Σελ. 192 από 588 ΠρώτηΠρώτη ... 172182187190191192193194197202212 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 2.866-2.880 από 8806
  1. #2866
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.056
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konenas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοινός νους δεν υπάρχει πουθενά, ούτε υπήρξε ποτέ.
    Στις ΗΠΑ υπάρχει όμως άκρατος καπιταλισμός: "όλα για τους πλούσιους". Ειδικά αν είναι και άσπροι.
    Διαφωνω μαζί σου. Σε κάποιο βαθμό η αρχαία ελληνική ερμηνεία της λέξης βλάκας περιλαμβάνε την έννοια αυτή. Δεν θεωρώ ότι ανήκω σε κάποια πολιτική κλίκα απλά βλέπω πως τα άκρα δεν ωφελούν την πλειοψηφία. Και αν εγώ δεν είμαι στο απόλυτο άκρο, τότε κινδυνεύω ως τμήμα της πλειοψηφίας. Αυτό είναι κοινή λογική. Και μην μου πεις ότι στην βάση τους οι Αμερικανοί δεν το ξέρουν; Γιατί ξέρουν πολύ καλά τι ακολουθεί όταν χάνουν την δουλειά τους. Όταν είχα δουλέψει με Αμερικανούς, φοβόντουσαν την σκιά τους για να πάρουν ευθύνη. Δύο μάλιστα μου είχαν πει ακριβώς πώς βρέθηκαν στα σκατα ενώ ήταν στα καλά. Οι Βέλγοι συναδερφοι μου δεν το καταλαβαίναν αλλά εγώ με ελληνικά γαλόνια ήξερα το γιατί και έπρεπε να τους εξηγώ την διαφορά σε πράγματα που δεν λογάριαζαν. Γιατί φοβόντουσαν; Για τον ίδιο ακριβώς λόγω που έγραψα παραπάνω. Εφόσον δεν είμαι στα άκρα, με μια στραβή μπορώ να βρεθώ σε πολύ δύσκολες καταστάσεις. Φυσικά μετά ακολουθεί το charity αλλά κοινή λογική λέει να μην φτάσεις εκεί και να μην κινδυνεύεις τόσο πολύ. Δεν είναι και πυρηνική επιστήμη. Ούτε πυρηνική επιστήμη είναι να ξέρεις ότι κανείς δεν αρέσκεται στην επαιτεία έστω και αν το λέμε charity.

    Απλά στην Αμερική η κοινωνική λογική έχει εκτροχιαστεί, όπως συμβαίνει και σε κάποια άλλα απομονωμένα καθεστώτα. Η διαφορά με την Κίνα και την Νότιο Κορέα είναι ότι εκεί δεν μπορείς να δεις την εναλλακτική συνεπώς είναι νορμάλ. Βέβαια ακόμα και εκεί, βλέπει ο κόσμος την αδικία αλλά δεν μιλάς γιατί φοβάσαι την ζωή σου ακόμα και αν είσαι 2ος παρα τον πρωθυπουργό. Στην Αμερική που έχουν πρόσβαση σε όλα, ουσιαστικά λειτουργούν σαν απομονωμένη κοινωνία και άρα μιλάμε για εκτροχιασμό.

    Ακόμα και σχετικά απολυταρχικά κράτη με τρελούς λεφταδες τους έχουν βάλει τα γυαλιά. Έτσι όμως ήταν παλιά και στην Αμερική. Υπήρχαν δημόσια ανεκτή υγεία και παιδεία και έκτος και αν ήσουν μαύρος ισες ευκαιρίες αν δεν λογαριάζει κάνεις το πλεονέκτημα του οικογενειακού πλούτου. Αλλά το ελάχιστο επίπεδο ποιότητας ζωής ήταν αυτό που έκανε την χώρα ζηλευτή παγκοσμίως. Ήταν αυτό που θεωρούσαμε ως αναπτυγμένη χώρα. Αλλά να μιλήσεις με Αμερικανούς που έχουν έρθει να ζήσουν στην Ευρώπη και θα καταλάβεις πως ουσιαστικά η κοινή λογική τους φαίνεται αρχικά κακή αλλά σε βάθος χρόνου βλέπουν τα ωφέλη τους και βγαίνουν έξω από την φούσκα του απομονωτισμού που έχουν. Ξέρω Αμερικανούς που έχουν πάει πίσω και δυσκολεύονται παρόλο που τα έχουν όλα στρωμένα.

    Μια χαρά υπήρξε κοινός νους. Και σε κάποιο βαθμό υπάρχει σε πολλές άλλες χώρες όσον αφορά την ελάχιστη ποιότητα ζωής αλλά και το περιβαντολογικο μέλλον. Σίγουρα θα μπορούσε να ήταν καλύτερα αλλά υπάρχει. Για τον ιό μπορεί οι Ασιάτες να μας έβαλαν τα γυαλιά και οι Ευρωπαίοι να πειθαρχησαν αργά αλλά κατι έγινε. Στην Αμερική τί ακριβώς έκαναν; Και άντε ασε τους πολιτικούς που είναι γενικώς πουλημένοι παντού. Οι απόψεις των ανθρώπων; Καθόταν και έλεγε ένα ζώο από Κονγκρέσο ότι no science will stand in the way of reopening schools.

  2. #2867
    Το avatar του μέλους konenas
    Το μέλος konenas δεν είναι συνδεδεμένο Πρόβατα μην αυτοκτονείτε. Όλα στη σειρά. Ερχόμαστε
    Εγγραφή
    14-08-2007
    Περιοχή
    PIIGS
    Μηνύματα
    4.523
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300 bps ή 300Mbps
    ISP
    Το άλλο Πάσχα
    Router
    OpenWrt
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διαφωνω μαζί σου. ...
    είδες που δεν υπάρχει κοινή λογική;
    Όσοι το χάλκεον χέρι βαρύ του φόβου αισθάνονται,ζυγόν δουλείας ας έχωσι, θέλει αρετήν και τόλμην η ελευθερία. Ανδρέας Κάλβος
    There is some shit, I will not eat. e.e.cummings
    30 Hours per Week

  3. #2868
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.056
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konenas Εμφάνιση μηνυμάτων
    είδες που δεν υπάρχει κοινή λογική;
    Στα αγγλικά είναι καλύτερο έχω την αίσθηση.

    Στο common sense αναφέρεσαι εσύ ότι δεν υπάρχει και δεν υπήρξε πουθενά;

  4. #2869
    Το avatar του μέλους konenas
    Το μέλος konenas δεν είναι συνδεδεμένο Πρόβατα μην αυτοκτονείτε. Όλα στη σειρά. Ερχόμαστε
    Εγγραφή
    14-08-2007
    Περιοχή
    PIIGS
    Μηνύματα
    4.523
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300 bps ή 300Mbps
    ISP
    Το άλλο Πάσχα
    Router
    OpenWrt
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στα αγγλικά είναι καλύτερο έχω την αίσθηση.

    Στο common sense αναφέρεσαι εσύ ότι δεν υπάρχει και δεν υπήρξε πουθενά;
    Βέβαια. Το ίδιο είναι. Κοινός νους, κοινή λογική
    Η λογική είναι μια, η μαθηματική. Αλήθεια ή ψέμα. Χωρίς εξαιρέσεις.

    - - - Updated - - -

    Στο Αμέρικα πάντως οι περισσότεροι λευκοί είναι εναντίον των άλλων γιατί νιώθουν φόβο. Ενώ οι υπόλοιποι είναι εκείνοι που σκοτώνονται από την εξουσία καθημερινά, για αυτό φτιάχνουν συμμορίες για να αντεπεξέλθουν την βία της εξουσίας.
    Κατά ένα μεγάλο μέρος ο ρατσισμός προέρχεται από άγνοια, άρα φόβο. Η εξουσία το γνωρίζει και υποδαυλίζει την διχόνοια.
    Όσοι το χάλκεον χέρι βαρύ του φόβου αισθάνονται,ζυγόν δουλείας ας έχωσι, θέλει αρετήν και τόλμην η ελευθερία. Ανδρέας Κάλβος
    There is some shit, I will not eat. e.e.cummings
    30 Hours per Week

  5. #2870
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.056
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Εγώ θα ήθελα να καταλάβω πως μια Αμερική με σχετικά καλο και οργανωμένο κράτος πρόνοιας, έφαγε το παραμύθι της περιόδου Ρέιγκαν σε τέτοιο βαθμό και κατέληξε να εκτροχιαστεί τελείως κοινωνικά. Υπάρχει κάποιο βιβλίο που έχει διαβάσει κανείς; Αναρωτιέμαι σε κοινωνικό επίπεδο πως έφαγαν έτσι το παραμύθι. Ψάχνω όχι τί είπε ο Ρέιγκαν αλλά γιατί πέρασε έτσι εύκολα. Στην Αγγλία έγινε και ένας κακός χαμός με την Θάτσερ αρχικά και χρειάστηκε και ένας πόλεμος για να περάσει το δικό της ρειγκανικο

  6. #2871
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    με σχετικά καλο και οργανωμένο κράτος πρόνοιας
    Τι είπες τώρα; Για την ίδια χώρα μιλάμε;

  7. #2872
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.056
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι είπες τώρα; Για την ίδια χώρα μιλάμε;
    Ναι ρε συ. Παλαιότερα, πριν τον Ρήγκαν η δημόσια παιδεία για παράδειγμα δεν ήταν τραγική. Και πολλά άλλα είχαν πολύ μεγαλύτερο δημόσιο χαρακτήρα. Να το πω αλλιώς. Ένας πολίτης μπορούσε να βασιστεί στο αμερικανικό κράτος για πολύ περισσότερα. Δεν λέω ότι ήταν παράδεισος αλλά σε σύγκριση με σήμερα ήταν. Τουλάχιστον έτσι ξέρω εγώ.

  8. #2873
    Το avatar του μέλους konenas
    Το μέλος konenas δεν είναι συνδεδεμένο Πρόβατα μην αυτοκτονείτε. Όλα στη σειρά. Ερχόμαστε
    Εγγραφή
    14-08-2007
    Περιοχή
    PIIGS
    Μηνύματα
    4.523
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300 bps ή 300Mbps
    ISP
    Το άλλο Πάσχα
    Router
    OpenWrt
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι ρε συ. Παλαιότερα, πριν τον Ρήγκαν η δημόσια παιδεία για παράδειγμα δεν ήταν τραγική. Και πολλά άλλα είχαν πολύ μεγαλύτερο δημόσιο χαρακτήρα. Να το πω αλλιώς. Ένας πολίτης μπορούσε να βασιστεί στο αμερικανικό κράτος για πολύ περισσότερα. Δεν λέω ότι ήταν παράδεισος αλλά σε σύγκριση με σήμερα ήταν. Τουλάχιστον έτσι ξέρω εγώ.
    Μιλάς για την εποχή Κάρτερ. Ο Κάρτερ ήταν ο καλύτερος POTUS. Δεν πρόκανε όμως ...
    Όσοι το χάλκεον χέρι βαρύ του φόβου αισθάνονται,ζυγόν δουλείας ας έχωσι, θέλει αρετήν και τόλμην η ελευθερία. Ανδρέας Κάλβος
    There is some shit, I will not eat. e.e.cummings
    30 Hours per Week

  9. #2874
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι ρε συ. Παλαιότερα, πριν τον Ρήγκαν η δημόσια παιδεία για παράδειγμα δεν ήταν τραγική. Και πολλά άλλα είχαν πολύ μεγαλύτερο δημόσιο χαρακτήρα. Να το πω αλλιώς. Ένας πολίτης μπορούσε να βασιστεί στο αμερικανικό κράτος για πολύ περισσότερα. Δεν λέω ότι ήταν παράδεισος αλλά σε σύγκριση με σήμερα ήταν. Τουλάχιστον έτσι ξέρω εγώ.
    Η δημόσια παιδεία εξακολουθεί να είναι καλή σε πολλά μέρη. Τρανταχτή εξαίρεση τα δημόσια σχολεία της Νέας Υόρκης. Τα δημόσια πανεπιστήμια είναι εξαιρετικά κατά κανόνα.

    Για τη δημόσια υγεία, ασφάλιση, και σύνταξη, δεν ξέρω πως ήταν πριν γεννηθώ, αλλά τα τελευταία πολλά χρόνια είναι παντελώς ανύπαρκτη, δεν νομίζω να διαφωνεί κανείς με αυτό.

  10. #2875
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.746
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ο Αμερικανός πρόεδρος Ντόναλντ Τραμπ κάνει διαγνωστικά τεστ κορονοϊού μερικές φορές την ημέρα, δήλωσε σήμερα κατά τη διάρκεια ενημέρωσης η εκπρόσωπος του Λευκού Οίκου Κέϊλι Μακινάνι.

    "Ο πρόεδρος είναι ο άνθρωπος που κάνει τα πιο πολλά τεστ στην Αμερική. Ο ίδιος κάνει τέστ πιο συχνά από τον οποιονδήποτε, μερικές φορές την ημέρα", δήλωσε η ίδια

    Όταν ρωτήθηκε να διευκρινίσει πόσα ακριβώς τεστ κάνει την ημέρα, η Μακινάνι είπε : "Του κάνουν τεστ συχνά, δεν θα απαρυθμίσω πόσα συγκεκριμένα κάνει την ημέρα, αλλά μερικές φορές αυτό συμβαίνει περισσότερο από μια φορά".
    δεν είναι συνομωσία των αριστερών, των δημοκρατικών κλπ ο ιός ?
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  11. #2876
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Τεστ για λύσσα του έχουν κάνει ;

  12. #2877
    Το avatar του μέλους konenas
    Το μέλος konenas δεν είναι συνδεδεμένο Πρόβατα μην αυτοκτονείτε. Όλα στη σειρά. Ερχόμαστε
    Εγγραφή
    14-08-2007
    Περιοχή
    PIIGS
    Μηνύματα
    4.523
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300 bps ή 300Mbps
    ISP
    Το άλλο Πάσχα
    Router
    OpenWrt
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν είναι συνομωσία των αριστερών, των δημοκρατικών κλπ ο ιός ?
    Όχι πια είναι πλέον Κινέζικος δάχτυλος για να διώξει τον Τράμπα και να μην γίνει MAGA
    Όσοι το χάλκεον χέρι βαρύ του φόβου αισθάνονται,ζυγόν δουλείας ας έχωσι, θέλει αρετήν και τόλμην η ελευθερία. Ανδρέας Κάλβος
    There is some shit, I will not eat. e.e.cummings
    30 Hours per Week

  13. #2878
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konenas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι πια είναι πλέον Κινέζικος δάχτυλος για να διώξει τον Τράμπα και να μην γίνει MAGA
    Πλέον το λένε MAGAA: MAGA-again. Τάδε έφη Pence...

    - - - Updated - - -

    https://www.realclearpolitics.com/vi...ain_again.html

  14. #2879
    Το avatar του μέλους konenas
    Το μέλος konenas δεν είναι συνδεδεμένο Πρόβατα μην αυτοκτονείτε. Όλα στη σειρά. Ερχόμαστε
    Εγγραφή
    14-08-2007
    Περιοχή
    PIIGS
    Μηνύματα
    4.523
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300 bps ή 300Mbps
    ISP
    Το άλλο Πάσχα
    Router
    OpenWrt
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πλέον το λένε MAGAA: MAGA-again. Τάδε έφη Pence...

    - - - Updated - - -

    https://www.realclearpolitics.com/vi...ain_again.html
    Πολύ MAGA έγινε τα τελευταία χρόνια ... ειδικά την τελευταία χρονιά.
    World 14,937,300 +91,340 615,345 +2,504 8,967,167 5,354,788 63,723 1,916 78.9
    1 USA 3,983,940 +22,511 144,253 +419 1,858,723 1,980,964 16,613 12,032 436 49,370,038 149,105 331,108,144
    2 Brazil 2,129,053 +7,408 80,493 +242 1,409,202 639,358 8,318 10,012 379 4,911,063 23,096 212,640,618
    Όσοι το χάλκεον χέρι βαρύ του φόβου αισθάνονται,ζυγόν δουλείας ας έχωσι, θέλει αρετήν και τόλμην η ελευθερία. Ανδρέας Κάλβος
    There is some shit, I will not eat. e.e.cummings
    30 Hours per Week

  15. #2880
    Εγγραφή
    13-12-2008
    Περιοχή
    Καλλιθεα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    56
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΘΗΝΑ
    Router
    Speedtouch 536v6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konenas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοινός νους δεν υπάρχει πουθενά, ούτε υπήρξε ποτέ.
    Στις ΗΠΑ υπάρχει όμως άκρατος καπιταλισμός: "όλα για τους πλούσιους". Ειδικά αν είναι και άσπροι.
    Απεχει πολυ απο ακρατο καπιταλισμο η Αμερικη, δεν ειναι καν η χωρα που ειναι πιο κοντα σε αυτο.

    Εντελως ατοπο και το σχολιο για τους λευκους επισης, χωρις να σημαινει οτι δεν υπαρχει ρατσισμος στη χωρα.

Σελ. 192 από 588 ΠρώτηΠρώτη ... 172182187190191192193194197202212 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-06-18, 20:09
  2. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-05-18, 22:03
  3. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-18, 13:33
  4. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-02-18, 01:36
  5. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-11-17, 19:37

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας