Σελ. 126 από 588 ΠρώτηΠρώτη ... 106116121124125126127128131136146 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.876-1.890 από 8806
  1. #1876
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.662
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με τι ασφάλιστρα όμως;
    Ελάχιστα, κάτω από $200 το μήνα, δεν θυμάμαι το ακριβές ποσόν. Αν πλήρωνα παραπάνω ασφάλιστρα θα είχα ακόμα χαμηλότερο ταβάνι για τα ετήσια έξοδα. Όλα τα αρνητικά του ασφαλιστικού να είναι με επίκεντρο τους ανασφάλιστους, αλλά αυτό αδικεί το σύστημα, γιατί είναι ανασφάλιστοι! Οι ασφαλισμένοι καλά περνάνε γενικά, αν και έχω ΠΟΛΛΑ να κράξω για τις λεπτομερειές του.

  2. #1877
    Το avatar του μέλους konenas
    Το μέλος konenas δεν είναι συνδεδεμένο Πρόβατα μην αυτοκτονείτε. Όλα στη σειρά. Ερχόμαστε
    Εγγραφή
    14-08-2007
    Περιοχή
    PIIGS
    Μηνύματα
    4.525
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300 bps ή 300Mbps
    ISP
    Το άλλο Πάσχα
    Router
    OpenWrt
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ελάχιστα, κάτω από $200 το μήνα, δεν θυμάμαι το ακριβές ποσόν. Αν πλήρωνα παραπάνω ασφάλιστρα θα είχα ακόμα χαμηλότερο ταβάνι για τα ετήσια έξοδα. Όλα τα αρνητικά του ασφαλιστικού να είναι με επίκεντρο τους ανασφάλιστους, αλλά αυτό αδικεί το σύστημα, γιατί είναι ανασφάλιστοι! Οι ασφαλισμένοι καλά περνάνε γενικά, αν και έχω ΠΟΛΛΑ να κράξω για τις λεπτομερειές του.
    Πόσο κοστίζει η επίσκεψη στον οδοντίατρο; Να βάλεις ένα δόντι;
    Πόσο κοστίζει μια εγχείρηση καρδιάς;

    Τα 8 χιλιάρικα είναι αρκετά για μια οικογένεια που έχει ένας μεγάλο πρόβλημα;
    Τι συμβαίνει αν σταματήσει κάποιος να εργάζεται για 2-3 μήνες;

    Αυτό που προτείνει ο Μπέρνι είναι υγεία για όλους χωρίς εξαιρέσεις. Δηλαδή οι ασφαλισμένοι με μικρά ποσά θα πληρώνουν μέσα από την φορολογία αλλά όχι τόσα όσα πληρώνουν σήμερα και οι πλούσιοι του 1% θα πληρώνουν τα υπόλοιπα και τους ανασφάλιστους.
    Όσοι το χάλκεον χέρι βαρύ του φόβου αισθάνονται,ζυγόν δουλείας ας έχωσι, θέλει αρετήν και τόλμην η ελευθερία. Ανδρέας Κάλβος
    There is some shit, I will not eat. e.e.cummings
    30 Hours per Week

  3. #1878
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.638
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Απλά να προσθέσω σε αυτά που είπαν οι konenas/dante80 ότι τον Bernie δεν το ενδιαφέρει να πάρει ψηφοφόρους από κάπου, ξεκουνάει ανθρώπους που δεν πήγαιναν να ψηφίσουν.
    Γι αυτόν δεν τον απασχολεί να είναι χαλαρός με το λεκτικό του, δεν θέλει να ξεγελάσει με ωραία λογάκια (βλέπε Pete και τον κλεμμένο λόγο του Obama) αλλά να σου περάσει ότι έχει μία πολιτική, άκουσε την και αν θες ψήφισε με.
    Δύο βδομάδες για το μακελειό!

  4. #1879
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από astbox Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλά να προσθέσω σε αυτά που είπαν οι konenas/dante80 ότι τον Bernie δεν το ενδιαφέρει να πάρει ψηφοφόρους από κάπου, ξεκουνάει ανθρώπους που δεν πήγαιναν να ψηφίσουν.
    Ευσεβής πόθος ή συμπέρασμα από γεγονότα ;
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  5. #1880
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.638
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None

  6. #1881
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.662
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konenas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πόσο κοστίζει η επίσκεψη στον οδοντίατρο; Να βάλεις ένα δόντι;
    Πόσο κοστίζει μια εγχείρηση καρδιάς;

    Τα 8 χιλιάρικα είναι αρκετά για μια οικογένεια που έχει ένας μεγάλο πρόβλημα;
    Τι συμβαίνει αν σταματήσει κάποιος να εργάζεται για 2-3 μήνες;

    Αυτό που προτείνει ο Μπέρνι είναι υγεία για όλους χωρίς εξαιρέσεις. Δηλαδή οι ασφαλισμένοι με μικρά ποσά θα πληρώνουν μέσα από την φορολογία αλλά όχι τόσα όσα πληρώνουν σήμερα και οι πλούσιοι του 1% θα πληρώνουν τα υπόλοιπα και τους ανασφάλιστους.
    Συνεχίζεις να πιστεύεις την προπαγάνδα. Αν κάνω εγχείρηση καρδιάς δεν θα ξεπληρώσω πουλώντας το σπίτι μου. Ας πούμε θα κοστίζει 200 χιλιάρικα, η ασφαλιστική μου θα έχει μεγάλη έκπτωση άρα το κόστος θα γίνει ας πούμε 50 χιλιάρικα, εγώ θα πληρώσω τα 3 και η ασφαλιστική μου τα υπόλοιπα. Επιπλέον, οτιδήποτε χρειαστεί στο ίδιο ημερολογιακό έτος για μένα θα πληρώσω μηδέν, γιατί έπιασα το προσωπικό μου out of pocket maximum. Έτσι απλά. Για την υπόλοιπη οικογένεια, θα εκκρεμούν ακόμα 4 χιλιάρικα για να πληρώσουμε, γιατί έχουμε οικογενειακό out of pocket maximum 7 χιλιάρικα.

  7. #1882
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από astbox Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι όντως αρκετοί αυτοί που σηκώθηκαν από τους καναπέδες όμως;
    Saturday’s turnout fell short of the record 118,000 people who participated in the 2008 caucuses.
    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνεχίζεις να πιστεύεις την προπαγάνδα. Αν κάνω εγχείρηση καρδιάς δεν θα ξεπληρώσω πουλώντας το σπίτι μου. Ας πούμε θα κοστίζει 200 χιλιάρικα, η ασφαλιστική μου θα έχει μεγάλη έκπτωση άρα το κόστος θα γίνει ας πούμε 50 χιλιάρικα, εγώ θα πληρώσω τα 3 και η ασφαλιστική μου τα υπόλοιπα. Επιπλέον, οτιδήποτε χρειαστεί στο ίδιο ημερολογιακό έτος για μένα θα πληρώσω μηδέν, γιατί έπιασα το προσωπικό μου out of pocket maximum. Έτσι απλά. Για την υπόλοιπη οικογένεια, θα εκκρεμούν ακόμα 4 χιλιάρικα για να πληρώσουμε, γιατί έχουμε οικογενειακό out of pocket maximum 7 χιλιάρικα.
    Τα ~200 είναι οικογενειακό ή ατομικό;
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  8. #1883
    Εγγραφή
    15-04-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.717
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Σαλίγκαρος
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ
    Router
    Κ.Λ.Α.Φ.Τ.Α.
    Ξεκίνησε η επίθεση του Μπλουμ σήμερα προς τον Σάντερς, τα κανάλια μιλάνε για μεταφορά και τοποθέτηση περίπου $100Μ περίπου σε επιθετικές διαφημίσεις μέχρι την Σούπερ Τρίτη. Απαραίτητη προυπόθεση για να αντέξει ο Σάντερς σε ενδεχόμενο blitzkrieg των Ρεπουμπλικανών θα είναι να μπορεί να περάσει πρώτα αυτόν τον σκόπελο. Ειδάλλως, θα τον έτρωγε ο Τράμπ για πρωινό έτσι και αλλιώς..για να δούμε...
    Wretched, ephemeral race, children of chance and tribulation, why do you force me to tell you the very thing which it would be most profitable for you not to hear?
    The very best thing is utterly beyond your reach: not to have been born, not to be, to be nothing.
    However, the second best thing for you is: to die soon.

  9. #1884
    Εγγραφή
    16-01-2008
    Περιοχή
    Dublin
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    948
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    ISP
    UPC

  10. #1885
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.061
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Εγώ πάντως θα ψήφιζα στεγνά Bernie. Όποτε τον βλέπω σε κάποιο debate, τα χώνει στην Αμερική ως βάση του γιατί πρέπει να γίνουν κάποια πράγματα. Όλοι οι άλλοι, και ας λένε τα ίδια, δεν τολμάνε να πούνε τίποτα.

  11. #1886
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.662
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι όντως αρκετοί αυτοί που σηκώθηκαν από τους καναπέδες όμως;


    - - - Updated - - -


    Τα ~200 είναι οικογενειακό ή ατομικό;
    Οικογενειακό.

  12. #1887
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.580
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οικογενειακό.
    Στην Ελβετία είχαμε παρόμοιο σύστημα, δηλαδή πληρώναμε ένα μικρό ποσό το μήνα και μετά μέχρι ένα όριο τα πληρώναμε όλα από την τσέπη μας, μέχρι ένα δεύτερο όριο πληρώναμε το 30%, και από εκεί και πάνω όλα η ασφαλιστική.
    Σίγουρα εξοικονόμησα πολλά λεφτά με αυτό το σύστημα γιατί ποτέ δεν αρρώστησα.
    Όμως αυτό που πρόσεξα από τον κύκλο μου ήταν ότι πολλοί ανέβαλαν μικροπράγματα για να μην πληρώσουν, όπως επίσης και δεν έκακαν τακτικά check up. Από την άλλη, όταν κάποιος έπιανε το δεύτερο όριο σε μια χρονιά, άρχιζε να πηγαίνει σε όλους τους γιατρούς για να κάνει όλες τις εξετάσεις τζάμπα. Δηλαδή έφταναν στο άλλο άκρο, της υπερβολής και της δημιουργίας άχρηστων εξόδων για το ασφαλιστικό σύστημα.
    Αυτός είναι ο πρώτος λόγος που είμαι κατά αυτού του συστήματος.

    Ο δεύτερος λόγος είναι ότι θεωρώ ανήθικο να δίνει το νοσοκομείο μια τιμή στην αφαλιστική και άλλη στον ανασφάλιστο που θέλει να πληρώσει. Αν η τιμή που δίνουν στην ασφαλιστική δεν είναι κάτω του κόστους (που υποθέτω δεν είναι, αλλιώς θα έκλειναν), θεωρώ ανήθικο να ζητούν τα διπλά από έναν ανασφάλιστο.

  13. #1888
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.061
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην Ελβετία είχαμε παρόμοιο σύστημα, δηλαδή πληρώναμε ένα μικρό ποσό το μήνα και μετά μέχρι ένα όριο τα πληρώναμε όλα από την τσέπη μας, μέχρι ένα δεύτερο όριο πληρώναμε το 30%, και από εκεί και πάνω όλα η ασφαλιστική.
    Σίγουρα εξοικονόμησα πολλά λεφτά με αυτό το σύστημα γιατί ποτέ δεν αρρώστησα.
    Όμως αυτό που πρόσεξα από τον κύκλο μου ήταν ότι πολλοί ανέβαλαν μικροπράγματα για να μην πληρώσουν, όπως επίσης και δεν έκακαν τακτικά check up. Από την άλλη, όταν κάποιος έπιανε το δεύτερο όριο σε μια χρονιά, άρχιζε να πηγαίνει σε όλους τους γιατρούς για να κάνει όλες τις εξετάσεις τζάμπα. Δηλαδή έφταναν στο άλλο άκρο, της υπερβολής και της δημιουργίας άχρηστων εξόδων για το ασφαλιστικό σύστημα.
    Αυτός είναι ο πρώτος λόγος που είμαι κατά αυτού του συστήματος.

    Ο δεύτερος λόγος είναι ότι θεωρώ ανήθικο να δίνει το νοσοκομείο μια τιμή στην αφαλιστική και άλλη στον ανασφάλιστο που θέλει να πληρώσει. Αν η τιμή που δίνουν στην ασφαλιστική δεν είναι κάτω του κόστους (που υποθέτω δεν είναι, αλλιώς θα έκλειναν), θεωρώ ανήθικο να ζητούν τα διπλά από έναν ανασφάλιστο.
    Νομίζω και ότι η Ολλανδία έχει ένα παρόμοιο σύστημα με ένα όμως επίπεδο.

  14. #1889
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.662
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην Ελβετία είχαμε παρόμοιο σύστημα, δηλαδή πληρώναμε ένα μικρό ποσό το μήνα και μετά μέχρι ένα όριο τα πληρώναμε όλα από την τσέπη μας, μέχρι ένα δεύτερο όριο πληρώναμε το 30%, και από εκεί και πάνω όλα η ασφαλιστική.
    Σίγουρα εξοικονόμησα πολλά λεφτά με αυτό το σύστημα γιατί ποτέ δεν αρρώστησα.
    Όμως αυτό που πρόσεξα από τον κύκλο μου ήταν ότι πολλοί ανέβαλαν μικροπράγματα για να μην πληρώσουν, όπως επίσης και δεν έκακαν τακτικά check up. Από την άλλη, όταν κάποιος έπιανε το δεύτερο όριο σε μια χρονιά, άρχιζε να πηγαίνει σε όλους τους γιατρούς για να κάνει όλες τις εξετάσεις τζάμπα. Δηλαδή έφταναν στο άλλο άκρο, της υπερβολής και της δημιουργίας άχρηστων εξόδων για το ασφαλιστικό σύστημα.
    Αυτός είναι ο πρώτος λόγος που είμαι κατά αυτού του συστήματος.

    Ο δεύτερος λόγος είναι ότι θεωρώ ανήθικο να δίνει το νοσοκομείο μια τιμή στην αφαλιστική και άλλη στον ανασφάλιστο που θέλει να πληρώσει. Αν η τιμή που δίνουν στην ασφαλιστική δεν είναι κάτω του κόστους (που υποθέτω δεν είναι, αλλιώς θα έκλειναν), θεωρώ ανήθικο να ζητούν τα διπλά από έναν ανασφάλιστο.
    1000% μαζί σου για τις διαφορετικές τιμές στους ανασφάλιστους, που είναι 5+ φορές πάνω συχνά (όχι πάντα). Επίσης, το preventive care είναι εντελώς δωρεάν, οπότε δεν υπάρχει λόγος να το αποφεύγει ο κόσμος.

  15. #1890
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.061
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Θέλω να ρωτήσω αυτούς που μένουν στο Αμέρικα, τι ακούνε από τους ηθικότατους Αμερικανούς σαν αντεπιχειρήματα σε αυτά που λέει ο Sanders; Είδα αυτό το debate των δημοκρατικών στο Βέγκας και προσωπικά έχω πεισθεί ότι ο ίδιος το πιστεύει βαθιά μέσα του ασχέτως αν και σαν πρόεδρος δεν θα μπορέσει να κάνει τίποτα. Όμως, όταν ακούς αυτά που λέει, αναρωτιέμαι τι διάολο σκέφτεται ένας ευσυνείδητος Αμερικανός. Εγώ θα ήμουν σε φάση του, καλά που ζούμε; Τι έχει γίνει στην χώρα μου; Εκτός και αν είμαι απλά το μεγαλύτερο εγωιστικό καθίκι του πλανήτη. Ειλικρινά απορώ πως το 99% της Αμερικής δεν έχει βρεθεί δίπλα του. Στο μεταξύ λέει κάποια συγκλονιστικά στατιστικά και είναι λες και δεν είπε τίποτα.

    Εντάξει ξέρω την απάντηση αλλά θα ήθελα να μάθω πως και με τι ακριβώς επιχειρήματα τις καπουλάρουν όσοι των εναντιώνονται;

Σελ. 126 από 588 ΠρώτηΠρώτη ... 106116121124125126127128131136146 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-06-18, 20:09
  2. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-05-18, 22:03
  3. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-18, 13:33
  4. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-02-18, 01:36
  5. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-11-17, 19:37

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας