Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    03-12-2007
    Περιοχή
    Thundera
    Μηνύματα
    72
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    Router
    TP-LINK TD-W9977
    Χαιρετώ άπαντες!!!

    Έχω εδώ και τρία χρόνια την μητρική ASUS MAXIMUS VII RANGER με ένα kit δύο μνημών KINGSTON HYPERX BEAST 16GB DDR3 CL11 2400MHZ. Αποφάσισα να κάνω αναβάθμιση στις μνήμες γιατί απ' ότι βλέπω, σιγά-σιγά οι DDR3 εξαφανίζονται από την αγορά και αν δεν το κάνω τώρα, μάλλον δεν θα το κάνω ποτέ. Φυσικά όπως ήταν αναμενόμενο, όσο και αν έψαξα, εκτός από χρησιμοποιημένες στο Amazon, δεν βρήκα ΠΟΥΘΕΝΑ αλλού τις ίδιες μνήμες. Ούτε καν στην Kingston!!! Οι μόνες μνήμες που βρήκα, οι οποίες ταιριάζουν 100% ως προς τις προδιαγραφές με αυτές που ήδη έχω, είναι αυτές G.SKILL SNIPER 16GB DDR3 NON ECC CL11 2400MHZ. Διάβασα το QVL των G.SKILL μνημών και είναι συμβατές με την μητρική μου. Οπότε από εκεί είμαστε εντάξει. Το θέμα όμως είναι το εξής. Κατά πόσο οι συγκεκριμένες G.SKILL είναι συμβατές με τις KINGSTON που ήδη έχω. Γιατί όπως πολύ σωστά μου είπε ο τεχνικός από το κατάστημα που τις αγόρασα, υπάρχει πιθανότητα να λειτουργήσουν, αλλά υπάρχει και η πιθανότητα να μην ξεκινήσει καν ο υπολογιστής ή να ξεκινήσει και στη συνέχεια να μου πετάει μπλε οθόνες, να κάνει φριζαρίσματα κτλ. Το ίδιο σχεδόν μου είπαν και από την G.Skill όταν τους έστειλα e-mail για να με ενημερώσουν σχετικά. Αυτό λοιπόν που θέλω από εσάς, είναι, αν κάποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω είτε από προσωπική εμπειρία, να του έχει τύχει ο συγκεκριμένος συνδυασμός μνημών δηλαδή, είτε όχι, να μου δώσει τα φώτα του!!! Γιατί σε περίπτωση που όντως, πιστοποιημένα δεν μπορούν να δουλέψουν μαζί, θα κοιτάξω να ακυρώσω την παραγγελία.

    Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!!!

  2. #2
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.426
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Και πολύ άργησες.

    Θα πουλήσεις τις 2 παλίες μνήμες που έχεις (δεν χάνουν πολλή αξία γιατί δεν έχουν μηχανικά και κινούμενα μέρη, αλλά μόνο ηλεκτρονικά).

    Και θα πάρεις 4 ίδιες καινούριες.

    Πάντα, μα πάντα, σε ένα σύστημα, βάζουμε μόνο απολύτως απαράλλαχτες μεταξύ τους μνήμες.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  3. #3
    Εγγραφή
    03-12-2007
    Περιοχή
    Thundera
    Μηνύματα
    72
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    Router
    TP-LINK TD-W9977
    Ναι το ξέρω ότι άργησα αλλά το θέμα ήταν οικονομικό... Δηλαδή πιστεύεις θα έχω θέμα έτσι όπως πάω να το κάνω; Δεν υπάρχει περίπτωση να συνεργαστούν;

  4. #4
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    19.954
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Δε νομίζω να έχεις πρόβλημα.

    Σε κάποια φάση είχα έναν Core i7-860 με 2χ8 και 2χ4 και δούλευε μια χαρά. Με mismatched μνήμες, με άλλα timings, άλλες ταχύτητες, άλλα ρεύματα κλπ. Και ήταν και παμπάλαιος ο controller του. Απλά έτρεχαν όλες μαζί, στην ταχύτητα των πιο αργών μνημών.

    Σαφώς το ιδανικό είναι να είναι όλες οι μνήμες ίδιες. Αν τυχόν έχεις πρόβλημα, το πολύ πολύ, πουλάς τις παλιές και παίρνεις άλλο ενα ζευγάρι από τις καινούριες.

    Ίσως επειδή είναι πολλή η μνήμη, να χρειαστεί να κατεβάσεις ρολόγια. Θα ζορίζεται αρκετά ο controller.

    Καλό είναι να κάνεις και ένα ολονύχτιο memtest μετά την ολοκλήρωση της εγκατάστασης των μνημών και την οριστικοποίηση των ρυθμίσεων τους.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος psolord : 21-11-18 στις 20:58.
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  5. #5
    Εγγραφή
    02-07-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, 40 Εκκλησιές
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11834/1022
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    NetFasteR WLAN3
    SNR / Attn
    10.2(dB) / 24.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    To σωστό είναι να είναι ίδιες.

    Παρόλα αυτά, εφόσον είναι τόσο όμοιες μεταξύ τους, δεν θα έχεις θέματα (υπάρχει μία περίπτωση να μην διαφέρουν και καθόλου αν τα τσιπάκια τους είναι από τον ίδιο κατασκευαστή).

    - - - Updated - - -

    Τι χρήση κάνεις και δεν σου φτάνουν τα 16GB; Μήπως υπερβάλεις λιγάκι;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ίσως επειδή είναι πολλή η μνήμη, να χρειαστεί να κατεβάσεις ρολόγια. Θα ζορίζεται αρκετά ο controller.
    Αυτό δεν είναι απίθανο να συμβεί και κάνεις καλά που το λες, μην πέσει αλλού η ευθύνη..
    HP EliteDesk 800 G1 Tower || i7-4790 || 32GB RAM DDR3-1600MHz || nVidia GTX1050 (powerless) || 860EVO 1TB || WD 4TB || 2 x HP 27mq QHD 2560x1440

  6. #6
    Εγγραφή
    03-12-2007
    Περιοχή
    Thundera
    Μηνύματα
    72
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    Router
    TP-LINK TD-W9977
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε νομίζω να έχεις πρόβλημα.

    Σε κάποια φάση είχα έναν Core i7-860 με 2χ8 και 2χ4 και δούλευε μια χαρά. Με mismatched μνήμες, με άλλα timings, άλλες ταχύτητες, άλλα ρεύματα κλπ. Και ήταν και παμπάλαιος ο controller του. Απλά έτρεχαν όλες μαζί, στην ταχύτητα των πιο αργών μνημών.

    Σαφώς το ιδανικό είναι να είναι όλες οι μνήμες ίδιες. Αν τυχόν έχεις πρόβλημα, το πολύ πολύ, πουλάς τις παλιές και παίρνεις άλλο ενα ζευγάρι από τις καινούριες.

    Ίσως επειδή είναι πολλή η μνήμη, να χρειαστεί να κατεβάσεις ρολόγια. Θα ζορίζεται αρκετά ο controller.

    Καλό είναι να κάνεις και ένα ολονύχτιο memtest μετά την ολοκλήρωση της εγκατάστασης των μνημών και την οριστικοποίηση των ρυθμίσεων τους.
    Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την απάντηση και για τις συμβουλές σου!!! Με το που τις παραλάβω και κάνω τα σχετικά, θα ενημερώσω για το τι έγινε τελικά. Ίσως χρειαστώ περαιτέρω βοήθεια με το memtest κτλ!!!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mike_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    To σωστό είναι να είναι ίδιες.

    Παρόλα αυτά, εφόσον είναι τόσο όμοιες μεταξύ τους, δεν θα έχεις θέματα (υπάρχει μία περίπτωση να μην διαφέρουν και καθόλου αν τα τσιπάκια τους είναι από τον ίδιο κατασκευαστή).

    Τι χρήση κάνεις και δεν σου φτάνουν τα 16GB; Μήπως υπερβάλεις λιγάκι;
    Καταρχήν να σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!! Κυρίως δουλεύω προγράμματα 3D, όπως το 3D Studio Max ας πούμε και προγράμματα επεξεργασίας γραφικών, όπως το Photoshop. Και από παιχνίδια, άντε κανένα FIFA ή κανένα PRO. Για όλα αυτά, όπως λες και εσύ, προς το παρόν μου φτάνουν τα 16GB. Ο κύριος λόγος που επέλεξα να κάνω αυτή την αναβάθμιση, είναι επειδή βλέπω ότι σιγά-σιγά οι μνήμες που παίρνει η μητρική μου χάνονται από την αγορά. Επειδή λοιπόν δεν σκοπεύω να αλλάξω τον υπολογιστή μου τουλάχιστον για τα επόμενα πέντε, μην πω και δέκα, χρόνια και επειδή τα προγράμματα που χρησιμοποιώ με τον καιρό θα γίνονται όλο και πιο απαιτητικά, είπα να κάνω αυτή την αναβάθμιση, έστω και τώρα την "τελευταία στιγμή" έτσι ώστε να είμαι ΟΚ για το μέλλον.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mike_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ίσως επειδή είναι πολλή η μνήμη, να χρειαστεί να κατεβάσεις ρολόγια. Θα ζορίζεται αρκετά ο controller.
    Αυτό δεν είναι απίθανο να συμβεί και κάνεις καλά που το λες, μην πέσει αλλού η ευθύνη..
    Τι εννοείς να μην πέσει αλλού η ευθύνη;

  7. #7
    Εγγραφή
    19-05-2009
    Περιοχή
    ΜΑΡΟΥΣΙ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    590
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54993/5503
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thechnicolor TG788vn v2
    SNR / Attn
    11,4(dB) / 14,3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πάντως στο Ebay υπάρχουν ολόιδιες με τις υπάρχουσες Kingston:
    https://www.ebay.com/sch/i.html?_fro...acat=0&_sop=15
    Intel i7-9700F | Gigabyte Z370 HD3 | Be Quiet Dark Rock Pro 4 | HuperX Fury DDR4 2666 Mhz 16 GB (2x8GB) | Asus Radeon RX 6600 XT 8GB Dual OC | XFX TS 550W | Samsung 860 Evo 250GB | Seagate Barracuda 2TB | Be Quiet Pure Base 600

  8. #8
    Εγγραφή
    02-07-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, 40 Εκκλησιές
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11834/1022
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    NetFasteR WLAN3
    SNR / Attn
    10.2(dB) / 24.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DNA180 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι εννοείς να μην πέσει αλλού η ευθύνη;
    Εννοώ ότι όσο προσθέτεις μνήμη, ο controller ζορίζεται και ενδέχεται να μην τα καταφέρει να δουλεύει σταθερά στα 2400MHz.

    Ε μην γίνει κάτι τέτοιο και εσύ νομίζεις ότι τα dimm είναι ασύμβατα μεταξύ τους.
    HP EliteDesk 800 G1 Tower || i7-4790 || 32GB RAM DDR3-1600MHz || nVidia GTX1050 (powerless) || 860EVO 1TB || WD 4TB || 2 x HP 27mq QHD 2560x1440

  9. #9
    Εγγραφή
    03-12-2007
    Περιοχή
    Thundera
    Μηνύματα
    72
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    Router
    TP-LINK TD-W9977
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kosnik67 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως στο Ebay υπάρχουν ολόιδιες με τις υπάρχουσες Kingston:
    https://www.ebay.com/sch/i.html?_fro...acat=0&_sop=15
    Απ' ότι βλέπω είναι χρησιμοποιημένες αδερφέ!!!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mike_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοώ ότι όσο προσθέτεις μνήμη, ο controller ζορίζεται και ενδέχεται να μην τα καταφέρει να δουλεύει σταθερά στα 2400MHz.

    Ε μην γίνει κάτι τέτοιο και εσύ νομίζεις ότι τα dimm είναι ασύμβατα μεταξύ τους.
    ΟΚ κατάλαβα φίλε μου, σε ευχαριστώ!!!

  10. #10
    Εγγραφή
    19-05-2009
    Περιοχή
    ΜΑΡΟΥΣΙ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    590
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54993/5503
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thechnicolor TG788vn v2
    SNR / Attn
    11,4(dB) / 14,3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DNA180 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απ' ότι βλέπω είναι χρησιμοποιημένες αδερφέ!!!
    Το ξέρω φίλε μου.Προσωπικά, έχω αγοράσει πολλές φορές μεταχειρισμένες μνήμες και ποτέ δεν είχα πρόβλημα.
    Οι μνήμες δεν έχουν κινητά μέρη για να υπάρχει φθορά και γενικά χαλάνε δύσκολα.
    Intel i7-9700F | Gigabyte Z370 HD3 | Be Quiet Dark Rock Pro 4 | HuperX Fury DDR4 2666 Mhz 16 GB (2x8GB) | Asus Radeon RX 6600 XT 8GB Dual OC | XFX TS 550W | Samsung 860 Evo 250GB | Seagate Barracuda 2TB | Be Quiet Pure Base 600

  11. #11
    Εγγραφή
    03-12-2007
    Περιοχή
    Thundera
    Μηνύματα
    72
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    Router
    TP-LINK TD-W9977
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kosnik67 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ξέρω φίλε μου.Προσωπικά, έχω αγοράσει πολλές φορές μεταχειρισμένες μνήμες και ποτέ δεν είχα πρόβλημα.
    Οι μνήμες δεν έχουν κινητά μέρη για να υπάρχει φθορά και γενικά χαλάνε δύσκολα.
    Επειδή τώρα τις έχω παραγγείλει τις άλλες, αφού έρθουν, θα δω πως θα πάει και αν δω τα σκούρα, πουλάω τις παλιές και παίρνω ακόμα ένα ζευγάρι από τις καινούργιες όπως είπε και ο WAntilles στην αρχή...

Παρόμοια Θέματα

  1. HyperX Impact 8GB DDR3-2133MHz (HX321LS11IB2/8)
    Από emfragmatron στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-17, 14:22

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας