Σελ. 220 από 591 ΠρώτηΠρώτη ... 200210215218219220221222225230240 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.286-3.300 από 8858
  1. #3286
    Εγγραφή
    16-06-2008
    Μηνύματα
    545
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    5000/50000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Path Level
    Interleaved
    Ε μα

    Λύσαμε τα εδώ προβλήματα και πιστεύουμε ότι στις USA θα εφαρμόσουν τα κομμουνιστικά ιδεώδη.
    Παρεμπιπτόντως, οπότε συναντώ κανέναν δικό μας από το Αμερικα, όλο κάτι γιατί να μου τρώνε τα λεφτά μου οι μαύροι μου λέει. ( να υποθέσω ότι ήταν κανένα σλόγκαν του Τραμπ ; )
    Φαντάζομαι τους γηγενής που για χρόνια μεγάλωσαν με την κόντρα με τους Ρώσους.

    ΥΓ
    Το 74 είχε δοκιμάσει την τύχη του ο πατέρας μου στη χωρα. Δεν του άρεσε και τελικά επέλεξε την Ελλάδα.
    Ένα από τα λίγα που θυμάμαι από την ομογένεια Είναι τα προσεξε τους μαύρους. Ληστείες, κλοπες, κάγκελα παντού!
    Αργοτερα προστεθηκαν και οι λατινοι

    Αλλες εποχες βεβαια, εχει κυλησει πολυ νερο απο τοτε ή μηπως οχι;

  2. #3287
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μπα . Απλα τώρα οι μαύροι τα λεηλατούν όλα αδιακρίτως γιατι δεν είναι ρατσιστές

  3. #3288
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί τον πιστεψατε ειλικρινά απορώ. Από που και ως που ο συγκεκριμένος είχε οποιοδήποτε πολιτικό κεφάλαιο να ειναι αξιόπιστος για το παραμικρό.

    Απορία εκφράζω
    Nομίζω δεν είναι θέμα πίστης. Απλά φαινόταν ότι είναι πιο βλάκας και πιο άκακος απο την Χιτλαρυ. Τελικά δεν είναι τόσο βλάκας, αλλά όχι με την καλή έννοια. Η Χιτλαρυ ήδη προεκλογικά είχε δηλώσει απερίφραστα ότι θα επιτεθεί στο Ιραν και θα τα κάνει λαμπόγυαλο στην Μέση Ανατολή, όχι ότι δεν ήταν ήδη.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν και όχι shithole, ιδεολογικά για μένα από τα μεγαλύτερα για ένα πολύ σημαντικό λόγω. Η προσέγγιση της κοινωνίας τους προς την υγεία, παιδεία και γενικά προς τον άτυχο συνάνθρωπο. Αν θες αντί για shithole, απάνθρωπη.
    Προσυπογράφω απο τους συγγενείς μου εκεί. Ηδη ο βαφτισιμιός μου γύρισε Ελλάδα, χίλιες φορές με λιγότερα λεφτά και πιο ανθρωπιά λέει.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από calcvita Εμφάνιση μηνυμάτων
    κι εγω την ιδια απορια εχω. αμφιβαλλω αν ο biden θα βγαλει 4ετια, αν εκλεγει
    Αυτό δεν παίζει ρόλο (εαν βγάλει την 4ετία), αλλά το να βγάλει απο την μέση τον Τραμπ. Πλέον το διακύδευμα είναι μεγάλο.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsosDaBest13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σ' αυτό συμφωνώ. Θα πρέπει να κάνουν περισσότερα για την Υγεία, ειδικά δωρεάν ασφάλιση στους φτωχούς/ανέργους.

    Στην εκπαίδευση, τα δημόσια σχολεία νομίζω είναι δωρεάν και πληρώνουν μόνο τα βιβλία. Ωστόσο, η ποιοτική διαφορά μεταξύ δημόσιας και ιδιωτικής εκπαίδευσης είναι αρκετά σημαντική.
    Οταν ρώτησαν τον υπουργό παιδείας της Φινλανδίας ποιό ειναι το μυστικό της επιτυχίας του εκπαιδευτικού συστήματος στην Φινλανδία (που ειναι δημόσιο) είπε ότι όλοι, ακόμα και τα παιδιά των πλουσίων και των διασήμων, πάνε στο ίδιο δημόσιο σχολείο όπως με όλα τα υπόλοιπα παιδιά. Ετσι όλοι έχουν το ενδιαφέρον να έχουν καλή παιδεία, για όλους. Εαν χωρίσεις τα παιδιά σε παιδιά πληβειων και πατρικίων, το έχασες το παιχνίδι. Οι πληβείοι δεν έχουν την δύναμη να πιέζουν για κάτι καλύτερο.
    Τροφή προς σκέψη.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsosDaBest13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο Biden μιλούσε λες και είχε πάθει εγκεφαλικό.
    Νομίζω οποιοσδήποτε φυσιολογικός άνθρωπος εαν είχε απέναντί τον Τραμπ, θα πάθαινε κάτι, δεν μπορεί. Θα πρέπει να ήταν συνεχώς με υπογλώσσια. Το εγκεφαλικό δεν μου φαντάζει περίεργο!

  4. #3289
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    @chat1978.
    Το ότι στην Ελλάδα ψηφίζουμε ως βόδια δεν είναι καινούργιο.
    Δε βλέπω το correlation με το ότι οι αμερικάνοι εδώ και αρκετό καιρό έχουν μεγάλο κοινωνικό πρόβλημα όμως. Επίσης, μπορεί κάποιος να κοιτά σε κάποια άλλη χώρα χωρίς να κρίνεται για τα δικά του προβλήματα. Αυτό το "κοιτα τα δικά σου" ειναι (προσωπική άποψη) μεγάλο λάθος.
    Επειδή δεν βλέπεις την συσχέτιση, ίσως θεωρείς ότι γράφω κοίτα τα δικά μας πρώτα. Εγώ έχω σταματήσει τις συγκρίσεις, ειδικά από τότε που έφυγα στο εξωτερικό. Όμως, οι άνθρωποι δεν είμαστε τόσο διαφορετικοί πάνω στο πλανήτη γη. Γνωρίζοντας όλοι την Ελλάδα σε αυτό το φόρουμ, μπορώ εύκολα να χρησιμοποιήσω έμας ως παράδειγμα όταν κάποιοι απορούν με την συμπεριφορά κάποιων Αμερικανών. Κατά την γνώμη μου, από τις χώρες που ξέρω (Βέλγιο, Ολλανδία, Λουξεμβούργο, Γερμανία) η Ελλάδα είναι ότι πιο πιστο σε αντίγραφο και wanna be της Αμερικής, τουλάχιστον σε πολιτικό και οργανωτικό επίπεδο. Αλλά έχουμε λίγο lag και τα βλέπουμε στην χώρα μετά από μια με δύο δεκαετίες.

    Η συσχέτιση είναι με την μορφή της ομοιότητας. Αλλά όπως έχουμε γράψει, την Αμερική την κοιτάνε όλοι, την Ελλάδα κάνεις. Την Κίνα θα έπρεπε να κοιτάμε περισσότερο αλλά η Αμερική έχει και το κοκορευομαι που την κάνει ακόμα μεγαλύτερο στόχο και επιπλέον η Ευρώπη έχει Αμερική ηγεμονία. Όμως ο κόσμος αλλάζει και θα έπρεπε να ξέρουμε καλύτερα τις εναλλακτικές, ειδικά όσοι θέλουν να κάνουν συγκρίσεις.

  5. #3290
    Εγγραφή
    01-11-2011
    Μηνύματα
    3.603
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsosDaBest13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι και shithole οι ΗΠΑ, υπερβολικό μου φαίνεται. Αυτό συνήθως λένε όσοι δεν μπορούν να βγάλουν άδεια εργασίας για εκεί (δεν αναφέρομαι σ' εσένα, γενικά το λέω). Μόνο στην 4ετία του Τράμπ ίσως να ήταν.
    η αμερικη θα γινει το ακριβως αντιθετο της κινας

  6. #3291
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konig Εμφάνιση μηνυμάτων
    η αμερικη θα γινει το ακριβως αντιθετο της κινας
    Ποιο το το ακριβώς αντίθετο;

  7. #3292
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.247
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή δεν βλέπεις την συσχέτιση, ίσως θεωρείς ότι γράφω κοίτα τα δικά μας πρώτα. Εγώ έχω σταματήσει τις συγκρίσεις, ειδικά από τότε που έφυγα στο εξωτερικό. Όμως, οι άνθρωποι δεν είμαστε τόσο διαφορετικοί πάνω στο πλανήτη γη. Γνωρίζοντας όλοι την Ελλάδα σε αυτό το φόρουμ, μπορώ εύκολα να χρησιμοποιήσω έμας ως παράδειγμα όταν κάποιοι απορούν με την συμπεριφορά κάποιων Αμερικανών. Κατά την γνώμη μου, από τις χώρες που ξέρω (Βέλγιο, Ολλανδία, Λουξεμβούργο, Γερμανία) η Ελλάδα είναι ότι πιο πιστο σε αντίγραφο και wanna be της Αμερικής, τουλάχιστον σε πολιτικό και οργανωτικό επίπεδο. Αλλά έχουμε λίγο lag και τα βλέπουμε στην χώρα μετά από μια με δύο δεκαετίες.

    Η συσχέτιση είναι με την μορφή της ομοιότητας. Αλλά όπως έχουμε γράψει, την Αμερική την κοιτάνε όλοι, την Ελλάδα κάνεις. Την Κίνα θα έπρεπε να κοιτάμε περισσότερο αλλά η Αμερική έχει και το κοκορευομαι που την κάνει ακόμα μεγαλύτερο στόχο και επιπλέον η Ευρώπη έχει Αμερική ηγεμονία. Όμως ο κόσμος αλλάζει και θα έπρεπε να ξέρουμε καλύτερα τις εναλλακτικές, ειδικά όσοι θέλουν να κάνουν συγκρίσεις.
    Σωστά,
    Οπως το διάβασα, πιστεψα ότι το νόημα ήταν ότι κοιταξτε τα δικά σας κλπ.
    Οπως το γράφεις όμως τώρα είναι πιο clear.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  8. #3293
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimyok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπα . Απλα τώρα οι μαύροι τα λεηλατούν όλα αδιακρίτως γιατι δεν είναι ρατσιστές
    ωρες - ωρες δεν ξερω πού ακριβως σταματαει η πολιτικη αναλυση και πού αρχιζει το τρολαρισμα = χιουμορ!
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  9. #3294
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστά,
    Οπως το διάβασα, πιστεψα ότι το νόημα ήταν ότι κοιταξτε τα δικά σας κλπ.
    Οπως το γράφεις όμως τώρα είναι πιο clear.
    Δεν κρατάς σημειώσεις έτσι;
    Το έχω ξαναγράψει


    Στα σοβαρά τώρα, εγώ πάντα κοιτάζω την Αμερική και τις κοινωνικές εξελίξεις σαν το προάγγελο των σκατων που θα έρθουν στην Ευρώπη. Όταν ήμουν μικρός είχα ταξιδέψει παρά πολύ εκεί και μετά το Γυμνάσιο άρχισα να καταλαβαίνω. Με την έλευση του ίντερνετ το παιχνίδι με τις τελιτσες γινόταν όλα πιο ξεκάθαρο. Ο τρόπος που μετά το 90 έπεσε γενική επίθεση στα κεκτημένα των λαών σε συνδυασμό με την απίστευτη προπαγάνδα και υποβάθμιση των ΜΜΕ είχε πολλές ομοιότητες. Χώρες όπως το Βέλγιο, που έχουν αρκετά συντηρητικά χαρακτηριστικά, αντιστάθηκαν. Χώρες σαν την Ελλάδα, όπου κατά βάση το κράτος θεωρείτε εχθρός, έκλεισαν την μύτη και έκαναν βουτιά. Ακόμα και έτσι όμως, οι Έλληνες αντισταθήκαμε πολύ περισσότερο στην προπαγάνδα για την κατάλυση του δημοσίου χαρακτήρα κάποιων υπηρεσιών. Ίσως γιατί δεν είχαμε και με όλα τα στραβά του ο Ανδρέας έστησε ένα κοινωνικό κράτος και ήταν πολύ φρέσκο; Σε κάθε περίπτωση, η αμερικανική απανθρωπιά στο εσωτερικό θα μου κάνει πάντα τεράστια εντύπωση. Και αναφέρομαι σε απανθρωπιά γιατί δεν μπορώ να δεχτώ ότι στον 20ο και 21ο αιώνα πάει να μπει στο ανώτατο δικαστήριο ατομο που έχει πει ότι η πρόσβαση στην δημόσια υγεία δεν είναι συνταγματικό δικαίωμα. Σκασιλα μου και αν δεν είναι. Άλλαξε το μωρη ή τουλάχιστον εξέφρασε την διαφωνία σου. Και δεν είναι μόνο αυτά. Η γενική προσέγγιση τους προς την ανθρώπινη ζωή είναι κατά την γνώμη μου απάνθρωπη παρόλαψ τα τεράστια ποσοστά χριστιανών που υποτίθεται ότι πρεσβεύουν θρησκευτική ανωτερότητα. Και η φιλανθρωπία είναι επαιτεία. Αν θες να νιώθεις καλά για την σκατοσυνη μέσα σου, πάρε κατοικίδιο.

  10. #3295
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Οταν λεμε ΔΗΜΟΣΙΑ υγεια στις ΗΠΑ, πώς ακριβως την οριζουμε;

    Παντως στην Ελλαδα των μνημονιων βασει υπογραφων
    το ΝΕΡΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ανθρωπινο δικαιωμα
    αλλά διατροφικο αγαθο προς πωλησιν, οπως πρεσβευε ο κυριος Peter Brabeck (Nestlé)
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  11. #3296
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490

  12. #3297
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath

  13. #3298
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimyok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το social credit της Κίνας είναι πιο "σκληρό", μιας και περιλαμβάνει και τα οικονομικά μεγέθη του κάθε ατόμου (όπως κάνουν στις ΗΠΑ), αλλά και θέματα κοινωνικής συμπεριφοράς, ποινών κλπ. Δηλαδή δεν ξεχωρίζεις τα σκουπίδια σου σωστά (στην Κίνα), να μερικοί πόντοι ποινής. Και εαν μαζέψεις αρκετούς πόντους ποινής, αρχίζει και η ζωή σου γίνεται απίστευτα δύσκολη, ούτε δικαίωμα να ταξιδέψεις έχεις, έμμεσα, με την μη-δυνατότητα να βγάλεις εισιτήριο. Αλλά και οι ΗΠΑ προς τα εκεί το πάνε, με άλλους τρόπους φυσικά, αλλά με τον ίδιο στόχο.... Ας είναι καλά Γουγλης και Φατσομπούκης, και δίνουν πλήρες προφιλ για τον καθένα για τα πάντα. Δεν θα αργήσει νομίζω και στις ΗΠΑ πλέον να μην μπορείς πχ να νοικιάσεις σπίτι ή αυτοκίνητο, όχι μόνο λόγω των οικονομικών σου στοιχείων (χρωστάς της Μιχαλούς) αλλά και με άλλα κριτήρια, όπως θέματα υγείας, ποινικού μητρώου, σε τι ομάδες ακτιβιστών μπορεί να είσαι γραμμένος κλπ, ή θα σου ζητάνε να πληρώνεις έξτρα σε ασφάλειες....

  14. #3299
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Στις ασφάλειες το κάνουν ήδη .

  15. #3300
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimyok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στις ασφάλειες το κάνουν ήδη .
    κοιτάνε εαν ξεχωρίζεις τα σκουπίδια;;;;

Σελ. 220 από 591 ΠρώτηΠρώτη ... 200210215218219220221222225230240 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-06-18, 20:09
  2. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-05-18, 22:03
  3. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-18, 13:33
  4. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-02-18, 01:36
  5. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-11-17, 19:37

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας