Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.504
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    D:8815 kbps / U:975 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H108NS
    Καλησπέρα.

    Θέλω να αντικαταστήσω μία dome κάμερα. Είναι η πρώτη που θα εγκαταστήσω, γι' αυτό και κάνω την ερώτηση.
    Απ' ό,τι έχω διαβάσει, η καλωδίωση στις dome κάμερες είναι όπως παρακάτω..


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  cctv.jpg 
Εμφανίσεις:  0 
Μέγεθος:  7,6 KB 
ID: 198751


    Το BNC είναι για το DVR, και τα κόκκινο+μαύρο για το ρεύμα. Έτσι, τρία καλώδια, έχει και η κάμερα που έχω βγάλει.
    Σκέφτομαι να πάρω (μάλλον) αυτή. Η καλωδίωση είναι ίδια; Θα είμαι ok; Πρέπει μήπως να προσέξω κάτι;

    Ευχαριστώ !
    Δε μπορώ να μάθω σε κανέναν τίποτα.
    Το μόνο που μπορώ είναι να του μάθω να σκέφτεται.

    Σωκράτης

  2. #2
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.739
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Οτι αφορα την καλωδιωση και εφοσον πας σε "κοινες" καμερες μην ανησυχεις για τιποτα.

    Ολες ταιριαζουν.

    Αυτο που θα πρεπει να δεις.... ειναι τι καμερες υποστηριζει το καταγραφικο σου.
    Θα πρεπει να ειναι συμβατο με τα χαρακτηριστικα της καμερας.

    Οποτε βρες το manual του... δες... και αναλογα προχωρα σε αγορα.
    The gr81 .

  3. #3
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.504
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    D:8815 kbps / U:975 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H108NS
    Ευχαριστώ για την απάντηση.

    Η κάμερα που θα αντικαταστήσω είναι η παρακάτω:

    http://www.bsecure.gr/index.php/feat...mm-detail.html

    Και αυτή που σκέφτομαι είναι αυτή:

    https://www.e-shop.gr/eonboom-dvi20-...a-p-PER.992729

    Το manual της νέας κάμερας το έχω βρει. Έχει πολλά χαρακτηριστικά. Τις διαστάσεις τις έχω δει, και είναι ok.

    Α. Σίγουρα πρέπει να ταιριάζει και το ρεύμα. Σχετικά με τα volts, βλέπω 12V καί στις δύο κάμερες. Είμαι ok. Ως προς τα amps, στη δεύτερη (e-shop . gr) δεν βλέπω κάπου τα amps. Ούτε και στο ίδιο το manual γράφει τα αμπέρ. Είδα και άλλες 4-5 κάμερες στα χαρακτηριστικά, και δεν αναφέρονται σε καμία τα amps. Να υποθέσω ότι όλες δουλεύουν εκεί, στα 300-400 mA; (αυτή που χάλασε, μπορεί στη σελίδα που έδωσα να γράφει 300mA, αλλά η ίδια επάνω έχει καρτελάκι 400mA). Οπότε, πρέπει όλες να δουλεύουν εκεί, 300-400mA. Σωστά;

    Β. Επίσης, σε μία κάμερα γράφει "Απαιτείται η σύνδεση της σε καταγραφικό υψηλής ανάλυσης. Η κάμερα δεν λειτουργεί σε απλά, παλαιού τύπου καταγραφικά.". Πώς ξέρω ότι το καταγραφικό είναι υψηλής ανάλυσης;


    Γ. Ποιά είναι εκείνα τα χαρακτηριστικά που πρέπει να ταιριάζουν στις δύο κάμερες για να μπορώ να αγοράσω (εκτός από ρεύμα και διαστάσεις που έχω δει ότι είναι ok - εάν υποθέσουμε από το Β. ότι είμαι ok με τα αμπέρ - ) ;

    Ήθελα μία περαιτέρω βοήθεια διότι είναι η πρώτη μου επαφή. Ευχαριστώ και πάλι.
    Δε μπορώ να μάθω σε κανέναν τίποτα.
    Το μόνο που μπορώ είναι να του μάθω να σκέφτεται.

    Σωκράτης

  4. #4
    Εγγραφή
    06-03-2011
    Μηνύματα
    1.316
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    28683/2495
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Ο μόνος τρόπος για να σου πούμε εάν είναι συμβατή η κάμερα που επέλεξες με το καταγραφικό που έχεις , είναι να μας πεις μάρκα και μοντέλο από το καταγραφικό που έχεις.

  5. #5
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.739
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnyb98 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για την απάντηση.

    Η κάμερα που θα αντικαταστήσω είναι η παρακάτω:

    http://www.bsecure.gr/index.php/feat...mm-detail.html

    Και αυτή που σκέφτομαι είναι αυτή:

    https://www.e-shop.gr/eonboom-dvi20-...a-p-PER.992729

    Το manual της νέας κάμερας το έχω βρει. Έχει πολλά χαρακτηριστικά. Τις διαστάσεις τις έχω δει, και είναι ok.

    Α. Σίγουρα πρέπει να ταιριάζει και το ρεύμα. Σχετικά με τα volts, βλέπω 12V καί στις δύο κάμερες. Είμαι ok. Ως προς τα amps, στη δεύτερη (e-shop . gr) δεν βλέπω κάπου τα amps. Ούτε και στο ίδιο το manual γράφει τα αμπέρ. Είδα και άλλες 4-5 κάμερες στα χαρακτηριστικά, και δεν αναφέρονται σε καμία τα amps. Να υποθέσω ότι όλες δουλεύουν εκεί, στα 300-400 mA; (αυτή που χάλασε, μπορεί στη σελίδα που έδωσα να γράφει 300mA, αλλά η ίδια επάνω έχει καρτελάκι 400mA). Οπότε, πρέπει όλες να δουλεύουν εκεί, 300-400mA. Σωστά;

    Β. Επίσης, σε μία κάμερα γράφει "Απαιτείται η σύνδεση της σε καταγραφικό υψηλής ανάλυσης. Η κάμερα δεν λειτουργεί σε απλά, παλαιού τύπου καταγραφικά.". Πώς ξέρω ότι το καταγραφικό είναι υψηλής ανάλυσης;


    Γ. Ποιά είναι εκείνα τα χαρακτηριστικά που πρέπει να ταιριάζουν στις δύο κάμερες για να μπορώ να αγοράσω (εκτός από ρεύμα και διαστάσεις που έχω δει ότι είναι ok - εάν υποθέσουμε από το Β. ότι είμαι ok με τα αμπέρ - ) ;

    Ήθελα μία περαιτέρω βοήθεια διότι είναι η πρώτη μου επαφή. Ευχαριστώ και πάλι.
    Ειναι αυτο που σου ειπα πιο πριν.

    ΔΕΝ θα εχεις προβλημα στη συνδεση. Τα volt και ampere ειναι ψιλο-στανταρ σε παρομοιου τυπου καμερες.

    Στο manual θα δεις λοιπον τι αναλυσεις και σημα υποστηριζει το καταγραφικο σου. Ποιο ειναι το μηχανημα?
    The gr81 .

  6. #6
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.504
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    D:8815 kbps / U:975 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H108NS
    Επειδή είμαι μακριά αυτή τη στιγμή από τον χώρο που βρίσκεται ο καταγραφέας, ο κάτοχος μπόρεσε να μου δώσει (αν και έχει το manual) λίγες πληροφορίες. Ελπίζω να βοηθήσουν να βρούμε μοντέλο.

    EG H.264
    4/8 CH Stand Alone Digital Video Recorder

    NTSC 720x480
    PAL 720x576
    Δε μπορώ να μάθω σε κανέναν τίποτα.
    Το μόνο που μπορώ είναι να του μάθω να σκέφτεται.

    Σωκράτης

  7. #7
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.739
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν δεν εχεις ακριβως το μοντελο.... δεν θα κανεις σωστη δουλεια.

    Απο οτι καταλαβα ενα φτηνο κινεζικο πρεπει να ειναι παντως , οποτε παρε μια 720Ρ .

    Και κατι αλλο. λες θα αντικαταστησεις μια καμερα. εχει χαλασει σιγουρα η καμερα ή μηπως φταιει το τροφοδοτικο ή ακομα και το καταγραφικο ?
    The gr81 .

  8. #8
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.504
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    D:8815 kbps / U:975 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H108NS
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και κατι αλλο. λες θα αντικαταστησεις μια καμερα. εχει χαλασει σιγουρα η καμερα ή μηπως φταιει το τροφοδοτικο ή ακομα και το καταγραφικο ?
    Ναι, να σου πω, αυτό το σκέφτηκα και το είπα στον κάτοχο. Λόγω του ότι όμως θέλει να του κάνω εγω την δουλειά (όχι αυτός που έφτιαξε το όλο σύστημα), δεν ξέρω πως μπορώ να κάνω αυτή τη διαπίστωση (τροφοδοτικό ή καταγραφέας χαλασμένος). Εάν είχε κάποιο πρόβλημα ένα από τα δύο, δεν θα ήταν εκτός τελείως τροφοδοτικό ή καταγραφέας (ή καί τα δύο); Οι άλλες κάμερες που έχει είναι ok και παίρνει εικόνα στην οθόνη.

    Αν και είναι η πρώτη μου επαφή με το CCTV, μπορώ να διαπιστώσω αυτά που λές (δηλαδή η κάμερα είναι ok και είναι αλλού το πρόβλημα); Θα ήταν πολύτιμη η βοήθεια πριν πάω σε (ίσως τζάμπα) αγορά.
    Δε μπορώ να μάθω σε κανέναν τίποτα.
    Το μόνο που μπορώ είναι να του μάθω να σκέφτεται.

    Σωκράτης

  9. #9
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.739
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εξαρταται τον εγκαταστάτη.

    Εγω πχ βαζω ΠΑΝΤΑ διανομεα με δικη του ασφαλεια (οταν ειναι ενα μεγαλο τροφοδοτικο) . Οποτε και να παει ο αλλος να βραχυκυκλωσει τα ρευματα βγαινει εκτος μονο μια καμερα.

    Αν εχει ανεξαρτητα μικρα τροφοδοτικα (ενα για καθε καμερα) μπορει να εχει χαλασει αυτο.

    Επισης υποθετω οτι ειναι φτηνο καταγραφικο και οχι επωνυμο. αρα μπορει μονο αυτο το ενα καναλι να εχει χαλασει (λιγο απιθανο αλλα εχει συμβει)

    Τελος μπορει να εχει κοπει καπου η καλωδιωση (μιας και δεν εχουμε ιδεα ποιος τα περασε και πως )

    Ειναι τοσα πολλα...

    Εγω στη θεση σου (εχωντας μια Α εμπειρια) θα πηγαινα εκει και θα μετραγα πρωτα τα ρευματα στην καμερα.
    Αν ειχα ρευμα θα ελεγχα το καλωδιο σηματος (με BNC tester) .

    Αν και παλι ηταν ολα οκ... τοτε θα εβαζα μια καμερα (εχω παντα καβατζα) να δω αν δουλευει.

    Αναλογως λοιπον τα αποτελεσματα θα επραττα.

    Δεν ξερω αν σε βοηθησα η αν σε μπερδεψα.
    The gr81 .

  10. #10
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.504
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    D:8815 kbps / U:975 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H108NS
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εξαρταται τον εγκαταστάτη.

    Εγω πχ βαζω ΠΑΝΤΑ διανομεα με δικη του ασφαλεια (οταν ειναι ενα μεγαλο τροφοδοτικο) . Οποτε και να παει ο αλλος να βραχυκυκλωσει τα ρευματα βγαινει εκτος μονο μια καμερα.

    Αν εχει ανεξαρτητα μικρα τροφοδοτικα (ενα για καθε καμερα) μπορει να εχει χαλασει αυτο.

    Επισης υποθετω οτι ειναι φτηνο καταγραφικο και οχι επωνυμο. αρα μπορει μονο αυτο το ενα καναλι να εχει χαλασει (λιγο απιθανο αλλα εχει συμβει)

    Τελος μπορει να εχει κοπει καπου η καλωδιωση (μιας και δεν εχουμε ιδεα ποιος τα περασε και πως )

    Ειναι τοσα πολλα...

    Εγω στη θεση σου (εχωντας μια Α εμπειρια) θα πηγαινα εκει και θα μετραγα πρωτα τα ρευματα στην καμερα.
    Αν ειχα ρευμα θα ελεγχα το καλωδιο σηματος (με BNC tester) .

    Αν και παλι ηταν ολα οκ... τοτε θα εβαζα μια καμερα (εχω παντα καβατζα) να δω αν δουλευει.

    Αναλογως λοιπον τα αποτελεσματα θα επραττα.

    Δεν ξερω αν σε βοηθησα η αν σε μπερδεψα.
    Όχι, δεν με μπέρδεψες καθόλου. Βρέθηκα στον χώρα, αλλά πριν διαβάσω την απάντησή σου. Το λέω αυτό για τη μέτρηση ρεύματος. Αλλά και να είχα διαβάσει την απάντηση, δεν έχω μετρητή ρεύματος ή BNC.
    Υπάρχουν και άλλες ίδιες κάμερες στο μαγαζί, αλλά δεν το ρισκάρω να κόψω τα καλώδια μίας άλλης, και να κάνω το τεστ. Ίσως να είναι τζάμπα ο κόπος. Να φταίει κάτι άλλο. Μετά, να έχω να κάνω με δύο κάμερες. Να πρέπει να την επανατοποθετήσω. Και αν κατι πάει στραβά με την καλωδίωση όταν επιστρέψω την κάμερα; Ποτέ δεν ξέρεις.

    Επίσης, σχετικά με τα τροφοδοτικά που λες, μάλλον υπάρχει ένα. Και εξηγώ...
    Είναι πολύ παράξενο πως πουθενά στον χώρο δεν βρήκα το τροφοδοτικό. Ένα πρέπει να είναι. Διότι, έπιασα το manual, και στην τελευταία σελίδα, στον πίνακα με τα χαρακτηριστικά, έλεγε 12V / 2A. Οπότε, λόγω 2A, να υποθέσω πρέπει να είναι ένα τροφοδοτικό, και να σηκώνει τις κάμερες. Πάντως, δεν ξέρω γιατί δεν βρήκα πουθενά τροφοδοτικό. Λες και αυτός που έκανε την εγκατάσταση, να το έχει εγκαταστήσει έτσι ώστε, μόνο αυτός να ξέρει που βρίσκεται. Αυτό έχει ένα νόημα για να πάρει τα λεφτά παροχής από πιθανές τέτοιες περιπτώσεις. Αλλά, εάν σκέφτεται έτσι, μέχρι φυσικά την πρώτη βλάβη. Διότι, στην πρώτη του επίσκεψη, θα το δει ο καταστηματάρχης. Κάτι που δεν θυμόταν, διότι ήδη, πριν πολλά χρόνια, όμως, έχει γίνει μία επίσκεψη για αντικατάσταση μίας εκ των 6 καμερών. Έγινε αντικατάσταση από τις 5 σαν αυτή που έδειξα, και μία πιό μεγάλη σε διαστάσεις στην είσοδο του καταστήματος, της μεγάλης. Της μοναδικής πιό μεγάλης που υπάρχει.

    Τώρα, δεν ξέρω εάν είναι ok τα 2A για 6 κάμερες. 5 μικρές και μία λίγο πιό μεγάλη σε διαστάσεις (άρα και amps φαντάζομαι).

    Πάντως, το manual, δεν έχει πουθενά το μοντέλο τού καταγραφέα. Μάλλον έχεις δίκιο. Made in China.

    Σαν λύση, μιά και έχουν μικρή τιμή, είπαμε με τον καταστηματάρχη να αγοράσουμε μία των 15-20 ευρώ, και εάν φταίει η κάμερα, έχει καλώς. Εάν όχι, βλέπουμε.

    Έχω 1-2 ερωτησούλες ακόμα.

    α. Πώς καταλαβαίνεις, από τα χαρακτηριστικά μίας κάμερας, ότι είναι αναλογική ή ψηφιακή, εάν δεν το γράφει με την λέξη "αναλογική" / "ψηφιακή";

    β. Όπως έχω κόψει την, ας πούμε, χαλασμένη κάμερα, υπάρχουν τρία καλώδια (τρία υποτίθεται). Εξηγώ.. Σήμερα το πρόσεξα. Το ένα είναι το BNC. Ως εδώ καλά. Εκεί, λοιπόν, που περίμενα να έρχονται μέσα από την κάμερα ένα μαύρο και ένα κόκκινο (είναι του ρεύματος), έρχονται σε ζευγάρι. Τί εννοώ; Έρχονται το κόκκινο εις διπλούν (δύο ψιλά κόκκινα στριφογυριστά μεταξύ τους σαν κοτσίδα), και το ίδιο δύο ψιλά μαύρα στριφογυριστά μεταξύ τους. Γιατί δύο μαύρα και δύο κόκκινα; Αντί να έχουμε 3, έχουμε 5.
    Δε μπορώ να μάθω σε κανέναν τίποτα.
    Το μόνο που μπορώ είναι να του μάθω να σκέφτεται.

    Σωκράτης

  11. #11
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.739
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πολλα θεματα. παμε ενα ενα.

    Τα 12v/2a ειναι ΜΟΝΟ για το καταγραφικο. για τις αναγκες του + την τροφοδοσια του δισκου.

    Οι καμερες στην πλειοψηφια τους ειναι 12V και 5W . Αρα περιπου 0.4Α με 0.5Α η καθε καμερα.

    Αν ειναι να ασχοληθεις με αυτα θα χρειαστεις τα βασικα. ενα πολυμετρο καθως και ενα τεστερ ( για RJ45 - RJ11 - BNC ) . κοστος 25-30 ευρω και τα 2 μαζι.

    Για να δοκιμασεις αν δουλευει το καναλι στο καταγραφικο απλα θα μπορουσες να αλλαξεις πανω στο καταγραφικο τα BNC.

    Αναλογικες ειναι ολες οι καμερες σε αυτα τα χρηματα.


    Για να βρεις το τροφοδοτικο -α των καμερων ακολουθεις το καλωδιο.
    Αφου ειναι ενα καλωδιο που εχει μεσα το coaxial(σημα) και την τροφοδοσια (κοκκινο και μαυρο συνηθως) .

    Οποτε βλεπεις απο το καταγραφικο.... που συνεχιζει το καλωδιο. καπου θα μπαινει και η τροφοδοσια.

    Θα πονταρω οτι εχει καει το μεμονομενο τροφοδοτικο της καμερας που δεν δουλευει.

    Δεν ειναι δυσκολο να την ξεβιδωσεις (αφου ουτως η αλλως σκεφτεστε να την αντικαταστησετε) και να πας να την συνδεσεις σε μια αλλη.
    βυσματα θα κουμπωσεις μονο. Δεν πιστευω να εχουν κοψει καλωδια και να τα εχουν συνδεσει με μονωτικη????
    The gr81 .

  12. #12
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.504
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    D:8815 kbps / U:975 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H108NS
    Αυτή τη στιγμή είμαι έξω με κινητό. Γι' αυτό θα περιοριστώ στην απάντηση. Καταρχήν, ευχαριστώ για την ανάλυσή σου. Στο τέλος της απάντησής σου, ναι, έχουν κόψει τα καλώδια και έχουν συνδέσει με μονωτική. Γι' αυτό και γω έκοψα την κάμερα και την έχω σπίτι για λεπτομέρειες.
    Δε μπορώ να μάθω σε κανέναν τίποτα.
    Το μόνο που μπορώ είναι να του μάθω να σκέφτεται.

    Σωκράτης

Παρόμοια Θέματα

  1. 3 Καμερες CCTV Dome
    Από DJman στο φόρουμ Προσφορά - Ανενεργές Αγγελίες
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-01-19, 01:19
  2. 3 Καμερες cctv σε σχημα PIR(ανιχνευτη κινησης)
    Από DJman στο φόρουμ Προσφορά - Ανενεργές Αγγελίες
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-18, 22:42
  3. Μετατροπή απλής καλωδίωσης CCTV σε IP Network με ip καταγραφικό?
    Από EbayAlien στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-09-18, 12:18
  4. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-08-18, 19:31
  5. Μηνύματα: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-17, 20:45

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας