Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    12-02-2018
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Τώρα που άρχισα να πηγαίνω σούπερ μάρκετ συστηματικά, διαπίστωσα ότι κάποια από αυτά είναι οικονομικότερα, ακόμη και όταν το ίδιο προϊόν σε κάποια άλλα σούπερ μάρκετ το έχουν σε έκπτωση. Συγκεκριμένα, είχα βρει
    Spoiler:
    στον ΑΒ
    ψωμί του τοστ προσφορά -20 λεπτά στο 1,90 και μετά που πήγα
    Spoiler:
    MyMarket
    το ίδιο ψωμί το είχε 1,70 χωρίς έκπτωση!

    Με αφορμή αυτό άρχισα να δημιουργώ ένα excel στο οποίο καταχωρώ τα προϊόντα και την τιμή τους στα διάφορα σούπερ μάρκετ της περιοχής μου. Για παράδειγμα, γράφω γαλοπούλα βραστή, sm A 10,35 - sm B 12,20 - sm C 9,70. Έτσι, ξέρω από να ψωνίσω το κάθε τι σε περίπτωση που δεν το βρίσκω σε προσφορά, ή αν είναι σε προσφορά αν είναι πραγματικά φθηνότερο από ότι σε άλλο σούπερ μάρκετ.

    Επίσης τσεκάρω και τα διάφορα αναλώσιμα εάν είναι φθηνότερα. Π.χ. είδα σε χαρτί υγείας ότι ένα τρίφυλλο εξίσου απορροφητικό με το αγαπημένο μου τετράφυλλο είναι σημαντικά φθηνότερο, κάνοντας σύγκριση το πόσα "κομμάτια" έχει το ένα (160) και πόσα το άλλο (200).

    Ακόμη, στα τρόφιμα συγκρίνω και τον πίνακα διατροφικής επισήμανσης, τουλάχιστον τα βασικά, ώστε από τα προϊόντα που με ικανοποιούν εξίσου να επιλέγω το λιγότερο ανθυγιεινό (κορεσμένα λιπαρά, σάκχαρα, αλάτι). Για παράδειγμα, είδα σε πασίγνωστη μουστάρδα πολύ υψηλά λιπαρά και σάκχαρα (ναι, σε μουστάρδα), σε σχέση με προϊόν ετικέτας που ήταν στο 1/5 της τιμής!

    Όλα αυτά βέβαια σημαίνουν έναν όγκο πληροφοριών που είναι δύσκολα διαχειρίσιμος, ειδικά την ώρα που ψωνίζω. Για αυτό ήθελα να ρωτήσω εάν γνωρίζετε κάποια ιστοσελίδα που να είναι ενημερωμένη και εύχρηστη. Κάποιες που βρήκα ψάχνοντας στο google , με πιο ενημερωμένη το timimas.gr, είτε δεν έχουν όλα τα προϊόντα είτε δεν δείχνει τις προσφορές (ας πούμε τα 1+1) ως €/kg για να μπορώ να συγκρίνω.
    Ακόμα καλύτερα, θα ήταν αν αυτό υπήρχε σε app, ώστε να το δουλεύουμε απευθείας από το κινητό.

    Συγγνώμη για το σεντόνι, όποιος ενδιαφέρεται μπορώ να του στείλω το excel να το χρησιμοποιήσει για τα δικά του προϊόντα και να προτείνει τροποποιήσεις.

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Που να αρχίσεις να μαζεύεις και τα κουπόνια

    Ειδικά για τα προϊόντα ετικέτας, δεν μπορείς να είσαι σίγουρος οτι θα παραμείνουν ίδια στα χαρακτηριστικά τους ή αν ακόμα αυτά που γράφει είναι πραγματικά.
    Μετά πρέπει να βάλεις μέσα και το πόσο χρόνο θα χρειαστεί να καταναλώσεις για να πας σε πάνω απο 1 super market και αν το αξίζει.
    Σε εμένα πχ έχει κοντά Μασούτη και ΑΒ, για να πάω σε Mymarket, market In Κλπ θα χρείαστει να παώ με μεταφορικό μέσο, όποτε δεν αξίζει να κάνω την διαδρομή για 40 λεπτά, πιο πολλά θα μου βγεί σε βενζίνη - νευρά μετα για παρκινγ.
    Το lidl είναι στον δρόμο απο την Δουλειά όποτε κάποια πράγματα θα τα πάρω και απο εκει.

    Μετά κάποια πράγματα αξίζει να τα πληρώσεις λίγο παραπάνω, πχ Φέτα, έχεις ασβέστη και έχεις και φέτα.

  3. #3
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Χάνεις το χρόνο σου με ανοησίες.

    Γιατί τελικά θα σου έρθει μία η άλλη.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  4. #4
    Εγγραφή
    12-02-2018
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Τα κουπόνια δεν τα έχω ψάξει είναι η αλήθεια Κάποτε είχα βρει ένα site που τύπωνες το κουπόνι, αλλά δεν ασχολήθηκα περαιτέρω.

    Κοιτάζω πρώτα αν με καλύπτει το προϊόν και μετά το θέμα οικονομίας. Συν τοις άλλοις, γύρω μου ή και πάνω στην καθημερινή μου διαδρομή έχει όλα τα σούπερ μάρκετ, οπότε δεν τίθεται θέμα βενζίνης (μένω επαρχία).

  5. #5
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Περιοχή
    ET IN ARCADIA EGO...
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    2.539
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024, GPRS/3G
    ISP
    ΟΤΕ, Q, Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΤΕΝΟ
    Router
    linksyswag200g
    σε επίπεδο προσφορών, αλλά και για ΣΜ που είναι στον δρόμο/περιοχή σου, καλά κάνεις και το ψάχνεις, αλλά χωρίς φανατισμούς. ειδικά αν τα έξοδα σου για ΣΜ είναι από κάποιο ποσό και πάνω, σίγουρα και η παραμικρή διαφορά μετράει.

    Δες αν σε συμφέρει το κόλπο με τα κουπόνια, ή εφαρμογές σαν το pockee [υπάρχει ακόμα; υπάρχει κάποια καλύτερη;]




  6. #6
    Εγγραφή
    12-02-2018
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Το Pockee κάπου το έπιασε το μάτι μου, αλλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει. Υπήρχε και ένα άλλο, νομίζω Επιθυμίες λέγεται, που μάλιστα σου τύπωναν τα κουπόνια από τη Vodafone. Πάντως σήμερα το ΣΜ της γειτονιάς μου είχε τα δημητριακά μου -1,5 ευρώ. Αυτό σημαίνει 6 ευρώ το μήνα. Αναρωτιέμαι αν με τις προσφορές αυτές έχουν κέρδος ή αν είναι ίσα βάρκα ίσα νερά. Αν ισχύει το πρώτο, μάλλον έχουν πολύ κέρδος με τις όχι μειωμένες τιμές.

  7. #7
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lux aeterna Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το Pockee κάπου το έπιασε το μάτι μου, αλλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει. Υπήρχε και ένα άλλο, νομίζω Επιθυμίες λέγεται, που μάλιστα σου τύπωναν τα κουπόνια από τη Vodafone. Πάντως σήμερα το ΣΜ της γειτονιάς μου είχε τα δημητριακά μου -1,5 ευρώ. Αυτό σημαίνει 6 ευρώ το μήνα. Αναρωτιέμαι αν με τις προσφορές αυτές έχουν κέρδος ή αν είναι ίσα βάρκα ίσα νερά. Αν ισχύει το πρώτο, μάλλον έχουν πολύ κέρδος με τις όχι μειωμένες τιμές.
    Παίζουν άλλα πράγματα εκεί, υπάρχουν εκπτώσεις λόγο τζίρου, ξέρουν ότι οταν θα πας κατά 90% θα πάρεις και κάτι άλλο που θα είναι ακριβότερο απο άλλα καταστήματα γιατί που να τρέχεις τώρα, χαμένοι δεν βγαίνουν με την καμία.

  8. #8
    Εγγραφή
    12-02-2018
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Πάντως σήμερα τους έβαλα μέσα, πήρα μόνο προσφορές :P

  9. #9
    Εγγραφή
    10-08-2018
    Μηνύματα
    402
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    WEB
    Εγώ αυτό που έκανα πριν καιρό είναι το παρακάτω:

    Όταν μετακόμισα σε νέα περιοχή, έκανα μια γύρα σε όλα τα σουπερμάρκετ εντός εύλογης απόστασης από την οικεία μου και σημείωσα τιμές από τα προϊόντα που μας ενδιέφεραν σαν οικογένεια. Στη συνέχεια επισκεφτόμουν περιοδικά όλα τα σουπερμάρκετ και σημείωνα τι γίνεται με τις τιμές και τις προσφορές.

    Μετά από περίπου ένα χρόνο κατέληξα σε μία λίστα με όλα τα προϊόντα που ψωνίζουμε οικογενειακώς από σουπερμάρκετ και τις φτηνότερες τιμές που έχουμε συναντήσει, οπότε ξέρουμε ανά πάσα στιγμή αν μια τιμή συμφέρει ή όχι (επίσης έχω καταγράψει περίπου κάθε πότε βγαίνει κάποιο προϊόν σε προσφορά, π.χ. υπάρχουν κάποια που είναι εβδομάδα παρά εβδομάδα και κάποια που είναι μια φορά το εξάμηνο). Αν συμφέρει η τιμή, τότε θα ψωνίσω όσο το δυνατόν μεγαλύτερη ποσότητα, λαμβάνοντας υπόψη χώρο μεταφοράς/αποθήκευσης στο αυτοκίνητο/σπίτι, ημερομηνία λήξης, συχνότητα προσφοράς και φυσικά το κόστος.

    Εννοείται ότι πριν την επίσκεψη στο σουπερμάρκετ έχει γίνει έλεγχος online σε όσα έχουν eshops αν υπάρχουν ιδιαίτερες προσφορές.

    Τα τελευταία χρόνια στατιστικά μου βγαίνει ότι κερδίζω περίπου 17% κάθε μήνα σε σχέση με το αν έκανα τις ίδιες αγορές με μη προγραμματισμένο τρόπο.

    Η παραπάνω λίστα προϊόντων περιλαμβάνει γνωστές μάρκες προϊόντων αλλά και προϊόντα ιδιωτικής ετικέτας. Γενικά το ψάχνω πάρα πολύ (υλικά προϊόντος, διατροφικά στοιχεία, χώρα προέλευσης, κλπ.) αν πρόκειται να προσθέσω κάποιο νέο προϊόν ή αν αντικαταστήσω κάποιο προϊόν στην λίστα.

    Η λίστα υπάρχει σε xls, και την φορτώνω στο keep όταν πάω σουπερμάρκετ, έτσι ώστε να την ενημερώνω real-time (ή να το κάνει κάποιος άλλος από το σπίτι) καθώς ψωνίζω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος spiderman : 21-11-18 στις 02:54.

  10. #10
    Εγγραφή
    12-02-2018
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Κάτι τέτοιο προσπαθώ να κάνω και εγώ @spiderman.

    Με τις τιμές πώς το χειρίστηκες; Έγραφες μόνο την αρχική ή και την τιμή με έκπτωση; Στην αρχή έβαζα και τα δύο (καθώς και το μεσοδιάστημα των προσφορών, ακριβώς για τον λόγο που το έκανες και εσύ, στην πορεία όμως έγιναν τόσες πολλές οι πληροφορίες που χάθηκα και τα διέγραψα). Μετά σκέφτηκα ότι οι μειωμένες τιμές μπορεί να μην επανέλθουν, οπότε είναι καλό να έχω την αρχική τιμή, για να ξέρω από που να πάρω τι.

    Εάν θες, στείλε μου το excel σου να πάρω ιδέες (και φυσικά μπορώ να σου στείλω και το δικό μου, αν και δεν έχει πάρα πολλά)

Παρόμοια Θέματα

  1. The CumEx-FIles: Ένα σκάνδαλο επιστροφής φόρων αξίας 55δις ευρώ
    Από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-11-18, 19:23
  2. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-09-18, 11:52
  3. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-06-18, 21:37
  4. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-01-18, 19:18
  5. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-11-17, 11:09

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας