Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 22
  1. #1
    Εγγραφή
    17-11-2018
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Καλησπέρα στην παρέα.

    Μετά από πολύωρη ανάγνωση σχετικών και μη σχετικών θεμάτων στο forum, τελικά επέλεξα να ανοίξω νέο θέμα
    για να ρωτήσω αυτό που θέλω.

    Είμαι στη NOVA και έχω το 2Play και πρόκειται να μετακομίσω στην Άνω Κυψέλη (οδός Πυθίας).

    Όσοι είστε κάτοικοι της εν λόγω περιοχής είστε ευχαριστημένοι από την κάλυψη/ταχύτητες της NOVA ή μου προτείνετε

    να διαλέξω άλλον πάροχο και, αν ναι, ποιον;

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2
    Εγγραφή
    10-01-2008
    Μηνύματα
    1.372
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Path Level
    Fastpath
    Έχε υπόψιν ότι αν έχεις συμβόλαιο με δέσμευση ακόμα και αν μετακομίσεις θα πρέπει να πληρώσεις για να σπάσεις το συμβόλαιο.
    The 3 most dangerous things in the world are a computer technician with a software patch, a programmer with a screwdriver and a customer with an idea....
    Εγκατάσταση Ubuntu και Joomla

  3. #3
    Εγγραφή
    17-11-2018
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Ναι, αυτό το γνωρίζω.

  4. #4
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.747
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλήσπερα, και καλώς ήρθες στην παρέα μας!

    Κατ' αρχάς να ξέρεις ότι ανήκεις στο A/K Πατήσια που το έχει αναλάβει η Wind..
    και το χρονοδιάγραμμα μας για VDSL & FTTH λέει για διαθεσιμότητα έως τον Ιούνιο του 2019.

    Πάντως μόλις ξεκίνησε κάποια έργα η Wind στην περιοχή μας και όλα τα νέα για Wind θα τα βλέπεις εδώ:
    https://www.adslgr.com/forum/threads...D%CE%BB%CE%B7)

    ενώ μόλις ξεκινήσε και η Inalan έργα στην περιοχή μας για FTTH και όλα τα νέα της θα τα δεις εδώ:
    https://www.adslgr.com/forum/threads...AE%CE%BD%CE%B1

    Μάλιστα μας έχει πει για την Πυθίας άμεσα..

    Τώρα για το ADSL..

    Επειδή η περιοχή είναι σχετικά μακριά από το A/K οι ταχύτητες είναι πεσμένες..

    Εγώ σε παράλληλο δρόμο εκεί πιο πέρα από την Πυθίας πιάνω γύρω στα ~12 Mbps με OTE.
    Αλλού ακούω για 8 - 10 Mbps..

    Γενικά πιστεύω ότι ενώ αρχικά δεν πρέπει να παίζει ιδιαίτερο ρόλο ο πάροχος που θα είσαι, για την ταχύτητα
    μπορεί να παίζει τελικά κάτι άλλο ρόλο..

    Γενικά το δίκτυο στην περιοχή είναι αρκετά παλιό.. όπως και τα καφάο ADSL του OTE..
    και επειδή μόνο ο ΟΤΕ βάζει χέρι σε όλα αυτά,
    "ακούγεται" ότι φροντίζει πιο καλά πρώτα τους δικούς του συνδρομητές.

    Με ποιον τρόπο ?
    Μα το να κοιτάει να τους βάζει στις πιο καλές γραμμές που μπορεί να "μετρήσει/βρει" στο κάθε καφάο της περιοχής.
    Είναι σαφές θα έλεγα ότι ο OTE μάλλον θα σε εξυπηρετήσει καλύτερα και πιο γρήγορα εάν τύχει πρόβλημα.

    Έχω και μία εμπειρία με μεταφορά από OTE σε Vodafone επίσης, και η ταχύτητα παρέμεινε η ίδια.

    Δηλαδή στην τελική πιστεύω ότι είναι και θέμα λίγο τύχης, τι θα σου τύχει!

    Αλλά αναμένουμε καλύτερες μέρες σύντομα πιστεύω!

    Πάντως για Nova έχω ακούσει εδώ για άλλες περιοχές παράπονα για τις ταχύτητες και την διαθεσιμότητα που δίνει σε VDSL.

    Οπότε εγώ θα σου έλεγα όταν τελειώσει το συμβόλαιο σου να κοιτάξεις προσφορές και από τους 3 μεγάλους, αλλά και την λύση της Inalan!

    - - - Updated - - -

    Εάν τώρα θέλεις να δεις εάν η Wind σε έχει για VDSL ή FTTH θα πρέπει πρώτα να βρεις το νούμερο του καφάο ADSL του OTE
    που παίρνεις σύνδεση στη διεύθυνση που θα πας.

    Μπορώ να σου πω πως θα το βρεις!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Iris07 : 17-11-18 στις 19:17.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  5. #5
    Εγγραφή
    16-11-2014
    Περιοχή
    κερατεα
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    +booster 50.7down/Up 5.35
    ISP
    COSMOTE Home SpeedBooster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΣΚΑΛΕΙΟ
    Router
    HUAWEI DN9245X6-10
    SNR / Attn
    8(dB) / 37,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    γνωστος μου ειναι στην κασταλιας πιανει 7-8mbs με οτε και καπου αλλου παλι στην Κυψελη που μενουνε με νοβα επιαναν 2mbs ! λογω καποιου πρβληματος με το καφαο... τραγικα πραγματα...αν και η πλατεια κυψελης την εχει παρει η vodafone και εχει βαλει και καμπινες vdsl , και θα πληρωνει ο οτε το δικτυο της vodafone για να παρεχει vdsl.

  6. #6
    Εγγραφή
    17-11-2018
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Έχω την εξής ερώτηση: Επειδή δεν μ' ενδιαφέρει να έχω και τηλέφωνο, είδα ότι η Wind προσφέρει σκέτο Internet (Broadband Basic). Έχει κανείς σχετική εμπειρία;

  7. #7
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δεν υπάρχει σύνδεση Internet μέσω DSL χωρίς τηλεφωνική γραμμή στη χώρα μας.
    Αυτό που βλέπεις απλά δεν έχει προπληρωμένο χρόνο τηλεφωνικών κλήσεων. Αν κάνεις, υπάρχει έξτρα κόστος ανά κλήση. Όμως τηλεφωνικός αριθμός υπάρχει και λειτουργεί κανονικά, άσχετα αν δεν θέλεις να κάνεις χρήση της τηλεφωνίας.
    Τέτοια υπηρεσία προσφέρουν όλοι οι πάροχοι.

  8. #8
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.123
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από speed Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα στην παρέα.

    Μετά από πολύωρη ανάγνωση σχετικών και μη σχετικών θεμάτων στο forum, τελικά επέλεξα να ανοίξω νέο θέμα
    για να ρωτήσω αυτό που θέλω.

    Είμαι στη NOVA και έχω το 2Play και πρόκειται να μετακομίσω στην Άνω Κυψέλη (οδός Πυθίας).

    Όσοι είστε κάτοικοι της εν λόγω περιοχής είστε ευχαριστημένοι από την κάλυψη/ταχύτητες της NOVA ή μου προτείνετε

    να διαλέξω άλλον πάροχο και, αν ναι, ποιον;

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    καλησπέρα γειτονα....
    καλως να μας ερθεις, ελπιζω αν σε παιρνουν τα οικονομικα σου να βαλεις INALAN, έστω αργοτερα VDSL γιατι απο ADSL σωθηκες!
    δεν ξερω ολη η περιοχη τι εχει, εγω κοντα στα σχολεια ειμαι, οταν πρωτοβαλα πριν χρονια την πρωτη ΕΩΣ 24, ειχα 13,5mbps με Netone και SNR DOWN 12!!!!
    μετα απο χρονια τοσο στον ΟΤΕ οσο και στη NOVA με SNR 8 ειχα γυρω στα 10mbps, πλεον με NOVA εφτασα στα 6 SNR down και ακομα λιγοτερα mbps.
    Προσφατα αλλαξα το ADSL router με αυτο της Forthnet, μεχρι χτες ειχα SNR DOWN ακομα και 2-3 και 10.5!
    σημερα δεν ξερω τι αλλαξε εχω SNR 6 και πανω απο 10!!! καποιο θαυμα!!!
    Γενικα οκ ειμαι με NOVA αλλα εχω κανει αιτηση για inalan και αναμενω.
    Δεν ειμαι ευχαριστημενος την σημερον ημερα με 10mbps και τωρα προσφατα εγιναν τοσα πριν ειχα 8.5-9.
    Εχω πολλα adsl routers και παιζω, σε μερικα απο αυτα εστω μεσω τελνετ μπορεις να πειραξεις το SNR down και να πιασεις ποιο μεγαλη ταχυτητα θυσιαζοντας ισως την σταθεροτητα της γραμμης, δλδ κατω απο 6 ειναι επιφοβη για αποσυνδεσεις. Αν και εμενα ακομα και με 2-3 δεν εκανε με αυτο το ΖΤΕ που μου εχει δωσει η Forthnet τοτε http://www.forthnet.gr/Article.aspx?a_id=7093
    και το εχω ξεκλειδωσει εννοειτε για να μπορω να πειραζω και το SNR μεσω τελνετ εντολων.

    - - - Updated - - -

    Σορρυ ξεχασα να αναφερω τις ζημιες, οσο καιρο ειμαι στη nova εχω παθει 3 ζημιες με καλωδια ΟΤΕ και αργησε ΠΑΡΑ πολυ στις επισκευες.
    Συνεχεια επικαλουταν οτι φταιει ο ΟΤΕ και επρεπε να γινονται συνδυαστικα ραντεβου.
    αν θυμαμαι καλα στην μεταβαση απο ΟΤΕ σε nova εμεινα χωρις υπηρεσιες 10μερες περιπου απο βλαβη καλωδιακη καπου στην διαδρομη στο δικτυο.
    Τον ιουνιο φετος δεν ειχα υπηρεσιες ολο τον μηνα! γιατι μου εσκαψαν για φυσικο αεριο μπροστα στην εισοδο της πολυκατοικιας και το JCB χαλασε τα καλωδια.
    Παρολο οτι φαινονταν με το ματι και ο καθε ΑΣΧΕΤΟΣ απο καθε δικτυο που υπαρχει θα το καταλαβαινε, αυτοι εκαναν τον κινεζο και ουτε καν κοιτουσαν στην τρυπα.
    Αν ημουν παρων σιγουρα θα τους ειχα ριξει μεσα για να τα δουνε....τοση αγανακτιση ναι!
    ΑΚΟΜΑ!!!!!! περιμενω το πιστωτικο!!!! θα παω στην INALAN και δεν θα το κανουν ΠΟΤΕ!
    Και μετα τον Οκτωβριο νομιζω προβληματα καλωδιακα με θορυβο στο τηλ, παλι ο ΟΤΕ φταιει....και στο τελος κοπηκε η γραμμη αλλη μια εβδομαδα εκτος, ουτε λογος εδω για πιστωτικο.
    Στο τελος μαλιστα η NOVA προτεινε να δηλωθει καλωδιακη να αλλαχτουν καλωδια απεξω και ο ΟΤΕ δεν ηθελε, με αποτελεσμα να εχω μονιμους θορυβους στο τηλεφωνο....

    Η γνωμη μου πας ΟΤΕ ΑDSL και αργοτερα VDSL που ετοιμαζεται αργα αργα απο την Wind αν θες ή βαζεις INALAN FTTH 100/100....Η nova στις βλαβες και στο λογιστηριο απλα δεν το εχει!

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από speed Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Έχω την εξής ερώτηση: Επειδή δεν μ' ενδιαφέρει να έχω και τηλέφωνο, είδα ότι η Wind προσφέρει σκέτο Internet (Broadband Basic). Έχει κανείς σχετική εμπειρία;
    INALAN τοτε εχει 28 ευρω τον μηνα αλλα εχεις 100mbps και up και down!
    δεν υπαρχει κατι αλλο χωρις να εχει τηλεφωνο.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Στιγμιότυπο οθόνης_2018-11-30_19-29-52.png  


  9. #9
    Εγγραφή
    17-11-2018
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Ανακεφαλαιώνοντας, όσοι απαντήσατε "ψηφίζετε": Cosmote -> Ναι / Vodafone -> Ναι / Νova -> Όχι / INALAN -> Ναι

    Για WIND δεν έχει αναφέρει κανείς, παρ' όλο που ανήκει η περιοχή εκεί. Να το τολμήσω;

    Γνωρίζω ότι ο ΟΤΕ είναι η πιο αξιόπιστη επιλογή, όμως είναι και η πιο ακριβή, γι' αυτό τον αποκλείω.

  10. #10
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.123
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από speed Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ανακεφαλαιώνοντας, όσοι απαντήσατε "ψηφίζετε": Cosmote -> Ναι / Vodafone -> Ναι / Νova -> Όχι / INALAN -> Ναι

    Για WIND δεν έχει αναφέρει κανείς, παρ' όλο που ανήκει η περιοχή εκεί. Να το τολμήσω;

    Γνωρίζω ότι ο ΟΤΕ είναι η πιο αξιόπιστη επιλογή, όμως είναι και η πιο ακριβή, γι' αυτό τον αποκλείω.
    Η αδερφη μου εχει σε γειτονικη ομως περιοχη Wind και δεν εχουν καποιο προβλημα εδω και χρονια που την εχει.
    Εχω την απορια αμα εχεις εναν παροχο πχ nova με VDSL και χαλασει κατι και δεν ξερω τι, και οι καμπινες ειναι Wind τι θα γινει? συνδυαστικο και με τους 3?
    οπου λαλουν πολλοι κοκκοροι αργει να ξημερωσει λενε και πολυ σωστα!!!
    οποτε εγω θα ελεγα wind αν θες VDSL και ειναι δικια της η καμπινα.
    Αλλιως δεν ξερω προσωπικα αλλα δεν εχω ακουσει και κατι κακο.

  11. #11
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Εξαρτάται που είναι το πρόβλημα. Καταρχήν θα πρέπει να κάνει έλεγχο ο πάροχος που σου δίνει υπηρεσία. Ας πούμε ότι είναι Nova όπως λες.
    Αν η Nova δει ότι δεν είναι δικό της θέμα (ή του χρήστη), θα το δώσει ως βλάβη στην Wind από την οποία παίρνει υπηρεσία.
    Αν αυτή διαπιστώσει ότι το πρόβλημα είναι καλωδιακό (μετά την καμπίνα της και μέχρι την οικοδομή του χρήστη), θα το δώσει ως βλάβη στον ΟΤΕ.

  12. #12
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.123
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εξαρτάται που είναι το πρόβλημα. Καταρχήν θα πρέπει να κάνει έλεγχο ο πάροχος που σου δίνει υπηρεσία. Ας πούμε ότι είναι Nova όπως λες.
    Αν η Nova δει ότι δεν είναι δικό της θέμα (ή του χρήστη), θα το δώσει ως βλάβη στην Wind από την οποία παίρνει υπηρεσία.
    Αν αυτή διαπιστώσει ότι το πρόβλημα είναι καλωδιακό (μετά την καμπίνα της και μέχρι την οικοδομή του χρήστη), θα το δώσει ως βλάβη στον ΟΤΕ.
    και καπως ετσι 2 μηνες ο πελατης χωρις ιντερνετ και τηλεφωνο….
    και εμενα γιαυτο εκαναν ολο τον ιουνιο. αν ειχα οτε θα ειχε φτιαχτει την 1η εβδομαδα!
    μεταξυ οτε και νοβα η πληρη ασυνενοησια….

  13. #13
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Είχες καλωδιακό πρόβλημα. Τι σχέση έχει η όποια Nova με αυτό;

  14. #14
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.123
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είχες καλωδιακό πρόβλημα. Τι σχέση έχει η όποια Nova με αυτό;
    πως δεν ειχε, αυτή φταιει για την καθυστερηση….δες στα σχετικα θεματα εχω γραψει αναλυτικα.

  15. #15
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δεν μπορώ να θυμάμαι ή να ψάχνω, τι έγραψε και που ο καθένας. Απλά απαντώ στο παραπάνω μήνυμά σου στο οποίο δεν φαίνεται κάτι μεμπτό από την πλευρά της Nova.
    Αν καθυστέρησε να το δώσει ως βλάβη στον ΟΤΕ, έχεις δίκιο. Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση δεν είναι δικό της θέμα.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 3514
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-24, 21:50
  2. INALAN στην Κυψέλη Αθήνα
    Από Nikiforos στο φόρουμ FTTH
    Μηνύματα: 2009
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-24, 20:44
  3. VDSL και Κυψέλη - A/K Άρης - Vodafone
    Από nxenos στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 1116
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-08-23, 10:52
  4. Το OTEShop δίνει ADSL!
    Από NeK στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-18, 15:20
  5. VDsl στην ανω κυψελη
    Από nikos1982 στο φόρουμ Nova VDSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-09-18, 02:19

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας