Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    02-01-2006
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    153
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789 v2
    καλημέρα.

    Ενεργοποιήθηκα χτες σε Wind Broadband 50 και μπαίνοντας στο interface του Technicolor που μου στείλανε βλέπω πως δεν υπάρχει ρύθμιση για bridge mode και δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω τον δικό μου ethernet router. Είδα μια διαδικασία για unlock του router και πρόσβαση με SSH αλλά μάλλον το patchάρανε σε πρόσφατη αναβάθμιση. Έχω περιθώρια να ζητήσω κάτι από το support?

  2. #2
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    19.996
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Και εγώ Technicolor έχω και Asus N17U που θέλω να χρησιμοποιήσω και δεν μπορώ γιατί μου κάνανε τη γραμμή VoiP!

    Για πες τι βρήκες να δοκιμάσω και εγώ!

    Υπομονή μέχρι να ξαναγίνουν οι γραμμές pstn σε 3-4 χρόνια, που θα μπουν κάρτες pstn μέσα στα mini dslams.
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  3. #3
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγώ Technicolor έχω και Asus N17U που θέλω να χρησιμοποιήσω και δεν μπορώ γιατί μου κάνανε τη γραμμή VoiP!

    Για πες τι βρήκες να δοκιμάσω και εγώ!

    Υπομονή μέχρι να ξαναγίνουν οι γραμμές pstn σε 3-4 χρόνια, που θα μπουν κάρτες pstn μέσα στα mini dslams
    .
    Ελπιζω να το εγραψες χαριτολογωντας ετσι? :P
    The gr81 .

  4. #4
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    19.996
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Όχι καθόλου. Μου το είπε τεχνικός της Intrakom που ήρθε προχτές σπίτι, για ένα τεχνικό θέμα που έχω ποστάρει και τρέχει ακόμα.

    Θα γίνεται voip η γραμμή από το dslam και μετά. Βασικά θέλουν να φύγει από τη μέση το εκτενές δίκτυο του χαλκού. Μέχρι το mini dslam δε τους πολύ νοιάζει. Υπάρχει θέμα με την Ευρωπαική Ένωση και θεωρείται απαράδεκτο, να μην έχεις τηλέφωνο αν κοπεί το ρεύμα.

    Φαινόταν σοβαρό παιδί. Δε ξέρω αν έλεγε πίπες.
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  5. #5
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι καθόλου. Μου το είπε τεχνικός της Intrakom που ήρθε προχτές σπίτι, για ένα τεχνικό θέμα που έχω ποστάρει και τρέχει ακόμα.

    Θα γίνεται voip η γραμμή από το dslam και μετά. Βασικά θέλουν να φύγει από τη μέση το εκτενές δίκτυο του χαλκού. Μέχρι το mini dslam δε τους πολύ νοιάζει. Υπάρχει θέμα με την Ευρωπαική Ένωση και θεωρείται απαράδεκτο, να μην έχεις τηλέφωνο αν κοπεί το ρεύμα.

    Φαινόταν σοβαρό παιδί. Δε ξέρω αν έλεγε πίπες.
    Φυσικα και ελεγε.... Π@π@ρ....ες

    Θα σου πω το πιο απλο επιχειρημα.
    Εσυ το βρισκεις λογικα να ΞΑΝΑ-αλλαχθουν ΟΛΑ τα ρουτερ που εχει βαλει π.χ. η COSMOTE και να ξαναγινουν ολα TDM ?
    Γιατι νομιζεις πασχιζουν να τα κανουν ολα voip ? ειναι πολυ πιο ευκολα διαχειρισιμο απο αυτους καθως επισης και πιο φτηνο.

    Δεν υπαρχει προβλεψη μεσα στις καμπινες για τιποτα αλλο ΕΚΤΟΣ απο voip .
    The gr81 .

  6. #6
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    19.996
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Μα δε χρειάζεται να αλλαχθεί κάτι μετά. Απλά βάζεις το τηλέφωνο στην πρίζα με φίλτρο όπως ήταν παλιά και τέλος.

    Δεν ξέρω ακριβώς σε τι πλαίσιο θα γίνουν όλα αυτά και αν γίνουν. Μπορεί να μην είναι υποχρεωτικό, μπορεί να το κάνουν κατόπιν αιτήσεως ή στους τότε καινούριους πελάτες.

    Εσύ το βλέπεις λογικό δηλαδή, ο κάθε πελάτης να πετάει στην άκρη το πανάκριβο μόντεμ του, το οποίο παίρνει και ενημερώσεις και έχει και καλύτερο hardware, μνήμες, συγχρονισμούς, wifi κλπ, επειδή έτσι της κάπνισε της Cosmote και της κάθε Cosmote; Να έχω εγώ δηλαδή το κάθε σαπάκι που θέλει ο πάροχος και να με εκθέτει στο Internet;

    Ορίστε, δες τι έπαθε ο φίλος μας. Κλειδωμένο bridge λέει. Ωραία πράγματα!
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  7. #7
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φυσικα και ελεγε.... Π@π@ρ....ες

    Θα σου πω το πιο απλο επιχειρημα.
    Εσυ το βρισκεις λογικα να ΞΑΝΑ-αλλαχθουν ΟΛΑ τα ρουτερ που εχει βαλει π.χ. η COSMOTE και να ξαναγινουν ολα TDM ?
    Γιατι νομιζεις πασχιζουν να τα κανουν ολα voip ? ειναι πολυ πιο ευκολα διαχειρισιμο απο αυτους καθως επισης και πιο φτηνο.

    Δεν υπαρχει προβλεψη μεσα στις καμπινες για τιποτα αλλο ΕΚΤΟΣ απο voip .
    Μα και σε εκείνη την περίπτωση Voip θα είναι, όπως για παράδειγμά voip είναι και απο τους εναλλακτικούς σε συν εγκατάσταση, απλά αλλάζει το σημείο που γίνεται η μετατροπή απο voip σε rj11.
    Πάλι όμως και στις καμπίνες να γίνει η μετατροπή, απο την στιγμή που δεν υπάρχουν μπαταρίες ενώ υπάρχει η πρόβλεψη, πάλι τα ίδια θέματα θα υπάρχουν.

  8. #8
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα δε χρειάζεται να αλλαχθεί κάτι μετά. Απλά βάζεις το τηλέφωνο στην πρίζα με φίλτρο όπως ήταν παλιά και τέλος.

    Δεν ξέρω ακριβώς σε τι πλαίσιο θα γίνουν όλα αυτά και αν γίνουν. Μπορεί να μην είναι υποχρεωτικό, μπορεί να το κάνουν κατόπιν αιτήσεως ή στους τότε καινούριους πελάτες.

    Εσύ το βλέπεις λογικό δηλαδή, ο κάθε πελάτης να πετάει στην άκρη το πανάκριβο μόντεμ του, το οποίο παίρνει και ενημερώσεις και έχει και καλύτερο hardware, μνήμες, συγχρονισμούς, wifi κλπ, επειδή έτσι της κάπνισε της Cosmote και της κάθε Cosmote; Να έχω εγώ δηλαδή το κάθε σαπάκι που θέλει ο πάροχος και να με εκθέτει στο Internet;

    Ορίστε, δες τι έπαθε ο φίλος μας. Κλειδωμένο bridge λέει. Ωραία πράγματα!
    Εννοειται πως συμφωνω μαζι σου σε αυτο με τα ρουτερ. Και εγω τα δικα μου ρουτερ εχω πανω. Διαφωνουμε στο αν θα γινει η τηλεφωνια παλι pstn.



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα και σε εκείνη την περίπτωση Voip θα είναι, όπως για παράδειγμά voip είναι και απο τους εναλλακτικούς σε συν εγκατάσταση, απλά αλλάζει το σημείο που γίνεται η μετατροπή απο voip σε rj11.
    Πάλι όμως και στις καμπίνες να γίνει η μετατροπή, απο την στιγμή που δεν υπάρχουν μπαταρίες ενώ υπάρχει η πρόβλεψη, πάλι τα ίδια θέματα θα υπάρχουν.
    Μπορεις να μου το εξηγησεις τι εννοεις?
    The gr81 .

  9. #9
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων

    Μπορεις να μου το εξηγησεις τι εννοεις?

    Απο την στιγμή που βάζεις κλασική τηλεφωνική συσκευή υπάρχει μετατροπή του voip/sip σε κάποιο σημείο, τώρα στον ΟΤΕ για παράδειγμα η μετατροπή γίνεται στο CPE στον χώρο του πελάτη. Η μετατροπή μπορεί να γίνει στην και καμπίνα μέχρι εκεί voip και απο εκεί κλασική pstn (υπάρχουν οι ανάλογες κάρτες για τα Mini dslam), μπορεί να γίνει και στο ΑΚ όπως κάνουν οι πιο πολλοί εναλλακτικοί

  10. #10
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο την στιγμή που βάζεις κλασική τηλεφωνική συσκευή υπάρχει μετατροπή του voip/sip σε κάποιο σημείο, τώρα στον ΟΤΕ για παράδειγμα η μετατροπή γίνεται στο CPE στον χώρο του πελάτη. Η μετατροπή μπορεί να γίνει στην και καμπίνα μέχρι εκεί voip και απο εκεί κλασική pstn (υπάρχουν οι ανάλογες κάρτες για τα Mini dslam), μπορεί να γίνει και στο ΑΚ όπως κάνουν οι πιο πολλοί εναλλακτικοί
    αλλο ειχα καταλαβει.

    για το πρωτο σκελος συμφωνουμε.

    Διαφωνω οτι η cosmote ή ο "καθε" καθολικος παροχος θα βαλει μεσα στις νεες τυπου καμπινες εξοπλισμο για pstn.
    Ειμαι της αποψης (απο αυτα που βλεπω και διαβαζω καθημερινα) οτι "επιβαλλουν " το voip στο CPE στον χώρο του πελάτη .
    Ειναι πιο φτηνο και πιο ευκολο για αυτους.

    edit : για να ξαναμπουμε στο θεμα..... ποιο TECHNICOLOR εχετε?
    The gr81 .

  11. #11
    Εγγραφή
    02-01-2006
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    153
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789 v2
    tg788v v3

Παρόμοια Θέματα

  1. Επιτέλους Bridge mode σε ZTE ZXHN H168N
    Από iliteo στο φόρουμ Vodafone VDSL
    Μηνύματα: 260
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-02-21, 23:46
  2. Oxygen Bridge mode
    Από panoramix222000 στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 80
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-11-20, 19:41
  3. Mikrotik σε ρόλο PPPoE client με modem σε bridge mode
    Από deniSun στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 565
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-20, 06:48
  4. H367n bridged mode και cisco
    Από sto_psito στο φόρουμ Vodafone VDSL
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-02-19, 15:55
  5. Bridge mode σε TG788vn v2
    Από merez στο φόρουμ Nova VDSL
    Μηνύματα: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-12-17, 00:24

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας