Σελ. 103 από 591 ΠρώτηΠρώτη ... 839398101102103104105108113123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.531-1.545 από 8853
  1. #1531
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.815
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    1) Η Αμερικη αποτελει το template της ηλιθιοποιησης των πολιτων μεσω βομβαρδισμου υποσυνειδητων υποβολων οτι οι πολιτες ειναι ΣΤΟΥΡΝΟΙ και ΓΚΑΣΜΑΔΕΣ.

    Οταν σου συμπεριφερονται σαν ηλιθιο το υποσυνειδητο λεει "για να μου συμπεριφερονται ως ηλιθιο, εεε... ειμαι ηλιθιος".

    Το οτι αυτο δεν ειναι θεμα αμερικανικης δικομανιας το βλεπουμε απ'τη σταδιακη εξαγωγη του ιδιου template σ'ολο το πλανητη... με καθε ειδους ηλιθια προειδοποιηση που δεν εχει νομικο λογο υπαρξης (τουλαχιστον στις χωρες που εξαγεται το ιδιο template ηλιθιοποιησης). Και η Ελλαδα τα τελευταια 15 χρονια κανει εισαγωγη το ιδιο template. Αργα και σταδιακα. Σε warnings, σε υλικο της εκπαιδευσης, σε disclaimers, στο πως απευθυνονται τα media στον πολιτη, κτλ.

    2) Για το οτι η Αμερικη ειναι χωρα υπερβολικης σπαταλης αυτο δε χωραει αμφισβητηση. Ολο το american lifestyle ειναι εξαιρετικα σπαταλο. Καινε λεφτα χωρις λογο. Γι'αυτο και το outsourcing δεν εχει αφησει βιομηχανικες δουλειες στις ΗΠΑ αφου οι ΗΠΑ για να κανουν κατι απλο θελουν ΤΡΕΛΑ ΕΞΟΔΑ. Ο Αμερικανος ειναι ικανος να παρει 2 πιτσες να φαει 5 κομματια και την υπολοιπη να τη πεταξει στα σκουπιδια για να ξαναπαρει το βραδυ (σε αντιδιαστολη πχ με τον Ελληνα που αυτο θεωρειται extreme waste). Τα ιδια και με τα αμαξια και τη σπαταλη ενεργειας, κτλ. Αλλα και εκει προσπαθουσε να τους ομοιασουμε. Πχ τα αμαξια τα ευρωπαϊκα μεσα στα τελευταια 30 χρονια εχουν γινει ολα φουσκες με +30-50% βαρος. Το 1990 ενα bmw 316 ζυγιζε 1050 κιλα και ενα peugeot 106 800 κιλα. Σημερα ενα 316 ζυγιζει εναμιση τονο και ενα smart κοντευει τα 900 - ενω ο μεσος ιδιοκτητης θα αγορασει κατι που ειναι πλεον πολυ πιο ογκωδες. Αντιστοιχα πραγματα συμβαινουν και στο υπολοιπο εμποριο. Πριν 3-4 δεκαετιες για τον ευρωπαιο ηταν absurd να σκασει ενα σωρο χρηματα για να παρει ενα τζην. Για τον αμερικανο δεν ειναι κατι το να παει να παρει 200$ τζην. Βασικα για τον αμερικανο δεν ειναι τιποτα το να παει να αγορασει οτι σαβουρα σκεφτει και να πληρωσει χοντρα λεφτα γι'αυτη. Ολο το ebay κινειται απ'τους αμερικανους που σκανε χοντρο χρημα για να αγοραζουν σαβουρες. Δλδ αμα εβγαιναν οι αμερικανοι αγοραστες απ'το ebay θα εκλαιγε ολος ο πλανητης (στη μερια των πωλητων) γιατι οι αμερικανοι ειναι διαβοητοι για το ποσα ξοδευουν και τι μαλακιες αγοραζουν. Σταδιακα και οι ευρωπαιοι κανουν τετοιες αμερικανιες αλλα σε πιο συγκρατημενο βαθμο. Δλδ η συγκλιση ειναι πιο πολυ στους ευρωπαιους που πλησιαζουν το american lifestyle της υπερβολης παρα το αναποδο - εκτος απ'οπου αυτο εχει γινει καταναγκαστικα (φτωχοι αμερικανοι που δεν εχουν να ξοδεψουν πλεον).

    Γενικα ολο αυτο το ξοδεμα πλουτου βλεπουν οι "λατινοαμερικανοι" και τους εχει γυαλισει το ματι με τον παραδεισο που θεωρουν οτι ειναι οι ΗΠΑ. Ακομα και τα σκουπιδια των ΗΠΑ ειναι πλουσια. Δλδ τιποτα να μη κανεις ως δουλεια, σκουπιδια να τσεκαρεις, εκει θα βγεις πλουσιος. Ο αλλος θα του καει ο πυκνωτης και θα πεταξει τη tv των 1500$ (που φτιαχνεται σε 10 λεπτα). Βασικα το κατουρανε τοσο πολυ το χρημα που ουτε ξερουν οτι διαφορα πραγματα που πουλανε ειναι εξαιρετικα πολυτιμα. Αυτο δε συμβαινει σε καμμια αλλη χωρα. Μονο στις ΗΠΑ εχουν τοσο τραγικη αγνοια οτι στη κυριολεξια πετανε λεφτα στο δρομο.

  2. #1532
    Εγγραφή
    20-11-2016
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη Αττικής
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    Είναι αλήθεια ότι πολλοί Αμερικανοί δεν έχουν βγεί εκτός της χώρας τους, όχι επειδή δεν θέλουν, αλλά γιατί δεν μπορούν. Ένα ταξίδι στην Ευρώπη γι'αυτούς είναι σαν να λες σε Ευρωπαίο να πάει ταξίδι στο St. Maarten.

    Είναι επίσης αλήθεια ότι η Αμερική είναι 50 Πολιτείες (συν Πουερτο Ρίκο) άρα δεν μπορείς να περιμένεις όπου πας να δεις το ίδιο πράγμα. Άλλο η Ανατολική Ακτή και το New England, άλλο η Δυτική του SF, της Καλιφόρνια, και του San Diego, και εντελώς άλλο τα redneck states. Ούτε επίσης να περιμένεις να ξέρουν από γεωγραφία.

    Είναι μια τεράστια χώρα και οι αποστάσεις μεταξύ των μεγαλουπόλεων είναι τέτοια που χαλαρά βλέπεις και τα 2 ημίχρονα ενός ποδοσφαιρκού αγώνα. Γιατί νομίζεις ότι όλα τα αμάξια εκεί έχουν cruise control; Το California State Route 1 είναι όσο η απόσταση Αθήνα-Κωνσταντινούπολη. Τα εκεί προάστια είναι σαν να λέμε "μένω Κιλκίς και δουλεύω Επανομή Θεσσαλονίκης".

    Θα αναφέρω μια φράση που είχε πει ένας δημοσιογράφος-παρουσιαστής του CNN International όταν έγινε η καταστροφή του τυφώνα Katrina: "Πολλοί από εσάς νομίζετε ότι η Αμερική είναι όπως στις σαπουνόπερες και τα ριάλιτι. Δεν είναι έτσι. Έχουμε και πλούσιους και φτωχούς. Η μοίρα σήμερα κτύπησε τους φτωχούς της Ορλεάνης."

    Για τα παραπάνω που λές περί Αθηνέζων και Σαλονικιών, αν σου πω ότι δεν έχω πατήσει ποτέ το ποδι μου Θεσσαλονική και Χαλκιδική θα σου φανεί υπερβολικό; Έτυχε να βρεθείς σε ένα μέρος που δεν είναι το ίδιο εκτεθιμένο σε τουρίστες όσο πχ το Μαλιμπού ή το περίφημο Hollywood. Και φυσικά η Καλοφόρνια είναι 40% Ισπανόφωνοι, τα Ισπανικά είναι de facto δεύτερη γλώσσα, υπάρχουν μέρη που μόνο ισπανικά μιλάνε.

    Δεν μου έχει δοθεί -ακόμη- ευκαιρία να επισκεφτώ τις ΗΠΑ, μου δίνεται όμως η ευκαιρία να συναντώ Αμερικάνους. Καταλαβαίνεις αμέσως τη διαφορά μεταξύ ενός νούμπα και ενός πολυταξιδεμένου.

  3. #1533
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.667
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Visalia CA αυτή την στιγμή. Κοίτα, δεν υπερβάλλω. Να μου έλεγες για τις σερβιτόρες θα σου έλεγα ίσως και ότι εγώ δεν γουστάρω. Δεν θεωρώ όλα όσα έγραψα ως αντικειμενικά αρνητικά καθώς μερικά είναι τελείως θέμα τοπικής κουλτούρας αν και τα έγραψα ως χαρακτηριστικό της κοινωνίας.

    Γνωρίζω την τεράστια διαφορά μεταξύ urban και rural America. Έχω φίλο γνωστό Αμερικανό στο Βέλγιο που μου έχει πει ότι γενικά πολλοί δεν γνωρίζουν τι εστί διαβατήριο και ελάχιστοι έχουν ταξιδέψει εκτός της χώρας και γενικά λίγα πράγματα στο εσωτερικάο(σε ποσοστά μιλάμε πάντα). Το παλικάρι έχει οργώσει την state της Φλόριδας και την γειτονιά της λόγω επαγγέλματος.

    Ένα παράδειγμα. Στο εμπορικό κέντρο της Visalias νεαρή κοπέλα στην cricket κινητή μας είπε με μεγάλη περηφάνια ότι δεν έχει πατήσει το πόδι της στο πάρκο της σεκογια που έχει δέντρα διεθνούς αναγνώρισης και ιστορίας (ύψος 100 μέτρα και διάμετρο στα 10+μέτρα). Συγκεκριμένα είπε ότι δεν έχει πατήσει το πόδι της εκτός Visalia. Η συνάδελφος της που πάει, είπε ότι έχει πλάνο να πάει Ολλανδία και η άλλη την κοίταζε ότι είναι κατι σαν hero. Στο μοτέλ που διαμενουμε η μία ρεσεπτιονιστ είπε επίσης ότι δεν έχει ανέβει (μιλάμε για Αθήνα Κόρινθο) και στο βενζινάδικο επίσης. Μένουμε στην μεγαλύτερη πόλη/κέντρο ακριβώς κάτω από το εθνικό πάρκο. Λίγο τραγικα δεν είναι να συναντάς 3 ανθρώπους που δεν έχουν πάει; Αναλογικά είναι σαν να συναντάς Θεσσαλονίκιους που δεν έχουν πάει ποτέ Χαλκιδική.

    Ορίστε και μια φωτογραφία από φιάλη από τοπικό οινοποιείο. Είναι υπερβολή που λέω ότι η ροή της πληροφορίας είναι λες και απευθύνεται σε καθυστερημένους; Δηλαδή πόσο να πόσο μη πω πρέπει να είσαι για να χρειάζεται να βάλεις αυτά τα δύο στοιχεία με τέτοια επεξήγηση σε ένα μπουκάλι με αλκοόλ. Καινοτομία προσβάλλει το αλκοόλ το αίσθημα του ατελείωτου freedom και χρειάζεται να τους το φέρουν πολύ μαλακά.

    Στην πόρτα της πισίνας του ξενοδοχείο έχει απογορευτικο για ανθρώπους που έχουν διάρροια. Είχε και κάτι ακόμα αλλά δεν το θυμάμαι. Δεν το πήρα φωτογραφία γιατί πρέπει να προσέχω και λίγο.

    Μήπως έχει πετσωσει το δέρμα σου; Αναρωτιέμαι πώς αντέχει ένας μέσος άνθρωπος πόσο μάλλον έξυπνος. Εκτός φυσικά αν αυτό το πλεονέκτημα ενσαρκώνεται στο land of opportunity και βγάζω το million dollar για πλάκα όπως και και ο φίλος. Πραγματικά αναρωτιέμαι πώς καταφέρνεις να ζεις σε ένα περιβάλλον που όπου βρεις αναφέρεται σε καθυστερημένους. Δεν λέω ότι οι Αμερικανοί είναι ηλίθιοι αλλά σίγουρα ζούνε σε ένα κόσμο που διαρκώς τους θεωρεί τέτοιους. Ίσως να έχεις συνηθίσει, ίσως να μην το βλέπεις πια, ή ίσως ζεις σαν μετανάστης με μυαλό σας περιοχή με μυαλά επίσης. Αλλά είμαι σίγουρος ότι έχεις κυκλοφορήσει και αναρωτιέμαι πώς την παλεύεις με τις ειδήσεις, το ραδιόφωνο, την σήμανση γύρω σου κτλ κτλ. Μήπως απλά έχεις σήκωσει ασπίδα και απλά φιλτράρεις σαν μη γενόμενα τα αστεία γιατί αλλιώς θα είχε τρελαθεί;

    Πάντως στην Βοστώνη όταν ήμουν το 2013 δεν θυμάμαι να είχα νιώσει τόσο overwhelmed από το επίπεδο παρά μόνο από την τηλεόραση.

    Που μένεις πλάκα πλάκα;
    Μένω Νέα Υόρκη, αλλά έχω πάει σε πολλά μέρη, από μεγάλα μέχρι χωριά. Διαφωνώ πλήρως και μαζί σου και με τον ΜΝΡ-10 ότι οι Αμερικάνοι είναι ηλίθιοι. Στο midwest υπάρχουν πολλοί που είναι απλοί άνθρωποι, όχι απαραίτητα μορφωμένοι, και δεν διαφέρουν από τον μέσο χωριάτη σε κάθε χώρα, συμπεριλαμβανομένης της Ελλάδας. Πολλές από τις ταμπέλες που βλέπεις είναι γιατί οι Αμερικάνοι είναι δικομανείς, κάνουν μηνύσεις με το παραμικρό, οπότε οι εταιρείες για να προστατευτούν, και όχι γιατί είναι ηλίθιοι οι πελάτες τους, βάζουν τις ετικέτες που αναφέρεις. Όσο για τα σήματα στους δρόμους, το θεωρώ *τέλειο* που πρέπει να διαβάζεις τι να κάνεις αντί να θυμάσαι σήματα. Όταν έδωσα εξετάσεις για δίπλωμα οδήγησης η θεωρία που έπρεπε να διαβάσεις για τα σήματα ήταν λιγότερη από πολλά κεφάλαια, και οι ερωτήσεις για σήματα στο τεστ ήταν 4! Σύγκρινέ το με το πόσες είναι στην Ελλάδα, που είναι η πλειοψηφία της γραπτής εξέτασης. Απλά δεν χρειάζεται να θυμάσαι ένα βουνό σήματα, γιατί είναι λίγα, συνειδητά. Όσο για τους φόρους που δεν αναγράφονται, αυτό είναι γιατί κάθε πολιτεία έχει διαφορετικούς συντέλεστές (μερικές έχουν 0%) και το κάνουν για να είναι συγκρίσιμες οι τιμές. Για τα φιλοδωρήματα που λες, συμφωνώ 1000% μαζί σου, απαράδεκτο σύστημα, αλλά έτσι είναι. Απλά κοιτάς τις τιμές και βάζεις στο μυαλό σου ένα 30% πάνω, θέμα συνήθειας είναι, και αν δεν σου αρέσει το σέρβις (όχι το φαί!) αφήνεις λιγότερο από το προβλεπόμενο.

  4. #1534
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.071
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    chat υπερβάλλεις τρελά.... Τρελά όμως..

    Ναι, ΟΚ μπορεί σε εμάς κάποια πράγματα να μας φαίνονται περίεργα στις ΗΠΑ όπως τα disclaimer παντού αλλά αυτό εξηγείται από το ότι στις ΗΠΑ μπορεί να φας μύνηση (ως ξενοδοχείο) επειδή μπήκε κάποιος στην πισίνα και του ξέφυγαν μερικά - άντε να μυρίσεις εσύ τα νύχια σου.

    Αλλά, ως προς την άγνοια των Αμερικάνων, δήθεν που λέμε εμείς οι ευρωπαίοι τρομάρα μας, γιατί δλδ όλοι οι Αθηναίοι έχουν επισκεφτεί την Ακρόπολη;;

    Πραγματικά υπερβάλλεις, για τα Επείγοντα (χτύπα ξύλο) δεν έχω άποψη όμως
    Δεν έβαλα το παράδειγμα της ακρόπολης γιατί είναι πολύ κοντά και επίσης μας πήγαιναν σχολικής εκδρομες.

    Αν θεωρείτε ότι γενικεύω τότε οκ, δειγματοληπτική είναι η εμπειρία μου. Αν όμως θεωρείτε ότι υπερβάλλω σε αυτά που γράφω σαν εμπειρίες τοτε ουσιαστικά λέτε ότι γράφω ψέματα και δικαίωμα σας.

    Εμένα η ερώτηση μου είναι αν έχετε βρεθεί εκτός αστικών κέντρων. Ποπ εσύ ήσουν πρόσφατα στην Νέα Υόρκη και θα σου πω και εγώ τεράστια διαφορά. Εκτός αστικών κέντρων έχεις βρεθεί; Αρουτη;

    Φυσικά και υπάρχουν αιτίες. Όμως το σχόλιο μου δεν αφορά το γιατί αλλά την κουλτούρα. Και οι Ιάπωνες κάνουν κάτι τρελά φυσικά με τους λόγους τους όπως και οι Έλληνες. Και οι Κινέζοι το ίδιο και κάθε λαός. Όπως θεωρώ κάποια πράγματα στην Ελληνική κουλτούρα τραγικά έτσι θεωρώ και αλλά σε άλλες. Στους ινδούς και πέριξ πχ θεωρώ το χειρότερο την ανικανότητα τους να σου πούνε όχι και να καταλάβουν τι ζητάς πριν σου απαντήσουν ναι ναι. Στους Αμερικανούς θεωρώ too much την υπερβολή τους και γελοία την αντιμετώπιση των ανθρώπων σαν ηλίθιους αντί με ένα ώριμο τρόπο να νομοθετήσουν εναντίον της βλακείας. Μην ξεχνάμε επίσης ότι η αμερικανική κουλτούρα είναι μόλις 400 χρόνων και άμεσο παράγωγο της ευρωπαϊκής και άρα η σύγκριση ειναθ πιο εύκολη. Η ινδική και ιαπωνική και κινεζική έχουν βαθιές ιστορικές ρίζες και σε κάποιο βαθμό απομονωμένες. Πχ στην Νέα Ζηλανδία που έχει και αυτή ρίζες στην Ευρωπαϊκή και κυρίως βρετανική κουλτούρα δεν υπάρχουν αντίστοιχα τραγικά και τραβηγμένα. Ίσως είναι η αίσθηση του νο1, ότι μετά την Αμερική το χάος και το ατελείωτο της ενδοχώρας.

    Όπως και να έχει τα έγραψα γιατί ορισμένοι γράφουν σαν να ζουν εδώ και δεν έχουν πατήσει το πόδι τους στην χώρα. Για τους υπόλοιπους, ιστορίες αλλά από ελληνικό στρατό. Χαβαλε.

  5. #1535
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.815
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μένω Νέα Υόρκη, αλλά έχω πάει σε πολλά μέρη, από μεγάλα μέχρι χωριά. Διαφωνώ πλήρως και μαζί σου και με τον ΜΝΡ-10 ότι οι Αμερικάνοι είναι ηλίθιοι.
    Το συστημα ειναι φτιαγμενο και σε κανει treat σαν το απολυτο βλημα/στουρνο. Σε προγραμματιζει every step of the way οτι εισαι γκασμικουλας. Καποιοι υποσυνειδητα θα το δεχτουν, καποιοι θα επηρεαστουν και λιγοι θα μεινουν ανεπηρεαστοι. Αυτο απεχει απ'το να πουμε οτι οι αμερικανοι ειναι ηλιθιοι. Το point ειναι ο κοινωνικος προγραμματισμος παντου.

  6. #1536
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.667
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έβαλα το παράδειγμα της ακρόπολης γιατί είναι πολύ κοντά και επίσης μας πήγαιναν σχολικής εκδρομες.

    Αν θεωρείτε ότι γενικεύω τότε οκ, δειγματοληπτική είναι η εμπειρία μου. Αν όμως θεωρείτε ότι υπερβάλλω σε αυτά που γράφω σαν εμπειρίες τοτε ουσιαστικά λέτε ότι γράφω ψέματα και δικαίωμα σας.

    Εμένα η ερώτηση μου είναι αν έχετε βρεθεί εκτός αστικών κέντρων. Ποπ εσύ ήσουν πρόσφατα στην Νέα Υόρκη και θα σου πω και εγώ τεράστια διαφορά. Εκτός αστικών κέντρων έχεις βρεθεί; Αρουτη;

    Φυσικά και υπάρχουν αιτίες. Όμως το σχόλιο μου δεν αφορά το γιατί αλλά την κουλτούρα. Και οι Ιάπωνες κάνουν κάτι τρελά φυσικά με τους λόγους τους όπως και οι Έλληνες. Και οι Κινέζοι το ίδιο και κάθε λαός. Όπως θεωρώ κάποια πράγματα στην Ελληνική κουλτούρα τραγικά έτσι θεωρώ και αλλά σε άλλες. Στους ινδούς και πέριξ πχ θεωρώ το χειρότερο την ανικανότητα τους να σου πούνε όχι και να καταλάβουν τι ζητάς πριν σου απαντήσουν ναι ναι. Στους Αμερικανούς θεωρώ too much την υπερβολή τους και γελοία την αντιμετώπιση των ανθρώπων σαν ηλίθιους αντί με ένα ώριμο τρόπο να νομοθετήσουν εναντίον της βλακείας. Μην ξεχνάμε επίσης ότι η αμερικανική κουλτούρα είναι μόλις 400 χρόνων και άμεσο παράγωγο της ευρωπαϊκής και άρα η σύγκριση ειναθ πιο εύκολη. Η ινδική και ιαπωνική και κινεζική έχουν βαθιές ιστορικές ρίζες και σε κάποιο βαθμό απομονωμένες. Πχ στην Νέα Ζηλανδία που έχει και αυτή ρίζες στην Ευρωπαϊκή και κυρίως βρετανική κουλτούρα δεν υπάρχουν αντίστοιχα τραγικά και τραβηγμένα. Ίσως είναι η αίσθηση του νο1, ότι μετά την Αμερική το χάος και το ατελείωτο της ενδοχώρας.

    Όπως και να έχει τα έγραψα γιατί ορισμένοι γράφουν σαν να ζουν εδώ και δεν έχουν πατήσει το πόδι τους στην χώρα. Για τους υπόλοιπους, ιστορίες αλλά από ελληνικό στρατό. Χαβαλε.
    Δεν νομίζω να είπε κανείς ότι λες ψέματα. Εγώ απλά πιστεύω ότι υπεραντιδράς, ίσως γιατί περίμενες κάτι πολύ διαφορετικό σε σχέση με αυτό που είδες. Και ναι, έχω πάει σε μικρά μέρη. Τέλος πάντων, δεν νομίζω να διαφωνεί κανείς ότι οι ΗΠΑ είναι η χώρα της υπερβολής, οπότε ας το αφήσουμε εδώ.

  7. #1537
    Εγγραφή
    20-11-2016
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη Αττικής
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    Chat, τον όρο "flaky" τον έχεις ακούστά; Έτσι χαρακτηρίζουν τους Καλιφορνέζους οι υπόλοιποι Αμερικανοί. Αυτά που περιγράφεις προσωπικά δεν τα βρίσκω υπερβολικά. Εξαιτίας των μεγάλων αποστάσεων και της αχανής έκτασης απλούστατα ΔΕΝ ενδιαφέρονται για το τι γίνεται στον έξω κόσμο. Δεν γνώρισαν πόλεμο στη χώρα τους από την εποχή του Εμφυλίου και νομίζουν ότι όλοι και όλα περιστρέφονται γύρω από αυτούς.

    Δεν ξέρω αν βλέπεις καθόλου τη τηλεόραση τους, άνοιξε τα τοπικά κανάλια και παρακολούθα τι μεταδίδουν. Εδώ στην Ελλάδα κάποτε ο Αντέννα μετέδωσε το "The Real Housewives of Athens" και κόπηκε μετά από κατακραυγή. Το αντίστοιχο "The Real Housewives of Beverly Hills" στη Καλιφόρνια ακόμη υπάρχει.

    Μετά την 11η Σεπτεμβρίου έχει αλλάξει πάρα πολύ η Αμερική. Και μόνο που οι Αστυνομικές Μονάδες τους πλέον δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα από τους Navy SEALs λέει πάρα πολλά. Για να μη μιλήσω για το φαγητό-σαβούρα, τις πανάκριβες σπουδές, την υπερχρέωση κλπ. κλπ.

  8. #1538
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.071
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μένω Νέα Υόρκη, αλλά έχω πάει σε πολλά μέρη, από μεγάλα μέχρι χωριά. Διαφωνώ πλήρως και μαζί σου και με τον ΜΝΡ-10 ότι οι Αμερικάνοι είναι ηλίθιοι. .
    Πρόσεξε, δεν είπα ότι είμαι ηλίθιοι. Είπα ότι το περιβάλλον τους τους αντιμετωπίζει σαν καθυστερημένους.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν νομίζω να είπε κανείς ότι λες ψέματα. Εγώ απλά πιστεύω ότι υπεραντιδράς, ίσως γιατί περίμενες κάτι πολύ διαφορετικό σε σχέση με αυτό που είδες. Και ναι, έχω πάει σε μικρά μέρη. Τέλος πάντων, δεν νομίζω να διαφωνεί κανείς ότι οι ΗΠΑ είναι η χώρα της υπερβολής, οπότε ας το αφήσουμε εδώ.
    Συγκεκριμένα εγώ δεν είχα διαφορετικές προσδοκίες. Έχω ταξιδέψει τόσο πολύ στην χώρα αυτή που ξέρω και φαντάσου τότε οι γονείς ήταν πολύ φαν και αντιστοίχως εγώ. Στο Γυμνάσιο όμως όταν άρχισα να καταλαβαίνω πήρα χαμπάρι τι γινόταν. Η γυναίκα μου όμως δεν είχε πατήσει το πόδι της και ενώ έχει ακούσει από μένα, βλέπει και διαβάζει online, η προσγείωση της στην πραγματικότητα ήταν αντίστοιχη της μέρας της κατάταξης.

    Συνεπώς δεν αντιδρώ λίγο ή πολύ. Βλέπω τα πράγματα και τα αναφέρω ως την τελευταία εκδοχή της δειγματοληψίας μου.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nassos83 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Chat, τον όρο "flaky" τον έχεις ακούστά; Έτσι χαρακτηρίζουν τους Καλιφορνέζους οι υπόλοιποι Αμερικανοί. Αυτά που περιγράφεις προσωπικά δεν τα βρίσκω υπερβολικά. Εξαιτίας των μεγάλων αποστάσεων και της αχανής έκτασης απλούστατα ΔΕΝ ενδιαφέρονται για το τι γίνεται στον έξω κόσμο. Δεν γνώρισαν πόλεμο στη χώρα τους από την εποχή του Εμφυλίου και νομίζουν ότι όλοι και όλα περιστρέφονται γύρω από αυτούς.

    Δεν ξέρω αν βλέπεις καθόλου τη τηλεόραση τους, άνοιξε τα τοπικά κανάλια και παρακολούθα τι μεταδίδουν. Εδώ στην Ελλάδα κάποτε ο Αντέννα μετέδωσε το "The Real Housewives of Athens" και κόπηκε μετά από κατακραυγή. Το αντίστοιχο "The Real Housewives of Beverly Hills" στη Καλιφόρνια ακόμη υπάρχει.

    Μετά την 11η Σεπτεμβρίου έχει αλλάξει πάρα πολύ η Αμερική. Και μόνο που οι Αστυνομικές Μονάδες τους πλέον δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα από τους Navy SEALs λέει πάρα πολλά. Για να μη μιλήσω για το φαγητό-σαβούρα, τις πανάκριβες σπουδές, την υπερχρέωση κλπ. κλπ.
    Ναι. Πραγματικά άστα δεν βλέπεται. Βέβαια και στην Ελλάδα δεν βλέπεται πια αλλά της Αμερικής είναι πραγματικά δράμα. Πάντως και η ινδική αλλά και αυτής της νέας Ζηλανδίας ήταν δράμα αλλά όχι τόσο.

    Γενικά θεωρώ την τηλεόραση ένα αντιπροσωπευτικό μέτρο της κοινωνίας. Δείχνει τι αποδέχεται και που οδεύει.

  9. #1539
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.815
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Βασικα και στη τηλεοραση παμε να τους αντιγραψουμε... περα απ'το content που εισαγουμε αυτουσιο, περα απ'τα reality που τα κανουμε και εδω, περα απ'την ηλιθιοποιηση στο χαμηλοτερο κοινο παρονομαστη οταν μιλαει ο δημοσιοκαφρος στον θεατη, εχουμε και τα ...ad breaks. Πριν 15 χρονια γελαγα που διαφημιζαν ολο χαπια και φαρμακα στα ad breaks και τωρα γινεται το ιδιο και εδω... Οχι σε ιδια εκταση αλλα πλεον πολυ μεγαλο μερος του διαφημιστικου χρονου ειναι φαρμακα, συμπληρωματα, βιταμινες, κτλ.

    Η δε επι τροχαδην αναφορα για τα "may cause this, may cause this", την εχουμε αντιγραψει αυτουσια οχι στις διαφημισεις φαρμακων αλλα στη διαφημιση του ΟΠΑΠ που παει επι τροχαδην το οτι μπορει να προκαλεσει απωλεια περιουσιας, εθισμο, οτι απευθυνεται για ανω των 18 κτλ κτλ. Carbon διαφημιστικα templates.

  10. #1540
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.071
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Όσον αφορά τις αποστάσεις και την χρήση αυτοκινήτων το ζήτημα είναι καθαρά οργανωτικό.

    Στην Visalia CA που ήμουν, άκρη σε άκρη ήταν 40χλμ για μια πόλη 130χιλ κατοίκων. Ας πούμε τώρα ότι το μέσο σπίτι είναι 10χλμ από το πλησιέστερο μαγαζί. Η περιοχή είναι επίπεδη και φυσικά η συγκοινωνία είναι του εξαιρετικά φτωχού.

    Γιατί το λέω αυτό; Όπως στην Ελλάδα χτίζαμε όπου θέλαμε παράνομα έτσι και εδώ ο καθένας προσδοκά να κάνει ότι γουστάρει και μέσα στο γενικότερο κλίμα υπερβολής και πολλής ελευθερίας, το κράτος σκόπιμα ή μη δεν εφάρμοσε ποτέ λογικούς κανόνες και σχέδια πόλεων. Γι'αυτό και τώρα καίγονται τα σπίτια τους στην Καλιφόρνια γιατί όλοι ουσιαστικά έκαναν ότι γουστάραν νόμιμα κατά αντιστοιχία του παράνομου των Ελλήνων. Και τα δύο είναι χαρακτηριστικα πολιτισμού και κουλτούρας. Η επίσημη αμερικανική ηγεσία ενισχύει εδώ και ατελείωτα χρόνια την αλόγιστη υπερβολή είτε ως πιονι του corporate America είτε γιατί φοβάται οποιοδήποτε μέτρο βάλει εναντίον του American freedom έστω και αν αυτό παραβιάζει κάθε έννοια λογικής. Αυτό είναι συχνά και το πρώτο παράπονο κάθε Αμερικανού μετανάστη στην Ευρώπη. Ο περιορισμός του ΕΓΩ τους που είναι σίγουρος ότι πολλοί θεωρούν κομμουνισμό. Μερικοί εκλογικευονται και άλλοι φεύγουν τρέχοντας. Επίσης αρκετοί Ευρωπαίοι αισθάνονται πολύ καταπιεσμένοι στην Ευρώπη και βλέπουν στο Αμέρικα του χωρίς μέτρου τον παράδεισο. Στην πολυεθνική που δούλευα οι Ολλανδοί ήταν πρώτοι υποψήφιοι για εσωτερική μετακόμιση.

    Κατά αντίστοιχο τρόπο και οι Έλληνες έχουμε καλλιεργήσει την κουλτούρα του παραλογισμού και η αποδοχή ή προσδοκία από την κοινωνία είναι κατά την γνώμη μου μέτρο κρίσης της τοπικής κοινωνίας.

    Στο μυαλό μου μέσα, υπάρχει κάτι πολύ broken στο πυρήνα του Αμερικά που το αποδίδω στην απίστευτη υπερβολή που την αποδίδω στην πολύ εσφαλμένη αίσθηση της έννοιας της ελευθερίας. Σαν νικητές του βππ, λογικό ήταν να γίνουν οι ΗΠΑ το district 1 (capitol) του πλανήτη αλλά εγώ πιστεύω ότι το κακό έχει παλαιότερες ρίζες και είναι η φυσική συνέχεια του πιο αδίστακτου τυχοδιωκτισμού των Ευρωπαίων αποίκων.

    Και μετά αναρωτιόμαστε γιατί οι ΗΠΑ έφυγαν από την συμφωνία για το περιβάλλον.


    Πρέπει να ρωτήσω ένα Αμερικανό τι έκαναν με τα αυτοκίνητα παλιά που ήθελαν κάθε 5000χλμ σέρβις για λάδια μεταξύ άλλων. Με τέτοιες αποστάσεις, τί διάολο, κάθε εβδομάδα λάδια άλλαζαν πριν την έλευση των συνθετικών; Άσε τα καύσιμα. Κάθε μέρα βενζινάδικο; tsigrid έχεις κανένα να σου πει τι γινόταν;

  11. #1541
    Εγγραφή
    20-11-2016
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη Αττικής
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    Για τους Αμερικάνους Σοσιαλισμός = Κομμουνισμός = Ευρώπη. Γενικά δεν θέλουν να έχουν καμία σχέση με το old continent, με τη Βρετανία είχαν μια πνευματική σχέση αλλά ουδέποτε είχαν λατρεία με τη Βρετανική πολιτική ελέω αποικιακού παρελθόντος, άσχετα αν με πρωτοβουλία της Βρετανίας δημιουργήθηκε η ατομική βόμβα, την τεχνογνωσία της οποίας δεν ήθελαν να τη μοιραστούν οι Αμερικάνοι αργότερα.

    Για τις βενζίνες, μέχρι τη 1η πετρελαϊκή κρίση το γαλόνι κοστιζε σεντς του δολαρίου και οι μηχανές των αυτοκινήτων-yacht παρ'ότι υψηλού κυβισμού, δεν είχαν τεράστια ιπποδύναμη και άρα κατανάλωση. Τότε που το δολάριο ήταν pegged στο χρυσό και είχε αξία, όχι κ*λοχαρτό σημερινό.

    Γιατί τόσα χρόνια τα SUV και τα pickup trucks με κινητήρες V8 είχαν και έχουν πέραση σχεδόν 30 χρόνια στις ΗΠΑ; Φθηνή βενζίνη. Δοκίμασε να φέρεις πχ ένα RAM 1500 με κινητήρα V8 5,7L βενζίνης στην Ελλάδα και να το έχεις ως daily driver και να το γεμίζεις με 100άρα στο 1,90€/λίτρο. Όχι ότι δεν υπάρχουν τέτοια Αμερικάνικα τέρατα στην Ευρώπη, αλλά ούτε για αστείο να το οδηγείς κάθε μέρα. Εν αντιθέσει με την Ευρώπη που για δεκαετίες η νόρμα είναι το diesel, με τις όποιες επιπτώσεις στην υγεία και το περιβάλλον.

    Βέβαια στη Καλιφόρνια η τιμή της βενζίνης είναι πιο ακριβή από τον Αμερικανικό μέσο όρο. Είναι ένας από τους λόγους που την αποκαλούν "Libtard Commiefornia".

    Το αυτοκίνητο, το σπίτι στη suburbia, οι σπουδές και η σκληρή δουλειά ήταν τα διαβατήρια για να ανέβεις στη μεσαία τάξη. Όσοι είχαν δουλειά σε μεγάλα εργοστάσια ήταν σχεδόν άρχοντες. Από τον Νίξον και μετά, άλλαξαν όλα. Fiscal irresponsibility, ελλείματα, για να πάμε στα 80s με τις δουλειές white collar, greed is good, shop till you drop και δεν συμμαζεύεται. Αν βρείς το χρόνο, δες το ντοκιμαντέρ "Generation Wealth" της Lauren Greenfield, να δεις με τι νοοτροπία μεγάλωσαν στη Καλιφόρνια 2 γενιές Αμερικάνων. Η σειρά "Beverly Hills" νομίζω είναι χαρακτηριστικό του στερεότυπου της Καλιφόρνια των 90s.

  12. #1542
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.815
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    https://truepundit.com/fbi-official-...ommunications/

    ...missing

    A high-ranking FBI official confirms a number of the missing 50,000 FBI text messages — as well as other text and email messages among FBI brass — reportedly discussed initiating physical harm to President Donald Trump.
    ...
    Did FBI brass discuss the assassination of President Donald Trump? If not, what was the nature of the threats against the president from inside the alleged premiere law enforcement agency in the United States?
    ...
    McCabe, the second highest ranking FBI official, emphatically declared at the invite-only gathering with raised voice: “Fuck Flynn and then we Fuck Trump,” according to direct sources. Many of his top lieutenants applauded and cheered such rhetoric. A scattered few did not.

    This was one of several such meetings held in seclusion among key FBI leaders since Trump was elected president, FBI sources confirm. At the congregation where McCabe went off the political rails and vowed to destroy Flynn and Trump, there were as many as 16 top FBI officials, inside intelligence sources said. No lower-level agents or support personnel were present.
    ...
    As reported yesterday in True Pundit, members of the FBI and Justice Department’s top brass at their Washington D.C.headquarters and other field offices are now using burner phones to stay under the radar of federal investigators and lawmakers, according to FBI insiders.

    The shocking revelations come on the heels of news that the FBI deleted thousands of text messages between anti-Trump FBI agents before investigators could review their content.

    While that is disturbing on one level, FBI and DOJ hierarchy employing the telecom habits of drug cartel bosses reaches a new low for the once-heralded federal law enforcement agency and the DOJ. And breaks federal laws as well.
    ...

    And now more text messages are missing from more FBI agents, according to the Justice Department.

    That means 50,000 text messages.

    Fifty.

    Thousand.
    Χαθηκαν... σιγα το πραμα

  13. #1543
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.071
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nassos83 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τους Αμερικάνους Σοσιαλισμός = Κομμουνισμός = Ευρώπη. Γενικά δεν θέλουν να έχουν καμία σχέση με το old continent, με τη Βρετανία είχαν μια πνευματική σχέση αλλά ουδέποτε είχαν λατρεία με τη Βρετανική πολιτική ελέω αποικιακού παρελθόντος, άσχετα αν με πρωτοβουλία της Βρετανίας δημιουργήθηκε η ατομική βόμβα, την τεχνογνωσία της οποίας δεν ήθελαν να τη μοιραστούν οι Αμερικάνοι αργότερα.

    Για τις βενζίνες, μέχρι τη 1η πετρελαϊκή κρίση το γαλόνι κοστιζε σεντς του δολαρίου και οι μηχανές των αυτοκινήτων-yacht παρ'ότι υψηλού κυβισμού, δεν είχαν τεράστια ιπποδύναμη και άρα κατανάλωση. Τότε που το δολάριο ήταν pegged στο χρυσό και είχε αξία, όχι κ*λοχαρτό σημερινό.

    Γιατί τόσα χρόνια τα SUV και τα pickup trucks με κινητήρες V8 είχαν και έχουν πέραση σχεδόν 30 χρόνια στις ΗΠΑ; Φθηνή βενζίνη. Δοκίμασε να φέρεις πχ ένα RAM 1500 με κινητήρα V8 5,7L βενζίνης στην Ελλάδα και να το έχεις ως daily driver και να το γεμίζεις με 100άρα στο 1,90€/λίτρο. Όχι ότι δεν υπάρχουν τέτοια Αμερικάνικα τέρατα στην Ευρώπη, αλλά ούτε για αστείο να το οδηγείς κάθε μέρα. Εν αντιθέσει με την Ευρώπη που για δεκαετίες η νόρμα είναι το diesel, με τις όποιες επιπτώσεις στην υγεία και το περιβάλλον.

    Βέβαια στη Καλιφόρνια η τιμή της βενζίνης είναι πιο ακριβή από τον Αμερικανικό μέσο όρο. Είναι ένας από τους λόγους που την αποκαλούν "Libtard Commiefornia".

    Το αυτοκίνητο, το σπίτι στη suburbia, οι σπουδές και η σκληρή δουλειά ήταν τα διαβατήρια για να ανέβεις στη μεσαία τάξη. Όσοι είχαν δουλειά σε μεγάλα εργοστάσια ήταν σχεδόν άρχοντες. Από τον Νίξον και μετά, άλλαξαν όλα. Fiscal irresponsibility, ελλείματα, για να πάμε στα 80s με τις δουλειές white collar, greed is good, shop till you drop και δεν συμμαζεύεται. Αν βρείς το χρόνο, δες το ντοκιμαντέρ "Generation Wealth" της Lauren Greenfield, να δεις με τι νοοτροπία μεγάλωσαν στη Καλιφόρνια 2 γενιές Αμερικάνων. Η σειρά "Beverly Hills" νομίζω είναι χαρακτηριστικό του στερεότυπου της Καλιφόρνια των 90s.
    Ναι θα το δω. Το βάζω στο trakt.

    Νομίζω σε ένα από τα προηγούμενα μου ποστ ανέφερα ότι ο τουρισμός στην Αμερική έχει γίνει πολύ ακριβώς επεκτείνοντας το σχόλιο του popmaniac για την νέα Υόρκη που ήταν πρόσφατα. Στο Βέλγιο θεωρούν ότι είναι φθηνός προορισμός αλλά καμία φορά αναρωτιέμαι πώς λογαριάζουν τα κόστη οι Βέλγοι.

    Τα καύσιμα πάντως δεν μου φαίνονται τόσο φθηνά. 4.2δολ το γαλονι δηλαδή 1.1δολ το λίτρο δηλαδή 1ευρω περίπου. Σίγουρα πιο φθηνό από Ευρώπη αλλά με αυτά που διάβαζα και είχα ακούσει νόμιζα ότι θα ήταν πιο φθηνό. I guess η διαφορά του έχω ακούσει και της πραγματικότητας. Αλλά όπως λες από την ακριβοτερη της Αμερικής. Πώς ακριβώς την παλεύει ένας ιδιοκτήτης τέρατος για καθημερινή χρήση είναι μυστήριο για μένα.

    Το φαγητό κατά την γνώμη ανταγωνίζεται τιμές Βελγίου αν συνυπολογίσεις φόρο και φιλοδώρημα με την διαφορά ότι στο Βέλγιο ο βασικός μισθός είναι 1200ε και βιώσιμος χωρίς να γλύφεις κάθε πελάτη για το φιλοδώρημα. Περάσαμε από ένα outlet (με όλες τις μάρκες) σήμερα και πιστεύω σε λίγο θα έρθει ο καλιφορνικεζος στο Βέλγιο να ψωνησει ρούχα.

    Γενικά παρατηρώ ότι υπάρχει μικρή χρήση ηλεκτρονικού χρήματος. Βλέπω πολλές πληρωμές με μετρητά ακόμα και στα αυτόματα μηχανήματα. Μάλιστα στο βενζινάδικο η πληρωμή με κάρτα κοστίζει παραπάνω από μετρητά. Άυτο σίγουρα δεν το περίμενα και μου κάνει εντύπωση. Έχει αλλάξει κάτι στην Αμερική απέναντι στην χρήση ηλεκτρονικού χρήματος ή είναι συγκεκριμένα της Καλιφόρνια;

    Πάντως πολύ ροκ στο ραδιόφωνο και από τις καλές εποχές.

  14. #1544
    Εγγραφή
    20-11-2016
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη Αττικής
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    Κάποτε ήταν φθηνός προορισμός, ακόμη και όταν εμείς είχαμε δραχμή τα ρούχα ήταν σαφώς φθηνότερα από την Ελλάδα. Πλέον όμως το Ευρώ είναι σχεδόν 1:1 με το USD και δεν υπάρχει αυτό το "πλεονέκτημα" του φθηνού shopping therapy. Οι Βρετανοί απολαμβάνουν μερικώς το πλεονέκτημα που εμείς είχαμε κάποτε. Παλαιότερα γινόντουσαν και οργανωμένα ταξίδια ειδικά για shopping στη Νέα Υόρκη από Βρετανικά τουριστικά γραφεία. Είναι πάντως φοβερή ευκαιρία όταν πρόκειται να διώξουν εμπόρευμα, εκεί βλέπεις πραγματικές εκπτώσεις σε σημείο ξεπουλήματος, όχι λαλακίες της Ψωροκώσταινας.

    Για τα καύσιμα, πλέον είναι ακριβά γιατί, ειδικά στη Καλιφόρνια, έχουν επιβάλλει φορολογία που δεν είχαν παλαιότερα. Στη κρίση του 2008-2009 και αν έγινε μαζική στροφή στα φθηνότερα αυτοκίνητα. Πλέον αρκετοί έχουν αγοράσει Tesla, και για λόγους image φυσικά. Και στην Ευρώπη τόσο βασικά κοστίζει η βενζίνη, οι φόροι είναι που επιβαρύνουν την τελική τιμή. Αν δεν είχαμε ΕΦΚ στη Στρατόσφαιρα, γύρω στο 1,2€/λίτρο είναι η τιμή στην ηπειρωτική Ελλάδα.

    Όσον αφορά την κατανάλωση, πάρε εδώ ένα δείγμα κατανάλωσης για ένα pick-up truck με διάφορους κινητήρες. (MPG = Miles per US Gallon)

    https://www.fueleconomy.gov/feg/Powe...00&srchtyp=ymm

    Μόλις πρόσφατα εισήγαγαν τον κινητήρα diesel σε αυτά τα οχήματα.

    Για τα υπόλοιπα δεν γνωρίζω, και μου κάνει εντύπωση αυτό που αναφέρεις για τις κάρτες, ειδικά σε μια χώρα που το IRS δεν αστειεύεται. Ένας ξάδερφος μου που δούλευε στο SF Bay Area πριν μια δεκαετία, συνέχεια με κάρτα ήταν· ακόμη και για ένα μπουκάλι νερό, πάλι κάρτα χρησιμοποιούσε.

  15. #1545
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.667
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Το θέμα με τις κάρτες και εμένα με εξέπληξε. Πραγματικά πολύ μικρότερη χρήση απ' ότι θα περίμενα, παρόλες τις καταπληκτικές πραγματικά προσφορές που κάνουν οι τράπεζες για να επιβραβεύσουν τη χρήση.

Σελ. 103 από 591 ΠρώτηΠρώτη ... 839398101102103104105108113123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-06-18, 20:09
  2. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-05-18, 22:03
  3. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-18, 13:33
  4. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-02-18, 01:36
  5. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-11-17, 19:37

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας