Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 24
  1. #1
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Καλησπέρα σε όλους,
    Έχουμε μια σύνδεση ADSL σε σπίτι στην Ανθηδώνα Ευβοίας. Το internet χρησιμοποιείται περιστασιακά, κυρίως το καλοκαίρι, ενώ για το χειμώνα χρησιμοποιείται κυρίως για παρακολούθηση μέσω καμερών.
    Δεν χρειάζεται ουσιαστικά σταθερό, αν και αυτό δυστυχώς πάει μαζί.
    Όλα αυτά τα χρόνια είχαμε ΟΤΕ (δεν υπήρχε και άλλη επιλογή εκεί) και πληρώναμε 24€/μήνα εφόσον ανανεώναμε το συμβόλαιο. Το συμβόλαιο πλέον έληξε και μας ανέβασε στα 26€.
    Πλέον ο ΟΤΕ δε δέχεται να μας κάνει την ίδια τιμή με ανανέωση του συμβολαίου, μας λέει άμα θέλουμε να ανανεώσουμε πάλι αλλά με την ίδια τιμή!
    Οπότε εξετάζω εναλλακτικές. Μια γρήγορη αναζήτηση σε cyta/forthnet/wind δε βγάζει διαθεσιμότητα. (Δε ξέρω για vodafone σίγουρα)

    Τι κάνουμε σε περίπτωση επαρχιακής κατοικίας όπου ο ΟΤΕ έχει μονοπώλιο; (συνδέσεις κινητής με ογκοχρέωση δεν τις εξετάζω λόγω του όγκου δεδομένων από τις κάμερες). Αν έχει κάποιος αντίστοιχη εμπειρία ας τη μοιραστεί.. (πχ. παζάρι μέσω τηλεφώνου?)
    Ευχαριστώ!

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Για να μην δίνει κάποιος άλλος πάροχος, μάλλον έχουν βάλει Mini dslam για τον οικισμό, σε αυτή την περίπτωση δεν κάθεται κάποιος εναλλακτικός να βάλει δικό του εξοπλισμό για να καλύψει τους λίγους πελάτες που θα έχει ο οικισμός.

    Δεν μπορείς να κάνεις και πολλά, μπορείς να δοκιμάσεις να ζητήσεις διακοπή την σύνδεσης μήπως και σου κάνουν κάτι καλύτερο που δεν νομίζω, μετά θα πρέπει να ξανακάνεις αίτηση για νέα γραμμή και η τιμή αυτή την στιγμή είναι στα 27,5 στην σελίδα τους θα έχει λογικά και έξοδα ενεργοποίησης νέας γραμμής (35 και κάτι) όποτε χαμένος θα βγεις

  3. #3
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Άρα απότι καταλαβαίνω οι πελάτες σε επαρχιακές περιοχές είμαστε υπό το μονοπώλιο του ΟΤΕ.. Κρίμα και έλεγα μήπως μετά από τόσα χρόνια είχε αλλάξει κάτι (ίσως τελικά να λέμε και ευχαριστώ που δίνει ο ΟΤΕ ADSL σε οικισμούς..)

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρα απότι καταλαβαίνω οι πελάτες σε επαρχιακές περιοχές είμαστε υπό το μονοπώλιο του ΟΤΕ.. Κρίμα και έλεγα μήπως μετά από τόσα χρόνια είχε αλλάξει κάτι (ίσως τελικά να λέμε και ευχαριστώ που δίνει ο ΟΤΕ ADSL σε οικισμούς..)
    Είναι ειδικές περιπτώσεις αυτές που βάζει ο ΟΤΕ mini dslam για να καλύψει κόσμο, ναι πιστεύω πως θα πρέπει να λες πάλι καλά που έχει βάλει, υπάρχουν περιοχές που δεν έχουνε τίποτα. Αν δείς τα κόστη για συν εγκατάσταση δεν νομίζω να τα δώσει κάποιος εναλλακτικός για να έχει πρόσβαση σε 20 με 50 χρήστες.

  5. #5
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους,
    Έχουμε μια σύνδεση ADSL σε σπίτι στην Ανθηδώνα Ευβοίας. Το internet χρησιμοποιείται περιστασιακά, κυρίως το καλοκαίρι, ενώ για το χειμώνα χρησιμοποιείται κυρίως για παρακολούθηση μέσω καμερών.
    Δεν χρειάζεται ουσιαστικά σταθερό, αν και αυτό δυστυχώς πάει μαζί.
    Όλα αυτά τα χρόνια είχαμε ΟΤΕ (δεν υπήρχε και άλλη επιλογή εκεί) και πληρώναμε 24€/μήνα εφόσον ανανεώναμε το συμβόλαιο. Το συμβόλαιο πλέον έληξε και μας ανέβασε στα 26€.
    Πλέον ο ΟΤΕ δε δέχεται να μας κάνει την ίδια τιμή με ανανέωση του συμβολαίου, μας λέει άμα θέλουμε να ανανεώσουμε πάλι αλλά με την ίδια τιμή!
    Οπότε εξετάζω εναλλακτικές. Μια γρήγορη αναζήτηση σε cyta/forthnet/wind δε βγάζει διαθεσιμότητα. (Δε ξέρω για vodafone σίγουρα)

    Τι κάνουμε σε περίπτωση επαρχιακής κατοικίας όπου ο ΟΤΕ έχει μονοπώλιο; (συνδέσεις κινητής με ογκοχρέωση δεν τις εξετάζω λόγω του όγκου δεδομένων από τις κάμερες). Αν έχει κάποιος αντίστοιχη εμπειρία ας τη μοιραστεί.. (πχ. παζάρι μέσω τηλεφώνου?)
    Ευχαριστώ!
    καλημέρα, κοιτα να δεις εγω στο εξοχικο ειχα πολύ καιρο κινητη ιντερνετ cosmote internet on the go 4G, ένα πρόγραμμα που δινει 2,5GB τον μηνα την μερα και βραδυ 12:00-08:00 αλλα τοσα. Περιττο να σου πω ότι εφταναν και πηγαιναν και χαμενα, και εχω 6 καμερες CCTV με DVR, 2 συνδεσεις Openvpn μονιμες και voip καθως στελνω εκει το σταθερο μου με 15,90 ευρω τον μηνα. OΙ καμερες στελνουν και emails ότι κινειται.
    Τωρα επειδή ειχα ιντερνετ από γειτονα αλλα χαλασαν οι ασύρματες ζεύξεις, και το κινητο εκει δεν πιανει καλο σημα, εβαλα ADSL προσφατα με 21 κατι τον μηνα ΟΤΕ.
    Εκει εχει ΟΤΕ και vodafone τιποτα άλλο! και μιλαμε για τον Μαραθωνα Ανατολικης Αττικης (Τυμβο) αναμεσα Νεα Μακρη και Σχοινια.
    Θεωρω ότι η διαφορα κοστους δεν αξιζει, εκτος αμα πηγαίνεις ΠΟΛΥ σπανια, γιατι εγω παω και ΣΚ'ς.

  6. #6
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Το mobile internet το δοκίμασα, έχω ένα φοιτητικό cosmote με 6GB/μήνα αλλά δυστυχώς φεύγουν αρκετά γρήγορα (και το ΣΚ άμα πάμε θέλουμε να δούμε και καμιά ταινία )
    Τα 21 ευρώ/μήνα πως τα πέτυχες; Έκανες νέα σύνδεση ή "παζάρι" πάνω στην ανανέωση;

  7. #7
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    κοιτα εγω τα δουλευω συνεχεια τα δεδομενα και τωρα ακομα γιατι ληγει το συμβολαιο 15 ΔΕΚ.
    Ομως μιλαω για χρηση καμερες και VOIP που δεν τρωνε τιποτα.
    Αμα ειμαι εκει δεν μπορω να το δουλευω θα φυγει για πλακα αμα βλεπω βιντεος κτλ.
    Οταν ημουν εκει δουλευα με το κινητο που εχω W.U και στην πραξη απεριοριστα GB και περιστασιακα ιντερνετ απο γειτονα ή οταν δουλευε το AWMN απο την Αθηνα που ειναι συνδεδεμενα τα σπιτια μεσω αυτου.

    Ζητησα προσφορα για να γινω νεος πελατης και ειπα τι θελω και μου βγαλανε προγραμμα δεν υπαρχει επισημα.
    Ειναι απεριοριστο ιντερνετ 24αρα ADSL χωρις ομιλια, δλδ οτι κανω χρεωνεται.
    Δεν με νοιαζει γιατι περναω το σταθερο της Αθηνας εκει που εκει εχω.
    Δεν εκανα καμια ανανεωση νεα γραμμη σταθερου εβαλα. Το συμβολαιο κινητης θα το κοψω.
    Με την κινητη ηταν δραμα, δεν μπορουσα να κανω updates στις android συσκευες μου απο φοβο μην τελειωσουν τα δεδομενα (κινητο, ταμπλετ, cardroid) ακομα και το linux του λαπτοπ.
    Οποτε με λιγα ευρω παραπανω γιατι απο τα 16 στα 21 δεν ειναι μεγαλη διαφορα εχω απεριοριστο. Και εκει η κινητη 4G ειναι χαλια λογω των κεραιων πανω στο ΑΚ που πιανω και εχει χαμηλες ταχυτητες και ασταθεια τους.
    Οποτε 1000 φορες καλυτερα με ADSL.
    Eπισης ερχεται συντομα και VDSL αλλα δεν αξιζει για εξοχικο εκτος αν βρω αλλους απο το AWMN να την μοιραστουμε....

  8. #8
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Τελικά μίλησα με Vodafone και έχει διαθεσιμότητα! 20 ευρώ/μήνα ADSL. Οπότε μάλλον πάω για φορητότητα και άσε τον ΟΤΕ να απαιτεί 26 ευρώ..
    Ελπίζω μόνο να "παίξει" το ρουτερ του ΟΤΕ κατευθείαν..

  9. #9
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    ....δηλαδή... έχεις κάτι που παίζει και είσαι οκ... και κόλλησες στα 24ε το χρόνο? μόνο ο τεχνικός που θα έρθει να σου ξανά σετάρι το ρουτερ... θα σου πάρει τα διπλάσια!!!

    και ναι... στις απομακρυσμένες περιοχές ( όπως και εγώ ) έχουμε τον οτε μονοπώλιο...και λέμε και ευχαριστώ!!!

  10. #10
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Απότι μου είπαν δεν υπάρχει τέλος ενεργοποίησης ούτε χρειάζεται τεχνικός. Βέβαια πολλά λένε για αρχή και άλλα γίνονται στο τέλος. Από εκεί και πέρα ο καθένας πράττει ανάλογα με το αν θεωρεί τα 6 ευρώ/μήνα διαφορά υπολογίσιμο κόστος ή όχι. Προσωπικά αν ο ΟΤΕ μου κάνει αντιπροσφορά να με πάει πάλι στα 24 ευρώ (το πολύ) θα μείνω στον ΟΤΕ, διαφορετικά Vodafone.

  11. #11
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απότι μου είπαν δεν υπάρχει τέλος ενεργοποίησης ούτε χρειάζεται τεχνικός. Βέβαια πολλά λένε για αρχή και άλλα γίνονται στο τέλος. Από εκεί και πέρα ο καθένας πράττει ανάλογα με το αν θεωρεί τα 6 ευρώ/μήνα διαφορά υπολογίσιμο κόστος ή όχι. Προσωπικά αν ο ΟΤΕ μου κάνει αντιπροσφορά να με πάει πάλι στα 24 ευρώ (το πολύ) θα μείνω στον ΟΤΕ, διαφορετικά Vodafone.
    Είσαι σίγουρος ότι έχει η βοντα δίκτυο Εκεί? Γιατί στο τέλος σε βλέπω να ξανά πηγαίνεις στον ΟΤΕ με πολύ περισσότερα αποτι σου είπαν Τώρα!!!

  12. #12
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Τι να πω, το website βγάζει διαθεσιμότητα και το κατάστημα επίσης.. Για φορητότητα θα πάω, το πολύ πολύ να μου πουν ότι δε γίνεται στο τέλος..

  13. #13
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλημέρα, και σε εμενα μονο ΟΤΕ και Voda εχει, αλλα επειδή είναι και εναερια τα δικτυα υπολογισε ότι αμα γινει ζημια καπου και εχεις εναλλακτικο θες πολύ παραπανω χρονο αποκατάστασης και συνδυαστικα ραντεβού....
    μεσα στην Αθηνα κοντα στο κεντρο τα εχω παθει και τα ειδα!!!
    ΠΟΤΕ δεν βαζω εναλλακτικο ξανα….
    Προσεξε καλα λοιπον μην την πατησεις. Είναι ποιο φτηνα αλλα σαν ΟΤΕ δεν είναι στις επισκευες.
    Για να γραψω τι επαθα εγω και τα σχετικα πρεπει να κανω εκθεση.
    Ένα μηνα χωρις ιντερνετ τηλεφωνο με ορατο πρόβλημα (τσακισμένα πολύ ασχημα τα καλωδια) να φαινονται!!! διπλα στην εισοδο της πολυκατοικίας μου. Αυτό λεω μονο!!!
    και αυτό επειδή είμαι σε NOVA, αν ειχα ΟΤΕ θα ειχε φτιαξει μεσα σε 1 εβδομαδα όχι 4.
    Γιαυτο τωρα που εβαλα ADSL στο εξοχικο, ενώ εχει και vodafone προτιμησα ΟΤΕ.
    Ασε που με τα τηλεφωνα ότι ωρα νανε που με ζαλιζαν δεν θελω ουτε να τους ακουω!!!

  14. #14
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Έχεις δίκιο στο θέμα της τεχνικής υποστήριξης, και εγώ την ίδια γνώμη έχω. Θυμάμαι παλαιότερα ότι είχε έρθει τεχνικός ΟΤΕ σπίτι Κυριακή (!!) με ραντεβού γιατί δεν είχα καλή ταχύτητα στην ADSL, τελικά έφταιγε το RJ11 καλώδιο του router (!!!), και όλα αυτά χωρίς χρέωση φυσικά.
    Εδώ όμως πρόκειται για πολύ περιστασιακή χρήση όπως έγραψα στην αρχή. Σε περίπτωση βλάβης το πολύ πολύ να μην παρακολουθώ live εικόνα από τις κάμερες, και άλλωστε φαντάζομαι ότι αν κρατήσει η βλάβη αρκετά θα μου επιστρέψουν αναλογικά το πάγιο του μήνα..

  15. #15
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις δίκιο στο θέμα της τεχνικής υποστήριξης, και εγώ την ίδια γνώμη έχω. Θυμάμαι παλαιότερα ότι είχε έρθει τεχνικός ΟΤΕ σπίτι Κυριακή (!!) με ραντεβού γιατί δεν είχα καλή ταχύτητα στην ADSL, τελικά έφταιγε το RJ11 καλώδιο του router (!!!), και όλα αυτά χωρίς χρέωση φυσικά.
    Εδώ όμως πρόκειται για πολύ περιστασιακή χρήση όπως έγραψα στην αρχή. Σε περίπτωση βλάβης το πολύ πολύ να μην παρακολουθώ live εικόνα από τις κάμερες, και άλλωστε φαντάζομαι ότι αν κρατήσει η βλάβη αρκετά θα μου επιστρέψουν αναλογικά το πάγιο του μήνα..
    κοιτα να δεις εγω με nova από ιουνιο περιμενω ακομα πιστωτικο….ολο μεσα σε 6μηνες λενε….
    δεν αξιζει άλλος παροχος αν θες αξιοπιστια. απλα δεν υπαρχει….
    οπου λαλουν πολλοι κοκοροι αργει να ξημερωσει λεει μια σοφη και σωστη παροιμια!
    ειχα ΟΤΕ από όλα και ISDN 2 φορες, και fast path, και interleaved και PSTN, την ιδια αξιοπιστια δεν ειδα με κανεναν αλλον και εχω αλλαξει πολλους.
    Ότι ζητησα εγινε αμεσα. Μεχρι στο fb messanger τους γραφω και μου απαντανε μεσα σε 1 ωρα ότι θελω.

    Ειχα κανει και για Αθηνα συμβολαιο με ΟΤΕ όλα μαζι. Αλλα το εκοψα πριν τις 14μερες γιατι εμαθα ότι ερχεται η INALAN με 100/100 οπτικη ινα σπιτι.
    Αλλιως αν δεν ηταν αυτή θα πηγαινα ΟΤΕ και μονο και 3Play.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 51
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-02-20, 00:48
  2. internet σε εξοχικο.
    Από deepbluee στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-10-18, 15:08
  3. Διαθεσιμότητα vdsl στην περιοχή μου
    Από deuterium στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-02-18, 23:57
  4. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-02-18, 03:31
  5. Internet σε απόσταση 2,5 km
    Από diskjohn στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-01-18, 18:04

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας