Σελ. 449 από 588 ΠρώτηΠρώτη ... 429439444447448449450451454459469 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 6.721-6.735 από 8806
  1. #6721
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.661
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο που λες ειναι αδυνατο γιατι εγω δε προπαγανδιζω / επαναλαμβανω τη mainstream προπαγανδα. Οι θεσεις μου ειναι unique και εκτος πολιτικου φασματος (δημοκρατικων/ρεπουμπλικανων/ελληνικης ή ευρωπαϊκης πραγματικοτητας). Αν θεωρεις οτι υπαρχει mainstream κομμα που ειναι pro liberty για ολα τα victimless crimes εισαι ελευθερος να μου το υποδειξεις και να με βγαλεις ψευτη.
    Πρέπει να είσαι mainstream για να προπαγανδίσεις; Που το είδες πάλι αυτό;

  2. #6722
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.813
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρέπει να είσαι mainstream για να προπαγανδίσεις; Που το είδες πάλι αυτό;
    Παρτο πιο πριν για να καταλαβεις τη συζητηση.

    -Εγραψα σχετικα με το cognitive dissonance που αποκταει καποιος οταν καταλαβαινει οτι η mainstream προπαγανδα τον εχει ποτισει με ψεμα και ειναι η κρισιμη στιγμη του πως πρεπει να το διαχειριστει... θα παραδεχτει το λαθος του ή θα συνεχισει να εμμενει σε αυτο ωστε να μην αντιμετωπισει τις προεκτασεις ("επεσα θυμα" / "ειμαι αφελης" / "ισως ειμαι και χαζος που τους πιστεψα").

    -Ο ιδιος ειπε οτι εγω κανω project και εγω του απαντησα οτι αυτο που λεει ειναι αδυνατο γιατι εγω δεν ειμαι φερεφωνο της mainstream προπαγανδας (και οι θεσεις μου το αποδεικνυουν αφου δεν μπορει καποιος να τις ταυτισει με μια mainstream πολιτικη πλατφορμα η οποια να ειναι πηγη αυτης της προπαγανδας, ποσο μαλλον right/left/ρεπουμπλικανους/δημοκρατικους κτλ).

    -Εσυ μιλας για κατι αλλο οτι η προπαγανδα μπορει να γινεται ειτε mainstream ειτε non mainstream, το οποιο ειναι σωστο μεν, ασχετο δε με αυτο που συζηταγαμε.

  3. #6723
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσυ μιλας για ενα θεμα, εγω μιλαω για ενα ευρυ φασμα θεματων. Οχι patchwork οπου τα μισα επιτρεπονται και τα μισα απαγορευονται... Εγω μιλαω καθολικα για καταργηση ολων των victimless crimes.

    Για να στο κανω 50αρακια...

    Η ελλαδα απαγορευει τη πωληση ωαριων... εγω λεω "ενοχλει κανεναν η γυναικα αμα τα κονομησει επειδη πουλησε τα ωαρια της? Δικα της ειναι αμα θελει τα πουλαει... απ'τη στιγμη που δε βλαπτει κανεναν τοτε καλα κανει και τα πουλαει".

    Οι ΗΠΑ απαγορευουν τη πορνεια... εγω λεω "ενοχλει κανεναν η γυναικα αμα τα κονομησει επειδη πουλαει το σωμα της? Δικο της ειναι ας το κανει οτι θελει... απ'τη στιγμη που δε βλαπτει κανεναν τοτε καλα κανει"

    (Καποιες πολιτειες) στις ΗΠΑ απαγορευουν την αμβλωση γενικα, ουτε καν σε καποιες βδομαδες... εγω λεω "αφου το εμβρυο δεν εχει αποκτησει ζωη, βλαπτει κανεναν η αποφαση της γυναικας να κανει αμβλωση? Αφου δε βλαπτει κανεναν τοτε ας προχωρησει"

    Στη Γαλλια απαγορευουν τη μπουργκα... εγω λεω αμα η αλλη θελει να φοραει μπουρκα ας τη φοραει... κανει κακο σε κανεναν? Οχι. Αφου τη θελει να τη φοραει ας τη φοραει. Ποιος ειμαι εγω να της πω τι θα φοραει.

    Στις ΗΠΑ αμα η αλλη ειναι γυμνοστηθη στη παραλια την πανε μεσα για indecency... εγω λεω αμα η αλλη θελει να κανει μπανιο τοπλες ας το κανει αφου δε βλαπτει κανεναν. Γιατι πρεπει να ρθει στην Ελλαδα για να χαρει τοπλες μπανιο?

    Οτι ειναι περιορισμος και θεωρειται εγκλημα ενω δεν εχει victim (victimless crime) για μενα πρεπει να καταργηθει. Η ελευθεριακη λογικη μου ειναι αυταποδεικτα ανωτερη απ'το patchwork που εχουν οι αμερικανικες και ευρωπαϊκες πλατφορμες με μισα-μισα ενω ειναι και hard to argue against it γιατι ειναι υπερ του πραγματικου δικαιου οπως αυτο πηγαζει απ'την ανθρωπινη συνειδηση: Δεν υπαρχει λογος καποιος να ζει περιορισμενος εφοσον δεν ενοχλει κανεναν.
    Εσυ λες είσαι unique, εγώ σου λεω πως δεν είσαι unique.

  4. #6724
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.813
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσυ λες είσαι unique, εγώ σου λεω πως δεν είσαι unique.
    Εγω το απεδειξα ηδη αφου δεν εχεις να προσκομισεις mainstream πολιτικη πλατφορμα που να στηριζει τις θεσεις μου. Αυτο σημαινει οτι δε μπορειτε να με βαλετε σε ενα κουτακι και να πειτε εισαι φαν των ρεπουμπλικανων, των δημοκρατικων, των ετσι, των αλλιως...

    Αυτο δεν ειναι τυχαιο γιατι τα πολιτικα συστηματα ελεγχομενων διπολων ειναι by design σχεδιασμενα ετσι ωστε να εχουν καποια δικια στον ενα πολο και καποια δικια στον αλλο πολο, ωστε να πολωνεται ο κοσμος με τα δικια και τα αδικα που ειναι στη καθε μερια... Εγω παιρνω τα δικια απ'ολες τις πλευρες και απορριπτω καθολικα τα αδικα ολων των πλευρων κανοντας μια συνθεση με ολα τα δικια και με μηδεν αδικιες. Αυτο ομως δεν ειναι καλο για τη μπιζνα της πολιτικης που χρειαζεται ελεγχομενα διπολα και κοσμο να πολωνεται μεταξυ σωστων θεσεων (που εχουν και οι 2 μεριες σε καθε διπολο) και λαθος θεσεων (που παλι εχουν και οι 2 μεριες στο καθε διπολο)...

  5. #6725
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.661
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρτο πιο πριν για να καταλαβεις τη συζητηση.

    -Εγραψα σχετικα με το cognitive dissonance που αποκταει καποιος οταν καταλαβαινει οτι η mainstream προπαγανδα τον εχει ποτισει με ψεμα και ειναι η κρισιμη στιγμη του πως πρεπει να το διαχειριστει... θα παραδεχτει το λαθος του ή θα συνεχισει να εμμενει σε αυτο ωστε να μην αντιμετωπισει τις προεκτασεις ("επεσα θυμα" / "ειμαι αφελης" / "ισως ειμαι και χαζος που τους πιστεψα").

    -Ο ιδιος ειπε οτι εγω κανω project και εγω του απαντησα οτι αυτο που λεει ειναι αδυνατο γιατι εγω δεν ειμαι φερεφωνο της mainstream προπαγανδας (και οι θεσεις μου το αποδεικνυουν αφου δεν μπορει καποιος να τις ταυτισει με μια mainstream πολιτικη πλατφορμα η οποια να ειναι πηγη αυτης της προπαγανδας, ποσο μαλλον right/left/ρεπουμπλικανους/δημοκρατικους κτλ).

    -Εσυ μιλας για κατι αλλο οτι η προπαγανδα μπορει να γινεται ειτε mainstream ειτε non mainstream, το οποιο ειναι σωστο μεν, ασχετο δε με αυτο που συζηταγαμε.
    Εγώ πρέπει να καταλάβω; Το ακούσαμε και αυτό

  6. #6726
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Αχ παλιές καλές εποχές...


  7. #6727
    Εγγραφή
    12-07-2005
    Περιοχή
    Αργυρούπολη, Αθήνα
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    5.635
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    25(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο που λες ειναι αδυνατο γιατι εγω δε προπαγανδιζω / επαναλαμβανω τη mainstream προπαγανδα. Οι θεσεις μου ειναι unique και εκτος πολιτικου φασματος (δημοκρατικων/ρεπουμπλικανων/ελληνικης ή ευρωπαϊκης πραγματικοτητας). Αν θεωρεις οτι υπαρχει mainstream κομμα που ειναι pro liberty για ολα τα victimless crimes εισαι ελευθερος να μου το υποδειξεις και να με βγαλεις ψευτη.
    Dude, έδωσες λινκ του Gateway Pundit, πιστεύεις ότι heartbeat = person (το οποίο δεν υποστηρίζεται με κανέναν τρόπο από τις επιστήμες) και μου λες ότι δεν επαναλαμβάνεις προπαγάνδα? Είσαι σοβαρός?
    https://mediabiasfactcheck.com/the-gateway-pundit/
    https://www.politifact.com/personali...ateway-pundit/
    https://en.wikipedia.org/wiki/The_Gateway_Pundit

    Το SBM έβγαλε σήμερα άρθρο για τις αμβλώσεις από την σκοπιά των ιατρών και για τις ασάφειες που γεννούν (pun not intended) οι συντηρητικοί πολιτειακοί νόμοι.
    https://sciencebasedmedicine.org/leg...ased-medicine/
    1. i5-750 @ 3.33 GHz Gigabyte GA-P55M-UD2 16GB DDR3 1666MHz MSI Radeon HD 7870 Gigabyte Radeon HD 5750 NZXT Hush Dell U2412m Sony Bravia KDL-40S2530
    2. Pentium G645 2.9GHz MSI B75MA-P45 8GB DDR3 1333MHz Gigabyte Nvidia GTX 950 Thermaltake ArmorJr. VC3000
    3. Xiaomi Redmi Note 4X crDroid Android 11 2022-02-20 GCam MGC_8.1.101_A9_GV1zfix_ENG by BSG

  8. #6728
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.813
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Erebos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Dude, έδωσες λινκ του Gateway Pundit, πιστεύεις ότι heartbeat = person (το οποίο δεν υποστηρίζεται με κανέναν τρόπο από τις επιστήμες) και μου λες ότι δεν επαναλαμβάνεις προπαγάνδα? Είσαι σοβαρός?
    Εισαι εκτος πλαισιου συζητησης.

    -Απαντησα στον αλλο που με ρωτησε οσον αφορα το γιατι δεν πειθονται οι αλλοι οπου του εξηγω το λογο (cognitive dissonance)
    -Εξηγησα οτι εχουμε ολοι υποστει mainstream προπαγανδα για τα της αμερικης και οτι εγω το ανακαλυψα με σοκ απλα ημουν τυχερος γιατι καταννοουσα επαρκως το cognitive dissonance ωστε να απορριψω τη προπαγανδα και να δω μονος μου τα θεματα εις βαθος και να σχηματισω ιδια αποψη
    -Στη συνεχεια εσυ μπηκες να μου πεις οτι ολα αυτα που γραφω θα μπορουσα να τα γραφω για μενα και οτι κανω projection
    -Σου λεω αυτο δε γινεται γιατι αυτα που γραφω ειναι η αυτονομηση απ'τη mainstream προπαγανδα και οτι οι θεσεις μου απεχουν απ'ολες τις mainstream πολιτικες θεσεις.
    -Εξηγω στη συνεχεια οτι ολα τα mainstream parties στα δημοκρατικα συστηματα ελεγχομενων διπολων εχουν και αληθειες και ψεματα. Ενα party που θα ελεγε μονο ψεματα δε θα ειχε καμμια υποστηριξη. Εχουν μοιρασει το δικαιο στα 2 και πχ οι ρεπουμπλικανοι θα εχουν καποιες σωστες θεσεις σε Χ/Υ ζητηματα και οι δημοκρατικοι σε καποια αλλα ζητηματα. Ειναι ετσι by design.
    -Εξηγω οτι εγω δεν εκφραζομαι απο 1 αποσπασματικη θεση. Πχ το να πει ενας ρεπουμπλικανος οχι στο να σκοτωνουμε ενα εμβρυο 6 μηνων δε σημαινει οτι ταυτιζομαι μαζι του. Γιατι? Γιατι εγω δεν ειμαι πουριτανος οπως ο ρεπουμπλικανος να θεωρει indecent το να βγαινει η γυναικα τοπλες στη παραλια, ουτε να λεω στη γυναικα οτι δε μπορει να αυτοδιαθετει το σωμα της επι χρημασι (αυτο το λεει και ο δημοκρατικος).
    -Ερχεσαι τωρα να μου πεις ως "αποδειξη" οτι προπαγανδιζω το gateway pundit. Γελαει ο κοσμος. Εχω εκφρασει ενα ευρυ θεματολογιο αναφορικα με τις ελευθεριες των γυναικων το οποιο εχει ελαχιστη ταυτιση με ρεπουμπλικανους και δημοκρατικους και οπου αυτο εχει ταυτιση ειναι ακριβως επειδη αυτοι οι 2 εχουν "μοιρασει" το δικιο μεταξυ τους. Πχ εγω υποστηριζω την αμβλωση οσο το παιδι δεν εχει ακομα ζωη. Ο ρεπουμπλικανος μπορει κατα περιπτωση να μη δεχεται ουτε το next day abortion. Ο δημοκρατικος μπορει να το δεχεται ενοσω εχει ζωη. Αυτο τι σημαινει? Οτι ταυτιζομαι με ποιον? Με το ρεπουμπλικανο που δε θελει ουτε να ακουει για abortion? Οτι να ναι.

    Παμε ξανα:

    Εσυ μιλας για ενα θεμα, εγω μιλαω για ενα ευρυ φασμα θεματων. Οχι patchwork οπου τα μισα επιτρεπονται και τα μισα απαγορευονται... Εγω μιλαω καθολικα για καταργηση ολων των victimless crimes.

    Για να στο κανω 50αρακια...

    Η ελλαδα απαγορευει τη πωληση ωαριων... εγω λεω "ενοχλει κανεναν η γυναικα αμα τα κονομησει επειδη πουλησε τα ωαρια της? Δικα της ειναι αμα θελει τα πουλαει... απ'τη στιγμη που δε βλαπτει κανεναν τοτε καλα κανει και τα πουλαει".

    Οι ΗΠΑ απαγορευουν τη πορνεια... εγω λεω "ενοχλει κανεναν η γυναικα αμα τα κονομησει επειδη πουλαει το σωμα της? Δικο της ειναι ας το κανει οτι θελει... απ'τη στιγμη που δε βλαπτει κανεναν τοτε καλα κανει"

    (Καποιες πολιτειες) στις ΗΠΑ απαγορευουν την αμβλωση γενικα, ουτε καν σε καποιες βδομαδες... εγω λεω "αφου το εμβρυο δεν εχει αποκτησει ζωη, βλαπτει κανεναν η αποφαση της γυναικας να κανει αμβλωση? Αφου δε βλαπτει κανεναν τοτε ας προχωρησει"

    Στη Γαλλια απαγορευουν τη μπουργκα... εγω λεω αμα η αλλη θελει να φοραει μπουρκα ας τη φοραει... κανει κακο σε κανεναν? Οχι. Αφου τη θελει να τη φοραει ας τη φοραει. Ποιος ειμαι εγω να της πω τι θα φοραει.

    Στις ΗΠΑ αμα η αλλη ειναι γυμνοστηθη στη παραλια την πανε μεσα για indecency... εγω λεω αμα η αλλη θελει να κανει μπανιο τοπλες ας το κανει αφου δε βλαπτει κανεναν. Γιατι πρεπει να ρθει στην Ελλαδα για να χαρει τοπλες μπανιο?

    Οτι ειναι περιορισμος και θεωρειται εγκλημα ενω δεν εχει victim (victimless crime) για μενα πρεπει να καταργηθει. Η ελευθεριακη λογικη μου ειναι αυταποδεικτα ανωτερη απ'το patchwork που εχουν οι αμερικανικες και ευρωπαϊκες πλατφορμες με μισα-μισα ενω ειναι και hard to argue against it γιατι ειναι υπερ του πραγματικου δικαιου οπως αυτο πηγαζει απ'την ανθρωπινη συνειδηση: Δεν υπαρχει λογος καποιος να ζει περιορισμενος εφοσον δεν ενοχλει κανεναν.
    ....

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Erebos Εμφάνιση μηνυμάτων
    πιστεύεις ότι heartbeat = person
    Οταν σταματησει η καρδια ενος ανθρωπου (υπο κανονικες συνθηκες οπου δεν εχουμε μεταμοσχευσεις/ηλεκτροσοκ κτλ) λεμε οτι εφυγε απ'τη ζωη. Γενικα ο καθολικα αναγνωρισμενος τροπος θανατου επιστημονικα, πολιτειακα, κτλ, ειναι το flattening του heart beat. Μηδεν beat = πεθανες.

    Αν το παρουμε αναποδα και last heartbeat=death, τοτε με το ιδιο ακριβως ευρεως αναγνωρισμενο κριτηριο, ποτε ηρθε ο ανθρωπος στη ζωη?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MNP-10 : 27-06-22 στις 21:56.

  9. #6729
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω το απεδειξα ηδη αφου δεν εχεις να προσκομισεις mainstream πολιτικη πλατφορμα που να στηριζει τις θεσεις μου. Αυτο σημαινει οτι δε μπορειτε να με βαλετε σε ενα κουτακι και να πειτε εισαι φαν των ρεπουμπλικανων, των δημοκρατικων, των ετσι, των αλλιως...

    Αυτο δεν ειναι τυχαιο γιατι τα πολιτικα συστηματα ελεγχομενων διπολων ειναι by design σχεδιασμενα ετσι ωστε να εχουν καποια δικια στον ενα πολο και καποια δικια στον αλλο πολο, ωστε να πολωνεται ο κοσμος με τα δικια και τα αδικα που ειναι στη καθε μερια... Εγω παιρνω τα δικια απ'ολες τις πλευρες και απορριπτω καθολικα τα αδικα ολων των πλευρων κανοντας μια συνθεση με ολα τα δικια και με μηδεν αδικιες. Αυτο ομως δεν ειναι καλο για τη μπιζνα της πολιτικης που χρειαζεται ελεγχομενα διπολα και κοσμο να πολωνεται μεταξυ σωστων θεσεων (που εχουν και οι 2 μεριες σε καθε διπολο) και λαθος θεσεων (που παλι εχουν και οι 2 μεριες στο καθε διπολο)...
    Το μόνο σίγουρο είναι οτι τα πιστεύεις αυτά που λες

  10. #6730
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.813
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Εχω κανα λογο να χασομεραω γραφοντας πραγματα που δε πιστευω?

  11. #6731
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.247
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε γινεται να υπερασπιζεται καποιος τις ελευθεριες των ανθρωπων και οχι την ελευθερια τους να ...αυτοπεριορισουν την ελευθερια τους.

    Ο ανθρωπος που δε δεχεται την ελευθερια των ανθρωπων να αυτοπεριορισουν την ελευθερια τους αναγκαστικα δεν πιστευει ουτε στην υπαρξη οργανωμενων κοινωνιων αφου αυτο προαπαιτει παραχωρηση ελευθεριων υπερ μιας ευρυτερης δομης με εξουσιες/αρμοδιοτητες. Δλδ δε πιστευει καν οτι θα επρεπε να υπαρχουν κρατη. Αυτο παει ενα βημα περα απ'το libertarianism στην αναρχια.
    Και οι Γερμανοί το καναν ... 3rd Reich much ?


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  12. #6732
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω κανα λογο να χασομεραω γραφοντας πραγματα που δε πιστευω?
    Και τι σε κάνει να πιστεύεις πως οι άλλοι που τα γράφουν δεν τα πιστεύουν; ααα ξέχασα είσαι unique, όλοι οι άλλοι όχι και ακόμα συνεχίζεις να ρωτάς τι πάει λάθος;

  13. #6733
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.813
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και οι Γερμανοί το καναν ... 3rd Reich much ?
    Δε σε πιανω. ΟΛΑ τα κρατη βασιζονται σε παραχωρησεις ελευθεριων υπερ της νεας δομης που θα αναλαβει καποιες αρμοδιοτητες και θα τις αφησουν οι πολιτες.

    Τα δικτατορικα και αυταρχικα κρατη ουσιαστικα περιοριζουν περισσοτερο τους πολιτες και ασκουν εξουσια σε ενα μεγαλυτερο ευρος.
    Τα δημοκρατικα και λιγοτερο αυταρχικα κρατη περιοριζουν λιγοτερο τους πολιτες και ασκουν εξουσια σε ενα μικροτερο ευρος.

    Και οι 2 κατηγοριες απεχουν απ'το libertarian προτυπο του να τους περιοριζουν "τοσο οσο" ειναι αναγκαιο. Παντα υπαρχει overreach. Κλασικο παραδειγμα ειναι τα victimless crimes, δλδ τα κρατη θεωρουν ως εγκλημα καποια δραστηριοτητα οπου δεν υπαρχει κανενα θυμα. Εγκλημα χωρις θυμα ειναι αντικειμενικα μια κουλη εννοια. Πχ το να βγει η αλλη τοπλες στη παραλια δεν εχει καποιο θυμα. Και ομως αυτο μπορει να τιμωρειται ακομα και με λιθοβολισμο σε καποιες χωρες ή να σε στειλουν στη μπουζου σε πουριτανικες δημοκρατικες χωρες.

    Το να περιοριζεις καποιον χωρις να υπαρχει νοημα τεινει στο σαδισμο. Δλδ απ'τη στιγμη που δεν υπαρχει καποιο οφελος απ'αυτο τον περιορισμο του ατομου και δεν υπαρχει κακο σε καποιον τριτο, τοτε γιατι τον περιοριζεις? Τι εισαι? Σαδιστης? Ευχαριστιεσαι ο αλλος να ειναι υπο περιορισμο ετσι απλα για να ειναι υπο περιορισμο? Θες ο κοσμος να συνηθιζει το κλουβι του για να του επιβαλλεις μετα κι'αλλους περιορισμους? Τι συμβαινει? Δεν ειναι οτι πχ το κρατος χρειαζεται ντε και καλα να μη βγει πχ η αλλη τοπλες στη παραλια για να μπορει να ασκησει τις εξουσιες του οσον αφορα την ευρυθμη λειτουργια του... αν ηταν αναγκαιο για την ευρυθμη κρατικη λειτουργια θα ηταν κατανοητη μια τετοια παραχωρηση ελευθεριων απ'τους πολιτες προς το κρατος. Απ'τη στιγμη που δεν ειναι αναγκαιος ο περιορισμος ειναι απλα μια ιδεοληψια που πρεπει να καταργηθει.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και τι σε κάνει να πιστεύεις πως οι άλλοι που τα γράφουν δεν τα πιστεύουν;
    Γιατι ειπα εγω οτι δε τα πιστευουν?

    Εσυ εθεσες θεμα οτι εγω πιστευω αυτα που γραφω... εγω δεν ειπα πουθενα οτι δε πιστευουν οι αλλοι αυτα που γραφουν.

  14. #6734
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.247
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Δε γινεται να υπερασπιζεται καποιος τις ελευθεριες των ανθρωπων και οχι την ελευθερια τους να ...αυτοπεριορισουν την ελευθερια τους.
    Υπό μία έννοια , αυτό ακριβώς συνέβει όταν στη Γερμανία επιλέξαν τον γνωστό μυστακοφόρο για να τους κυβερνήσει. Τώρα με έπιασες; ή μπα ;
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το να περιοριζεις καποιον χωρις να υπαρχει νοημα τεινει στο σαδισμο.
    Συμφωνούμε. Οπότε είναι σαδιστικό το να λες σε μια γυναίκα αν μπορεί να κάνει έκτρωση.

    Thanks, το κλείνουμε εδω.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  15. #6735
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.626
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    ιδεα , τεστ, να γινουν default οι εκτρωσεις , οχι η γεννα , και να χρειαζεται υπογραφες των 2 γονιων για να μην γινει η εκτρωση απο το σσσυστημα .

    και επειδη το συστημα μπορει να αργησει να αναλαβει δραση , να του δωσουμε και 24 μηνες προθεσμια απο την διαγνωση ,για την δραστηριοτητα να διεξαχθει .

    και ενα φιλοσοφικης χροιας ερωτημα , μπορει να γινει εκτρωση σε καποιο παιδι που δεν υπαρχει ;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος badweed : 27-06-22 στις 23:51.
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

Σελ. 449 από 588 ΠρώτηΠρώτη ... 429439444447448449450451454459469 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-06-18, 20:09
  2. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-05-18, 22:03
  3. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-18, 13:33
  4. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-02-18, 01:36
  5. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-11-17, 19:37

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας