Σελ. 447 από 591 ΠρώτηΠρώτη ... 427437442445446447448449452457467 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 6.691-6.705 από 8858
  1. #6691
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    MNP-10 είσαι μεγάλος πολιτικάντης.
    Όπως θες απαντάς και όπως σε βολεύει. Εγώ δεν έκανα συγκρίσεις. Τώρα εσύ από που και ως που αποφάσισες να απαντήσεις με σεντόνι συγκρίνοντας το ελληνικό να το αμερικανικό Σύνταγμα, ε αυτό το αφήνω σε σένα. Και κάπου εδώ κουρτίνα τέλος για μένα.

  2. #6692
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων


    - - - Updated - - -



    Ναι πολυ ασχετη οτι δε μπορει να κανει οτι θελει με το σωμα της. Πιο κραυγαλεα περιπτωση απ'αυτη που αφορα το σωμα καθεαυτο δεν υπαρχει.

    Και σχετικο ειναι ...το παιδι που εξισωνεται με το σωμα της γυναικας. Παιδι=σωμα=εκει λεμε οτι θελουμε η γυναικα να κανει οτι θελει στο σωμα της (δλδ να μπορει να σκοτωσει το παιδι της). Οοοοκ.
    Βρε χτύπα όσο θέλεις το κεφάλι σου, αλλά η αλήθεια είναι αυτή, η γυναίκα μπορεί να έχει σεξ με όποιον θέλει χωρίς πληρωμή.

  3. #6693
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.247
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    MNP-10 είσαι μεγάλος πολιτικάντης.
    Όπως θες απαντάς και όπως σε βολεύει. Εγώ δεν έκανα συγκρίσεις. Τώρα εσύ από που και ως που αποφάσισες να απαντήσεις με σεντόνι συγκρίνοντας το ελληνικό να το αμερικανικό Σύνταγμα, ε αυτό το αφήνω σε σένα. Και κάπου εδώ κουρτίνα τέλος για μένα.
    Ευχαριστώ που με εβγαλες από τον κόπο. Σε λίγο θα μας βγαλει όλους τρελούς.
    @MNP10 , ξανα. Δεν είναι όλες οι γυναίκες που θέλουν να κάνουν εκτρώσεις ιερόδουλες.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  4. #6694
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.453
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ που με εβγαλες από τον κόπο. Σε λίγο θα μας βγαλει όλους τρελούς.
    @MNP10 , ξανα. Δεν είναι όλες οι γυναίκες που θέλουν να κάνουν εκτρώσεις ιερόδουλες.
    Όχι δεν είναι... Αλλά όλες οι γυναίκες είναι ιερόδουλες και γι'αυτό πρέπει να κάνουμε κάτι να ελέγξουμε λίγο την ιεροδουλία τους και γι'αυτό καλό είναι να απαγορευτούν οι εκτρώσεις μπας και έτσι περιοριστούν να γύναια κάπως, άντε πια....
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  5. #6695
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.815
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το είπε 5 (μπορεί και 15) φορές ο Erebos πως το δικαστήριο δεν έκρινε βάσει του my body my choice.
    Εγω πρωτος εγραψα για τα fake news της απαγορευσης των αμβλωσεων και οτι το δικαστηριο απλως δηλωσε αναρμοδιοτητα - και οτι εχει γινει τοσος χαμος για το τιποτα. Το 99% των tweet / news / posts στο δυτικο κοσμο ειναι επι μιας fake βασης που μιλανε οτι το δικαστηριο απαγορευσε τις αμβλωσεις ενω εκανε ακριβως το αντιθετο... δηλωσε αναρμοδιο να τις απαγορευσει ή επιτρεψει.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    MNP-10 είσαι μεγάλος πολιτικάντης.
    Όπως θες απαντάς και όπως σε βολεύει. Εγώ δεν έκανα συγκρίσεις.
    Δεν εκανες αλλα ειπες που το γραφεις το αμερικανικο συνταγμα, ειπες οτι γελαει ολος ο κοσμος μαζι τους και επιασες και την ελλαδα. Επι αυτων σου απαντησα to the point.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    η γυναίκα μπορεί να έχει σεξ με όποιον θέλει χωρίς πληρωμή.


    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    @MNP10 , ξανα. Δεν είναι όλες οι γυναίκες που θέλουν να κάνουν εκτρώσεις ιερόδουλες.
    Οτι να ναι.

    Για το regulation της αυτοδιαθεσης του σωματος μιλαμε.

  6. #6696
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων




    Πρόσεξε θα πάθεις καμιά διάσειση

  7. #6697
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.815
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλά όλες οι γυναίκες είναι ιερόδουλες και γι'αυτό πρέπει να κάνουμε κάτι να ελέγξουμε λίγο την ιεροδουλία τους
    Η ειρωνια αυτη απευθυνεται σε μενα που εγραψα οτι εγω θελω οι γυναικες να κανουν οτι θελουν με το σωμα τους συμπεριλαμβανομενου του να το διαθετουν σε αλλους επι χρημασι?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περα απ'αυτο εγω πιστευω οτι η γυναικα πρεπει να ελεγχει το σωμα της και να το κανει οτι θελει. Ειτε θελει να το πουλησει για υπηρεσιες, ειτε να αρνηθει ενα εμβολιο χωρις δυσμενεις συνεπειες και ρατσισμο εις βαρος της, ειτε να κανει εκτρωση προτου το εμβρυο αποκτησει ζωη, ειτε να πουλησει τα ωαρια της (σε καποιες χωρες επιτρεπεται και πληρωνεται αδρα, σε καποιες απαγορευεται να τα πουλησει για κερδος), ειτε να κανει αλλαγη φυλου και λοιπες παρεμβασεις, ειτε να κανει χρηση ουσιων που δε βλαπτουν κανεναν τριτο, ειτε να ντυνεται ή να μη ντυνεται οπως γουσταρει, γενικα να κανει οτι γουσταρει με το σωμα της στο βαθμο που δεν προκαλειται κακο σε τριτους. Γενικα οτι ειναι victimless crimes και αφορουν περιορισμους επι των γυναικων που δε βλαπτουν τριτους θεωρω οτι πρεπει να καταργηθουν.
    Τι αλλο να ελεγξουμε δηλαδη, παρανομο ειναι σε ολες τις ΗΠΑ απο Δημοκρατικες και Ρεπουμπλικανικες πολιτειες με το ιδιο σκεπτικο του πολιτειακου regulation.

    Εγω θελω deregulation, οχι regulation. Αλλα αν οι αμερικανοι βολευονται με αυτο το regulation εγω δε θα τους πω οχι γιατι αυτοι το αποφασισαν με τα δικα τους κριτηρια και αφου αυτο τους εξυπηρετει εμενα μου περισσευει. Σιγα μη τους πω και τι θα κανουν και το οτι χρειαζονται "εκσυγχρονισμο" γιατι εχουν μεινει δηθεν 200 χρονια πισω κτλ κτλ. Προσωπικα τοσο "ανωτεροτητα" να λεω ως πολιτης failed state / bankrupt state τι να κανουν πολιτες του #1 κρατους του κοσμου δεν εχω. Αφηνω αυτους που νιωθουν τοσο "ανωτεροτητα" να μοιρασουν τη "σοφια" τους ελευθερα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MNP-10 : 27-06-22 στις 13:59.

  8. #6698
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.453
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ειρωνια αυτη απευθυνεται σε μενα που εγραψα οτι εγω θελω οι γυναικες να κανουν οτι θελουν με το σωμα τους συμπεριλαμβανομενου του να το διαθετουν σε αλλους επι χρημασι?

    Τι αλλο να ελεγξουμε δηλαδη, παρανομο ειναι σε ολες τις ΗΠΑ απο Δημοκρατικες και Ρεπουμπλικανικες πολιτειες. Εγω θελω deregulation, οχι regulation. Αλλα αν οι αμερικανοι βολευονται με αυτο το regulation εγω δε θα τους πω οχι γιατι αυτοι το αποφασισαν με τα δικα τους κριτηρια και αφου αυτο τους εξυπηρετει εμενα μου περισσευει. Σιγα μη τους πω και τι θα κανουν.
    Δεν πάει απαραίτητα σε εσένα, το σχόλιό μου πάει σε όσους όντως θέλουν να κάνουν "regulation" όπως το λες και τους οποίους υπόρρητα όμως υποστηρίζεις, αφού στην τελική λες ότι δεν σε χαλάει.

    Και με τον αστυφύλακα και με τον χωροφύλακα λογική, αλλά προφανώς το φύλο συκής όλων των alt-righters είναι μια δήθεν libertarian προσέγγιση από τα Λίντλ.

    Από εκεί και πέρα, τουλάχιστον πλέον οι μάσκες έχουν πέσει. Αν υπάρχουν γυναίκες στις ΗΠΑ που ψηφίζουν Ρεπουμπλικάνους ενώ όντως πιστεύουν και υποστηρίζουν και επιθυμούν δικαίωμα στην άμβλωση τότε είναι ανοιχτά ηλίθιες. Ελπίζω αυτό να φανεί και στα εκλογικά αποτελέσματα το Νοέμβριο. Και let the chips fall where they may, όπως λένε οι αγγλοσάξωνες με αυτήν την πολύ προσφιλή σε εμένα έκφραση
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  9. #6699
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.815
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και με τον αστυφύλακα και με τον χωροφύλακα λογική
    Αυτο που εγω πρεσβευω δε το πρεσβευει καμμια πολιτικη τους πλατφορμα. Οπότε ουτε με τους μεν ειμαι ουτε με τους δε.

    Εγραψα ξεκαθαρα οτι οι γυναικες (και κατ'επεκταση και οι αντρες αφου υπαρχει ισοτητα) δε θα πρεπε να περιοριζονται ή διωκονται σε οτι ειναι victimless crime.

    A victimless crime is an activity that the government has decreed criminal even though there is no identifiable victim. A victimless crime is an activity that is performed by one or more consenting people, that causes no harm, injury or violation to anyone outside of the people performing the activity.
    Τετοια victimless crimes υπαρχουν πολλα για τις κυβερνησεις και διαφερουν αναλογα το jurisdiction. Πχ η Αμερικανα μπορει να πουλησει τα ωαρια της και να βγαλει 50-100-200k... η Ελληνιδα παλι οχι και αν το κανει ειναι εγκλημα (!). Η ελληνιδα μπορει μονο να δωρισει ωαριο, οχι να πουλησει.

    Απ'την αλλη η Ελληνιδα μπορει να πουλησει το ιδιο το σωμα της αλλα η αμερικανα οχι.

    Και τα 2 victimless ειναι αλλά υπαρχει διαφορα αντιμετωπισης 100% αντιθετη.

    Γενικα δε μπορει καποιος να βρει σοβαρα flaws στη libertarian λογικη να μη διωκονται ανθρωποι για "εγκληματα" που δεν κανουν κακο σε κανεναν τριτο.

    Οταν μιλαμε για αμλβωσεις υπαρχει τριτος και αυτος καμουφλαρεται με τη ψευτολογικη οτι ο τριτος αυτος ειναι ανυπαρκτος και αποτελει απλα σωμα της γυναικας. Αμ δεν ειναι ετσι.

  10. #6700
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.667
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το regulation της αυτοδιαθεσης του σωματος μιλαμε.
    ΟΧΙ δε μιλάμε για αυτό, για τελευταία φορά! Μόνο εσύ μιλάς για αυτό. Εμείς προσπαθούμε να μιλήσουμε για την απόφαση του δικαστηρίου για τις αμβλώσεις.

  11. #6701
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.247
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν πάει απαραίτητα σε εσένα, το σχόλιό μου πάει σε όσους όντως θέλουν να κάνουν "regulation" όπως το λες και τους οποίους υπόρρητα όμως υποστηρίζεις, αφού στην τελική λες ότι δεν σε χαλάει.

    Και με τον αστυφύλακα και με τον χωροφύλακα λογική, αλλά προφανώς το φύλο συκής όλων των alt-righters είναι μια δήθεν libertarian προσέγγιση από τα Λίντλ.

    Από εκεί και πέρα, τουλάχιστον πλέον οι μάσκες έχουν πέσει. Αν υπάρχουν γυναίκες στις ΗΠΑ που ψηφίζουν Ρεπουμπλικάνους ενώ όντως πιστεύουν και υποστηρίζουν και επιθυμούν δικαίωμα στην άμβλωση τότε είναι ανοιχτά ηλίθιες. Ελπίζω αυτό να φανεί και στα εκλογικά αποτελέσματα το Νοέμβριο. Και let the chips fall where they may, όπως λένε οι αγγλοσάξωνες με αυτήν την πολύ προσφιλή σε εμένα έκφραση

    Με κάλυψες.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΟΧΙ δε μιλάμε για αυτό, για τελευταία φορά! Μόνο εσύ μιλάς για αυτό. Εμείς προσπαθούμε να μιλήσουμε για την απόφαση του δικαστηρίου για τις αμβλώσεις.
    Ετσι.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  12. #6702
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.815
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΟΧΙ δε μιλάμε για αυτό, για τελευταία φορά! Μόνο εσύ μιλάς για αυτό. Εμείς προσπαθούμε να μιλήσουμε για την απόφαση του δικαστηρίου για τις αμβλώσεις.
    Τυφλος δεν ειμαι, σκρολαρισε μερικες σελιδες πισω και δες τι γραφονταν. Αν δεν ημουν εγω να πω οτι η αποφαση απλα δηλωνει την αναρμοδιοτητα του δικαστηριου και οτι το θεμα πρεπει να αποφασιζεται πολιτειακα, ακομα για απαγορευσεις αμβλωσεων απ'το δικαστηριο θα διαβαζα.

  13. #6703
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.808
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω πρωτος εγραψα για τα fake news της απαγορευσης των αμβλωσεων και οτι το δικαστηριο απλως δηλωσε αναρμοδιοτητα - και οτι εχει γινει τοσος χαμος για το τιποτα. Το 99% των tweet / news / posts στο δυτικο κοσμο ειναι επι μιας fake βασης που μιλανε οτι το δικαστηριο απαγορευσε τις αμβλωσεις ενω εκανε ακριβως το αντιθετο... δηλωσε αναρμοδιο να τις απαγορευσει ή επιτρεψει.

    - - - Updated - - -



    Δεν εκανες αλλα ειπες που το γραφεις το αμερικανικο συνταγμα, ειπες οτι γελαει ολος ο κοσμος μαζι τους και επιασες και την ελλαδα. Επι αυτων σου απαντησα to the point.

    - - - Updated - - -





    - - - Updated - - -



    Οτι να ναι.

    Για το regulation της αυτοδιαθεσης του σωματος μιλαμε.
    Έχεις παρατηρήσει ότι ο συλλογισμός σου δεν πείθει κανέναν. Τη στιγμή που οι συντηρητικές πολιτείες έχουν έτοιμους νόμους απαγόρευσης, η άρση της προστασίας από το Ανώτατο Δικαστήριο ισοδυναμεί με απαγόρευση. Εξάλλου ο ιδεολογικός προσανατολισμός των νεοδιορισμένων Δικαστών κάνει σαφή την πρόθεσή τους.

    Εάν δεν θέλεις να καθορίζεται ομοσπονδιακά, γιατί να σταματήσουμε στις Πολιτείες; Γιατί να μην πάμε σε πιο αντιπροσωπευτικό επίπεδο: Στην τοπική αυτοδιοίκηση. Γιατί όχι στο σπίτι του καθενός; Γιατί όχι προσωπική απόφαση;

  14. #6704
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.815
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις παρατηρήσει ότι ο συλλογισμός σου δεν πείθει κανέναν.
    Γενικα πολλοι ανθρωποι ζουν σε μια προπαγανδισμενη bubble οπου ακομα και οταν τους δειχνεις τα facts δε πειθονται γιατι η προπαγανδα εχει φθασει μεχρι το τελευταιο κυτταρο του σωματος τους. Τη ζουν like their life depended on it... την εχουν αναγκη μη καταρρευσει η κοσμοθεωρια τους και αποκτησουν προβλημα ταυτοτητας. Επιλεγουν να αγνοουν αβολα facts και επιτιθενται προσωπικα με χαρακτηρισμους, ειρωνιες, κτλ, σε οποιον τα αναφερει λογω ελλειψης επιχειρηματων. Για να αλλαξει λιγο το ρεπερτοριο της ειρωνιας, κανουν project θεσεις στον αλλο που δεν εχει ωστε να τις καταρριψουν (strawman). Αυτο γινεται συνεχεια. Και εδω στις τελευταιες σελιδες τα ιδια. Αυτο εγω δε το θεωρω διαφωνια ή οτι ο αλλος δε πειθεται. Ο αλλος δεν ηρθε εδω περα για να πειστει απο τον αντιλογο. Για να πειστεις πρεπει να εχεις ανοικτο μυαλο οχι να εισαι με fortified θεσεις προς υπερασπιση. Για να καταλαβεις εγω πανω κατω καποτε πιστευα οτι πιστευει ο μεσος ελληνας για τον αμερικανο. Οτι εχει αδικο σε ολα τα θεματα που μου λεγανε τα ελληνικα media... οτι εχει αδικο για τα οπλα, για τις αμβλωσεις, για την αστυνομικη βια, για οτι μπορει να απασχολησει τον ελληνα μεσω της προσεγγισης των ελληνικων ΜΜΕ για τα θεματα της αμερικης. Επρεπε να ερθω σε επαφη ο ιδιος με το εκαστοτε θεμα για να βγαλω ιδια αποψη που αποτελεσε προσωπικο σοκ οταν αντεληφθη οτι εχω υποστει προπαγανδα επικων διαστασεων. Η μονη διαφορα ηταν οτι εγω ημουν πιο ανοικτομυαλος κατα τυχη γιατι καταλαβαινα τι σημαινει το ατομικο cognitive dissonance. Cognitive dissonance ειναι για παραδειγμα οταν υποστηριζεις το Χ επειδη εχεις προπαγανδιστει και μετα καταλαβαινεις οτι το Χ ειναι λαθος αλλά θα πρεπει μετα να το παραδεχτεις και αυτο επιφερει την αναγκαια παραδοχη οτι εκανες λαθος και στην αρχικη υποστηριξη σου ή οτι εισαι εν μερει χαζουλης που πιστεψες αλλους οτι επρεπε να υποστηριξεις το Χ. Επειδη πολλοι δεν εχουν τοση αυτεπιγνωση για να καταλαβουν το cognitive dissonance στο οποιο εμπλεκονται, συνεχιζουν και εμμενουν στο λαθος για να μη μπουν στις δευτερευουσες παραδοχες οτι τους εχουν προπαγανδισει το μυαλο, οτι ειναι ευκολοπιστοι, οτι δεν εχουν κριτικη σκεψη κτλ. Εγω αποδεχτηκα οτι ημουν αφελης που τους πιστεψα και ειπα no more, για ολα τα θεματα αυτα θα σχηματισω ιδια αποψη.

    Σε περιβαλλον forum το cognitive dissonance ειναι πολυ πιο ισχυρο γιατι η παραδοχη οτι καποιος υποστηριζει κατι λαθος ισοδυναμει στο νου τους με απωλεια προσωπικου credibility, σε φαση οτι "δε γινεται να τσακωνομαι 500 σελιδες με τον ταδε και στο τελος να του πω εχει δικιο" => "θα φανω ως πιο αδυναμη προσωπικοτητα" / "θα πληγει η φορουμικη μου περσονα". Κατα συνεπεια ειναι πρακτικα αδυνατο καποιος να μεταπειστει μεσα απο ενα φορουμ απ'αυτους που συμμετεχουν στη συζητηση και εμπλεκονται σθεναρα απ'τη πρωτο ποστ με υποστηριξη μιας Χ θεσης. Απ'την αλλη παλι οσοι καθονται στην ακρη και απλα διαβαζουν βλεπουν τη συζητηση πως εξελισσεται και τι βγαζει νοημα... γι'αυτους ειναι πολυ πιο χαλαρα τα πραγματα οσον αφορα το τι ακριβως θα υιοθετησουν ως σταση αν θελουν να αξιολογησουν ουδετερα την επιχειρηματολογια χωρις να εμπλεκονται στο 2ο cognitive dissonance (της παραδοχης του λαθους κατα τη συζητηση - αφου δε συμμετεχουν σε αυτη). Εχουν να αντιμετωπισουν μονο το πρωτο που ειναι η απορριψη της mainstream προπαγανδας και η παραδοχη οτι το ατομο προπαγανδιστηκε επιτυχως και αρα προσπεραστηκαν οι νοητικες του αμυνες απεναντι στο ψεμα, ειτε λογω αφελειας και συμμετοχης σε group think, ειτε λογω ελλειψης πληροφορησης, ειτε λογω ελλειψης κριτικης σκεψης, κτλ κτλ. Κατα συνεπεια η συζητηση δε γινεται για τους "αντιφρονουντες" που πρεπει να "πεισω" αλλά για τους τριτους διαβαζουν ή θα διαβασουν σε καποιο χρονικο σημειο. Οι "αντιφρονουντες" ειναι το χρησιμο κοντραστ που απηχει και επαναλαμβανει τη mainstream προπαγανδα οσο εγω την αποδομω με επιχειρηματα και ενοσω οι "αντιφρονουντες" λογω ελλειψης τετοιων καταφευγουν συνεχως σε ειρωνιες/προσβολες/προβολη δικων τους θεσεων προς καταρριψη αφου δεν εχουν αλλες βιωσιμες επιλογες. Ολα αυτα φαινονται στον τριτο. Ο τριτος τα βλεπει και λεει "αμα οι αλλοι ειχαν επιχειρηματα απλα θα απαντουσαν με αυτα, δε θα κατεφευγαν σε προσβολες/ειρωνιες/strawman"... Δεν ειναι χαζος.


    Οσον αφορα αυτο:

    Τη στιγμή που οι συντηρητικές πολιτείες έχουν έτοιμους νόμους απαγόρευσης, η άρση της προστασίας από το Ανώτατο Δικαστήριο ισοδυναμεί με απαγόρευση.
    Μονο αν αυτο θελουν οι ψηφοφοροι, δλδ το εχει αποφασισει ο λαος. Αν οι συντηρητικες πολιτειες αυτο επιθυμουν, τοτε ποιο ειναι το προβλημα? Αφου αυτο θελουν. Εμεις ποιοι ειμαστε να τους πουμε οτι πρεπει να ισχυει κατι αλλο? Εξ'αλλου το εκλογικο σωμα ειναι >50% γυναικες. Αν θελουν κατι αλλο θα ψηφισουν σχετικα και θα το αλλαξουν. Ειναι τοσο απλο. Επισης, ναι, θα μπορουσε να μπει και σε poll question στη καλπη συγκεκριμενα να αποφασισει οχι το state (δλδ ο λαος του state δια εκπροσωπου) αλλά αμεσοδημοκρατικα. Και αυτο γινεται. Εξ'αλλου προβλεπεται απ'το Συνταγμα οτι ειναι ειτε στα states, ειτε στους people η αποφαση.

    Η εταιρη "λυση" ειναι το federal court ή το federal govt να δωσουν στους εαυτους τους παραπανω εξουσιες απ'αυτες που τους εχει δωσει ο λαος (δλδ δικτατορικο grab of power) και να κανουν regulate το ζητημα απο πανω ειτε οι απο κατω θελουν, ειτε δε θελουν. Μια τετοια λυση ειναι απαραδεκτη για καθε δημοκρατικα σκεπτομενο ανθρωπο αφου αποτελει καταστρατηγηση του συνταγματος και του κοινωνικου συμβολαιου κυβερνησης/κυβερνημενων. Ε αυτη την απαραδεκτη λυση στηριζουν οσοι θελαν το δικαστηριο να βγαλει κατι διαφορετικο απ'αυτο που εβγαλε αφου το δικαστηριο θα αναλαμβανε ενα ρολο που υπερβαινει την εξουσια που του εδωσε ο λαος.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MNP-10 : 27-06-22 στις 15:12.

  15. #6705
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.453
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μονο αν αυτο θελουν οι ψηφοφοροι, δλδ το εχει αποφασισει ο λαος. Αν οι συντηρητικες πολιτειες αυτο επιθυμουν, τοτε ποιο ειναι το προβλημα? Αφου αυτο θελουν. Εμεις ποιοι ειμαστε να τους πουμε οτι πρεπει να ισχυει κατι αλλο?
    Έχεις απόλυτο δίκιο... Ελπίζω ότι η συντηρητική πολιτεία της Αλαμπάμα λίαν συντόμως να υπερψηφίσει ότι το πείραμα δικαιωμάτων σε αφροαμερικάνους που έχει λάβει χώρα τα τελευταία 60 χρόνια, πρέπει επιτέλους να τελειώνει επειδή δεν προσέφερε και πολλά και καιρός είναι οι άνθρωποι αυτοί να βρεθούν εκεί που πρέπει.

    Ελπίζω επίσης σύντομα άλλες συντηρητικές πολιτείες να επαναφέρουν το καθεστώς γάμου εκεί που πρέπει, άλλωστε αν αυτό θέλει ο λαός γιατί όχι.

    Αν αυτά είναι τα οράματα ενός ανθρώπου που δεν ζει σε μια προπαγανδιστική bubble και είναι και αυτοπροσδιοριζόμενος libertarian, ούτε καν δεν θέλω να μάθω ποια είναι τα οράματα ενός καμένου alt-righter που το ψάχνει για να γίνει σοβαρός ακτιβιστής
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

Σελ. 447 από 591 ΠρώτηΠρώτη ... 427437442445446447448449452457467 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-06-18, 20:09
  2. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-05-18, 22:03
  3. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-18, 13:33
  4. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-02-18, 01:36
  5. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-11-17, 19:37

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας