Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 26
  1. #1
    Εγγραφή
    13-06-2007
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    52
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    512/512
    ISP
    ArNet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    Netgear WN121T
    Για σας! Είμαι καινούργιος στη παρέα. Έχω κάνει ήδη σύνδεη με Αrnet. Τα παιδιά στην ArNet είναι πολύ εντάξει!.

    Θα ήθελα μόνο να ρωτήσω ποιο ap έχετε βρει ότι κάνει νερά. Εγώ συνδέομαι με το Τρουμπάρι και μετά την αναβάθμιση έχω ξεμείνει στα 47kbps(rms) αντί 384. Έχει κανένας άλλος παρατηρήσει τίποτα, ή έχει πάθει τίποτα το setup μου και δεν το έχω πάρει μυρωδιά;;;
    Ανδενείχαίντερνετθαταείχατεινάξει!

  2. #2
    Εγγραφή
    15-05-2006
    Μηνύματα
    147
    Downloads
    98
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    1024/1024
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από epursimuove Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για σας! Είμαι καινούργιος στη παρέα. Έχω κάνει ήδη σύνδεη με Αrnet. Τα παιδιά στην ArNet είναι πολύ εντάξει!.

    Θα ήθελα μόνο να ρωτήσω ποιο ap έχετε βρει ότι κάνει νερά. Εγώ συνδέομαι με το Τρουμπάρι και μετά την αναβάθμιση έχω ξεμείνει στα 47kbps(rms) αντί 384. Έχει κανένας άλλος παρατηρήσει τίποτα, ή έχει πάθει τίποτα το setup μου και δεν το έχω πάρει μυρωδιά;;;
    Χαιρομαι πως και αλλοι πελατες της ArNet συμμετεχουν στο forum.
    Aν σου ειναι ευκολο να μου πεις σε τι τελειωνει το ΜacAdress tου Αp στο οποιο συνδεεσαι και τι ap χρησιμοποιεις ίσως μπορεσω να σου δοσω καποια απάντηση
    Διαφορετικα το support (stef2) είμαι σιγουρος θα σου απαντησει το συντομότερο δυνατον!
    Καλωσηρθες στο club μας!!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος blackshadow84 : 15-06-07 στις 17:12.

  3. #3
    Εγγραφή
    13-06-2007
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    52
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    512/512
    ISP
    ArNet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    Netgear WN121T
    To AP που συνδέομαι τελειώνει σε ...96-DE. Εγώ συνδέομαι κατ'ευθείαν σε αυτό το AP με usb της edimax. Απέχω 200 μέτρα, έχω ελεύθερο line of sigth και είμαι υψομετρικά γύρω στα 3 μέτρα χαμηλότερα από την κεραία του ap. Έχω σταθερό σήμα (60%) και ποιότητα λινκ. Τώρα το link της σύνδεσης είναι στα 24Mbps. Μερικές φορές κάνει διακοπές και ξανασυνδέεται. Πριν από μερικά λεπτά έκανα Upload τα email από outlook με 384kps (rms). To download είναι σταθερά πολύ κάτω από 100kbps. Μέχρι να τελείωσω την προηγούμενη φράση είχε αποσυνδεθεί και ξανασυνδέθηκε....

    Δεν είμαι και ο πιο σχετικός με τα radiolink και τα δύκτια αλλά κοντεύει να με τρελάνει η κατάσταση.

    Help!!!
    Ανδενείχαίντερνετθαταείχατεινάξει!

  4. #4
    Εγγραφή
    15-05-2006
    Μηνύματα
    147
    Downloads
    98
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    1024/1024
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από epursimuove Εμφάνιση μηνυμάτων
    To AP που συνδέομαι τελειώνει σε ...96-DE. Εγώ συνδέομαι κατ'ευθείαν σε αυτό το AP με usb της edimax. Απέχω 200 μέτρα, έχω ελεύθερο line of sigth και είμαι υψομετρικά γύρω στα 3 μέτρα χαμηλότερα από την κεραία του ap. Έχω σταθερό σήμα (60%) και ποιότητα λινκ. Τώρα το link της σύνδεσης είναι στα 24Mbps. Μερικές φορές κάνει διακοπές και ξανασυνδέεται. Πριν από μερικά λεπτά έκανα Upload τα email από outlook με 384kps (rms). To download είναι σταθερά πολύ κάτω από 100kbps. Μέχρι να τελείωσω την προηγούμενη φράση είχε αποσυνδεθεί και ξανασυνδέθηκε....

    Δεν είμαι και ο πιο σχετικός με τα radiolink και τα δύκτια αλλά κοντεύει να με τρελάνει η κατάσταση.

    Help!!!
    Λοιπον καταρχας δεν υπαρχει λογος να τρελενεσαι
    Καταρχην αυτα που θα σου πω τα λεει ενας πελατης του ArNet και οχι ο υπευθυνος οποτε καταλαβαίνεις πως δεν εχω την γνωση του stef2 και υπευθυνη απαντηση θα παρεις απο εκεινον
    Το ΑP που χρησιμοποιεις ειναι διαφορετικο απο αυτα που χρησιμοποιω εγω οποτε δεν μπορω να σε βοηθησω, παντως αυτο που χρησιμοποιω τωρα τελειωνει σε 71 και ανταποκρινεται αψογα
    Τωρα αποτι καταλαβα δεν χρησιμοποιεις εξωτερικη κεραία αλλα usb καρτουλα
    Για να δεις αν εχεις προβλημα εσυ ή οχι μπορεις να δοκιμασεις είτε με εξωτερικη κεραια είτε να πας καπου που να εχεις καλυτερο σημα( ετσι θα καταλαβεις αν εχεις καλο σημα ή οχι )
    Τωρα εαν εχεις super upload και κακο download είναι καπως περιεργο και μπορει να οφειλεται σε πολλους λογους
    Οποτε αν εισαι με laptop δοκιμασε στο μπαλκονι να δεις αν τα αποτελεσματα ειναι τα ιδια
    Α και κατι αλλο...Οτι δεν σου δουλευει πληρως το παρατηρησες μετα την αναβαθμιση?Πριν ήταν ολα ΟΚ?

  5. #5
    Εγγραφή
    24-09-2007
    Μηνύματα
    67
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    512/512
    ISP
    ΔΕΑΔΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από epursimuove Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για σας! Είμαι καινούργιος στη παρέα. Έχω κάνει ήδη σύνδεη με Αrnet. Τα παιδιά στην ArNet είναι πολύ εντάξει!.

    Θα ήθελα μόνο να ρωτήσω ποιο ap έχετε βρει ότι κάνει νερά. Εγώ συνδέομαι με το Τρουμπάρι και μετά την αναβάθμιση έχω ξεμείνει στα 47kbps(rms) αντί 384. Έχει κανένας άλλος παρατηρήσει τίποτα, ή έχει πάθει τίποτα το setup μου και δεν το έχω πάρει μυρωδιά;;;
    Φίλε epursimuove καλως ήλθες στο sub-forum του ArNet.gr στο adslgr.com,

    επειδή μας έχεις ήδη ενημερώσει στην Δημ. Επιχ/ση για το πρόβλημα πιστεύω ότι
    σύντομα θα έχουμε λύση.
    Οι συμβουλές του φίλου blackshadow84 είναι σωστές.
    Παράλληλα με τις δικές σου μετρήσεις θα μετρήσουμε κι εμείς το σήμα γενικότερα στην περιοχή και θα ανακοινώσουμε σύντομα αποτελέσματα.

    Είναι μεγάλη μας τιμή να μας φιλοξενεί το adslgr.com το οποίο είναι το μεγαλύτερο φόρουμ για την ευρυζωνικότητα στην Ελλάδα. Σου προτείνουμε να αναζητήσεις κάθε είδους πληροφορία που σε ενδιαφέρει στα θέματα του adslgr.com Είμαι βέβαιος ότι θα βρείς ότι ψάχνεις αλλα και βοήθεια σε ότι ζητήσεις.

    Ευχαριστώ και θα τα λέμε συχνά μέσα απο το sub-forum του ArNet.gr

    stef2

    ΥΓ Θα τα λέμε βέβαια και απο κοντά όποτε θέλεις στην Δημοτική Επιχείρηση.....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος EvilHawk : 24-09-07 στις 11:11.
    www.arnet.gr is folding for humanity


  6. #6
    Εγγραφή
    13-06-2007
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    52
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    512/512
    ISP
    ArNet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    Netgear WN121T
    Φίλε blackshadow84 να 'σαι πάντα καλά! Εκτιμώ πολύ την βοήθεια και το ενδιαφέρον όλων σας.
    Πρέπει αρχικά να σας πω ότι..εντάξει δεν θα τρελαθώ...απλά με έχει φάει η περιέργεια να δω τί φταίει. Επίσης, θέλω να μαθαίνω νέα πράγματα. Και αυτό το forum, ε, είναι ότι πρέπει! Πράγματι, όπως είπε ο stef2, πήγα και έιδα από κοντά τα έργα της ArNet στη ΔΕΑΔΑ. Οι άνθρωποι έχουν πολύ μεράκι!!! Δεν είναι απλώς η δουλειά τους, είναι η ζωή τους!!! Έχουν αφοσιωθεί σε αυτό που κάνουν και αυτό είναι εγγύηση επιτυχίας και προόδου.
    Τώρα αναφορικά με τα προβλήματα της σύνδεσης μου έχω να πω τα εξής. Αν όλα πηγαιναν καλά θα ήμουν ένας ακόμα ευτυχισμένος χρήστης της ArNet. Τώρα που μου δίνεται η ευκαιρεία να μάθω και 5 πράγματα για το γιατί και το πώς λειτουργεί η όλη φάση νιώθω τρισ-ευτυχισμένος.
    Επί του τεχνικού τμήματος τώρα...
    Βασικά, πήρα το laptop ένα βράδυ και ξαμολύθηκα πάνω- γύρω και πέρα από το Τρουμπάρι. Συμπαίρανα ότι μάλλον φταίει το AP του Τρουμπάρι. Ωραίο συμπέρασμα θα μου πείτε....Πως είσαι τόσο σίγουρος και λες "μάλλον";;;
    Βασικά δοκίμασα σε διάφορα μέρη γύρω από το Τρουμπάρι και κάνει τα γίδια. (Εδώ πρέπει να σημειώσω ότι όλες οι υπόλοιπες δοκιμές έγιναν μέσα από αυτοκίνητο, αν αυτό έχει σημασία) Πήγα κάτω από την Hyunday και εκεί τα γίδια. Πήγα στην Γερουλάνου κάτω από ένα AP που κρέμεται σε κολλόνα φωτισμού....τίποτα...Πάω στη σχολή μου που έχω ένα AP για τοπικό δίκτυο...καμπάνα. Δεν ξέρω τι φταίει....αλλά θέλω να μάθω. Ξέρω ότι τα παιδιά στην ArNet θα βρουν τη λύση. Αλλά θέλω και εγώ να ξέρω. Ιστορικά πάντως όλα έγιναν μετά την αναβάθμιση (αυτό κάτι από Αρκά μου θυμίζει....). Αυτά... κανένας που να κάνει σύνδεση με Τρουμπάρι;;;
    Ανδενείχαίντερνετθαταείχατεινάξει!

  7. #7
    Εγγραφή
    13-06-2007
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    52
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    512/512
    ISP
    ArNet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    Netgear WN121T
    Φίλε Stef2 είναι χαρά μου που τα ξαναλέμε. Και ευχαριστώ για το καλοσώρισμα στο Subforum. Οι συμβουλές του blackshadow84 είναι πολύ χρήσιμες. Χάρηκα που υπήρξε άμεση βοήθεια.
    Τώρα περί usb δέκτη δεν τίθεται θέμα. Τον έχω μόνιμα στη βεράντα, προστατευμένο μέσα σε μπουκάλι και σήμα πέρνω με τρίμετρο καλώδιο usb. Εϊναι σε άριστη κατάσταση και αυτός και το καλώδιο. Η αλήθεια είναι αν έχω κάπου το καλλίτερο δυνατό σήμα αυτό είναι στην τρέχουσα θέση με την συγκεκριμένη κάρτα (έχω και άλλη μια καινούργια κάρτα pcmcia που δεν έχει τόσο καλή απόδοση όμως). Το σήμα έιναι στο 60%, το ίδιο και η ποιότητα σύνδεσης. Δεδομένου δε ότι και πριν την αναβάθμιση του δικτύου είχα την ίδια θέση, δεν νομίζω ότι είναι θέμα θέσης ή δικού μου setup. Τώρα βέβαια, όσα ξέρω τόσα λέω. Δεν είμαι σχετικός με το σπορ όπως εσείς. Ότι μπορώ να καταλάβω. Παραμένω στις επάλξεις για νεότερα!!
    Ανδενείχαίντερνετθαταείχατεινάξει!

  8. #8
    Εγγραφή
    13-06-2007
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    52
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    512/512
    ISP
    ArNet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    Netgear WN121T
    Θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι ακόμα. Ξερείς κανείς τί πρέπει να κάνω για να μην πέρνω lowid στο emule;;;
    Ανδενείχαίντερνετθαταείχατεινάξει!

  9. #9
    Εγγραφή
    15-05-2006
    Μηνύματα
    147
    Downloads
    98
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    1024/1024
    Φιλε epursimuove καλημερα
    Οτι πληροφορια χρειαζεσαι περι emule και p2p υπαρχει αρμοδιο forum στο adslgr οπου θα βρεις οτι χρειαζεσαι, απλως κανε μια αναζητηση βαζοντας ως λεξη κλειδι lowid στο emule

    Παντως το γεγονος πως δεν εχεις καλη συνδεση με κανενα ap ακομα και αν εινα διπλα το laptop ειναι ενδειξη μαλλον δικου σου προβληματος σε καποια ρυθμιση

    Η συγκριση με ενα ap τοπικου δικτυου δεν ειναι και η καλύτερη συγκριση γιατι είναι διαφορετικης μορφολογιας τα 2 δικτυα οπως καταλαβαινεις

    Την μετρηση του σηματος την κανεις με to netstumbler ή με καποιο αλλο προγραμμα??

    Εχεις δοκιμασει να κανεις ping sto ap που συνδεεσαι να δεις τον χρονο αποκρισης ?
    Καλη συνέχεια στο ψάξιμο!

    Υ.Γ. Φανταζομαι οτι γνωριζεις πως τα p2p απεχουν πολυ απο την πραγματικη ταχυτητα της γραμμης σου.

  10. #10
    Εγγραφή
    13-06-2007
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    52
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    512/512
    ISP
    ArNet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    Netgear WN121T
    Φίλε blackshadow84 σε ευχαριστώ για τα πολύ βοηθητικά σχόλια σου. Το ότι μπορεί να τρέχει κάτι με το setup μου είναι κάτι που ήδη έχει περάσει από το μυαλό μου. Δεν είμαι σίγουρος όμως για τίποτα. Απλώς το θεωρώ λιγότερο πιθανό ενδεχόμενο έναντι άλλων λόγω των στοιχείων που έχω διαθέσιμα. Εν πάσει περιπτώση ας βγει κάποιος να πεί ότι το Τρουμπάρι παίζει οκ και εγώ θα κάνω τα πρέποντα στο laptop μου. Tα ping που κάνω παίζουν από 3msec μέχρι 4000msec! Πάντως, ακόμα και όταν το ping είναι μικρό, το download speed είναι το ίδιο. Την ταχύτητα την μετράω με δύο τρόπους 1. με to adsl speed meter του forum και 2. με μια μικρή μπάρα του ασύρματου AP που σας έλεγα, ονόματι Iband της USrobotics. Πάνω κάτω τα ίδια αποτελέσματα δείχουν με τη διαφορά ότι η μπάρα δείχνει και τη διακύμανση ως προς το χρόνο.

    Για το emule ...άρχισα το ψάξιμο. Οψώμεθα...
    Ευχαριστώ πάντως!

    ΥΓ. Ποια η διαφορά μεταξύ του δικού μου AP και αυτού της ArNet;; Αυτό δεν το πολυκατάλαβα....
    Ανδενείχαίντερνετθαταείχατεινάξει!

  11. #11
    Εγγραφή
    15-05-2006
    Μηνύματα
    147
    Downloads
    98
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    1024/1024
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από epursimuove Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε blackshadow84 σε ευχαριστώ για τα πολύ βοηθητικά σχόλια σου. Το ότι μπορεί να τρέχει κάτι με το setup μου είναι κάτι που ήδη έχει περάσει από το μυαλό μου. Δεν είμαι σίγουρος όμως για τίποτα. Απλώς το θεωρώ λιγότερο πιθανό ενδεχόμενο έναντι άλλων λόγω των στοιχείων που έχω διαθέσιμα. Εν πάσει περιπτώση ας βγει κάποιος να πεί ότι το Τρουμπάρι παίζει οκ και εγώ θα κάνω τα πρέποντα στο laptop μου. Tα ping που κάνω παίζουν από 3msec μέχρι 4000msec! Πάντως, ακόμα και όταν το ping είναι μικρό, το download speed είναι το ίδιο. Την ταχύτητα την μετράω με δύο τρόπους 1. με to adsl speed meter του forum και 2. με μια μικρή μπάρα του ασύρματου AP που σας έλεγα, ονόματι Iband της USrobotics. Πάνω κάτω τα ίδια αποτελέσματα δείχουν με τη διαφορά ότι η μπάρα δείχνει και τη διακύμανση ως προς το χρόνο.

    Για το emule ...άρχισα το ψάξιμο. Οψώμεθα...
    Ευχαριστώ πάντως!

    ΥΓ. Ποια η διαφορά μεταξύ του δικού μου AP και αυτού της ArNet;; Αυτό δεν το πολυκατάλαβα....


    Λοιπον, καταρχας να πουμε πως το καθε ap της ArNet συνεργαζεται με μεγαλύτερο αριθμο πελατων απο οτι ενα ap στην σχολη σου

    Εν συνεχεια το ap της σχολης σου φανταζομαι πως βρισκεται σε εναν κλειστο χώρο σου οπως και ο καθε δεκτης, οποτε η συνδεση πλησιαζει τις ιδανικες συνθηκες

    Μπορει οντως να εχει καποιο προβλημα το ap στο routing των δεδομενων και να μην φταινε οι δικες σου ρυθμισεις απαραιτητα, μακαρι να βγει καποιος αλλος φιλος να επιβεβαιωσει πως δουλευει κανονικα το συγκεκριμενο ap. Θα πηγαινα εγω να κανω ενα scan να σε βοηθησω αλλα λογω εξεταστικης δεν μου περισσευει χρονος...

    Για να μετρησεις το σημα με εναν καλυτερο τροπο μπορεις να κατεβασεις απο τα downloads του adslgr.com το netstumbler. Το προγραμμα αυτο σου δίνει αναλυτικές πληροφορίες για την ποιοτητα του σήματος ( οχι της γραμμης )

    Κατεβασε το και πες μας αποτελεσματα, ειναι πολυ ευκολο στην χρηση του

    Το ping είναι καπως περιεργα μεγαλο, γιατι να σκεφτεις εγώ ακομα και οταν ο αδερφος μου κανει download το ping κυμαινεται σε χαμηλα επιπεδα...

    Υ.Γ. Παντως να εισαι θετικός γιατι απο την μία οι υπευθυνοι του ArNet συνεχίζουν την αναβαθμιση του όλου εγχειρήματος καθημερινα και απο την αλλη με μια αναβαθμιση του εξοπλισμου σου μπορει να λυθει και παλι το problem!
    Χρησιμοποισε το Netstumbler να κανεις ποιοτικό scan και θα με θυμηθεις!
    Ελπιζω να σε βοηθαω καπως

  12. #12
    Εγγραφή
    13-06-2007
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    52
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    512/512
    ISP
    ArNet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    Netgear WN121T
    Λοιπόν, το έβαλα το netstumbler και μου έβγαλε ένα διάγραμμα πράσινο από το -60dbm έως τα 100dbm. Από εκεί και κάτω κόκκινο. Σε όλο το πλάτος του διαγράμματος υπάρχουν λεπτά κενά (περίπου 10 κάθε δεκάλεπτο). Η κόκκινη περιοχή είναι solid (εξαιρουμένων των προηγούμενων λορίδων). Η πράσινη ζώνη η μισή είναι solid (από -100 έως -85) ενώ η άλλη μισή (από -85 έως -60) είναι αραιογραμμένη σαν να έχει θόρυβο.
    Τι δείχνει αυτό το διάγραμμα; Την ποιότητα του σήματος;;; Όσο πιο ψηλά τόσο πιο καλά;;
    Ανδενείχαίντερνετθαταείχατεινάξει!

  13. #13
    Εγγραφή
    15-05-2006
    Μηνύματα
    147
    Downloads
    98
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    1024/1024
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από epursimuove Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν, το έβαλα το netstumbler και μου έβγαλε ένα διάγραμμα πράσινο από το -60dbm έως τα 100dbm. Από εκεί και κάτω κόκκινο. Σε όλο το πλάτος του διαγράμματος υπάρχουν λεπτά κενά (περίπου 10 κάθε δεκάλεπτο). Η κόκκινη περιοχή είναι solid (εξαιρουμένων των προηγούμενων λορίδων). Η πράσινη ζώνη η μισή είναι solid (από -100 έως -85) ενώ η άλλη μισή (από -85 έως -60) είναι αραιογραμμένη σαν να έχει θόρυβο.
    Τι δείχνει αυτό το διάγραμμα; Την ποιότητα του σήματος;;; Όσο πιο ψηλά τόσο πιο καλά;;
    Δεν ξερω ποια εκδοση χρησιμοποιεις παντως εγω με την 0.4 προσεχω 2 κυριως στοιχεια πρωτον ειναι το Signal (θελω να ειναι μικρο) και δευτερο το SNR ( θελω να ειναι μεγαλο)

    Στην εκδοση αυτη το διαγραμμα απεικονιζει την σχεση σηματος και noise, επιδιωξη μας είναι να ειναι οσο το δυνατον μεγαλυτερο και να μην παρουσιαζει ιδιαιτερες διακυμανσεις
    Εκει που σκαναρεις και βρεις το καλυτερο σημα εκει πρεπει να ειναι το ap

    Aυτος ειναι ο καλυτερος τροπος για να ελεγξεις αν εχεις καλο σημα
    Αν εισαι οκ μετα κοιτας τις ρυθμισεις σου και μετα αν ειναι και αυτες οκ, πλεον νομιζω πως εισαι σιγουρος πως κατι αλλο φταιει...


  14. #14
    Εγγραφή
    13-06-2007
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    52
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    512/512
    ISP
    ArNet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    Netgear WN121T
    Αρχικά, καλή επιτυχία στην εξεταστική!!! Εκτιμώ πολύ που παρά τα μαθήματα ασχολείσαι και με την περίπτωσή μου!!!

    Είναι εύκολο να μου δώσεις τυπικές τιμές για τα δυο μεγέθη για να ξέρω τι έιναι οκ και τι όχι;;Και εγώ την 0.4 κατέβασα. Αν έχω διακυμάνσεις τι μπορεί να φταίει; Πάντως παρατήρησα ότι ανάμεσα στο δέκτη μου και το AP μεσολαβούν τα σύρματα της ΔΕΗ. Λες να παίζει τπτ βρώμικο με τα ηλεκτρομαγνητικά και .... Καλά, άρχισα τις χαζομάρες τωρα...

    Εκει που σκαναρεις και βρεις το καλυτερο σημα εκει πρεπει να ειναι το ap
    Τί εννοείς;;;

    Και όταν λέμε διακυμάνσεις, πόσο μεγάλες διακυμάσεις;;;
    Ανδενείχαίντερνετθαταείχατεινάξει!

  15. #15
    Εγγραφή
    15-05-2006
    Μηνύματα
    147
    Downloads
    98
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    1024/1024
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από epursimuove Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρχικά, καλή επιτυχία στην εξεταστική!!! Εκτιμώ πολύ που παρά τα μαθήματα ασχολείσαι και με την περίπτωσή μου!!!

    Είναι εύκολο να μου δώσεις τυπικές τιμές για τα δυο μεγέθη για να ξέρω τι έιναι οκ και τι όχι;;Και εγώ την 0.4 κατέβασα. Αν έχω διακυμάνσεις τι μπορεί να φταίει; Πάντως παρατήρησα ότι ανάμεσα στο δέκτη μου και το AP μεσολαβούν τα σύρματα της ΔΕΗ. Λες να παίζει τπτ βρώμικο με τα ηλεκτρομαγνητικά και .... Καλά, άρχισα τις χαζομάρες τωρα...


    Τί εννοείς;;;

    Και όταν λέμε διακυμάνσεις, πόσο μεγάλες διακυμάσεις;;;
    Τιμες δεν θυμαμαι ακριβως, απλως να σου πω πως ακομη και με σημα -75 βγαινει link αλλα αυτο ειναι σχετικο

    Το θεμα ειναι ο δεκτης σου να βρισκεται στο σημειο οπου παρατηρεις με το NetStumbler ενα καλο και σταθερο σημα. Οταν λεω διακυμανσεις εννοω να παιζουν οι μπαρες συνεχεια πανω κατω

    Τωρα με τα ηλεκτρομαγνητικα, δεν μπορω να σου δοσω καποια απαντηση, απεχει κατα πολυ απο το πεδιο γνωσεων μου, φανταζομαι οι ανθρωποι της ArNet μπορουν να σου δωσουν μια τεκμηριωμενη απαντηση

    Αν θελεις ποσταρε μια και τι wifi εξοπλισμο χρησιμοποιεις...

    Δεν εχεις παραπονο παντως μπορει να εχεις καποια προσωρινα προβληματακια αλλα μαθαινεις ενδιαφεροντα πραγματακια σιγα σιγα!!


Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. FORTHnet Hot Spot: Τα εκατοστήσαμε!
    Από UK_ADSL στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-12-06, 11:22

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας