Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    18-05-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    207
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    4374/1020
    ISP
    Forthnet
    Router
    TG585v7
    SNR / Attn
    8.5(dB) / 42.5(dB)
    Χαίρετε!

    Έχουμε στον χώρο εργασίας μας 3 γραμμές VDSL 50 over ISDN. Ο ΟΤΕ έφερε 2 Oxygen HDI24201 και 1 Oxygen HDI34201. Ο τεχνικός έκανε τα μαγικά του και συνέδεσε τις γραμμές με το τηλεφωνικό κέντρο, οπότε η τηλεφωνία είναι taken care of.

    Το θέμα μου είναι με το internet. Έχουμε ένα TP-Link TL-R470T+ load balance router, αγορασμένο από παλιά, το οποίο εκτελεί χρέη routing. Με την ευκαιρία της απόκτησης τριών γραμμών internet, είπαμε να το αξιοποιήσουμε και ως προς το load balance κομμάτι. Ρυθμίστηκαν 3 ports ως WAN ports και συνδέθηκαν με τα VDSL routers μέσω ethernet. Τα 2 HDI24201 έπαιξαν αυτόματα, με otenet@otenet.gr/otenet στο PPPoE/Russian PPPoE στο μενού του TP-Link. Το HDI34201 όμως δεν συνδέεται με τίποτα, ούτε με generic ούτε με τα δικά μας credentials.. Το δοκίμασα σε άλλο WAN port, με άλλο καλώδιο, και όλα τα ETH ports του, τίποτα.
    Το PPPoE passthrough είναι ενεργοποιημένο στο εν λόγω modem, όπως και στα άλλα 2 φυσικά.
    Τι μου διαφεύγει; Τι άλλο μπορώ να δοκιμάσω;

  2. #2
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Γιατι το εκανες περιπλοκο με ΡΡΡοΕ ? Μπορει να σου δημιουργήσει αργοτερα προβληματα στην τηλεφωνια ( εμεις με 4νετ βεβαια)

    Για μενα αυτο που δουλευει ΑΡΙΣΤΑ εδω και πολυ καιρο με το TL-R470T+ ειναι το εξης... Χρηση static IP για την συνδεση των συσκευων.


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  TPLINK.jpg 
Εμφανίσεις:  54 
Μέγεθος:  184,9 KB 
ID: 198588

    Ειχαμε 4 modem-router ( adsl τοτε ) . Το καθενα σε ξεχωριστο c-class για την αποφυγη μελλοντικων προβληματων.

    Το dhcp pool ειχε ανεβει πιο ψηλα οποτε το .2 ηταν εκτος και δεν υπηρχε περιπτωση για conflict.


    Πλεον ειμαστε με τις 2 VDSL ( με OIV45402.N2UHM oxygen ) και ολα δουλευουν αψογα.

    Για μενα μην κανεις 2 κλησεις PPPoE . θα δημιουργησει προβληματα.

    edit: Το ξερεις οτι ειναι 100αρι το tplink ετσι? οποτε αν εχεις πολλαπλα connections θα τερματιζει στα 100 και ας εχεις κιαλλο bandwidth ελευθερο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος griniaris : 08-11-18 στις 12:36.
    The gr81 .

  3. #3
    Εγγραφή
    18-05-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    207
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    4374/1020
    ISP
    Forthnet
    Router
    TG585v7
    SNR / Attn
    8.5(dB) / 42.5(dB)
    Ευχαριστώ!
    Στο μεταξύ, το πρόβλημα λύθηκε μόνο του, go figure.
    Κάνω bookmark το setup σου, μου φαίνεται πολύ πιο clean.

    Υ.Γ. Το ξέρω για το tplink, τι να κάνεις, αυτό είχαμε και δεν υπάρχει λόγος να αναβαθμίσουμε. Σκέψου ότι πήγαμε από μια ADSL (μόνο η μία από τις τρεις ISDN είχε internet) σε 3 VDSL, κάθε μέρα Χριστούγεννα

    - - - Updated - - -

    Έτερη απορία:
    Υπάρχει τρόπος να έχεις πρόσβαση στα μενού των Oxygen από το εσωτερικό δίκτυο; Ή πρέπει να συνδέομαι στο καθένα από αυτά ξεχωριστά;

  4. #4
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από king_by_mistake Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ!
    Στο μεταξύ, το πρόβλημα λύθηκε μόνο του, go figure.
    Κάνω bookmark το setup σου, μου φαίνεται πολύ πιο clean.

    Υ.Γ. Το ξέρω για το tplink, τι να κάνεις, αυτό είχαμε και δεν υπάρχει λόγος να αναβαθμίσουμε. Σκέψου ότι πήγαμε από μια ADSL (μόνο η μία από τις τρεις ISDN είχε internet) σε 3 VDSL, κάθε μέρα Χριστούγεννα

    - - - Updated - - -

    Έτερη απορία:
    Υπάρχει τρόπος να έχεις πρόσβαση στα μενού των Oxygen από το εσωτερικό δίκτυο; Ή πρέπει να συνδέομαι στο καθένα από αυτά ξεχωριστά;
    χααχχα θαυμα... αφου δουλεψε παλι καλα. :P

    Ειναι πιο clean .... αφου οτι και να γινει.... το καθε modem-router ειναι ανεξαρτητο. Εχει δικο του dhcp ενεργοποιημενο. (απλα να ξεκιναει λιγο πιο πανω).
    Ετσι οτι και να γινει ΔΕΝ ΜΕΝΕΙΣ ποτε απο ιντερνετ... Ξεκουμπωνεις τα παντα.... και κουμπωνεις μονο ενα modem-router στο switch σου και συνεχιζεις να δουλευεις.


    Και εμεις καπως ετσι ειμασταν. ειχαμε 4 adsl των 3-4 Mbps και τις συνδιαζαμε για να εχουμε σχετικα αξιοπρεπες ιντερνετ.

    Εννοειται πως ετσι οπως το εχω υλοποιησει μπαινω σε ολα τα web interface ολων των modem-router. Κανει μονο του το tplink το routing.

    edit: οταν τελειωνω με οποιες αλλαγες κανω σε δικτυο μου..... παντα κανω επανεκινηση στα παντα. Ετσι ξερω οτι δουλευουν ολα τελεια.
    Εχω βρεθει παλιοτερα προ εκπληξεων οταν σε διακοπη ρευματος ΔΕΝ επανηλθαν ολα οπως ηταν και επρεπε να κανω troubleshooting.
    The gr81 .

Παρόμοια Θέματα

  1. Oxygen + fritzbox
    Από deniSun στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 55
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-04-20, 07:18
  2. 2 κανάλια φωνής σε oxygen
    Από nikoskazanakis στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-04-20, 18:54
  3. [Gennet] Vodafone Oxygen IAD VoIP server
    Από vat στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-19, 21:11
  4. [Other] Oxygen OTE + Mikrotik (DMZ κ.α.)
    Από dmitspan στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-18, 10:13
  5. Έχει το oxygen ενσωματωμένο UPS;
    Από stelios4711 στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-07-18, 16:51

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας