Εμφάνιση 1-13 από 13
  1. #1
    Εγγραφή
    26-02-2004
    Μηνύματα
    191
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Έχω δυο SIP Trunk, ένα από την COSMOTE και ένα από την Yuboto. Επίσης έχω τέσσερα extensions. Στις εισερχόμενες μπορώ να διαλέξω να χτυπάνε όποια extensions επιθυμώ ανάλογα το SIP trunk που καλείται, βάζοντας το αντίστοιχο νούμερο στο πεδίο DID στο inbound routes.

    Στις εξερχόμενες όμως τι γίνεται; Θέλω κάποια extension να καλούν μόνο με Yuboto και κάποια μόνο με COSMOTE. Πως μπορώ να το πετύχω αυτό;

  2. #2
    Εγγραφή
    14-11-2010
    Μηνύματα
    654
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11256
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    Fritz!Box 7490
    SNR / Attn
    13(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gordonas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω δυο SIP Trunk, ένα από την COSMOTE και ένα από την Yuboto. Επίσης έχω τέσσερα extensions. Στις εισερχόμενες μπορώ να διαλέξω να χτυπάνε όποια extensions επιθυμώ ανάλογα το SIP trunk που καλείται, βάζοντας το αντίστοιχο νούμερο στο πεδίο DID στο inbound routes.

    Στις εξερχόμενες όμως τι γίνεται; Θέλω κάποια extension να καλούν μόνο με Yuboto και κάποια μόνο με COSMOTE. Πως μπορώ να το πετύχω αυτό;
    Στο dial pattern, τέρμα δεξιά γράφει caller id. Εκεί θα βάλεις τα extensions που θέλεις να χρησιμοποιούν το συγκεκριμένο route.

  3. #3
    Εγγραφή
    26-02-2004
    Μηνύματα
    191
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stereo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο dial pattern, τέρμα δεξιά γράφει caller id. Εκεί θα βάλεις τα extensions που θέλεις να χρησιμοποιούν το συγκεκριμένο route.
    Άψογος, δουλεύει!

    - - - Updated - - -

    Άλλο πρόβλημα. Όλα τα ip phones extensions λειτουργούν κανονικά. Εισερχόμενες/εξερχόμενες με τα trunk που θέλω και τα λοιπά.

    Δεν μπορώ να κάνω register όμως με τίποτα ένα Grandstream HT801 που μου χρειάζεται για να συνδέω ένα fax στο σύστημα. Η πόρτα είναι σωστή ή τουλάχιστον έτσι φαίνεται. Στο sip show peers μου δίνει "400 (Unspecified) D Yes Yes A 0 UNKNOWN".

  4. #4
    Εγγραφή
    14-11-2010
    Μηνύματα
    654
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11256
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    Fritz!Box 7490
    SNR / Attn
    13(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gordonas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άψογος, δουλεύει!

    - - - Updated - - -

    Άλλο πρόβλημα. Όλα τα ip phones extensions λειτουργούν κανονικά. Εισερχόμενες/εξερχόμενες με τα trunk που θέλω και τα λοιπά.

    Δεν μπορώ να κάνω register όμως με τίποτα ένα Grandstream HT801 που μου χρειάζεται για να συνδέω ένα fax στο σύστημα. Η πόρτα είναι σωστή ή τουλάχιστον έτσι φαίνεται. Στο sip show peers μου δίνει "400 (Unspecified) D Yes Yes A 0 UNKNOWN".
    Ένα screenshot με τις ρυθμίσεις στο grandstream θα βοηθούσε.

  5. #5
    Εγγραφή
    26-02-2004
    Μηνύματα
    191
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    OK, αλλά είναι πολλά...

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  New Project.jpg 
Εμφανίσεις:  45 
Μέγεθος:  86,1 KB 
ID: 198568

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  New Project (1).jpg 
Εμφανίσεις:  28 
Μέγεθος:  86,0 KB 
ID: 198569

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  New Project (2).jpg 
Εμφανίσεις:  16 
Μέγεθος:  66,2 KB 
ID: 198570

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  New Project (3).jpg 
Εμφανίσεις:  15 
Μέγεθος:  82,9 KB 
ID: 198571

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  New Project (4).jpg 
Εμφανίσεις:  16 
Μέγεθος:  87,8 KB 
ID: 198572

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  New Project (5).jpg 
Εμφανίσεις:  12 
Μέγεθος:  65,7 KB 
ID: 198573

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  New Project (6).jpg 
Εμφανίσεις:  16 
Μέγεθος:  82,1 KB 
ID: 198574

  6. #6
    Εγγραφή
    14-11-2010
    Μηνύματα
    654
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11256
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    Fritz!Box 7490
    SNR / Attn
    13(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εκεί που έχεις την IP, βάλε 192.168.1.9:πορτα

  7. #7
    Εγγραφή
    31-03-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    853
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    512/512
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gordonas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω δυο SIP Trunk, ένα από την COSMOTE και ένα από την Yuboto. Επίσης έχω τέσσερα extensions. Στις εισερχόμενες μπορώ να διαλέξω να χτυπάνε όποια extensions επιθυμώ ανάλογα το SIP trunk που καλείται, βάζοντας το αντίστοιχο νούμερο στο πεδίο DID στο inbound routes.

    Στις εξερχόμενες όμως τι γίνεται; Θέλω κάποια extension να καλούν μόνο με Yuboto και κάποια μόνο με COSMOTE. Πως μπορώ να το πετύχω αυτό;

    Με το extension routing μπορεις να το πετυχεις πολυ ευκολα, λες ποια extension μπορουν να χρησιμοποιουν το ταδε outbound rule.

    Αλλιως βαζοντας PIN στα trunks κοβοντας την προσβαση σε αυτα.

  8. #8
    Εγγραφή
    26-02-2004
    Μηνύματα
    191
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από daras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με το extension routing μπορεις να το πετυχεις πολυ ευκολα, λες ποια extension μπορουν να χρησιμοποιουν το ταδε outbound rule.

    Αλλιως βαζοντας PIN στα trunks κοβοντας την προσβαση σε αυτα.

    OK. Άλλο μικροπρόβλημα.

    Βάζοντας στο inbound route που αφορά την Yuboto στο DID πεδίο 3021234567, δουλεύουν όλα μια χαρά.

    Βάζοντας στο inbound route που αφορά την COSMOTE στο DID πεδίο +3029999999 (χωρίς το + δεν μπορεί να με καλέσει κανείς), κάποιοι μπορούν να με καλέσουν και κάποιοι όχι. Το πρόβλημα το είχα και παλιά, όταν είχα μόνο το SIP trunk από την COSMOTE. Σαν λύση είχα αφήσει το πεδίο κενό.

  9. #9
    Εγγραφή
    14-11-2010
    Μηνύματα
    654
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11256
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    Fritz!Box 7490
    SNR / Attn
    13(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gordonas Εμφάνιση μηνυμάτων
    OK. Άλλο μικροπρόβλημα.

    Βάζοντας στο inbound route που αφορά την Yuboto στο DID πεδίο 3021234567, δουλεύουν όλα μια χαρά.

    Βάζοντας στο inbound route που αφορά την COSMOTE στο DID πεδίο +3029999999 (χωρίς το + δεν μπορεί να με καλέσει κανείς), κάποιοι μπορούν να με καλέσουν και κάποιοι όχι. Το πρόβλημα το είχα και παλιά, όταν είχα μόνο το SIP trunk από την COSMOTE. Σαν λύση είχα αφήσει το πεδίο κενό.
    Εμένα προσωπικά λειτουργεί μια χαρά η cosmote στο freepbx με το +302ΧΧΧΧΧΧΧΧΧ.

    Σαν μπακαλίστικη λύση μπορείς να το έχεις πάλι στο any. Θα ρυθμίσεις όλα τα άλλα νούμερα με το did τους και ότι μένει θα είναι μόνο της cosmote.

    Με το grandstream δοκιμασες τίποτα;

  10. #10
    Εγγραφή
    26-02-2004
    Μηνύματα
    191
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stereo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμένα προσωπικά λειτουργεί μια χαρά η cosmote στο freepbx με το +302ΧΧΧΧΧΧΧΧΧ.

    Σαν μπακαλίστικη λύση μπορείς να το έχεις πάλι στο any. Θα ρυθμίσεις όλα τα άλλα νούμερα με το did τους και ότι μένει θα είναι μόνο της cosmote.

    Με το grandstream δοκιμασες τίποτα;

    Αυτό έκανα, το άφησα κενό, έχουν τα υπόλοιπα did, οπότε ΟΚ.

    Όσο αφορά το Grandstream, αυτό με την πόρτα πακέτο με την ip δεν λειτούργησε. Εξάλλου έχει πεδίο πιο κάτω που ορίζεις την πόρτα. Μάλιστα κάποια στιγμή αργά χτες που πειραματιζόμουν remote μέσω teamviewer, τα έπαιξε τελείως. Δεν φόρτωνε ούτε το interface. Παράξενο. Θα δοκιμάσω το βράδυ σήμερα ή αύριο πάλι.

  11. #11
    Εγγραφή
    14-11-2010
    Μηνύματα
    654
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11256
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    Fritz!Box 7490
    SNR / Attn
    13(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gordonas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό έκανα, το άφησα κενό, έχουν τα υπόλοιπα did, οπότε ΟΚ.

    Όσο αφορά το Grandstream, αυτό με την πόρτα πακέτο με την ip δεν λειτούργησε. Εξάλλου έχει πεδίο πιο κάτω που ορίζεις την πόρτα. Μάλιστα κάποια στιγμή αργά χτες που πειραματιζόμουν remote μέσω teamviewer, τα έπαιξε τελείως. Δεν φόρτωνε ούτε το interface. Παράξενο. Θα δοκιμάσω το βράδυ σήμερα ή αύριο πάλι.
    Η 5070 είναι η πόρτα σου; Πρέπει να είναι το bind port του freepbx για τα extensions και όχι η πόρτα που κάνεις register στην Yuboto. Επίσης, να ξέρεις ότι το φαξ μέσω voip είναι λίγο δύσκολο να δουλέψει σωστά. Για μεγαλύτερο ποσοστό επιτυχίας, θα πρότεινα να μην το περάσεις καθόλου από το freepbx. Και πάλι, δεν είναι σίγουρο ότι θα δουλέψει σωστά.

  12. #12
    Εγγραφή
    26-02-2004
    Μηνύματα
    191
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stereo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η 5070 είναι η πόρτα σου; Πρέπει να είναι το bind port του freepbx για τα extensions και όχι η πόρτα που κάνεις register στην Yuboto. Επίσης, να ξέρεις ότι το φαξ μέσω voip είναι λίγο δύσκολο να δουλέψει σωστά. Για μεγαλύτερο ποσοστό επιτυχίας, θα πρότεινα να μην το περάσεις καθόλου από το freepbx. Και πάλι, δεν είναι σίγουρο ότι θα δουλέψει σωστά.
    Όλα τα IP τηλέφωνα (Yealink) στην 5070 έγιναν register.

    Στο προηγούμενο setup που είχα μόνο με ένα trunk, αυτό της Cosmote σε ένα PBX της OPENVOX, έκανε register και λειτουργούσε άψογα.

    Τώρα έχω κάνει VM με FreePBX σε ένα QNAP NAS που έχω (TS-251A 8Gb μνήμη) και λειτουργεί άψογα.

    Νομίζω ότι αν γίνει register το Grandstream δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα, όπως και πριν.

    Εξάλλου δεν με βολεύει να περάσει εκτός freepbx το fax. Θέλω να πάνω τα fax στην Yuboto για να καταργήσω την δεύτερη γραμμή στην COSMOTE.

  13. #13
    Εγγραφή
    14-11-2010
    Μηνύματα
    654
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11256
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    Fritz!Box 7490
    SNR / Attn
    13(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gordonas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλα τα IP τηλέφωνα (Yealink) στην 5070 έγιναν register.

    Στο προηγούμενο setup που είχα μόνο με ένα trunk, αυτό της Cosmote σε ένα PBX της OPENVOX, έκανε register και λειτουργούσε άψογα.

    Τώρα έχω κάνει VM με FreePBX σε ένα QNAP NAS που έχω (TS-251A 8Gb μνήμη) και λειτουργεί άψογα.

    Νομίζω ότι αν γίνει register το Grandstream δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα, όπως και πριν.

    Εξάλλου δεν με βολεύει να περάσει εκτός freepbx το fax. Θέλω να πάνω τα fax στην Yuboto για να καταργήσω την δεύτερη γραμμή στην COSMOTE.
    Εφόσον λες ότι δούλευε με το openvox, πρέπει να δουλεύει και στο freepbx με τις ίδιες ρυθμίσεις. Τσέκαρε πάλι τα username/password και μετά αν δε δουλεύει κάνε ένα reset το grandstream. Δεν βλέπω κάποιο λάθος πάντως.

Παρόμοια Θέματα

  1. OTE Sip Trunk Οδηγίες για Asterisk (Issabel, FreePBX, κλπ)
    Από AlexDev στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 425
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-11-23, 09:21
  2. ΟΤΕ Sip Trunk πρόβλημα με εισερχόμενες κλήσεις σε FreePBX
    Από Kapnos στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-12-18, 09:42
  3. δυσλειτουργία inbound routes σε freePBX με PJSIP trunks
    Από geioannou στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-10-18, 14:23
  4. OTENET Freepbx SIP Trunk
    Από vangelisb στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-06-18, 22:23
  5. Speedport W 724V freePBX sip trunk και Phone 1
    Από kororos στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-05-18, 13:53

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας