Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-26 από 26
  1. #16
    Εγγραφή
    06-01-2007
    Περιοχή
    Αργυρούπολη
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    322
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Άρθρα
    15
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    384/384
    ISP
    ΔΕΑΔΑ-ArNet.gr
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Καλησπέρα

    ευχαριστώ πολύ τους φίλους blackshadow84 και epursimuove που ζωντάνεψαν πολύ τη συζήτηση.
    Ολη την εβδομάδα που μας έρχεται θα γίνουν μετρήσεις στην περιοχή και θα προσπαθήσουμε να δώσουμε μια λύση στο πρόβλημα.
    Θα υπάρξει και απ ευθείας επικοινωνία με τον φίλο epursimuove για να μετρήσουμε απο τον χώρο που συνδέεται.
    Προς ενημέρωση μετά τους πρόσφατους ελέγχους τα links με το Τρουμπάρι δείχνουν αρκετά καλά.

    Τώρα ο φίλος epursimuove αναφέρει στο πόστ της 16-06-07 01:20 ότι δοκίμασε σε 3 διαφορετικά ap μεταξύ αυτών και ένα στην οδό Γερουλάνου χωρίς να δεί διαφορές. Αυτό με οδηγεί να σκεφτώ πως πρέπει να δούμε σίγουρα και τις ρυθμίσεις στο laptop σου γιατί τουλάχιστον σε ap της Γερουλάνου δεν είχαμε κάποια ρύθμιση ή αλλαγή τις τελευταίες 15 μέρες.

    Πάντως θα γίνει καθε προσπάθεια να λυθεί το πρόβλημα του φίλου epursimuove και μάλιστα αν πράγματι φταίνε οι ρυθμίσεις μας στο ap στο Τρουμπάρι θα δοθεί και παράταση του χρόνου χρήσης της υπηρεσίας χωρίς επιβάρυνση.

    Και πάλι ευχαριστώ

    stef2
    μηδέν άγαν
    το πανπόρι πετάει στο adslgr.com


  2. #17
    Εγγραφή
    13-06-2007
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    52
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    512/512
    ISP
    ArNet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    Netgear WN121T
    Ευχαριστώ πολύ φίλοι μου για την ανταπόκριση σας! Φίλε blackshadow84 εκτιμώ τις γνώσεις και τα μυστικά που μοιράζεσαι με τα πλήθη! Σύνεχισε! Το ίδιο θα κάνω και εγώ (...όταν μάθω με σιγουριά 5 πράγματα) με τη σειρά μου. Ο stef2 αποδεικνύει για μία ακόμη φορά το πόσο υπέυθυνος και σωστός είναι!!!

    Αλλά ψυχραιμία!!!! Θεά τον κάναμε το μουσακά... Εγώ ένα απλό underspeed έχω! Αν είχα χοντρό πρόβλημα δεν θα μπορούσα να γράψω τώρα.... Ο stef2 είναι πολύ εντάξει και μιλά για παράταση, αλλά και εγώ από την μεριά μου δεν προκειται να το δεχτώ για τους ίδιους λόγους. Δηλώνω σύμμαχος της ArNet.
    Άλλωστε δεν υπάρχουν περιθώρια για να προδικάζουμε τίποτα. Μπορεί να θέλει ένα format ο φορητός μου... Μπορεί η κάρτα δικτύου μου να έχει κάψει φλάντζες, μπορέι το καλώδιο να έχει πάρει υγρασία από τις βροχές, μπορεί να έχει πάθει κάτι η θύρα usb, μπορεί ...ποιος ξέρει...
    Το ότι μου κάνει τα ίδια και σε άλλα AP...δεν είναι κάτι που μπορεί να το παραβλέψει κανείς εύκολα... (ούτε εγώ)
    Επί τη ευκαιρεία να σας πω και την σύνθεση μου:
    acer tm2303, winxp sp2(!), ie6, 1GB ram, 40Gb HD, 1.5GHz celeron mobile (όχι centrino), κάρτα δικτύου usb edimax μοντέλο zydas 1211bg. Αυτή έιναι μόνιμα στη βεράντα μέσα σε μπουκάλι. Όταν πηγαίνω σχολή έχω μια pcmcia linksys wpcs54gs2.1. Εφεδρικά έχω και μία intel pro για minipci αλλά αυτή δεν την έχω δουλέψει ποτέ γιατί τη πείρα χωρίς κεραία ...
    Πάντως το ότι έχω μάθει αρκετά ωραία πράγματα τις τελευταίες μέρες...είναι σίγουρο!! Βλέπω φως σιγά σιγά. Δεν σας κρύβω ότι έχω κάνει μια στίβα με ebook για δίκτυα προς κατέβασμα. Σωστός;;; Όπως καταλαβαίνετε η υπόθεση ArNet με έχει "πορώσει" ελαφρώς και είμαι σίγουρος ότι και άλλοι θα ακολουθήσουν. Στις επάλξεις λοιπόν!!! The truth is ...a five byte word!!!
    Ανδενείχαίντερνετθαταείχατεινάξει!

  3. #18
    Εγγραφή
    24-09-2007
    Μηνύματα
    67
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    512/512
    ISP
    ΔΕΑΔΑ
    Φίλε epursimuove καλησπέρα,

    προχωρήσαμε σε μετρήσεις στο ap στο Τρουμπάρι και δεν βλέπω να διαπιστώνουμε μέχρι τώρα κάποιο πρόβλημα
    Για παράδειγμα την Δευτέρα 18/5 με σύνδεση με το laptop στην περιοχή πήραμε αποτελέσματα
    upload/download 350/353 και 395/375 σε δύο απο τις μετρήσεις.

    θα συνεχίσουμε αλλα νομίζω πως πρέπει να δούμε και τις ρυθμίσεις σου στο σπίτι.
    Θα επικοινωνήσουμε σύντομα για συνάντηση εκτός αν συνδέεσαι με laptop και θέλεις να περάσεις απο την Δημ. Επιχείρηση.

    ευχαριστώ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος EvilHawk : 24-09-07 στις 11:12.
    www.arnet.gr is folding for humanity


  4. #19
    Εγγραφή
    13-06-2007
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    52
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    512/512
    ISP
    ArNet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    Netgear WN121T
    Καλημέρα stef2! Πολύ ενθαρρυντικό το μύνημα σου. Προφανώς θα πρέπει να μιλάς για 18/6. Πάντως δώσε μου λίγο χρόνο να ξαναδώ και εγώ τα πράγματα γιατί χθες γύρισα από χωριό και είμαι λίγο πνιγμένος αυτή την εβδομάδα. Κατά πάσα πιθανότητα θα περάσω από ΔΕΑΔΑ την ερχόμενη εβδομάδα. Ευχαριστώ και πάλι!!!
    Ανδενείχαίντερνετθαταείχατεινάξει!

  5. #20
    Εγγραφή
    13-06-2007
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    52
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    512/512
    ISP
    ArNet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    Netgear WN121T
    Φίλοι μου τα προβλήματα εμμένουν παρά τις φιλότιμες προσπάθειες μου. Λοιπόν, προχτές πείρα μία νέα κάρτα Netgear με δέκτη mimo (wn121t). Η απόδοση είναι εξαιρετική πράγματική. Πλέον πίανω Arnet μέσα στο σπίτι. Τώρα είμαι συνδεδεμένος στα 36MBps με σήμα 100%. To netstumbler δίνει snr>32 και σήμα από 65db έως στη χειρότερη 75db (indoor). Αλλά και πάλι τα ίδια .
    Η ταχύτητα ....αφίστε να μην σας πω καλίτερα.
    Τα Ping από 10ms έως 4000ms....
    Εχθές το βράδυ συνδεόταν αλλά internet δεν έπαιζε. Πέιρα τη καινούργια κάρτα και το laptop, σαμάρωσα το άλογο και βγήκα στους δρόμους. Στα goodys απέναντι από την ΔΕΑΔΑ τα Ping προς τον ...0.2 παίζαν άψογα(<5ms). Αλλά ακόμα και εκεί, Internet δεν έπαιζε. Το ίδιο και σε ap στη Γερουλάνου. Γύρισα σπίτι και έκανα τις ίδιες μετρήσεις. Ιντερνετ δεν είχα, τα πινγκ ήταν δράμα. Υποψιάζομαι λοιπόν ότι...

    1. Εχθές κάποια διακοπή έκλεισε τον ...0.7
    2. Αφου τα ping είναι χάλια μόνο στο Τρουμπάρι, δεν μπορεί...κάτι γίνεται. Παδιά δεν έιμαι τρελός! Σας λέω κάτι δεν πάει καλά με το συγκεκριμένο ap. Δεν πρέπει να είναι θέμα εκπομπής, το σήμα είναι τέλειο. Ο server πρέπει να έχει φάει πακέτο. Παρατηρώντας τα up/down στο iband(μετράει το bandwidth της κάρτας) βλέπω ότι κατά περιόδους χτυπάει κάτι 400kbps, 700kbps, 800kbps. Μετά σιωπή. Παλιότερα δεν είχε τέτοιες διακυμάνσεις. Ήταν λίγο πάνω ή κάτω από 384.

    Δεν ξέρω τι να πω. Το σίγουρο είναι ότι όλα τα άσχημα ξεκίνησαν μετά από εκείνες τις καταρακτώδεις βροχές. Πριν ήταν πολύ καλά.

    Stef2 αν προγραμματίζετε καμοιά μέτρηση στη περιοχή ειδοποιήστε και μένα. Θέλω να δω τί γίνεται.

    Περιμένω νέα σας.
    Ανδενείχαίντερνετθαταείχατεινάξει!

  6. #21
    Εγγραφή
    15-05-2006
    Μηνύματα
    147
    Downloads
    98
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    1024/1024
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από epursimuove Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλοι μου τα προβλήματα εμμένουν παρά τις φιλότιμες προσπάθειες μου. Λοιπόν, προχτές πείρα μία νέα κάρτα Netgear με δέκτη mimo (wn121t). Η απόδοση είναι εξαιρετική πράγματική. Πλέον πίανω Arnet μέσα στο σπίτι. Τώρα είμαι συνδεδεμένος στα 36MBps με σήμα 100%. To netstumbler δίνει snr>32 και σήμα από 65db έως στη χειρότερη 75db (indoor). Αλλά και πάλι τα ίδια .
    Η ταχύτητα ....αφίστε να μην σας πω καλίτερα.
    Τα Ping από 10ms έως 4000ms....
    Εχθές το βράδυ συνδεόταν αλλά internet δεν έπαιζε. Πέιρα τη καινούργια κάρτα και το laptop, σαμάρωσα το άλογο και βγήκα στους δρόμους. Στα goodys απέναντι από την ΔΕΑΔΑ τα Ping προς τον ...0.2 παίζαν άψογα(<5ms). Αλλά ακόμα και εκεί, Internet δεν έπαιζε. Το ίδιο και σε ap στη Γερουλάνου. Γύρισα σπίτι και έκανα τις ίδιες μετρήσεις. Ιντερνετ δεν είχα, τα πινγκ ήταν δράμα. Υποψιάζομαι λοιπόν ότι...

    1. Εχθές κάποια διακοπή έκλεισε τον ...0.7
    2. Αφου τα ping είναι χάλια μόνο στο Τρουμπάρι, δεν μπορεί...κάτι γίνεται. Παδιά δεν έιμαι τρελός! Σας λέω κάτι δεν πάει καλά με το συγκεκριμένο ap. Δεν πρέπει να είναι θέμα εκπομπής, το σήμα είναι τέλειο. Ο server πρέπει να έχει φάει πακέτο. Παρατηρώντας τα up/down στο iband(μετράει το bandwidth της κάρτας) βλέπω ότι κατά περιόδους χτυπάει κάτι 400kbps, 700kbps, 800kbps. Μετά σιωπή. Παλιότερα δεν είχε τέτοιες διακυμάνσεις. Ήταν λίγο πάνω ή κάτω από 384.

    Δεν ξέρω τι να πω. Το σίγουρο είναι ότι όλα τα άσχημα ξεκίνησαν μετά από εκείνες τις καταρακτώδεις βροχές. Πριν ήταν πολύ καλά.

    Stef2 αν προγραμματίζετε καμοιά μέτρηση στη περιοχή ειδοποιήστε και μένα. Θέλω να δω τί γίνεται.

    Περιμένω νέα σας.

    Γεια σου φιλε μου!
    Καταρχας τις 2 τελευταιες μερες λογω προβληματων στο δικτυο της ΔΕΗ της Αργυρουπολης δεν ειχαμε ArNet γιαυτο δεν επαιζες internet!!
    Eισαι λιγο γκαντεμης γιατι τζαμπα πηγε η βολτα σου οπως καταλαβαινεις...
    Οπως διαβασες δεν θα εχουμε και σε καποιο διαστημα απο 00.00 - 06.00 οποτε μην βγεις ουτε εκεινη την ωρα για scanning!
    Στην χειροτερη σκεψου την περιπτωση να παιξεις με εξωτερικη κεραιουλα ( παρε την πιο μικρη που υπαρχει, δεν χρειαζεσαι μεγαλη και ενα ap να ξεμπερδευεις-> ρωτα με αν θες περαιτερω info)
    Μεταξυ μας αν πουλησεις ολες τις καρτες που εχεις αγορασει τον βγαζεις τον εξοπλισμο!!


    Υ.Γ. Πριν κανεις καποια αλλη αγορα μιλησε ομως με ΔΕΑΔΑ μην ψωνιζεις τζαμπα...

  7. #22
    Εγγραφή
    13-06-2007
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    52
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    512/512
    ISP
    ArNet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    Netgear WN121T
    Καλά, ότι δεν ξαναπέρνω άλλη κάρτα... δεν το συζητάμε! Αυτό που θα κάνω στη συνέχεια είναι να πάρω τη παλιά μου κάρτα (zd1211) και να της βγάλω τη κρυσταλική κεραία που έχει κολλημένη στην πλακέτα και να της κολλήσω ένα ομοαξωνικό προς εξωτερική κεραία (κατευθυντική).

    Άμα δε κάτσει όυτε αυτό... τότε θα πάω να πάρω μια σκάλα. Αυτή σίγουρα θα δουλέψει... Θα ανέβω στα κεραμίδια του Τρουμπαρι και θα κρατάω την κατευθυντική φάτσα κάρτα στην omni του ap, xexexexe....
    Να δω τότε, θα μου κάνει κορδελάκια....
    Πάντως, δεν το καταλαβαίνω, τι στο καλό έχει συμβεί και δεν δουλεύει το σύστημα όπως πριν;

    Εγώ δεν μπορώ να πετύχω σωστές ταχύτητες πουθενά γύρω ή πανω στο Τρουμπάρι, πώς γίνεται και πετυχαίνουν τα παιδιά της ΑrNet; Και το χειρότερο είναι ότι έχω και φουλ σήμα...Δε γίνεται να έχω 60db σήμα και να έχω ping 4sec...
    Ανδενείχαίντερνετθαταείχατεινάξει!

  8. #23
    Εγγραφή
    24-09-2007
    Μηνύματα
    67
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    512/512
    ISP
    ΔΕΑΔΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από epursimuove Εμφάνιση μηνυμάτων

    Εγώ δεν μπορώ να πετύχω σωστές ταχύτητες πουθενά γύρω ή πανω στο Τρουμπάρι, πώς γίνεται και πετυχαίνουν τα παιδιά της ΑrNet; Και το χειρότερο είναι ότι έχω και φουλ σήμα...Δε γίνεται να έχω 60db σήμα και να έχω ping 4sec...
    Φίλε epursimuove καλησπέρα,

    δώσε μας λίγο χρόνο γιατι τις τελευταίες μέρες η ΔΕΗ μας άλλαξε τα φώτα κυριολεκτικά και θα δοκιμάσουμε μαζί .
    Και με τον δικό σου εξοπλισμό και με δικό μας
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος EvilHawk : 24-09-07 στις 11:03.
    www.arnet.gr is folding for humanity


  9. #24
    Εγγραφή
    13-06-2007
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    52
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    512/512
    ISP
    ArNet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    Netgear WN121T
    Τέλεια! Ευχαριστώ παιδιά! Τα λέμε.
    Ανδενείχαίντερνετθαταείχατεινάξει!

  10. #25
    Εγγραφή
    13-06-2007
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    52
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    512/512
    ISP
    ArNet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    Netgear WN121T
    Και όμως.....Δουλεύει!!! Ευχαριστώ πολύ παιδιά!!! Είστε αστέρια.

    (Πάντως θα με ενδιέφερε για ιστορικούς λόγους τί έιχε πάθει το σύστημα. Μου αρέσει να μαθαίνω...)

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!
    Ανδενείχαίντερνετθαταείχατεινάξει!

  11. #26
    Εγγραφή
    13-06-2007
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    52
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    512/512
    ISP
    ArNet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    Netgear WN121T
    Πριν από λίγο έπιασα 440ΚΒps!!!!!!!!
    Ανδενείχαίντερνετθαταείχατεινάξει!

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. FORTHnet Hot Spot: Τα εκατοστήσαμε!
    Από UK_ADSL στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-12-06, 11:22

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας