Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    23-11-2018
    Μηνύματα
    65
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    techicolour
    Εχω 50αρα συνδεση(με PSTN) στην Wind και ειμαι διατεθιμενος να αγορασω ρουτερ (fritzbox) για να μπορω να κανω κλησεις μεσω voip.Πηρα τηλ στην
    wind και μου ειπανε οτι δεν γινεται να γινει η γινει η γραμμη voip.Αλλα ειμαι σιγουρος οτι επεσα σε ασχετο ανθρωπο.
    Πως μπορω να μου δωσουνε τους SIP κωδικους για να μπορεσω να κανω κλησεις μεσω voip?
    Επισης εαν δεν γινεται αυτο που θελω να κανω, πως μπορω με καποιο τροπο να σπασω τους sip κωδικους μεσω του ρουτερ μου και να μπορεσω να συνδεσω το fritzbox και να εχω κλησεις μεσω voip.Τωρα εχω ενα ρουτερ της wind , το Technicolour TG788v v3. Οποιος γνωριζει καποιο τροπο παρακαλω ας με βοηθησει.Ευχαριστω εκ των προτερων.

  2. #2
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    H Wind δεν δίνει τον κωδικό της VoIP τηλεφωνίας, ώστε να δουλέψει σε άλλη συσκευή. Τελεία και παύλα, τουλάχιστον μέχρι να αλλάξει την πολιτική της.
    Για να βρεις τον κωδικό δες εδώ αλλά θέλει αρκετές γνώσεις, εργαλεία και δεν είναι εύκολο. Μέχρι τώρα δεν υπάρχει αναφορά για επιτυχές αποτέλεσμα.

    Μπορείς βέβαια να συνδέσεις το Fritz με μία θύρα Phone της συσκευής που δίνει η Wind και από εκεί και πέρα να λειτουργεί κανονικά και σε αυτό.

  3. #3
    Εγγραφή
    09-04-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    45
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Router
    Technicolor TG789vac V2
    Path Level
    Fastpath
    Διάβασε παρακάτω.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Princaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ότι αφορά την VOIP τηλεφωνία της wind και τους κωδικούς λειτουργεί με συγκεκριμένο τρόπο πίσω απο ΝΑΤ. Username είναι 30αριθμόςσταθερούτηλεφώνου@ims.vobb.wind.gr και password κάποιο MD5 Hash
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Princaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    To internet παιζει με όποιο ρουτερ θελουμε αρκει να περαστουν οι σωστες ρυθμισεις.. όσον αφορά το voip..

    Συνημμένο Αρχείο 200429
    Συνημμένο Αρχείο 200430

    Αυτές είναι οι ρυθμίσεις των εσωτερικών routes που παίρνει το ρουτερ στο δικτυο της wind.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Princaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    Disclaimer :
    All credits goes to ilpuntotechnico forum for the great work they have done with that router.
    Συνημμένο Αρχείο 200408

    Η Wind Hellas με τις συνδέσεις 100 + 200 mbps μας δίνει ένα σχετικά καλό router το οποίο όμως είναι κλειδωμένο. Για να το ξεκλειδώσουμε και να έχουμε τον πλήρη έλεγχο της γραμμής μας θα χρειαστούμε ένα USB Stick και μερικά αρχεία.
    https://www.dropbox.com/sh/cewq7wdjy...7wgmsJqGa?dl=0
    Κατεβάζουμε όλα τα αρχεία.
    Όλες οι ρυθμίσεις που έχουμε κάνει μέχρι στιγμής στο router θα Χαθούν.

    Αρχικά κάνουμε reset το router με μια καρφίτσα στην μικροσκοπική υποδοχή στο πίσω μέρος.
    Το αφήνουμε να κάνει εκκίνηση και μπαίνουμε στη σελίδα διαχείρισης (192.168.1.254 προεπιλεγμένη) με τους κωδικούς που υπάρχουν στο αυτοκόλλητο κάτω από το router.
    Στη συνέχεια επιλέγουμε το μενού Gateway και το υπομενού Upgrade Firmware όπου θα βάλουμε το WGR-TG789vac_v2_17.1.7897-0001010.rbi που έχουμε κατεβάσει στον υπολογιστή μας.
    Το αφήνουμε να κάνει την αναβάθμιση και θα κάνει επανεκκίνηση μόνο του.

    Στη συνέχεια κατεβάζουμε το putty https://www.chiark.greenend.org.uk/~...ty/latest.html και το βάζουμε να συνδεθεί με telnet στο router μας με username engineer και password τον κωδικό που βρίσκεται κάτω από το ρουτερ για τον admin (δεν θυμάμαι αυτή τη στιγμή εάν ισχύει αυτός ο κωδικός ή χρειάζεται να περάσουμε πρώτα το Firmware MST.TG789vac.v2-17.2.278-0901008.rbi με τη διαδικασία που περιέγραψα παραπάνω.

    Βάζουμε το USB stick στον υπολογιστή μας και του περνάμε τα αρχεία sblocco.sh setup.zip sharing.zip
    Κάνουμε ασφαλή κατάργηση του USB και το βάζουμε στο ρουτερ αριστερά στην υποδοχή.
    Επιστρέφουμε στο putty και πληκτρολογούμε set uci.button.button.@Wps.handler 'sh /tmp/run/mountd/sda1/sblocco.sh'
    Μετά πατάμε το κουμπί του WPS ακριβώς δίπλα από το USB και πλέον αν όλα έχουν γίνει σωστά έχουμε πλήρη πρόσβαση στο router με telnet και ssh με τα στοιχεία username root password root.

    (Αν θέλουμε μέσα από το putty μπορούμε επίσης να εγκαταστήσουμε αφού κάνουμε αποσυμπίεση τα αρχεία .sh που έχουν μέσα οι φάκελοι setup.zip sharing.zip )

    Εγκατάσταση https://github.com/Ansuel/tch-nginx-gui

    αφού έχουμε πλέον πλήρη πρόσβαση βάση των παραπάνω με το putty του δίνουμε τις εντολές

    curl -k https://repository.ilpuntotecnico.co...EF/GUI.tar.bz2 --output /tmp/GUI.tar.bz2

    bzcat /tmp/GUI.tar.bz2 | tar -C / -xvf -

    /etc/init.d/rootdevice force

    Αν όλα έχουν πάει καλά ανοίγοντας τον browser και μπαίνοντας στο interface του router τα στοιχεία που θα μας ζητησει θα είναι admin/admin.

    Eίμαστε έτοιμοι να εξερευνήσουμε το καινούριο μας μενού χωρίς περιορισμούς με τους κωδικούς μας σε plain text είτε αφορά την broadband σύνδεση μας , είτε αφορά την IP τηλεφωνία.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 84
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-12-20, 00:43
  2. Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-07-18, 10:44
  3. προ των πυλων η εναρξη της wind tv
    Από dim_up στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 40
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-06-18, 09:50
  4. Μηνύματα: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-01-18, 14:28
  5. Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-12-17, 21:36

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας