Σελ. 476 από 591 ΠρώτηΠρώτη ... 456466471474475476477478481486496 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 7.126-7.140 από 8851
  1. #7126
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    To Β' ΠΠ ήταν ένα παράδειγμα στα τόσα της Ιστορίας των τελευταίων 200 χρόνων που υφίσταται καπιταλισμός. Διαφωνείς για το συγκεκριμένο, ΟΚ. Πόλεμοι εξ αιτίας του καπιταλισμού έχουν γίνει και συνεχίζουν να γίνονται ακόμα και τώρα που μιλάμε. Αλλά ναι, ο μόνος κακός ήταν ο Στάλιν. Πηγές σου έδωσα. Αν εσύ βαριέσαι να διαβάσεις κι επικαλείσαι συνεχώς τη μοναδική αλήθεια σου με επιχειρήματα ΧΑ και Reductio ad Stalinum που είπε ο Φιλόσοφος , πρόβλημά σου. Και πολύ ασχολήθηκα με την πάρτι σου.
    α. Δεν είναι "Το Β'ΠΠ" είναι "Ο Β'ΠΠ"
    β. Εσύ έφερες Β'ΠΠ ως παράδειγμα, σου το αντέκρουσα ως ανακριβές, οπότε πες μου συγκεκριμένο άλλο αν θες να συζητήσουμε.
    γ. "Και πολύ ασχολήθηκα με την πάρτι σου."

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επαναλαμβάνεις ασυναρτησίες και επιχειρήματα ΧΑ, γιατί τέτοια είναι όσον κι αν βαυκαλίζεσαι διαφορετικά. Κι επίσης δεν είσαι ο μόνος που ζει σε καπιταλιστική χώρα. Κι εγώ έζησα 15 χρόνια στο ΗΒ, δεν το κάνω και θέμα. Κι όλοι οι υπόλοιποι σε καπιταλιστικό κόσμο ζούμε (ναι, ακόμα κι οι Κινέζοι, γουάου!!! ). Τα περί κομμουνισμού τη σημερινή εποχή είναι παραμύθια της χαλιμάς. Το ημερολόγιο γράφει 2022 και σύντομα θα γράφει 2023. Κατάλαβε πως δεν απευθύνεσαι ούτε σε ανιστόρητους, ούτε σε χαχόλους. Λοιπόν, καλή συνέχεια εκεί στη land of the free
    Σε ρώτησα λοιπόν αν έχεις ζήσει σε κομμουνιστική χώρα για να καταλάβεις τι εστί κομμουνισμός. Απότι φαίνεται όχι, αλλά είσαι και εσύ ένας από τους θαυμαστές του Λένιν και του Μαρξ που φυτρώνουν παντού και φαντάζονται όμορφες κομμουνιστικές θεωρίες χωρίς να καταλαβαίνουν που οδηγούν.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα περί κομμουνισμού τη σημερινή εποχή είναι παραμύθια της χαλιμάς.
    Ε πες μου λοιπόν συγκεκριμένα ποιό είναι το παραμύθι και ποιά η αλήθεια;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ημερολόγιο γράφει 2022 και σύντομα θα γράφει 2023.
    Ένα σωρό ακόμα άσχετες σάλτσες..

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατάλαβε πως δεν απευθύνεσαι ούτε σε ανιστόρητους, ούτε σε χαχόλους.
    Προσπαθώ να το καταλάβω αλλά δε με πείθεις με αυτά που λες..

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν, καλή συνέχεια εκεί στη land of the free


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konig Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν εχεις ιδεα τι εστι κομμουνισμος
    δεν εχει υπαρξει κομμουνισμος με τις μαρξιστικες ιδεες μιλαμε για μια οντοτητα χωρις κυβερνηση χωρις χρημα να αυτοριθμιζεται μονο του
    Εγώ διαβάζω ανεξάρτητες πηγές:
    https://en.wikipedia.org/wiki/Communism
    Και διαβάζοντας το συγκεκριμένο λήμμα δε βλέπω πουθενά να έχει πετύχει ο κομμουνισμός, παρά το ότι έχει φέρει δυστυχία, καταπίεση, άνθρωποι να πηδάνε τοίχους να ξεφύγουν κλπ. κλπ. Άρα θα έπρεπε να υπάρχει στα σκουπίδια της ιστορίας.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konenas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έλα αύριο με τον κηδεμόνα σου.
    Περιμένω να δω τι άλλες βλακείες θα ποστάρεις..

    - - - Updated - - -

    Πραγματικά δε μπορώ να καταλάβω πως το νήμα αυτό έχει γίνει μαγνήτης για τους κομμουνιστές του φόρουμ..

  2. #7127
    Το avatar του μέλους konenas
    Το μέλος konenas δεν είναι συνδεδεμένο Πρόβατα μην αυτοκτονείτε. Όλα στη σειρά. Ερχόμαστε
    Εγγραφή
    14-08-2007
    Περιοχή
    PIIGS
    Μηνύματα
    4.526
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300 bps ή 300Mbps
    ISP
    Το άλλο Πάσχα
    Router
    OpenWrt
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πραγματικά δε μπορώ να καταλάβω πως το νήμα αυτό έχει γίνει μαγνήτης για τους κομμουνιστές του φόρουμ..
    Αποφοίτησες από το δημοτικό;
    Όσοι το χάλκεον χέρι βαρύ του φόβου αισθάνονται,ζυγόν δουλείας ας έχωσι, θέλει αρετήν και τόλμην η ελευθερία. Ανδρέας Κάλβος
    There is some shit, I will not eat. e.e.cummings
    30 Hours per Week

  3. #7128
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.583
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560


    - - - Updated - - -

    Πάντως εκτός από εμετικές απόψεις ο Bomber έγραψε και κάτι που είναι factually wrong.
    Is It Illegal To Burn the American Flag?

  4. #7129
    Το avatar του μέλους konenas
    Το μέλος konenas δεν είναι συνδεδεμένο Πρόβατα μην αυτοκτονείτε. Όλα στη σειρά. Ερχόμαστε
    Εγγραφή
    14-08-2007
    Περιοχή
    PIIGS
    Μηνύματα
    4.526
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300 bps ή 300Mbps
    ISP
    Το άλλο Πάσχα
    Router
    OpenWrt
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων

    Πάντως εκτός από εμετικές απόψεις ο Bomber έγραψε και κάτι που είναι factually wrong.
    Is It Illegal To Burn the American Flag?
    Σωστός!!!
    Όσοι το χάλκεον χέρι βαρύ του φόβου αισθάνονται,ζυγόν δουλείας ας έχωσι, θέλει αρετήν και τόλμην η ελευθερία. Ανδρέας Κάλβος
    There is some shit, I will not eat. e.e.cummings
    30 Hours per Week

  5. #7130
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    blah blah blah


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως εκτός από εμετικές απόψεις ο Bomber έγραψε και κάτι που είναι factually wrong.
    Is It Illegal To Burn the American Flag?
    Εδώ λέει πως στο US of A ναζίδια δεν υπάρχουν και άλλες γούτσου γούτσου ιστοριούλες με ότι του σέρβιρε ο δάσκαλος στο δημοτικό. Πραγματικά ότι να 'ναι.

    Spoiler:
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  6. #7131
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konenas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αποφοίτησες από το δημοτικό;
    Εμ βέβαια. Όταν κάποιος δεν έχει να πει κάτι ουσιώδες επί της συζήτησης και ο εγκέφαλος περιορισμένης ικανότητας έχει στερέψει, καταφεύγει στις ειρωνείες.

    Αλλά θα σου απαντήσω παρόλα αυτά.
    Ναι αποφοίτησα. Μάλιστα έφτασα αρκετά μακριά και έχω καταφέρει πολλά πράγματα στη ζωή μου που είμαι πολύ περήφανος για αυτά. Επίσης στις ΗΠΑ δε με έφερε κανένας συγγενής, ήρθα μόνος μου και πάτησα στα πόδια με το σπαθί μου, και το Αμερικάνικο σύστημα θέλει τους μετανάστες που έχουν μάθει να πετυχαίνουν πράγματα στη ζωή τους.
    Δε σε ξέρω και δεν κάνω υποθέσεις. Απότι καταλαβαίνω όμως εσύ και οι συνιδεάτες σου εδώ απλά έχετε μάθει να σας ταίζει το υπέρογκο κράτος και για αυτό ασπάζεστε τον κομμουνισμό. Ευτυχώς στην Ελλάδα είστε μια μικρή μειοψηφία.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων


    - - - Updated - - -

    Πάντως εκτός από εμετικές απόψεις ο Bomber έγραψε και κάτι που είναι factually wrong.
    Is It Illegal To Burn the American Flag?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konenas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστός!!!

    Μάθε να διαβάζεις και επίσης μάθε αγγλικά. Πουθενά δεν έγραψα για "παρανομία" (τελικά μήπως εσύ δεν έχεις τελειώσει δημοτικό; )
    https://www.adslgr.com/forum/threads...30#post7346930

  7. #7132
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.583
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Σωστός, λάθος μου.
    Έγραψες αυτό:
    Στις ΗΠΑ αν καψεις σημαια δε θα μπορεις μετα να σταυρωσεις δουλεια ουτε ως καθαριστης. Απλα εχεις εξοστρακιστει.
    Έχεις κάποια πηγή;
    Στην εταιρία που δουλεύεις αν έρθει κάποιος για συνέντευξη των ρωτάτε αν έχει κάψει την σημαία;
    Ή υπάρχει μαύρη λίστα που κυκλοφορεί υπόγεια με ονόματα και social security number όσων έχουν κάψει σημαία για να μην τους προσλάβετε;

  8. #7133
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.069
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμ βέβαια. Όταν κάποιος δεν έχει να πει κάτι ουσιώδες επί της συζήτησης και ο εγκέφαλος περιορισμένης ικανότητας έχει στερέψει, καταφεύγει στις ειρωνείες.

    Αλλά θα σου απαντήσω παρόλα αυτά.
    Ναι αποφοίτησα. Μάλιστα έφτασα αρκετά μακριά και έχω καταφέρει πολλά πράγματα στη ζωή μου που είμαι πολύ περήφανος για αυτά. Επίσης στις ΗΠΑ δε με έφερε κανένας συγγενής, ήρθα μόνος μου και πάτησα στα πόδια με το σπαθί μου, και το Αμερικάνικο σύστημα θέλει τους μετανάστες που έχουν μάθει να πετυχαίνουν πράγματα στη ζωή τους.
    Δε σε ξέρω και δεν κάνω υποθέσεις. Απότι καταλαβαίνω όμως εσύ και οι συνιδεάτες σου εδώ απλά έχετε μάθει να σας ταίζει το υπέρογκο κράτος και για αυτό ασπάζεστε τον κομμουνισμό. Ευτυχώς στην Ελλάδα είστε μια μικρή μειοψηφία.






    Μάθε να διαβάζεις και επίσης μάθε αγγλικά. Πουθενά δεν έγραψα για "παρανομία" (τελικά μήπως εσύ δεν έχεις τελειώσει δημοτικό; )
    https://www.adslgr.com/forum/threads...30#post7346930
    Εγώ πιστεύω ότι αν είσαι δουλευταράς και έχεις το μυαλό και τα πας καλά με το αμερικάνικο σύστημα θα τα πας καλά, ειδικά παλαιότερα. Όμως υπάρχουν πολλές σιγανές προυποθέσεις που δεν αναφέρονται σε αυτό το παραμύθι των λίγων. Τι θα γίνει με αυτούς που δεν γεννήθηκαν γατόνια, αυτούς που τους έτυχε κάτι ενώ τα πήγαιναν καλά; Δεν θα γράψω αν διαφωνείς με το σύστημα πολιτικά γιατί αυτό ισχύει παντού και μάλιστα αλλού πας και φυλακή. Η Αμερική ειναι τίγκα στις ιστορίες αυτών που ατύχησαν αλλά φυσικά δεν τις ακούς ποτέ. Αποδειξη ειναι τα στατιστικά της νούμερα, αυτά που γινονται στις φτωχογειτονιές και τους μαύρους. Ίσως να βοηθάει το άσπρο χρώμα σου, το έχεις σκεφτεί ποτέ αυτό. Τώρα αν θες μπορείς προσάψεις τον κομουνισμό αλλά εγώ θα πω ότι ένα συστημα που δεν καταδικάζει τον άτυχο άνθρωπο ειναι ανθρωπιστικό και ανάποδα. Δεν ειναι ακριβώς θέμα καπιταλισμού ή κομμουνισμού ή οτιδήποτε άλλο, αλλά θέμα ανθρωπισμού αν θες την γνώμη μου. Για μένα αυτό σημαίνει η δική μου ευλογία να μην είναι η δυστυχία ενός άλλου ανθρώπου. Εμένα με αυτές τις αρχές με μεγάλωσε η φτωχή μου οικογένεια που παρεπιπτόντως ειχε λατρεία στην Αμερική καθώς τότε χωρίς ιντερνετ δεν ήξερε τίποτα.

    Τα λεφτά τρώγονται όπως και να έχει αν θέλει το συστημα αρκεί να επιστρέπει τις διαστρευβλώσεις του. Να το πω και με ένα παράδειγμα. Το ελληνικό σύστημα υγείας ήταν δημόσιο, με την έννοια ότι ήταν δωρεάν για τον πολίτη που πλήρωνε. Μάλιστα ήταν δωρεάν και για τον άτυχο ξένο που έτυχε ευτυχώς ή ατυχώς να βρίσκεται στην Ελλάδα. Ακόμα ειναι θεωρητικά δωρεάν. Δεν ειναι όμως στην πράξη γιατί η διαφθορά και το πολιτικό σύστημα έχουν επιβάλει την σκίαση του δημόσιου χαρακτήρα της. Παρεπιπτόντως, το ελληνικό πολιτικό σύστημα και η διαφθορά είναι σχεδόν φωτοτυπία του αμερικάνικου δικομματισμού και τα ΜΜΕ την στηρίζουν όπως ακριβώς στην αμερικά με φανατισμό και bimbos να μπαλαντάρουν 9 καλεσμένους και κανένας να μην λέει τίποτα. Αρκεί να φαίνονται όλα αστραφτερά. Δεν βλέπω κανένα όμως να σχολιάζει την σαπίλα κάτω από τις λάμψεις. Στην Αμερική τα λεφτά δεν τρώγονται; Και μάλιστα άγρια; Δηλαδή εκεί τα λεφτά τις διαφθοράς ειναι καπιταλιστικά και αυτά της Ελλάδας κομμουνιστικά;

    Θέλω να πω δηλαδή ότι μπραβο που τα καταφέρνεις αλλά κάτι πρέπει να ειναι λάθος για να έχουν και οι δύο χώρες και ειδικά η υπερδύναμη φτωχια, άστεγους, αγραμματοσύνη και κόσμο που να φοβάται να καλέσει ένα ασθενοφόρο. Μπορείς να φωνάζεις για την επιτυχία σου και μπράβο, αλλά τα νούμερα δεν υποστηρίζουν αυτά που λες. Για μένα δηλαδή είσαι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας. Σαν εξαίρεση, μποερίς να γενικεύσεις την τύχη σου σε όλους τους άλλους και να τους κρινεις ώς άχρηστους ή μπορείς να αναγνωρίσεις την τύχη σου σε συνδυασμό με την ικανότητα σου. Να χαρώ ηθική στην χριστιανική αμερική όταν στο κοσμικό και αντιχριαστιανικό Βέλγιο οι άνθρωποι έχουν περισσότερο υπόψη τους την τύχη που τους επιτρέπει να ζουν στην λιγότερη ευημερία τους.

    Και μπορείς να ζεις εκεί, αλλά εγώ το 2019 είχα μια εμπειρία με την υγεία εκεί. Τότε μάλιστα ανακάλυψα ότι οι ΗΠΑ ειναι η μόνη χώρα που δεν καλύπτεται από την ιατροφαρμακευτική του Βελγίου.

  9. #7134
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις κάποια πηγή;
    Στην εταιρία που δουλεύεις αν έρθει κάποιος για συνέντευξη των ρωτάτε αν έχει κάψει την σημαία;
    Ή υπάρχει μαύρη λίστα που κυκλοφορεί υπόγεια με ονόματα και social security number όσων έχουν κάψει σημαία για να μην τους προσλάβετε;
    Δεν υπάρχει πηγή. Κάποια πράγματα εδώ όμως είναι "κοινά μυστικά". Ναι στιγματίζεσαι αν κάψεις σημαία, όπως και στιγματίζεσαι άμα αρχίσεις και λες πράγματα τύπου all lives matter, ότι υπάρχουν 2 φύλα κλπ. Και επειδή όλα λειτουργούν με συστατικές επιστολές, η επαγγελματική σου καριέρα κοινώς έχει καταστραφεί.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πιστεύω ότι αν είσαι δουλευταράς και έχεις το μυαλό και τα πας καλά με το αμερικάνικο σύστημα θα τα πας καλά, ειδικά παλαιότερα. Όμως υπάρχουν πολλές σιγανές προυποθέσεις που δεν αναφέρονται σε αυτό το παραμύθι των λίγων. Τι θα γίνει με αυτούς που δεν γεννήθηκαν γατόνια, αυτούς που τους έτυχε κάτι ενώ τα πήγαιναν καλά; Δεν θα γράψω αν διαφωνείς με το σύστημα πολιτικά γιατί αυτό ισχύει παντού και μάλιστα αλλού πας και φυλακή. Η Αμερική ειναι τίγκα στις ιστορίες αυτών που ατύχησαν αλλά φυσικά δεν τις ακούς ποτέ. Αποδειξη ειναι τα στατιστικά της νούμερα, αυτά που γινονται στις φτωχογειτονιές και τους μαύρους. Ίσως να βοηθάει το άσπρο χρώμα σου, το έχεις σκεφτεί ποτέ αυτό. Τώρα αν θες μπορείς προσάψεις τον κομουνισμό αλλά εγώ θα πω ότι ένα συστημα που δεν καταδικάζει τον άτυχο άνθρωπο ειναι ανθρωπιστικό και ανάποδα. Δεν ειναι ακριβώς θέμα καπιταλισμού ή κομμουνισμού ή οτιδήποτε άλλο, αλλά θέμα ανθρωπισμού αν θες την γνώμη μου. Για μένα αυτό σημαίνει η δική μου ευλογία να μην είναι η δυστυχία ενός άλλου ανθρώπου. Εμένα με αυτές τις αρχές με μεγάλωσε η φτωχή μου οικογένεια που παρεπιπτόντως ειχε λατρεία στην Αμερική καθώς τότε χωρίς ιντερνετ δεν ήξερε τίποτα.
    Αρχικά, αναφέρθηκα στους μετανάστες που έρχονται στις ΗΠΑ (πλην των κατηγοριών που έρχονται επειδή τους σπονσοράρει ο θείος, ξάδερφος κλπ). Και ναι, προφανώς η Αμερική κοιτάει το συμφέρον της και δε θέλει τους “άτυχους”. Από την άλλη όπως λες υπάρχουν και οι “άτυχοι” Αμερικάνοι (όχι δηλ. μετανάστες) που δεν έχουν τις δυνατότητες. Και για αυτούς υπάρχει πρόνοια, και μάλιστα πολύ περισσότερο σε σχέση με παλαιότερες εποχές. Το Obamacare που ανέφερα πριν είναι ένα από τα παραδείγματα.

    Από εκεί και πέρα χωράει πολύ συζήτηση το θέμα. Αυτό που περιγράφεις είναι το περιβόητο “equity” για το οποίο η Αμερική έχει χωριστεί στα 2. Ακόμα και αυτό όμως έχει χαοτική διαφορά από τις κομμουνιστικές μπούρδες για “κεφάλαιο”, “αναδιανομή του πλούτου” τα οποία ήρθαν κάποιοι κομμουνιστές εδώ να γράψουν στο νήμα των πολιτικών εξελίξεων των ΗΠΑ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα λεφτά τρώγονται όπως και να έχει αν θέλει το συστημα αρκεί να επιστρέπει τις διαστρευβλώσεις του. Να το πω και με ένα παράδειγμα. Το ελληνικό σύστημα υγείας ήταν δημόσιο, με την έννοια ότι ήταν δωρεάν για τον πολίτη που πλήρωνε. Μάλιστα ήταν δωρεάν και για τον άτυχο ξένο που έτυχε ευτυχώς ή ατυχώς να βρίσκεται στην Ελλάδα. Ακόμα ειναι θεωρητικά δωρεάν. Δεν ειναι όμως στην πράξη γιατί η διαφθορά και το πολιτικό σύστημα έχουν επιβάλει την σκίαση του δημόσιου χαρακτήρα της. Παρεπιπτόντως, το ελληνικό πολιτικό σύστημα και η διαφθορά είναι σχεδόν φωτοτυπία του αμερικάνικου δικομματισμού και τα ΜΜΕ την στηρίζουν όπως ακριβώς στην αμερικά με φανατισμό και bimbos να μπαλαντάρουν 9 καλεσμένους και κανένας να μην λέει τίποτα. Αρκεί να φαίνονται όλα αστραφτερά. Δεν βλέπω κανένα όμως να σχολιάζει την σαπίλα κάτω από τις λάμψεις. Στην Αμερική τα λεφτά δεν τρώγονται; Και μάλιστα άγρια; Δηλαδή εκεί τα λεφτά τις διαφθοράς ειναι καπιταλιστικά και αυτά της Ελλάδας κομμουνιστικά;
    Δε καταλαβαίνω που αναφέρεσαι ακριβώς ότι τρώγονται λεφτά. Αν αναφέρεσαι στον τομέα της υγείας, μπορώ να σου πω με πάσα βεβαιότητα όχι. Όλα ρυθμίζονται από τις ιδιωτικές ασφάλειες, και αν κάποιος γιατρός τολμήσει να ξεγελάσει το σύστημα απλά τελείωσε επαγγελματικά. Και φυσικά στους ίδιους τους ασφαλισμένους δεν υπάρχει επουδενί τέτοια νοοτροπία.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλω να πω δηλαδή ότι μπραβο που τα καταφέρνεις αλλά κάτι πρέπει να ειναι λάθος για να έχουν και οι δύο χώρες και ειδικά η υπερδύναμη φτωχια, άστεγους, αγραμματοσύνη και κόσμο που να φοβάται να καλέσει ένα ασθενοφόρο. Μπορείς να φωνάζεις για την επιτυχία σου και μπράβο, αλλά τα νούμερα δεν υποστηρίζουν αυτά που λες. Για μένα δηλαδή είσαι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας. Σαν εξαίρεση, μποερίς να γενικεύσεις την τύχη σου σε όλους τους άλλους και να τους κρινεις ώς άχρηστους ή μπορείς να αναγνωρίσεις την τύχη σου σε συνδυασμό με την ικανότητα σου. Να χαρώ ηθική στην χριστιανική αμερική όταν στο κοσμικό και αντιχριαστιανικό Βέλγιο οι άνθρωποι έχουν περισσότερο υπόψη τους την τύχη που τους επιτρέπει να ζουν στην λιγότερη ευημερία τους.

    Και μπορείς να ζεις εκεί, αλλά εγώ το 2019 είχα μια εμπειρία με την υγεία εκεί. Τότε μάλιστα ανακάλυψα ότι οι ΗΠΑ ειναι η μόνη χώρα που δεν καλύπτεται από την ιατροφαρμακευτική του Βελγίου.
    1ον δε φωνάζω για την επιτυχία μου, αλλά αν έρχονται κάποιοι και μου πετάνε μπούρδες για δημοτικό τότε τι να πω..
    2ον για το θέμα της υγείας που αναφέρεσαι πάλι όπως έχω γράψει σε πολλά ποστ, ακόμα και οι οικονομικά αδύναμοι πλέον έχουν τη δυνατότητα ασφάλισης (αν το εισόδημα είναι πολύ χαμηλό, η ασφάλιση είναι δωρεάν). Το μόνο που χρειάζεται είναι να το έχεις κατά νου (δηλ. do your homework), γιατί αν δε το κάνεις τότε χάνεις την περιουσία σου αν σου τύχει κάτι.

    Για την περίπτωσή σου να υποθέσω ότι ήρθες για προσωρινά για δουλειά/τουρισμό; Και εδώ ισχύει το ίδιο με παραπάνω, ότι ο επισκέπτης στις ΗΠΑ χρειάζεται οπωσδήποτε travel insurance. Μερικά δεκάδες δολάρια στοιχίζει.

  10. #7135
    Το avatar του μέλους konenas
    Το μέλος konenas δεν είναι συνδεδεμένο Πρόβατα μην αυτοκτονείτε. Όλα στη σειρά. Ερχόμαστε
    Εγγραφή
    14-08-2007
    Περιοχή
    PIIGS
    Μηνύματα
    4.526
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300 bps ή 300Mbps
    ISP
    Το άλλο Πάσχα
    Router
    OpenWrt
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμ βέβαια. Όταν κάποιος δεν έχει να πει κάτι ουσιώδες επί της συζήτησης και ο εγκέφαλος περιορισμένης ικανότητας έχει στερέψει, καταφεύγει στις ειρωνείες.

    Αλλά θα σου απαντήσω παρόλα αυτά.
    Ναι αποφοίτησα. Μάλιστα έφτασα αρκετά μακριά και έχω καταφέρει πολλά πράγματα στη ζωή μου που είμαι πολύ περήφανος για αυτά. Επίσης στις ΗΠΑ δε με έφερε κανένας συγγενής, ήρθα μόνος μου και πάτησα στα πόδια με το σπαθί μου, και το Αμερικάνικο σύστημα θέλει τους μετανάστες που έχουν μάθει να πετυχαίνουν πράγματα στη ζωή τους.
    Δε σε ξέρω και δεν κάνω υποθέσεις. Απότι καταλαβαίνω όμως εσύ και οι συνιδεάτες σου εδώ απλά έχετε μάθει να σας ταίζει το υπέρογκο κράτος και για αυτό ασπάζεστε τον κομμουνισμό. Ευτυχώς στην Ελλάδα είστε μια μικρή μειοψηφία.
    Αρχικά οι ειρωνείες ήταν δικές σου. Βαριέμαι να τις ψάξω αλλά ρίξε μια ματιά στο τι έχεις γράψει.

    Για πες μας όμως τι έχεις καταφέρει και με ποιον τρόπο;
    Μήπως έχεις εταιρία κατασκευών;
    Έχεις σπίτι με πισίνα στην 5th Ave?
    Όσοι το χάλκεον χέρι βαρύ του φόβου αισθάνονται,ζυγόν δουλείας ας έχωσι, θέλει αρετήν και τόλμην η ελευθερία. Ανδρέας Κάλβος
    There is some shit, I will not eat. e.e.cummings
    30 Hours per Week

  11. #7136
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.069
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Bomber,
    1}και ένας μετανάστης μπορεί να ατυχησει. Ο άνθρωπος μπορεί να ατυχησει όσο και να ευτυχήσει ή να επιτυχησει. Θέλει ικανότητα, αλλά και τύχη ή αν θες έλλειψη ατυχίας.
    2) λεφτά τρώγονται με πολλούς τρόπους. Αρκεί να πηγαίνουν σε λίγους και να μην ωφελούν κυρίως τους πολλούς. Αν ψάχνεις μερικα απλα παραδείγματα: ινσουλίνη, πολεμική βιομηχανία, αυτοκινητοβιομηχανία, τραπεζικές φούσκες, ρεύμα.
    Υπεκφυγές αν θες την γνώμη μου, η απάντηση σου. Η λέξη λόμπι είναι συνώνυμο της αμερικανικής πολιτικής και εξαγωμενο προϊόν. Μην χάσουμε στην Ελλάδα και στην Ευρώπη.
    3) προσωπικά δεν έχω δει κάτι που σαφέστατα χωρίς παραθυράκι δίνει καθολική δωρεάν υγεία. Δεν το ψάχνω τρέλα και άρα δεν θα επιμείνω. Από την εμπειρία μου όμως στην Αμερική, διαφάνεια στην τιμή και στην παρεχόμενη υπηρεσία δεν υπάρχει. Σε αυτό το σημείο, δέχομαι αυτό που λες αλλά δεν το πιστεύω ότι εφαρμόζεται καθολικα. Σίγουρα είναι καλύτερα.
    4) ήμουν για τουρισμό. Οι υποδομές ήταν αστείες και η εμπειρία μου με τις πρώτες βοήθειες επίσης. Μπορώ να πω όμως ότι στα πλαίσια που μπορούσαν οι άνθρωποι προσπάθησαν να βοηθήσουν.

  12. #7137
    Το avatar του μέλους konenas
    Το μέλος konenas δεν είναι συνδεδεμένο Πρόβατα μην αυτοκτονείτε. Όλα στη σειρά. Ερχόμαστε
    Εγγραφή
    14-08-2007
    Περιοχή
    PIIGS
    Μηνύματα
    4.526
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300 bps ή 300Mbps
    ISP
    Το άλλο Πάσχα
    Router
    OpenWrt
    Path Level
    Interleaved
    The land of the free ...

    Γιατί στην πλουσιότερη χώρα του κόσμου μέχρι σήμερα υπάρχουν τόσοι φτωχοί και γιατί υπάρχουν τόσοι φυλακισμένοι;
    Δεν χαλάει το image της, σαν η χώρα της ελευθερίας;

    Όσοι το χάλκεον χέρι βαρύ του φόβου αισθάνονται,ζυγόν δουλείας ας έχωσι, θέλει αρετήν και τόλμην η ελευθερία. Ανδρέας Κάλβος
    There is some shit, I will not eat. e.e.cummings
    30 Hours per Week

  13. #7138
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αν εχεις το παραμικρο disability την εκατσες ..... Kαι πρωτη σε αυτοκτονιες σε λευκους μετα τα 50 να αυτοκτονουν γυριζοντας απο τα ψωνια ...
    Παντως εχω την εντυπωση οτι ο νοτος ειναι και παλι σχετικα καλα σε σχεση με τα δημοκρατικα σκ@τα που εχουν κανει στο διασημο βορρα

  14. #7139
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.806
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimyok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν εχεις το παραμικρο disability την εκατσες ..... Kαι πρωτη σε αυτοκτονιες σε λευκους μετα τα 50 να αυτοκτονουν γυριζοντας απο τα ψωνια ...
    Παντως εχω την εντυπωση οτι ο νοτος ειναι και παλι σχετικα καλα σε σχεση με τα δημοκρατικα σκ@τα που εχουν κανει στο διασημο βορρα
    Σε τι είναι σχετικά καλά; Στο κατά κεφαλήν εισόδημα; Στην εκπαίδευση; Στην υγεία;
    https://www.usnews.com/news/best-states/rankings
    Σε κάθε κατηγορία φιγουράρουν στον πάτο...

  15. #7140
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το american dream στις μεγαλες πολεις εχει γινει καταμαυρο ....

Σελ. 476 από 591 ΠρώτηΠρώτη ... 456466471474475476477478481486496 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-06-18, 20:09
  2. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-05-18, 22:03
  3. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-18, 13:33
  4. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-02-18, 01:36
  5. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-11-17, 19:37

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας