Εμφάνιση 1-14 από 14

Θέμα: Smart TV ή TV box

  1. #1
    Εγγραφή
    12-02-2018
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλησπέρα! Εν όψει Black Friday σκέφτομαι για τηλεόραση. Η απορία λοιπόν είναι η εξής, Smart TV ή απλή TV με TV box; Γενικά έχω δει και προωθούν το TV box, ωστόσο δεν ξέρω αν είναι θέμα marketing της εκάστοτε σελίδας τεχνολογίας, μιας και στο τέλος πάντα έχει κάποιο link για αγορά.

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lux aeterna Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα! Εν όψει Black Friday σκέφτομαι για τηλεόραση. Η απορία λοιπόν είναι η εξής, Smart TV ή απλή TV με TV box; Γενικά έχω δει και προωθούν το TV box, ωστόσο δεν ξέρω αν είναι θέμα marketing της εκάστοτε σελίδας τεχνολογίας, μιας και στο τέλος πάντα έχει κάποιο link για αγορά.
    Τα TVbox, έχουν την δυνατότητα εγκατάστασης προγραμμάτων που μπορούν να δώσουν πρόσβαση και σε άλλο περιεχόμενο, μια smart tv συνήθως είναι περιορισμένη λόγο του ότι δεν έχει πολλές εφαρμογές.

    Αν σε ενδιαφέρει πχ μόνο το netflix και να βλέπεις και καμια σελίδα τότε η smart tv είναι η πιο σίγουρη επιλογή και με δυνατότητα για full HD στο Netflix.
    Αν θέλεις και περιεχόμενο εκτός του netflix τότε κάποιο tvbox

  3. #3
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Αν σε ενδιαφέρουν οι εγγραφές τηλεοπτικών προγραμμάτων, με τη smart tv, κατά την εγγραφή δεν θα μπορείς να αλλάξεις κανάλι παρά μόνο στα 2-3 ακόμη που εκπέμπουν στην ίδια συχνότητα.

  4. #4
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.049
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Γενικά ένα tvbox κοστίζει 50-100 ευρώ και συνεπώς ο κύκλος αναβάθμισης του δύναται να είναι σαφώς πιο συχνός από αυτόν μια τηλεόρασης. Έχω τηλεόραση από το 2008 και μια χαρά κάνει ακόμα την δουλειά της με τις διάφορες συσκευές που έχω κατά καιρούς συνδέσει. Γνώμη μου είναι ότι αργά ή γρήγορα θα αναγκαστείς να βάλεις το box.

    Για παράδειγμα όταν το kodi 17 ζήτησε τουλάχιστον Android 5 ουσιαστικά έβγαλε εκτός μάχης πολλά μηχανάκια. Αργά ή γρήγορα δώσαμε 50-100 και λύσαμε το πρόβλημα μας. Δεν νομίζω θα κάνουμε το ίδιο με τηλεόρασεις. Φαντάσου να κάνει κάτι τέτοιο η νετφλιξ αν και απίθανο καθώς έχει συνάψει συμφωνίες. Σίγουρα όμως όχι για πάνω από 5 χρόνια.

    Εγώ θεωρώ την τηλεόραση μια συσκευή αναπαραγωγής βίντεο και του τηλεοπτικού σήματος. Όλα τα υπόλοιπα γίνονται από αλλού. Δυστυχώς, ακόμα και η αναπαραγωγή του τηλεοπτικού σήματος την σήμερον ημέρα γίνεται από τρίτη συσκευή και ειδικά αυτό με χαλάει πολύ. Παίρνεις τηλεόραση με φανταστικό μενού κτλ και ουσιαστικά το ξεχνάς όλο αν έχεις καλωδιακή ή τηλεθέαση μέσω ίντερνετ. Ορισμένες φορές απορώ.

  5. #5
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γενικά ένα tvbox κοστίζει 50-100 ευρώ και συνεπώς ο κύκλος αναβάθμισης του δύναται να είναι σαφώς πιο συχνός από αυτόν μια τηλεόρασης. Έχω τηλεόραση από το 2008 και μια χαρά κάνει ακόμα την δουλειά της με τις διάφορες συσκευές που έχω κατά καιρούς συνδέσει. Γνώμη μου είναι ότι αργά ή γρήγορα θα αναγκαστείς να βάλεις το box.

    Για παράδειγμα όταν το kodi 17 ζήτησε τουλάχιστον Android 5 ουσιαστικά έβγαλε εκτός μάχης πολλά μηχανάκια. Αργά ή γρήγορα δώσαμε 50-100 και λύσαμε το πρόβλημα μας. Δεν νομίζω θα κάνουμε το ίδιο με τηλεόρασεις. Φαντάσου να κάνει κάτι τέτοιο η νετφλιξ αν και απίθανο καθώς έχει συνάψει συμφωνίες. Σίγουρα όμως όχι για πάνω από 5 χρόνια.

    Εγώ θεωρώ την τηλεόραση μια συσκευή αναπαραγωγής βίντεο και του τηλεοπτικού σήματος. Όλα τα υπόλοιπα γίνονται από αλλού. Δυστυχώς, ακόμα και η αναπαραγωγή του τηλεοπτικού σήματος την σήμερον ημέρα γίνεται από τρίτη συσκευή και ειδικά αυτό με χαλάει πολύ. Παίρνεις τηλεόραση με φανταστικό μενού κτλ και ουσιαστικά το ξεχνάς όλο αν έχεις καλωδιακή ή τηλεθέαση μέσω ίντερνετ. Ορισμένες φορές απορώ.
    Για να ζητήσει κάτι παραπάνω το Kodi, θα πρέπει να τρέχει πρώτα στις τηλεοράσεις, συνήθως δεν τρέχει αν θέλεις Kodi τότε το box είναι μάλλον μονόδρομος

  6. #6
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.049
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να ζητήσει κάτι παραπάνω το Kodi, θα πρέπει να τρέχει πρώτα στις τηλεοράσεις, συνήθως δεν τρέχει αν θέλεις Kodi τότε το box είναι μάλλον μονόδρομος
    Νομίζω ότι το kodi τρέχει σε κάποιες έτσι δεν είναι; Θυμάμαι παλιά ζοριζοταν λόγω χώρου αλλά και απαιτήσεων επεξεργαστικής ισχύς. Οι καινούργιες τηλεθεάσεις όμως με Android είναι οκ νομίζω.

    Να επισημάνω ότι αυτό που γράφω είναι τι έχω ακούσει καθώς δεν έχω ασχοληθεί τα τελευταία δύο χρόνια.

  7. #7
    Εγγραφή
    12-02-2018
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Άρα, προτείνετε σίγουρα TV box. Από κει και πέρα (ή μάλλον από εκεί και πριν - μέτριο, προχωράμε) η τηλεόραση αξίζει να είναι smart ή να πάω σε κάτι πιο οικονομικό μη-smart;

  8. #8
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.049
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lux aeterna Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Άρα, προτείνετε σίγουρα TV box. Από κει και πέρα (ή μάλλον από εκεί και πριν - μέτριο, προχωράμε) η τηλεόραση αξίζει να είναι smart ή να πάω σε κάτι πιο οικονομικό μη-smart;
    Ναι αν θες ευελιξία σε ορίζοντα δεκαετίας, δηλαδή όσο σκοπεύεις να κρατήσεις την τηλεθέαση που θα πάρεις.

    Για το δεύτερο ερώτημα, τι να σου πω; Κακο δεν είναι αλλά όπως σου ανέφερα, πόσα χρόνια να παραμείνει smart capable; Εγώ δεν έχω και δεν μου λείπει τίποτα. Μόνο το ηλίθιο το έξτρα τηλεχειριστήριο με ενοχλεί αλλά η μαύρη αλήθεια είναι ότι περισσότερο μισώ αυτό του αποκωδικοποιητή της τηλεόρασης παρά του tvbox.

  9. #9
    Εγγραφή
    12-02-2018
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Να είσαι καλά, ευχαριστώ πολύ!

  10. #10
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Η smart tv δεν παύει να έχει κάποιες χρήσιμες δυνατότητες όπως να προβάλλεις youtube με χειρισμό από το laptop σου, ή να κάνεις ασύρματη σύνδεση οθόνης με υπολογιστή, ή να κάνεις εγγραφή (αν το tv bos δεν έχει tuner) ή να γράφεις ταυτόχρονα από δύο συχνότητες (αν έχει και το tv box tuner).
    Κάνεις και το κινητό σου remote, κλπ.
    Εγώ είμαι υπέρ του συνδυασμού.

  11. #11
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.049
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gcf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η smart tv δεν παύει να έχει κάποιες χρήσιμες δυνατότητες όπως να προβάλλεις youtube με χειρισμό από το laptop σου, ή να κάνεις ασύρματη σύνδεση οθόνης με υπολογιστή, ή να κάνεις εγγραφή (αν το tv bos δεν έχει tuner) ή να γράφεις ταυτόχρονα από δύο συχνότητες (αν έχει και το tv box tuner).
    Κάνεις και το κινητό σου remote, κλπ.
    Εγώ είμαι υπέρ του συνδυασμού.
    Προφανώς αλλά αν έπρεπε να διαλέξεις το ένα από τα δύο;

  12. #12
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανώς αλλά αν έπρεπε να διαλέξεις το ένα από τα δύο;
    Τότε επειδή χρησιμοποιώ πολύ τη δυνατότητα εγγραφής και το time shift, θα έπαιρνα tv box με τηλεοπτικό δέκτη, διαφορετικά θα προτιμούσα τη smart tv.

  13. #13
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gcf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τότε επειδή χρησιμοποιώ πολύ τη δυνατότητα εγγραφής και το time shift, θα έπαιρνα tv box με τηλεοπτικό δέκτη, διαφορετικά θα προτιμούσα τη smart tv.
    Το record και το timeshift δεν θέλει να είναι smart η συσκευή, οι πιο πολλές παρέχουν την δυνατότητα σύνδεσης usb συσκευής

  14. #14
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Σωστό, έχω μείνει πολλά χρόνια πίσω που η δυνατότητα εγγραφής επέφερε στις τηλεοράσεις επιπλέον τέλη και ερχόντουσαν με κλειδωμένη τη λειτουργία που ψάχναμε να ξεκλειδώσουμε.

Παρόμοια Θέματα

  1. Smart TV μέχρι 300
    Από tsathoggua στο φόρουμ DVB-T, Tηλεοράσεις, IPTV
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-06-18, 21:40
  2. ΠΡΟΒΟΛΗ 3D VIDEO ΣΕ 2D ΑΠΟ ANDROID TV BOX
    Από c0ach7 στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-18, 23:43
  3. ΠΡΟΒΟΛΗ 3D VIDEO ΣΕ 2D ΑΠΟ ANDROID TV BOX
    Από c0ach7 στο φόρουμ Android
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-18, 14:37
  4. Android tv box ή raspberry υλοποίση;
    Από AMD64 στο φόρουμ Android
    Μηνύματα: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-11-17, 23:37
  5. Σύνδεση επιτραπέζιου υπολογιστή με Smart Tv (δίκτυο)
    Από zibigeo στο φόρουμ DVB-T, Tηλεοράσεις, IPTV
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-11-17, 12:39

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας