώ. Έχω κάνει νοσοκομείο 2 φορές και γενικά, λόγω διαφόρων θεμάτων έχω κάρτα μέλους εδώ. Πρόσεξε δεν λέω ότι οι γιατροί παρέσουν σωστή υγεία αλλά αναφέρομαι στην πρόσβαση. Και τα ιδιωτικά νοσοκομεία είναι σπάνια εδώ. Στην Ελλάδα πριν το ξεβράκωμα, η θεωρία δεν ήταν τόσο κακή πάντα σε σύγκριση με την Αμερική. Απλά, για λόγους που όλοι γνωρίζουμε, υπήρξε πολύ διαστρεύλωση της λέξης δημόσια.

    Και στην Ελβετία δεν πληρώνουν φόρους αλλά ένα 40% φεύγει σε αναγκαστικές εισφορές σε ιδιωτικές εταιρίες (ελεγχόμενες για τις παρεχόμενες υπηρεσίες από το κράτος). Στην Αμερική, ο μέσος άνθρωπος απλά δεν μπορεί να πληρώσει. Αν τύχει και βρεθείς σε ανάγκη έχεις απλά χρεωκοπήσει. Τα νοσοκομεία μπορούν να σε αρνηθούν αν μπορούν να ισχυριστούν ότι η κατάσταση σου δεν ήταν life threatening.

    Σορρύ αλλά όσον αφορά το θέμα υγεία, η Αμερική είναι μια τραγωδία. Μην την χρειαστείς μόνο.

  10. #85
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.810
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω δεν ξέρεις για την Αμερική. Η κατάσταση είναι τραγική. Πρόσφατα στην Βοστώνη μια κυρία που τραυματίστηκε στο μετρό, παρακάλαγε να μην φωνάξουν ασθενοφόρο γιατί δεν το άντεχε η τσέπη της.
    Αυτος που τα βαζει στη τσεπη ολα και δε θελει να ασφαλιστει, ξερει τις συνεπειες και ξερει τι πρεπει να (μην) κανει οταν παθει κατι. Πχ δε καλει ασθενοφορο. Πηρε συνειδητο ρισκο.

    Έχεις δύο βίντεο από μη ασφαλισμένους Αμερικανούς να περιγράφουν την εμπειρία τους όταν βρεθήκαν στην ανάγκη ιατροφαρμακευτικής στην Ευρώπη; Εγώ ξέρω Αμερικανούς εδώ που μας λένε για κάποιους συγκενείς τους που δεν μπορούν να κάνουν κάποια φασικά. Το γεγονός ότι δεν τα δίνουν επίσημα στο κράτος δεν σημαίνει ότι δεν τα δίνουν σε ιδιώτες και μάλιστα πολύ ακριβά. Εγώ τώρα είμαι άνεργος στο Βέλγιο και έχω την ίδια ιατροφαρμακευτική κάλυψη σαν εργαζόμενος. Ίδια ήταν και όταν η γυναίκα μου έψαχνε την πρώτη της δουλειά εδώ. Έχω κάνει νοσοκομείο 2 φορές και γενικά, λόγω διαφόρων θεμάτων έχω κάρτα μέλους εδώ. Πρόσεξε δεν λέω ότι οι γιατροί παρέσουν σωστή υγεία αλλά αναφέρομαι στην πρόσβαση. Και τα ιδιωτικά νοσοκομεία είναι σπάνια εδώ. Στην Ελλάδα πριν το ξεβράκωμα, η θεωρία δεν ήταν τόσο κακή πάντα σε σύγκριση με την Αμερική. Απλά, για λόγους που όλοι γνωρίζουμε, υπήρξε πολύ διαστρεύλωση της λέξης δημόσια.
    Στην Ελλαδα η φαρμακευτικη δαπανη ηταν καθε χρονο 3-5 φορες πανω απ'την εξοπλιστικη δαπανη... οπότε καταλαβαινεις.

    Στην Αμερική, ο μέσος άνθρωπος απλά δεν μπορεί να πληρώσει.
    Ο μεσος ανθρωπος στις ΗΠΑ βγαζει >40.000$ και ανετα μπορει να πληρωσει 4-5 χιλιαρικα ασφαλιση. Αν τα θελει και αυτα τσεπη, οκ τοτε αν παθει κατι θα πρεπει να φαει απ'τις οικονομιες του ή να μη παει στο νοσοκομειο. Ειναι συνειδητη επιλογη.

  11. #86
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Συγνωμη, οριο εισοδηματος 2400? Αφου 3000 ειναι το τεκμαρτο. Πλακα μας κανουν?

    Ακινητη λεει 150.000... αρα αμα εχεις πολυκατοικια, παει η πολυκατοικια.

    Καταθεσεις λεει 7200... αν εχεις καταθεσεις >7200, πλερω.
    Αυτά είναι για μηδενική συμμετοχή στην αξία των φαρμάκων. Και οι κανονικά ασφαλισμένοι έχουν συμμετοχή.

    - Δεν χρειάζεται να πληρώσεις απολύτως τίποτα για το σύνολο των νοσηλευτικών και διαγνωστικών πράξεων που προβλέπονται στη ρύθμιση και πραγματοποιούνται σε δημόσιες δομές.
    - Προγραμματισμένα χειρουργεία χωρίς καμία χρέωση
    - Δεν χρειάζεται να πληρώσεις τίποτα για εξωνοσοκομειακές θεραπείες, εμβολιασμούς και πρόληψη
    Αυτά είναι τα σημαντικά, το ποσοστό συμμετοχής στα φάρμακα, αν δεν είναι μηδενικό είναι ίδιο με αυτό των ασφαλισμένων.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gcf : 01-02-19 στις 19:10.

  12. #87
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.049
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτος που τα βαζει στη τσεπη ολα και δε θελει να ασφαλιστει, ξερει τις συνεπειες και ξερει τι πρεπει να (μην) κανει οταν παθει κατι. Πχ δε καλει ασθενοφορο. Πηρε συνειδητο ρισκο.



    Στην Ελλαδα η φαρμακευτικη δαπανη ηταν καθε χρονο 3-5 φορες πανω απ'την εξοπλιστικη δαπανη... οπότε καταλαβαινεις.



    Ο μεσος ανθρωπος στις ΗΠΑ βγαζει >40.000$ και ανετα μπορει να πληρωσει 4-5 χιλιαρικα ασφαλιση. Αν τα θελει και αυτα τσεπη, οκ τοτε αν παθει κατι θα πρεπει να φαει απ'τις οικονομιες του ή να μη παει στο νοσοκομειο. Ειναι συνειδητη επιλογη.
    Θα σου πρότεινα να γνωρίσεις και να μιλήσεις με κάποιον αμερικανό. Κάποιον όχι στην κορυφή της πνευματικής αλυσίδας.

  13. #88
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    1 in 4 Americans refuse medical care because they can’t afford it
    https://nypost.com/2017/06/07/1-in-4...ant-afford-it/

    Even the Insured Often Can't Afford Their Medical Bills
    https://www.theatlantic.com/business...-bills/530679/

  14. #89
    Εγγραφή
    20-11-2016
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη Αττικής
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο μεσος ανθρωπος στις ΗΠΑ βγαζει >40.000$ και ανετα μπορει να πληρωσει 4-5 χιλιαρικα ασφαλιση. Αν τα θελει και αυτα τσεπη, οκ τοτε αν παθει κατι θα πρεπει να φαει απ'τις οικονομιες του ή να μη παει στο νοσοκομειο. Ειναι συνειδητη επιλογη.
    Αυτό που λές ίσχυε πριν καμιά 40αριά χρόνια, τώρα ούτε για αστείο.

    1 in 3 GoFundMe Campaigns Are Now Medical Fundraisers

    Και όχι δεν έχουν τη δυνατότητα για υγειονομική κάλυψη, δεν έχουν καν τη δυνατότητα να αποταμιεύσουν όχι για σπουδές, ούτε καν για ώρα ανάγκης.

    Εκεί αν δεν είσαι κάτι σαν Ι1 την πάτησες.

  15. #90
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω από τα καλύτερα άρθρα που έχω διαβάσει που βάζουν σε ένα πλαίσιο ανάλυσης την όποια πιθανή ρωσική εμπλοκή στις προεδρικές εκλογές στις ΗΠΑ το 2016
    Αφηγηματική δημοσιογραφία μου φαίνεται εμένα. Σε παρόμοιο επίπεδο του "το ελληνικό 5ετές ομόλογο είχε ζήτηση επειδή δώσαμε τη Μακεδονία".


Σελ. 6 από 588 ΠρώτηΠρώτη ... 45678111626 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-06-18, 20:09
  2. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-05-18, 22:03
  3. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-18, 13:33
  4. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-02-18, 01:36
  5. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-11-17, 19:37

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας