Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    17-12-2005
    Περιοχή
    Βάμος Αποκορώνου - Νομός Χανίων
    Ηλικία
    65
    Μηνύματα
    402
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΜΟΣ
    Router
    Fritzbox 7530
    SNR / Attn
    (dB) / 25(dB)
    Γεια σε όλους, αν και αρκετά σχετικός έχω σηκώσει τα χέρια ψηλά και δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται.
    Δουλεύω το Aplha Web banking αρκετά χρόνια χωρίς πρόβλημα, εδώ και κάποιες μέρες άλλοτε δούλευε και άλλοτε όχι και τις τελευταίες 5 ημέρες καθόλου.
    Πρέπει να αναφέρω ότι δεν έχω πρόβλημα με τα E-banking όλων των υπόλοιπων τραπεζών και και κανένα άλλο site όλα ανοίγουν κανονικά.Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2018-11-23 14.21.51.png 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  447,8 KB 
ID: 198992Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2018-11-23 14.19.23.png 
Εμφανίσεις:  10 
Μέγεθος:  208,4 KB 
ID: 198993Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2018-11-23 14.20.43.png 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  237,5 KB 
ID: 198994
    Σας στέλνω screeshots από Firefox, Chrome, Internet Explorer, όταν βάλουμε τους κωδικούς πρέπει να ανοίξει η σελίδα https://secure.aplha.gr/ αυτήν δεν ανοίγει με τίποτε.
    Το θέμα είναι το έξεις έχω 2 κινητά και 1 tablet, με την εφαρμογή της alpha, δεν δουλεύει σε καμία συσκευή έχω το μήνυμα "Η υπηρεσία είναι προσωρινά εκτός λειτουργίας" συνδέομαι μέσω Wifi, όταν όμως συνδεθώ στο ένα κινητό που έχω μέσω Data Κινητής, η εφαρμογή δουλεύει κανονικά, με WIFI όχι.
    Οπότε δεν μπορώ να πω ότι είναι θέμα υπολογιστή, αν και άλλαξα DNS έβαλα τής Wind, Google, Open.
    Απενεργοποίησα Firewall, Antivirus, έκανα επαναφορά με την εντολή το TCP-IP "netsh winsock reset catalog" τίποτε.
    Με την δική μου σκέψη είναι πρόβλημα είτε η Wind ( αλλά γιατί δουλεύει με τα Data ) η κάτι γίνεται με το Router ( Εφ' όσον μου το κάνει παντού σε όλες τις συσκευές )
    Το router είναι Draytek Vigor 2700VG αυτά που έδινε η Altec και δεν έχω βάλει τίποτε Firewall η να έχω μπλοκάρει τίποτε σελίδες.
    Έκανα εκκαθάριση δεδομένων στους broswers, τίποτε... τι να κοιτάξω άλλο δεν ξέρω
    Κοιτάξτε ένα κουφό μου βγάζει την σελίδα επικίνδυνη
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2018-11-23 14.51.08.png 
Εμφανίσεις:  11 
Μέγεθος:  193,3 KB 
ID: 198995

    Δείτε και αυτό το παράξενο...
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2018-11-23 15.02.32.png 
Εμφανίσεις:  13 
Μέγεθος:  158,0 KB 
ID: 198996

    Όταν έγραψα παραπάνω ότι τελευταία πριν σταματήσει να δουλεύει τελείως το έκανε που και πού όταν εμφάνιζε το πρόβλημα το έκανε παντού PC κινητά και tablet, μίλησα με την Alpha δεν ξέρουν τίποτε για το πρόβλημα και ούτε μπόρεσαν να με βοηθήσουν

    Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος leotzian : 23-11-18 στις 16:05.

  2. #2
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.916
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Κάπου πάει να σε κάνει redirect, γι' αυτό σου λέει ότι δεν ταιριάζει το όνομα του πιστοποιητικού SSL και τη βγάζει επικίνδυνη. Πάτα εκεί που λέει «Σύνθετες» και επίλεξε να επιτραπεί ή όπως τα λέει, να δούμε πού σε στέλνει.

  3. #3
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Βλέπω έχεις το avast, μήπως έχεις ενεργοποιήσει να κάνει έλεγχο στις σελίδες; σε αυτή την περίπτωση θα σου βγάζει το μήνυμα λάθους για τις Https

    Για τα υπόλοιπα ρίξε μια ματιά λίγο τι ip σου δίνει στο status του router και στο whatismyip.com αν είναι ίδιες

  4. #4
    Εγγραφή
    17-12-2005
    Περιοχή
    Βάμος Αποκορώνου - Νομός Χανίων
    Ηλικία
    65
    Μηνύματα
    402
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΜΟΣ
    Router
    Fritzbox 7530
    SNR / Attn
    (dB) / 25(dB)
    Ευχαριστώ για τίς απαντήσεις σας
    Οσον αφορά @x_undefined πάτησα σύνθετες, τα επέτρεψα ολα, δεν ανοίγει η σελίδα δηλαδή το https://secure.alpha.gr/ebanking/ δεν μου ανοίγει λές και δεν υπάρχει
    Οσον αφορά @sdikr η IP που δίνει το router είναι ιδια με το whatismyip.com. για το Avast και να τα απενεργοποιησω δεν κάνει τίποτε οπως ανέφερα παραπάνω οταν υπάρχει το πρόβλημα δεν δουλεύει η εφαρμογή της Alpha σε καμμιά κινητή συσκευή που εχω, οπότε δεν είναι σε επίπεδο PC αλλά σε επίπεδο Router ---> Παρόχου.
    Δηλαδή μπάινω στο PC εχω το πρόβλημα, μπαίνω μέσω εφαρμογής με το κινητό μέσω του WIFI μου εχω το : Η υπηρεσία είναι προσωρινά εκτός λειτουργείας δοκιμάστε αργότερα. κλείνω εφαρμογη και WIFI μπαίνω στο Internet μέσω 4G η εφαρμογή δουλέυει κανονικά.

    Αν επενεργοποιήσω το Avast εχω το μήνυμα "Δεν είναι δυνατή η πρόσβαση σε αυτόν τον ιστότοπο Η ιστοσελίδα στη διεύθυνση https://secure.alpha.gr/ μπορεί να βρίσκεται προσωρινά εκτός λειτουργίας ή ίσως έχει μεταφερθεί μόνιμα σε νέα διεύθυνση ιστού.
    ERR_CONNECTION_ABORTED "
    Οπως ανέφερα παραπάνω δεν εχω προβλημα πουθενά αλλου και σε κανένα αλλο web banking αλλης τράπεζας ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΕΡΓΟ.

    Σας στέλνω και ενα scrennshot από το router μου μήπως βλέπετε τίποτε παράξενο
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2018-11-24 15.15.29.jpg 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  232,5 KB 
ID: 199030

    Εχω σηκώσει τα χέρια ψηλά δεν ξέρω τί παίζει πρίν 2-3 μήνες το εμφάνιζε ακριβώς το ιδιο στον μήνα 4-5 φορές για κάποιες ωρες καί μετά δούλευε κανονικά, τώρα εδώ και 5-6 ημέρες είναι μόνιμο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος leotzian : 24-11-18 στις 16:20.

  5. #5
    Εγγραφή
    03-02-2013
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    @leotzian
    Καλησπέρα. Έχοντας και γω ίδια προβλήματα, βρήκα αυτο το thread κι επειδή έχουμε σχεδόν απολύτως κοινά θέματα (πρόσφατα πήγα στη wind, router το γνωστο της draytek) θα με ενδιέφερε αν βρέθηκε λύση. Πριν ήμουν στη vodafone και δεν είχα ποτε προβλήματα σύνδεσης στο ebanking της alpha. Τωρα έχω συνεχεια (είτε με το pc και ενσύρματα, είτε με tablet και ασύρματα). Να σημειώσω ότι στα ebanking άλλων τραπεζών δεν έχω κανένα θέμα (ούτε προ wind, ούτε με wind). Επίσης το ip στο status του router και στο whatismyip.com είναι ίδια.
    Επίσης αν κάποιος έχει κάποια λύση πού θα με εξυπηρετούσε ή να κοιτάξω, γιατι έχω αναγκασθεί και μπαίνω από το pc της δουλειάς !!!.

  6. #6
    Εγγραφή
    17-12-2005
    Περιοχή
    Βάμος Αποκορώνου - Νομός Χανίων
    Ηλικία
    65
    Μηνύματα
    402
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΜΟΣ
    Router
    Fritzbox 7530
    SNR / Attn
    (dB) / 25(dB)
    Γεια @GRGeorge σήμερα είδα την ανάρτηση σου λοιπόν κοίτα άκρη δεν βρήκα τι έφταιγε άλλα το έφτιαξα.
    Είχα κάνει στο router πάρα πολλές ρυθμίσεις πόρτες, vpn κτλ, έκανα ένα backup το config.
    Άρχισα να τα σβήνω ένα ένα στο default και το έψαχνα με την τράπεζα τίποτε, έμεινε το router σαν να του είχα κάνει factory reset, τίποτα.
    Έκανα μετά factory reset τράπεζα ΟΚ!!!! , μετά άρχισα σιγά σιγά να βάζω μία μία τις ρυθμίσεις που είχα παλιά και τσέκερνα την τράπεζα μία μία, μέχρι που τις έβαλα όλες το ίδιο με πριν, τράπεζα ΟΚ, κάνω ένα backup πάλι, έχω τώρα 2 backup ένα με το πρόβλημα και ένα χωρίς το καινούργιο, ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΕΧΟΥΝ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ CONFIG. Βάζω το παλιό Τράπεζα δεν δουλεύει, βάζω το καινούργιο όλα ΟΚ.
    Άντε πες μου τι φταίει η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά.
    Άκου τώρα μετά από 15-20 μέρες μου ξανακάνει το ίδιο, κάνω restore το δεύτερο config και από τότε κανένα πρόβλημα μέχρι και σήμερα.
    Αυτά....

  7. #7
    Εγγραφή
    03-02-2013
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Φίλε leotzian ευχαριστώ για την απάντηση. Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ (χωρίς να έχω κάνει παρά ελάχιστες ρυθμίσεις) αντιμετωπίζω την ίδια άβολη κατάσταση. Συγκεκριμένα την πρώτη φορά να μην μπορώ να μπω με τίποτα (the connection is not secure και τετοια) για ένα διάστημα 3 ημερών τουλάχιστον. Προσπαθώ μετά από 2 εβδομάδες (χωρίς να έχω αλλάξει τίποτα στις ρυθμίσεις) και μπαίνει κανονικά. Μετά από 2-3 εβδομάδες πάλι τίποτα. Κι εννοείται με διάφορες παραλλαγές (χωρίς/με αντιϊκό, με διάφορους browsers, κλπ). Κι επειδή δεν είμαι σίγουρος για το τις πταίει δεν πήρα τηλ. ούτε τη wind, ούτε την τράπεζα. Νομίζω ότι η επιστήμη (εκτός από τα χέρια) σηκώνει ψηλά και τα πόδια

  8. #8
    Εγγραφή
    17-12-2005
    Περιοχή
    Βάμος Αποκορώνου - Νομός Χανίων
    Ηλικία
    65
    Μηνύματα
    402
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΜΟΣ
    Router
    Fritzbox 7530
    SNR / Attn
    (dB) / 25(dB)
    Τι να κάνουμε επιστήμη είναι αυτή, πάντως αν βρεις τα σκούρα κάνε ένα reset.....
    Παράθεση Παράθεση Posted from Android app

  9. #9
    Εγγραφή
    10-03-2006
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14048/864
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    Fritz!BoxFon
    SNR / Attn
    9(dB) / 8(dB)
    Καλησπέρα, το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ με Vodafone και asus dsl56 modem. Μόλις το έκανα factory reset αλλά το πρόβλημα συνεχίζει. Το περίεργο είναι πως και άλλες εφαρμογές έχουν πρόβλημα πχ vivino , twitter κλπ. Η μόνη (άβολη) λύση προς το παρόν είναι είτε σύνδεση με data είτε με κάποιον VPN client (πχ windscribe)

    ΜΦΧ,
    Γιωργος
    Χρήσιμα και διασκεδάστικά προγράμματα έξω από τα συνηθισμένα: http://cool-app.blogspot.com/

Παρόμοια Θέματα

  1. Προβλημα με ενεργοποίηση wind vdsl
    Από chrdim2006 στο φόρουμ Wind VDSL
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-11-18, 16:45
  2. tp link r470t προβλημα με ebanking
    Από siakattack στο φόρουμ TP-Link ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-18, 22:05
  3. Πρόβλημα με vdsl wind
    Από Kontomanikos στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-18, 02:05
  4. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-01-18, 16:14
  5. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-17, 23:18

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας