Σελ. 427 από 588 ΠρώτηΠρώτη ... 407417422425426427428429432437447 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 6.391-6.405 από 8806
  1. #6391
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Προσωπικά νιώθω ότι μπορώ να κατανοήσω καλύτερα τους Αμερικάνους από όταν κατάλαβα ότι είναι εξτρεμιστές.

    Σε όλα τους, για το καλύτερο και το χειρότερο.


  2. #6392
    Εγγραφή
    22-03-2018
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.171
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    You can tell who is skinny dipping when the tide goes away
    Truth is like poetry - and most people hate fucking poetry

  3. #6393
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.054
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Πάντως κάθε σφαγή και ξεκινάει το repeat. Για μένα, ξεκάθαρα πια για την κατανάλωση.

  4. #6394
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ ωραία, δεν περνάει το τσεκ ο γιός αλλά το περνάει ο μπαμπάς στο ίδιο σπίτι ο οποίος έχει ένα τελευταίας γενιάς οπλοπολυβόλο και το έχει κρεμασμένο στο τοίχο με καμάρι. Τι θα εμποδίσει το γιο όταν του την καρφώσει να το πάρει και να φάει λάχανο όποιον θέλει?
    Όταν έχεις τέτοια όπλα παντού γύρω σου το πρόβλημα δεν λύνεται με ελέγχους.

    Για μένα δεν υπάρχει άλλη λύση πλην της αναθεώρησης όλης της οπλοκατοχής και αλλαγής συντάγματος. Αυτό φυσικά δεν γίνεται και τελειώνει εκεί η κουβέντα.
    Δεν είναι έτσι. Ισχυρή νομοθεσία σημαίνει ότι υπάρχουν και κανόνες αποθήκευσης. Περνάμε στη σφαίρα της φαντασίας όμως.

  5. #6395
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.081
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι έτσι. Ισχυρή νομοθεσία σημαίνει ότι υπάρχουν και κανόνες αποθήκευσης. Περνάμε στη σφαίρα της φαντασίας όμως.
    Ακριβώς έτσι δεν είναι. Αν εγώ μεγαλώνω το παιδί μου και με βλέπει να καπνίζω οι πιθανότητες να καπνίσει είναι τεράστιες. Αν βρίζω όλη μέρα θα βρίζει. Αν τρέχω με το αμάξι σαν τρελός τα ίδια.
    Το ίδιο και με τα όπλα. Όταν οι γονείς πάνε για "εκπαίδευση" συνέχεια σε πεδία βολής με όπλα, τα παιδιά βλέπουν όπλα παντού κλπ δεν αλλάζει αυτό από την μια στιγμή στην άλλη. Είναι βαθιά στο DNA τους η οπλοκατοχή και αυτό πρέπει να αλλάξει όπου θα περάσουν χρόνια οποιοσδήποτε νόμος και να βγει τώρα που δεν πρόκειται.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  6. #6396
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακριβώς έτσι δεν είναι. Αν εγώ μεγαλώνω το παιδί μου και με βλέπει να καπνίζω οι πιθανότητες να καπνίσει είναι τεράστιες. Αν βρίζω όλη μέρα θα βρίζει. Αν τρέχω με το αμάξι σαν τρελός τα ίδια.
    Το ίδιο και με τα όπλα. Όταν οι γονείς πάνε για "εκπαίδευση" συνέχεια σε πεδία βολής με όπλα, τα παιδιά βλέπουν όπλα παντού κλπ δεν αλλάζει αυτό από την μια στιγμή στην άλλη. Είναι βαθιά στο DNA τους η οπλοκατοχή και αυτό πρέπει να αλλάξει όπου θα περάσουν χρόνια οποιοσδήποτε νόμος και να βγει τώρα που δεν πρόκειται.
    Αυτό είναι άλλο από το προηγούμενο που είπες. Άλλο κουλτούρα, άλλο κρεμασμένο όπλο στον τοίχο.

  7. #6397
    Εγγραφή
    22-03-2018
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.171
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακριβώς έτσι δεν είναι. Αν εγώ μεγαλώνω το παιδί μου και με βλέπει να καπνίζω οι πιθανότητες να καπνίσει είναι τεράστιες. Αν βρίζω όλη μέρα θα βρίζει. Αν τρέχω με το αμάξι σαν τρελός τα ίδια.
    Το ίδιο και με τα όπλα. Όταν οι γονείς πάνε για "εκπαίδευση" συνέχεια σε πεδία βολής με όπλα, τα παιδιά βλέπουν όπλα παντού κλπ δεν αλλάζει αυτό από την μια στιγμή στην άλλη. Είναι βαθιά στο DNA τους η οπλοκατοχή και αυτό πρέπει να αλλάξει όπου θα περάσουν χρόνια οποιοσδήποτε νόμος και να βγει τώρα που δεν πρόκειται.
    Συμφωνώ, αλλά δεν είναι μόνο οι γονείς, είναι και όλο το περιβάλλον. Έχω συγγενείς στο Σικάγο, οι οποίοι μετανάστευσαν σε σχετικά μεγάλη ηλικία Αμερική (20+) και δε θα έλεγα ότι ο θείος μου ήταν/είναι κανένας στρατόκ@λος. Και τα 2 παιδιά τους πήγαν σε ελληνικό σχολείο, για να χαριτολογήσω λίγο μπορεί και να μεγάλωσαν με my big fat greek weeding αρχές, ρεπουμπλικάνοι δεν είναι, δε θα τους έλεγες μέλη του NRA, απεναντίας.
    Ε, ο μεγάλος μια χαρά οπλόκ@λος είναι, πηγαίνει σε gun shows, έχει τουλάχιστον 2-3, πηγαίνει σε ranges και ρίχνει.
    Όταν όλοι τριγύρω σου μεγαλώνουν ανάμεσα σε όπλα, δε θέλει πολύ.
    You can tell who is skinny dipping when the tide goes away
    Truth is like poetry - and most people hate fucking poetry

  8. #6398
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.054
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Chingachgook Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε, ο μεγάλος μια χαρά οπλόκ@λος είναι, πηγαίνει σε gun shows, έχει τουλάχιστον 2-3, πηγαίνει σε ranges και ρίχνει.
    Όταν όλοι τριγύρω σου μεγαλώνουν ανάμεσα σε όπλα, δε θέλει πολύ.
    Εγώ πιστεύω ότι αυτό το επιχείρημα δεν εχει ισχύ. Και στο Βέλγιο και Ολλανδία έχει fanboys, όμως δεν σκοτώνονται.ούτε στην Ελλάδα. Εγώ πιστεύω ότι αν ελέγξεις την πώληση απλά θα περιορίσεις τον πιθανό τρελο. Είναι θέμα στατιστικής. Το κύριο πρόβλημα είναι αλλού κατά την γνώμη μου. Δεν θα λύσεις το πρόβλημα της νοοτροπίας με την απαγόρευση.

  9. #6399
    Εγγραφή
    20-11-2016
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη Αττικής
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πιστεύω ότι αυτό το επιχείρημα δεν εχει ισχύ. Και στο Βέλγιο και Ολλανδία έχει fanboys, όμως δεν σκοτώνονται.ούτε στην Ελλάδα. Εγώ πιστεύω ότι αν ελέγξεις την πώληση απλά θα περιορίσεις τον πιθανό τρελο. Είναι θέμα στατιστικής. Το κύριο πρόβλημα είναι αλλού κατά την γνώμη μου. Δεν θα λύσεις το πρόβλημα της νοοτροπίας με την απαγόρευση.
    Ακριβώς, χειρότερα θα τα κάνει η απαγόρευση. Αυτό που θα μπορούσε να γίνει χωρίς να θιχτεί το 2nd Amendment είναι το background check. Όπως επίσης να απαγορευτεί στα παιδιά να βαράνε με αυτόματα -βλ 9χρονο κορίτσι που δεν μπορούσε να ελέγξει το Uzi και σκότωσε τον drill instructor-.

    https://www.police1.com/investigatio...BkQo4hDPtiW4M/

    Και φυσικά εκπαίδευση/ενημέρωση.

    ΥΓ: Αλγεινή για άλλη μια φορά εντύπωση μου κάνει ο στρατιωτικός εξοπλισμος των αστυνομικών μονάδων. Να δω πότε θα σταματήσουν οι "δωρεές πλεονάζοντος υλικού" του DoD και του Homeland Security.

  10. #6400
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nassos83 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που θα μπορούσε να γίνει χωρίς να θιχτεί το 2nd Amendment είναι το background check.
    Τελείως λάθος. Το 2nd amendment μιλάει για όλους τους πολίτες, δεν μπορείς να το εφαρμόσεις για μερικούς, επειδή οι υπόλοιποι δεν πέρασαν το background check.

  11. #6401
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.244
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελείως λάθος. Το 2nd amendment μιλάει για όλους τους πολίτες, δεν μπορείς να το εφαρμόσεις για μερικούς, επειδή οι υπόλοιποι δεν πέρασαν το background check.
    Σορρυ αλλά αν background check εννοούμε πχ psych evaluation τότε δε μπορώ να δω πως μπορεί κάποιος να διαφωνει με κάτι τέτοιο.

    Επίσης εννοείται περιοδικό (πχ κάθε 3 χρονια)

    Θέλεις όπλο? Είναι ευθύνη.

  12. #6402
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εμενα ειχαν πει παραγγελνεις ενα απλο πιστολι 9mm και περιμενεις να ερθει το all clear background check και μετα κανεις και mandetory gun range μαθηματα . Eκει το πρωτο που σου μαθαινουν ειναι trigger discipline - και αρκετα αλλα που 99 % σε κανουν ασφαλη τουλαχιστο να μην αυτοπυροβοληθεις .
    Κοινως και σε τσεκαρουν οτι δεν εχεις ποινικο και ιστορικο διαταραχης και περνας και εκπαιδευση και μετα συνεχιζεις μονος σου να κανεις gun range practice καθε τοσο - ολα αυτα για αρχη .
    Πως παει το emo φρικιο μολις κλεινει τα 18 και του δινουν 2 AR15 !!! ??
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimyok : 25-05-22 στις 21:46.

  13. #6403
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.054
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Υπάρχουν και άλλες ελευθεριες και δικαιώματα που διατίθενται με συνθήκες. Η καραμέλα του 2ου άρθρου είναι για μένα λίγο χαζή. Όπως και να έχει, νιώθω σαν χαλασμένος δίσκος στο repeat σε αυτό το ζήτημα.

  14. #6404
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σορρυ αλλά αν background check εννοούμε πχ psych evaluation τότε δε μπορώ να δω πως μπορεί κάποιος να διαφωνει με κάτι τέτοιο.

    Επίσης εννοείται περιοδικό (πχ κάθε 3 χρονια)

    Θέλεις όπλο? Είναι ευθύνη.
    Το σύνταγμα άλλα λέει, και είναι ξεκάθαρο. Είμαι 100% μαζί σου ότι πρέπει να υπάρχει έλεγχος, αλλά αυτή τη στιγμή οι υπέρμαχοι της πλήρους ελευθερίας πατάνε σε πολύ γερά θεμέλια.

  15. #6405
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.450
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το σύνταγμα άλλα λέει, και είναι ξεκάθαρο. Είμαι 100% μαζί σου ότι πρέπει να υπάρχει έλεγχος, αλλά αυτή τη στιγμή οι υπέρμαχοι της πλήρους ελευθερίας πατάνε σε πολύ γερά θεμέλια.
    Δεν νομίζω πως - εκτός από τίποτε δήθεν purist συνταγματικές "προσεγγίσεις" - να εγέρθηκε ποτέ ζήτημα εναντίον background checks στην οπλοκατοχή στις ΗΠΑ, άλλωστε κάποιες πολιτείες ήδη τα έχουν στον έναν ή στον άλλον βαθμό και δεν εγέρθηκε ποτέ αντίρρηση στη βάση συντάγματος.

    Εκεί που προτάσσονται έντονες αντιρρήσεις είναι σε ένα ενιαίο σύστημα background checks και εδώ οι δικαιολογίες που έχουν δωθεί είναι από "κακό για την οικονομία και τους μικρομεσαίους εμπόρους" (ή εμπόρους περιστασιακούς κλπ), έως "ελευθερία" ή ότι θα "σπαταληθούν" χρήματα για κάτι αναποτελεσματικό αφού και καλά οι τρελοί πάλι θα βρουν όπλα. Που εδώ που τα λέμε με 400 εκατ. καταγεγραμένα όπλα (και ένας θεός ξέρει πόσα εκεί έξω) ίσως και να μην έχει αποτελεσματικότητα αλλά έστω και το λίγο κάτι κάνει.
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

Σελ. 427 από 588 ΠρώτηΠρώτη ... 407417422425426427428429432437447 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-06-18, 20:09
  2. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-05-18, 22:03
  3. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-18, 13:33
  4. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-02-18, 01:36
  5. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-11-17, 19:37

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας