Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-20 από 20
  1. #16
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Βαλε ενα προγραμμα και σκαναρε ολο το δικτυο σου. πχ αυτο.

    Βρες ΟΛΕΣ τις συσκευες σου.

    Μετα μπες σε οσες εχουν ρυθμισεις (πχ τα modem-router) και ξανακοιτα προσεκτικα τις ρυθμισεις. κανε μια επανεκκινηση οταν τελειωνεις με το καθενα.

    Μετα σε οσες συσκευες εχεις ΚΑΡΦΩΤΕΣ ΙΡ και GATEWAY σιγουρεψου οτι ειναι ΕΚΤΟΣ του ευρους DHCP POOL. (θεωρω οτι για αυτο σου κανει conflict) .

    Για μενα βαλε...

    192.168.1.1 πρωτο ρουτερ
    192.168.1.2 δυτερο ρουτερ
    .3 ΑΡ
    κλπ κλπ και βαλε τον dhcp να δινει απο το .50 και πανω. Οποτε να εχεις ελευθερες για τις καρφωτες που θες.
    The gr81 .

  2. #17
    Εγγραφή
    28-01-2007
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    1.587
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΙΧΙΟ
    Router
    Linksys wag160N
    SNR / Attn
    3,8(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βαλε ενα προγραμμα και σκαναρε ολο το δικτυο σου. πχ αυτο.

    Βρες ΟΛΕΣ τις συσκευες σου.

    Μετα μπες σε οσες εχουν ρυθμισεις (πχ τα modem-router) και ξανακοιτα προσεκτικα τις ρυθμισεις. κανε μια επανεκκινηση οταν τελειωνεις με το καθενα.

    Μετα σε οσες συσκευες εχεις ΚΑΡΦΩΤΕΣ ΙΡ και GATEWAY σιγουρεψου οτι ειναι ΕΚΤΟΣ του ευρους DHCP POOL. (θεωρω οτι για αυτο σου κανει conflict) .

    Για μενα βαλε...

    192.168.1.1 πρωτο ρουτερ
    192.168.1.2 δυτερο ρουτερ
    .3 ΑΡ
    κλπ κλπ και βαλε τον dhcp να δινει απο το .50 και πανω. Οποτε να εχεις ελευθερες για τις καρφωτες που θες.
    Χρησιμοποιω ηδη το ip advanced scanner δεν εχω conflict το προηγουμενο netgear που ειχα ειχε πινακα που δηλωνες τις static ip . το προβλημα ειχε ξεκινησει με το προηγουμενο. μονο στις κονσολες μου εχω δωσει δικες μου καρφωτες οποια αλλη συσκευ ηθελα καρφωτη εβλεπα ποια εχει παρει απο τον dhcp και την εκανα καρφωτη αυτο ισχυει για εκτυπωτη και τηλεοραση. το προβλημα εμφανιζεται οτα παιρνει πολυ bandwith το xbox πχ dwonload καποιου παιχνιδιου

  3. #18
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lak100 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρησιμοποιω ηδη το ip advanced scanner δεν εχω conflict το προηγουμενο netgear που ειχα ειχε πινακα που δηλωνες τις static ip . το προβλημα ειχε ξεκινησει με το προηγουμενο. μονο στις κονσολες μου εχω δωσει δικες μου καρφωτες οποια αλλη συσκευ ηθελα καρφωτη εβλεπα ποια εχει παρει απο τον dhcp και την εκανα καρφωτη αυτο ισχυει για εκτυπωτη και τηλεοραση. το προβλημα εμφανιζεται οτα παιρνει πολυ bandwith το xbox πχ dwonload καποιου παιχνιδιου
    Αν καταλαβα καλα αυτο που γραφεις.... το κανεις λαθος...

    Η θα δωσεις στην συσκευη με το χερι ΙΡ ΕΚΤΟΣ ΕΥΡΟΥΣ DHCP ή θα ρυθμισεις το ρουτερ να κανει reserve την ΙΡ αυτη ΜΟΝΟ για αυτη την mac address. Η το ενα ή το αλλο.

    Το να δεις τι εχει παρει απο το dhcp και να το βαλεις εσυ στη συσκευη χειροκινητα ΔΕΝ ειναι η καλυτερη λυση. Αν το εχεις κανει φτιαξτο σωστα.

    Στο ΑΡ το εχεις κλεισει το dhcp ? Δεν ειδα να το αναφερεις καπου.

    Το xbox συνδεεται ασυρματα ή με καλωδιο ? ασυρματα σε τι ταχυτητες? Γραφεις στον τιτλο... " προβλημα με acess point ". μηπως ειναι μπουκωμενο το καναλι?


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lak100 Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιδια σπιτι εχω 2 adsl γραμμες απλα στο 1 ρουτερ εχω κλεισει τον dhcp server ειναι και τα 2 συνδεμενα σε switch ωστε να βλεπει το ενα το αλλο. Σε αλλο σημειο του σπιτιου εχω ενα access point το οποιο ειναι συνδεμενο σε switch και απο το switch φευγει καλωδιο στο ρουτερ που ανοικτο τον dhcp. Οι συνδεσεις ειναι ΟΤΕ(dhcp ανοικτο) και cyta (dhcp κλειστο) Τωρα ειδα οτ στο xbox παρολο που εχω δηλωσει καρφωτα ip και προεπιλεγεμνη πυλη την ip του ρουτερ της cyta το xbox επιμενει να βγαινει με IP OTE τι μπορω να κανω?


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lak100 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρησιμοποιω ηδη το ip advanced scanner δεν εχω conflict το προηγουμενο netgear που ειχα ειχε πινακα που δηλωνες τις static ip . το προβλημα ειχε ξεκινησει με το προηγουμενο. μονο στις κονσολες μου εχω δωσει δικες μου καρφωτες οποια αλλη συσκευ ηθελα καρφωτη εβλεπα ποια εχει παρει απο τον dhcp και την εκανα καρφωτη αυτο ισχυει για εκτυπωτη και τηλεοραση. το προβλημα εμφανιζεται οτα παιρνει πολυ bandwith το xbox πχ dwonload καποιου παιχνιδιου
    Ποιο ειναι το προβλημα απο τα δυο δεν εχω καταλαβει.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος griniaris : 13-11-18 στις 21:51.
    The gr81 .

  4. #19
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Να ξαναπώ αυτό που είπα απο την αρχή, Ipv6, το xbox Υποστηρίζει Ipv6 και το έχει και prefered, απο το router του ΟΤΕ παίρνει αυτόματα ipv6, όποτε θα πρέπει να κάνεις disable το Ipv6 στο xbox, ώστε να βγαίνει μόνο μέσω της Ipv4 του άλλου router

  5. #20
    Εγγραφή
    28-01-2007
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    1.587
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΙΧΙΟ
    Router
    Linksys wag160N
    SNR / Attn
    3,8(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ξαναπώ αυτό που είπα απο την αρχή, Ipv6, το xbox Υποστηρίζει Ipv6 και το έχει και prefered, απο το router του ΟΤΕ παίρνει αυτόματα ipv6, όποτε θα πρέπει να κάνεις disable το Ipv6 στο xbox, ώστε να βγαίνει μόνο μέσω της Ipv4 του άλλου router
    εκλεισα τον dhcp server ipv6 απο το speedport του ΟΤΕ δεν βρηκα τροπο να το κλεισω απο το xbox

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν καταλαβα καλα αυτο που γραφεις.... το κανεις λαθος...

    Η θα δωσεις στην συσκευη με το χερι ΙΡ ΕΚΤΟΣ ΕΥΡΟΥΣ DHCP ή θα ρυθμισεις το ρουτερ να κανει reserve την ΙΡ αυτη ΜΟΝΟ για αυτη την mac address. Η το ενα ή το αλλο.

    Το να δεις τι εχει παρει απο το dhcp και να το βαλεις εσυ στη συσκευη χειροκινητα ΔΕΝ ειναι η καλυτερη λυση. Αν το εχεις κανει φτιαξτο σωστα.

    Στο ΑΡ το εχεις κλεισει το dhcp ? Δεν ειδα να το αναφερεις καπου.

    Το xbox συνδεεται ασυρματα ή με καλωδιο ? ασυρματα σε τι ταχυτητες? Γραφεις στον τιτλο... " προβλημα με acess point ". μηπως ειναι μπουκωμενο το καναλι?








    Ποιο ειναι το προβλημα απο τα δυο δεν εχω καταλαβει.
    το δευτερο εiναι το προβλημα στο ap εννοειται εχω κλεισει τον dhcp server το xbox ειναι ενσυρματα κουμπωμενο σε swich

    edit:ορισα το dhcp apo 192.168.1.2 εως 192.168.1.99

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ξαναπώ αυτό που είπα απο την αρχή, Ipv6, το xbox Υποστηρίζει Ipv6 και το έχει και prefered, απο το router του ΟΤΕ παίρνει αυτόματα ipv6, όποτε θα πρέπει να κάνεις disable το Ipv6 στο xbox, ώστε να βγαίνει μόνο μέσω της Ipv4 του άλλου router
    εχεις απολυτο δικιο ετρεξα μεσω του edge στο xbox ipv6 Test και οντως βγαινω με ipv4 cyta και ipv6 OTE το ερωτημα ενα τωρα τι κανουμε? απο το xbox δεν κλεινει το ipv6

    edit: η λυση βρεθηκε εκλεισα απο το speedport το ipv6 στις lan και στο ssid και υσυχασα. τελικα οπου ειχα καρφωτη ip και στο pc ακομα εβγαινα με 2 ip. ειχα δοκιμασει το 2012 το ipv6 δεν μπορεσα να το στησω και το παρατησα απο ποτε Ο ΟΤΕ το εκανε manstream και δεν το πηρα χαμπαρι εγινε αυτοματα η αλλαγη

    - - - Updated - - -

    μονο οι ενσυρματες συσκευες βγενανε με 2 ip τωρα τι μπορω να κανω ωστε μονο το xbox να μην βγαινει με 2 ip?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lak100 : 14-11-18 στις 02:23.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Προβλημα δημιουργιας Access Point σε tplink router.
    Από Stamval στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-01-18, 10:36
  2. προβλημα με access point tp link tl wa901nd
    Από johnakosref στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-18, 20:11
  3. προβλημα με access point tp link tl wa901nd και draytek vigor 2760
    Από johnakosref στο φόρουμ Draytek ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-18, 09:08
  4. προβλημα με access point tp link tl wa901nd
    Από johnakosref στο φόρουμ TP-Link ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-18, 09:08
  5. Πρόβλημα με συνδεσιμοτητα στο dsl
    Από Στρατος1982romeo στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-12-17, 18:45

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας