Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    14-04-2005
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Καλησπέρα στο forum, θα ήθελα την γνώμη σας για τα προβλήματα που έχω μετά από την φορητότητα από την cosmote σε wind vdsl. Θα σας αναφέρω λίγο το ιστορικό σε περίπτωση που κάποιος φίλος αντιμετώπισε παρόμοια προβλήματα.
    Στίς 16/10 έκανα αίτηση φορητότητας από την Cosmote ADSL για Wind.

    Στις 9/11 και μετά την επίσκεψη τεχνικού της wind στο σπίτι μου το αποτέλεσμα ήταν το modem τους να συγχρονίζεται σε adsl 2 από vdsl. Μετά από επικοινωνία με το τεχνικό τμήμα μου είπαν ότι υπήρχε πρόβλημα στο δίκτυο του ΟΤΕ στον οποίο και δόθηκε βλάβη. Να σημειώσω ότι μέχρι την επίσκεψη του τεχνικού της wind στο σπίτι τουλάχιστον είχα κανονικά τηλέφωνο και internet από την csΟΤΕ στη γραμμή μου.

    Παρόλα αυτά είδα ότι από την επόμενη ημέρα το modem τους συχρόνιζε κανονικά σε vdsl μάλλον χωρίς να κάνει κανένας τους καμία ενέργεια (ήταν ημέρα Σάββατο, λίγο δύσκολο ο ΟΤΕ να έκανε κάτι....), internet πάντως δεν είχα αφού το router, δεν έπερνε ip, συγκεκριμένα το router τους (ένα ZXHN H268N) έβγαζε "authentication failure" στην συνδεση VDSL_835 που υπήρχε προρυθμισμένη από εκείνους με τους κωδικούς μου. Το router του ΟΤΕ το ίδιο και εκείνο δεν έπερνε ip. Επιπλέον δεν είχα και εισερχόμενες κλήσεις από τηλέφωνα εκτός από σταθερά wind(!!). To πρόβλημα μου φαίνεται παρόμοιο με το πρόβλημα που είχε ο φίλος στο νήμα : https://www.adslgr.com/forum/threads...l-vdsl/page177 το οποίο από ότι φαίνεται ήταν πρόβλημα της wind
    Επίσης και o φίλος στο νήμα https://www.adslgr.com/forum/threads...α-Sync-no-ip, o οποίος δεν ξέρω αν κατέφερε να το λύσει....

    Η προηγούμενη εβδομάδα πέρασε επικοινωνώντας 4 με 5 φορές με το τεχνικό τους τμήμα και λαμβάνοντας 5 διαφορετικές απαντήσεις ως προς την πορεία αποκατάστασης της βλάβης. Μη βγάζοντας άκρη χρησιμοποίησα 2 φορές και την φόρμα επικοινωνίας τους την Τρίτη 13/11 και την Πέμπτη 15/11, γραπτή απάντηση εννοείται πως δεν πήρα.
    Χθες και αφού πραγματικά με βγάλαν από τα ρούχα μου στην πρώτη επικοινωνία που είχα μαζί τους λέγοντάς μου ότι περιμένουν κατασκευή γραμμής από τον ΟΤΕ (ημερομηνία δε στον ορίζοντα δεν υπάρχει συγκεκριμένη), μετά από 1 ώρα πάντως άλλο τμήμα τους με πήρε τηλέφωνο για να που κλείσει εκ νέου ραντεβού με τον τεχνικό τους αφού είχαν το ok αποκατάστασης της βλάβης από τον ΟΤΕ!!!

    Το απόγευμα ήρθε ο τεχνικός σπίτι μου, κάτι φάνηκε να έχει αλλάξει στη γραμμή αφού πλέον συγχρόνιζε σε μεγαλύτερη ταχύτητα (από 40 και κάτι σε περίπου 100) αλλά το modem στην ίδια κατάσταση, δεν έπερνε ip. Σε επικοινωνία του τεχνικού τους στο σπίτι μου, με τα κεντρικά τους, το πρόβλημα αποδόθηκε στο γεγονός ότι δεν είχε ολοκληρωθεί η φορητότητα. Πράγματι μετά από 10 λεπτά μου ήρθε μήνυμα στο κινητό ότι η υπηρεσία μου πλέον ενεργοποιήθηκε. Στο site foritotita.gr ενώ μέχρι τότε με έβγαζε ότι ανήκω στον ΟΤΕ πλέον με βγάζει στην wind. To τηλέφωνο επανήλθε κανονικά, το internet όμως το ίδιο το router δεν έπερνε ip. Ο τεχνικός που ήταν στο χώρο με διαβεβαίωσε ότι σύντομα θα γίνει και το internet. Όλα αυτά κατά τις 5 το απόγευμα.

    Στις 20:00 εχθές το βράδυ πήρα τηλέφωνο και μου είπαν ότι οι τεχνικοί του εργάζονται στο θέμα και αναμένεται να λυθεί σύντομα. Σήμερα το πρωί δεν έχει γίνει τίποτε και έφυγα για την εργασία μου. Σε επικοινωνία που είχα από την εργασία μου, ρωτώντας αν βλέπουν αν μπορεί να συνδεθεί το router, η απάντηση τους ήταν ότι θα πρέπει να βρεθώ στον χώρο μου και να κάνω τεχνικές ρυθμίσεις στο router σε επικοινωνία μαζί τους. Τους απάντησα καλώς και πράγματι όταν έφθασα στο σπίτι μου επικοινώνησα μαζί τους. Άλλος πλέον τεχνικός τους μου είπε ότι υπάρχει πρόβλημα στην γραμμή και εκείνος δεν μπορεί να κάνει τίποτα. Καταλαβαίνετε ότι έγινα έξω φρενών και ζήτησα να μιλήσω άμεσα με το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών τους. Η ευγενέστατη κοπέλα που μου μίλησε με διαβεβαίωσε ότι το αργότερο σε 2 ώρες θα λάβω απάντηση ως προς την φύση του προβλήματος και την πορεία αποκατάστασης ενώ θα έκανε έλεγχο για ποιο λόγο δεν απαντηθήκαν τα γραπτά αιτήματα μου. Γραπτή απάντηση δεν έχω λάβει ακόμα πάντως πριν από 1 ώρα με πήρε εκ τηλέφωνο τεχνικός τους για να μου πει ότι το έδωσαν πάλι βλάβη στο ΟΤΕ απόψε για το ζήτημα!!!!!!! Αν και ευγενικός μαζί του μάλλον τον έφερα σε δύσκολη θέση αφού απάντηση στα ερωτήματα, γιατί δεν λήφθηκε από τον ΟΤΕ το ΟΚ από την 1η αποκατάσταση βλάβης εντός δύο εργασίμων ήμερων από την αναγγελία της όπως και το γιατί δεν δόθηκε νωρίτερα βλάβη σήμερα από τους ίδιους, δεν πήρα. Η μόνη απάντηση που πήρα ήταν η διαβεβαίωση ότι η βλάβη οφείλεται στον ΟΤΕ....
    Το πλέον σπαστικό την υπόθεσης είναι ότι βλέπω ότι δεν πρόκειται να γίνει οτιδήποτε άμεσα....
    Δεν λέω ότι ντε και καλά φταίει η WIND αλλά αυτά που σκέφτομαι να κάνω και εδώ θα ήθελα την βοήθεια σας είναι:
    - Να κάνω καταγγελία στην ΕΕΤΤ, αν και ο κανονισμός τους μου δίνει το δικαίωμα μετά από 20 ημέρες από την γραπτή αναφορά μου από ότι είδα...
    - Να κάνω καταγγελία στο ΙΝΚΑ, μάλλον απλά και μόνο για την καταχώρηση.....
    - Να κάνω αίτηση φορητότητας εκ νέου αν και πραγματικά δεν θα ήθελα στην COSMOTE, αφού πιστεύω ότι ο ΟΤΕ δεν είναι άμοιρος ευθυνών....
    - Να διεκδικήσω αποζημίωση για τις μέρες που έχω μείνει χωρίς τηλέφωνο και internet από φορητότητα. Δεν γνωρίζω αν μπορώ να επικαλεστώ τους λόγους γ και ε στο κανονισμό για την φορητότητα : https://lawandtech.eu/2014/08/21/portability/ , υπάρχει καμία άποψη για αυτό;

    Καμία άλλη ιδέα μήπως υπάρχει;

    Ευχαριστώ προκαταβολικά την κοινότητα.....

  2. #2
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    19.965
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Καλα εγω εχω παλι προβλημα, μη το ψαχνεις. Μαλλον εχω στοχοποιηθει ή απλα ειμαι γκαντεμης!

    Κατι δεν κανουν καθολου καλα με τη διαχειριση των χρηστων. Μα καθολου ομως.

    Επισης κρεμονται απο τον ΟΤΕ. Δεν ξερω ακριβως τι συμφωνιες παιζουν, αλλα ειναι προφανες οτι δεν εχουν το αμεσο ελεγχο.

    Κριμα γιατι το δικτυο τους κατα τα αλλα πεταει. Καλο δικτυο, χαλια οργανωση.

    - - - Updated - - -

    Εχεις Voip; Μαλλον δεν εχεις. Γιατι χωρις ip λογικα δεν πρεπει να εχεις τηλεφωνο. Αλλα αυτο το να δεχεσαι κλησεις μονο απο Wind τι κουφο;
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  3. #3
    Εγγραφή
    14-04-2005
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Οπως τα είπες, το τελικό αποτέλεσμα είναι να εκνευρίζουν τον πελάτη....

    Οχι, το τηλ. δεν είναι Voip.... και πραγματικά αφού ενημέρωσα γνωστούς ότι δεν έχω τηλέφωνο την μέρα που ήρθε ο τεχνικός, μετά από κανα 2ωρο ξεχάστηκε και με πήρε η μάνα μου που έχει wind.....πραγματικά πολύ κουφό.....

  4. #4
    Εγγραφή
    10-06-2009
    Περιοχή
    Αθήνα , καλλιθέα
    Μηνύματα
    8.864
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    authentication failure ειναι πιθανό να έχουν καταχωρηθεί λάθος τα user pass του isp

    τα έχεις πειράξει ? σου έδωσαν τα στοιχεία για να μπεις ή τα είχε αυτόματα ?


    αν ειναι σωστά τα στοιχεια user/pass, τα προβλήματα με το τηλ και την ip είναι καθαρά δικό τους πρόβλημα και πιθανό από τον server

    αν γνωρίζεις πως είσαι vdsl με οπτική ίνα τότε μπορεί να έχει κάνει κάποια λάθος αντιστοίχιση καλωδίου ο ΟΤΕ η ο τεχνικός της Wind
    «Αν θες να πας γρήγορα πήγαινε μόνος σου, αν θες να πάς μακριά, πήγαινε με παρέα»


  5. #5
    Εγγραφή
    14-04-2005
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από skel Εμφάνιση μηνυμάτων
    authentication failure ειναι πιθανό να έχουν καταχωρηθεί λάθος τα user pass του isp

    τα έχεις πειράξει ? σου έδωσαν τα στοιχεία για να μπεις ή τα είχε αυτόματα ?


    αν ειναι σωστά τα στοιχεια user/pass, τα προβλήματα με το τηλ και την ip είναι καθαρά δικό τους πρόβλημα και πιθανό από τον server

    αν γνωρίζεις πως είσαι vdsl με οπτική ίνα τότε μπορεί να έχει κάνει κάποια λάθος αντιστοίχιση καλωδίου ο ΟΤΕ η ο τεχνικός της Wind
    Δεν εχω πειράξει τίποτα στο router, ο τεχνικός που ήθρε στι σπίτι δοκίμασε και άλλους συνδιασμούς username και pass χωρίς αποτέλεσμα. Το αν είναι vdsl με οπτική ίνα υπάρχει κανένας τρόπος να το δω;

  6. #6
    Εγγραφή
    10-06-2009
    Περιοχή
    Αθήνα , καλλιθέα
    Μηνύματα
    8.864
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gdal73 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν εχω πειράξει τίποτα στο router, ο τεχνικός που ήθρε στι σπίτι δοκίμασε και άλλους συνδιασμούς username και pass χωρίς αποτέλεσμα. Το αν είναι vdsl με οπτική ίνα υπάρχει κανένας τρόπος να το δω;
    για την οπτική ίνα θα πρέπει να το ρωτήσεις στο τεχνικό τμήμα
    «Αν θες να πας γρήγορα πήγαινε μόνος σου, αν θες να πάς μακριά, πήγαινε με παρέα»


  7. #7
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    4.750
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14400/1022
    ISP
    Wind
    DSLAM
    On Telecoms - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Asus DSL-N10_C1
    SNR / Attn
    10,5(dB) / 16,7(dB)
    Πριν απο χρονια λοιπον, εκανα μια αιτηση φορητοτητας στην Forthnet. Την ακυρωσα σε 30 λεπτα.
    Παρόλα αυτά η γραμμη σε ενα μηνα περασε στην Forthnet.
    Ξαναπηγα στον ΟΤΕ, και μου ειπαν οτι επειδη η Forthnet Θα αργησει να απελευθερωσει τον βροχο, να μου κανουν ενεργοποιηση σε ανενεργο βροχο.
    Οκ ειπα.
    Για τους επομενους 12 μηνες συνεβαινε το εξης :
    Οταν με επαιρναν απο ΟΤΕ και καποιον αλλο παροχο το τηλεφωνο χτυπαγε.
    Οταν με επαιρναν απο Forthnet και τους υπολοιπους παροχους, το τηλεφωνο χτυπαγε στο κρεμασμενο καλωδιο που χρησιμοποιουσα πριν και κρεμοταν στο υπογειο.
    Περασαν 12 μηνες που η Forthnet με τιμολογουσε σε παγια εντολη, καθε μηνα εστελνα την αιτηση διακοπης στην τοτε ΑΤΕ Visa, μου πιστωναν το προηγουμενο παγιο, χρεωναν το καινουργιο.
    Σε 12 μηνες αφου εφτασα στο γραφειο του ΔΣ της Forthnet, με φωναξαν στην Παντειο, μου ακουμπησαν επανω στο τραπεζι 12 πάγια (τελικα με τις ακυρωσεις των συναλλαγων δεν ειχαν εισπραξει τιποτα εντωμεταξυ) , εκλεισαν την λογιστικη μου καρτελα και με απελευθερωσαν.

  8. #8
    Εγγραφή
    14-04-2005
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Για να μη λέμε μόνο τα άσχημα...

    Τελικώς σήμερα και μετά από 2 τηλεφωνήματα στο τεχνικό τμήμα της wind τα πάντα αποκαταστάθηκαν. Αν έπαιξε ρόλο η καταγγελία δε το γνωρίζω, ίσως, αν και δεν έχω λάβει ενημέρωση περί γνώσης καταγγελίας από τις εταιρίες ακόμα. Οι ταχύτητες στο δίκτυο είναι σαφώς ανώτερες από της COSMOTE (το παλίο μου router της cosmote, αν και adsl η συνδρομή, κλέιδωνε στα 24/1, τώρα πήγα στα 50/5 με actual speed λιγο μικρότερες, φυσικά αναμενόμενο... Με εξέπληξε ευχάριστα η wind vision που πήρα μαζί, αφενός μεν λόγω της ευκολίας σύνδεσης με το router του σπιτιού, αφετέρου δε με την ποιότητα της εικόνας στα novasports στα οποία δε διακρίνω καμία διαφορά με την δορυφορική....Ας ελπίσω να μην έχω αλλα θέματα....

  9. #9
    Εγγραφή
    27-09-2006
    Μηνύματα
    653
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Vivodi
    Για την ταχύτητα πλέον ελάχιστοι έχουν θέμα και όλοι δίνουν το ίδιο bandwith εκτός αν είσαι σε καμπίνα vodafone που δίνει 51200 αντι για 49999.
    Η cosmote σε δρομολόγηση και ανταπόκριση είναι πρώτη. Μετα ακολουθεί vodafone & forthnet και τελευταία είναι η WIND.
    Όσο άφορα την εξυπηρέτηση.... ας μην αναφέρω καλύτερα.

    Τώρα με 50 mbps μπορείς και βλέπεις άνετα ακόμα και ταινίες με 8Κ. Αλλα η συνδρομη Netflix που δινει δωρο η wind εχει το πακετο με 2Κ. Αλλα αφου δεν εισαι της ποιοτητας δεν εχει σημασια.

  10. #10
    Εγγραφή
    10-06-2009
    Περιοχή
    Αθήνα , καλλιθέα
    Μηνύματα
    8.864
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lx911 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για την ταχύτητα πλέον ελάχιστοι έχουν θέμα και όλοι δίνουν το ίδιο bandwith εκτός αν είσαι σε καμπίνα vodafone που δίνει 51200 αντι για 49999.
    Η cosmote σε δρομολόγηση και ανταπόκριση είναι πρώτη. Μετα ακολουθεί vodafone & forthnet και τελευταία είναι η WIND.
    Όσο άφορα την εξυπηρέτηση.... ας μην αναφέρω καλύτερα.

    Τώρα με 50 mbps μπορείς και βλέπεις άνετα ακόμα και ταινίες με 8Κ. Αλλα η συνδρομη Netflix που δινει δωρο η wind εχει το πακετο με 2Κ. Αλλα αφου δεν εισαι της ποιοτητας δεν εχει σημασια.
    Η cosmote έχει καλή ανταπόκριση με τους πελάτες της
    οι άλλοι πάροχοι που κρέμονται από αυτήν αναγκαστικά παίρνουν καπέλο την καθυστέρηση βλάβης που ευθύνεται ο ΟΤΕ
    «Αν θες να πας γρήγορα πήγαινε μόνος σου, αν θες να πάς μακριά, πήγαινε με παρέα»


Παρόμοια Θέματα

  1. [Other] Ποιο είναι το καλύτερο modem/router για Wind VDSL μέχρι 200 ευρώ;
    Από nikos82 στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-19, 12:11
  2. Cosmote TV και Wind VDSL
    Από johnp στο φόρουμ Wind VDSL
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-19, 11:40
  3. AVM FRITZ!Box 7490 σύνδεση σε WIND VDSL + VOIP
    Από ilpapacha στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-09-18, 15:59
  4. WIND VDSL
    Από tetra1982 στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-05-18, 17:44
  5. Μπέρδεμα με WIND VDSL
    Από bored01 στο φόρουμ Wind VDSL
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-18, 01:32

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας