Εμφάνιση 1-5 από 5

Θέμα: TV box

  1. #1
    Εγγραφή
    12-02-2018
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλησπέρα! Έχω μπει στο τρυπάκι να αγοράσω TV box. Διαβάζω αρκετά από εχθές και έχω καταλήξει είτε στο Mi box είτε στο Mecool w8s. Η κύρια απορία που έχω είναι το γιατί να προτιμήσω το ένα έναντι του άλλου.

  2. #2
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.029
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Υπάρχει νήμα για το θέμα αυτό που δυστυχώς έχει πολύ κακό και απαρχαιωμένο τίτλο.



    Συγκεκριμένα για το w8s που έχω πάρει και εγώ κάνω παράθεση τα σχόλια μου

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά παρήγγειλα το MECOOL M8S PRO L Android TV OS 3GB/32GB YouTube 4K TV Box with Voice Remote Amlogic S912 KODI 17.3 802.11ac WiFi Bluetooth LAN HDMI από Πολωνία στα 66ευρώ.

    Διάβασα και είδα αρκετάκαι με S912 φαίνεται από τα καλύτερα και με καλή τιμή. Κάπου πήρε το μάτι μου παράπονα για Mecool όσον αφορά ποιότητα αλλά ελπίζω να είναι τα κλασσικά περίεργα. Αυτή η εκδοση είναι με android tv και έχει netflix hd και youtube 4k υποστήριξη όχι ότι με ενδιαφέρει. Απλά είπα να πάρω κάτι που να είναι πιο καλό για το μέλλον. Το μόνο ελάτωμα του είναι το 100Mbit lan που καθιστά το wifi πιο γρήγορο. Όσον αφορά το ανεμιστηράκι που με προβληματίζει, δεν είδα κάτι αλλά δεν είδα κάτι πουθενά. Διάβασα γενικά ότι αν στον S912 του βάλεις δύσκολα, τότε βράζει το τσιπ στους 80 βαθμούς και κάποιοι απέδωσαν τα μηχανάκια που χάλασαν σε αυτό.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το έστησα χθες και έχω πολύ καλές εντυπώσεις.

    Έχει android tv λειτουργικό και όλες οι εφαρμογές είναι γενικά πιο πρακτικές για χρήση μόνο με βελάκια. Το χειριστήριο έχει μικρόφωνο και γενικά με κατάλαβε όταν έψαχνα για κάποια apps. Είμαι με το wifi προς το παρών και όλα είναι καλα. Έστησα και το kodi, παρότι το ίδιο έρχεται με το δικό του που λέγεται TVCenter. Όλα παίζουν μια χαρά αλλά δεν μπορώ να σας πω για 4κ ή ήχο καθώς από hdmi σε μια τηλεόραση FHD δεκαετίας πάει το καλώδιο. Επίσης η συσκευή είναι πολύ μικρή. Πιο μικρή κατά 30% θα έλεγα από το minix x80h που είχα πάρει πριν 2 χρόνια.

    Όπως και να έχει μερικές παρατηρήσεις ερωτήσεις:

    • Νομίζω το χειριστήριο είναι bluetooth
    • Χωρίς χειριστήριο με πληκτρολόγιο δύσκολα τα πράγματα. Ακόμα και το android tv remote control δεν μπορεί να εισάγει κείμενο στο kodi. αλλιώς με το κινητό και το χειριστήριο θα ήταν οκ. Έστησα ουσιαστικά kodi remote control για το κείμενο για να μπορέσω να κάνω την δουλειά μου.
    • Στο android tv δεν υπάρχει η λίστα με τις εφαρμογές που είναι ανοιχτές; Δεν το βρίσκω να πάρει. Εϊχα το kodi ανοιχτό, πήγα στο κεντρικό και δεν μπόρεσα να γυρίσω στο σημείο που το είχα αφήσει. Δεν άνοιξα άλλη εφαρμογή. Επίσης δεν μπορούσα να κλείσω κάποια (swype left/right ή up/down).
    • Ποια η λειτουργικότητα του stand by; από που και ως που είναι χρήσιμο αυτό για android;
    • όπως και να έχει το πράγμα, το air mouse χρειάζεται και αυτό λίγο. Προς το παρών είναι στην παλιά συσκευή.
    • Προσωπικά δεν βλέπω προς τι οι ενημερώσεις του kodi. Με χρήση covenant και youtube addons και τα λοιπά βασικά του kodi, εγώ δεν βλέπω διαφορά. Μόνο το out of the box skin είναι πολύ καλό.
    • Γενικά σκοπεύω να είμαι μόνιμα σε kodi ακόμα και για screen saver αλλά απορώ λίγο για κάποιες πτυχές του android tv λειτουργικού. Γενικά πάντως έχω καταλάβει ότι αν έχει android tv, τότε θα είναι οκ για νέτφλιξ και 4κ youtube.
    • Με χρήση streaming video χωρίς τοπική βιβλιοθήκη, το migration ήταν εξαιρετικά απλό. Μόνο να βρεις το repo του covenant και να περάσεις τα authentication για traktτω, youtube, debrid, opensubtitles είναι το θέμα λόγω κειμένου βασικά. Αυτός ο συνδυασμός streaming με trakttv είναι τελικά πολύ βολικός.


    Το μόνο κακό; Το miracast δεν μου δούλεψε και πάλι. Στο κινητό έχω xiaomi mia1 stock, και δεν μου έχει δουλέψει ποτέ. Πιστεύω ότι κάνω κάτι λάθος πραγματικά όσο και αν έχω διαβάσει. υπάρχει κάποιος που μπορεί να με βοηθήσει γιατί είμαι σίγουρος ότι μάλλον είναι θέμα προσωπικής βλακείας.

    - - - Updated - - -

    Από ότι αντιλαμβάνομαι, σε android tv δεν υπάρχει το multi tasking και για αυτό δεν δείχνει ποτέ την λίστα με τις τρέχουσες εφαρμογές. Αυτό όμως είναι λίγο θέμα καθώς ψάχνω να στήσω ftp server και δεν μπορώ. Κανονικά έχω το Solid Explorer FTP αλλά ενώ ο solid explorer είναι συμβατός με android tv, το plugin για ftp δεν είναι.

  3. #3
    Εγγραφή
    12-02-2018
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου! Μου φαίνονται Κινέζικα τα περισσότερα απ' όσα γράφεις, ίσως επειδή δεν έχω πιάσει ποτέ TV box στα χέρια μου :/ Θα ρίξω μια ματιά στο νήμα και συνεχίζουμε εκεί

  4. #4
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.029
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lux aeterna Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου! Μου φαίνονται Κινέζικα τα περισσότερα απ' όσα γράφεις, ίσως επειδή δεν έχω πιάσει ποτέ TV box στα χέρια μου :/ Θα ρίξω μια ματιά στο νήμα και συνεχίζουμε εκεί
    Καλως. Ένα Android tablet είναι την τηλεόραση να λειτουργεί σαν οθόνη.

  5. #5
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lux aeterna Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου! Μου φαίνονται Κινέζικα τα περισσότερα απ' όσα γράφεις, ίσως επειδή δεν έχω πιάσει ποτέ TV box στα χέρια μου :/ Θα ρίξω μια ματιά στο νήμα και συνεχίζουμε εκεί
    Υπάρχει και αυτό εδώ

Παρόμοια Θέματα

  1. fritz!box 7490 & OTE TV
    Από darisg στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 74
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-12-22, 16:58
  2. Android / Kodi media player και άλλα tv boxes
    Από minas στο φόρουμ DVB-T, Tηλεοράσεις, IPTV
    Μηνύματα: 396
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-07-21, 19:05
  3. Mi Box 4K Cosmote TV
    Από alexis1313 στο φόρουμ DVB-T, Tηλεοράσεις, IPTV
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-02-19, 23:12
  4. ΠΡΟΒΟΛΗ 3D VIDEO ΣΕ 2D ΑΠΟ ANDROID TV BOX
    Από c0ach7 στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-18, 23:43
  5. ΠΡΟΒΟΛΗ 3D VIDEO ΣΕ 2D ΑΠΟ ANDROID TV BOX
    Από c0ach7 στο φόρουμ Android
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-18, 14:37

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας