Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 46
  1. #31
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    To συγκεκριμένο είναι γελοίο και περισσότερο γελοίος είναι ο ΟΤΕ που το δίνει.
    Εκτός από γελοίο είναι και ανεπαρκές και γι' αυτό άλλωστε υπερθερμαίνεται και υπολειτουργεί.
    Αν έκαναν έναν κόπο να κοιτάξουν τις προδιαγραφές των συσκευών τους όσοι το τοποθετούν στα Speedport θα έβλεπαν ότι ο κατασκευαστής τους συστήνει τροφοδοσία 2A και αυτό δίνει μόνο
    Έχουμε ξαναπεί ότι υπάρχουν αξιοπρεπή UPS για ρούτερ και όχι αυτές οι φτηνοκατασκευές που είναι για τα σκουπίδια.

    Υ.Γ.
    Oι σταθεροί στο Forum ξέρουμε ότι μπαίνεις για να τρολάρεις αλλά είμαστε αναγκασμένοι να απαντάμε όταν πας να κάψεις κάποιον που δεν ξέρει και θα σε εμπιστευτεί.
    Το speedport Entry έχει μετασχηματιστή 12V1A απο τον κατασκευαστή του

  2. #32
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το speedport Entry έχει μετασχηματιστή 12V1A απο τον κατασκευαστή του
    Το PLUS έχει τροφοδοτικό και φυσικά όπως ξέρουμε και συστήνουμε όλοι οι τεχνικοί, τα UPS(και τα τροφοδοτικά) να μην είναι ποτέ ακριβώς όση και η κατανάλωση/εις τις συσκευής ή των συσκευών αλλά αρκετά πιο πάνω για να μην καταπονούνται και να λειτουργούν σωστά.

    Πάντα λοιπόν UPS & τροφοδοτικά με αρκετό περιθώριο προς τα πάνω.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #33
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το PLUS έχει τροφοδοτικό και φυσικά όπως ξέρουμε και συστήνουμε όλοι οι τεχνικοί, τα UPS(και τα τροφοδοτικά) να μην είναι ποτέ ακριβώς όση και η κατανάλωση/εις τις συσκευής ή των συσκευών αλλά αρκετά πιο πάνω για να μην καταπονούνται και να λειτουργούν σωστά.

    Πάντα λοιπόν UPS & τροφοδοτικά με αρκετό περιθώριο προς τα πάνω.
    Το Entry όμως που έχει 1Α δεν το τερματίζει, όποτε στο entry είναι μια χαρά το συγκεκριμένο Ups και δεν είναι για τα σκούπιδια, ενας τεχνικός δεν λέει κάτι πως είναι για τα σκουπίδια, λέει πως δεν είναι επαρκές ή πως είναι επαρκές ανάλογα με τα πραγματικά δεδομένα που έχει μπροστά του.

  4. #34
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το Entry όμως που έχει 1Α δεν το τερματίζει, όποτε στο entry είναι μια χαρά το συγκεκριμένο Ups και δεν είναι για τα σκούπιδια, ενας τεχνικός δεν λέει κάτι πως είναι για τα σκουπίδια, λέει πως δεν είναι επαρκές ή πως είναι επαρκές ανάλογα με τα πραγματικά δεδομένα που έχει μπροστά του.
    Να ρωτήσεις τους συμφορουμίτες που έχουν ανεβάσει φωτογραφίες με λιωμένο το πλαστικό από την υπερθέρμανση αν είναι για τα σκουπίδια ή όχι.

    Εξακολουθούσαν και το έδιναν και με το PLUS, οπότε συνεχίζουν να είναι και αυτοί γελοίοι.

    Περί ορέξεως, κολοκυθόπιτα, αν σου αρέσει εσένα, εμένα μου περισσεύει, δεν θα καθίσω να σε πείσω να πάρεις κάποιο αξιοπρεπές.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #35
    Εγγραφή
    29-11-2011
    Μηνύματα
    213
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΞΟΧΗ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    14(dB) / 4.3(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kiriakos_ITTSB_EU Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι άνθρωποι που το κατασκεύασαν, ξέρουν καλύτερα.
    Οι επιτροπές που το ενέκριναν, πιστοποίηση, ξέρουν καλύτερα.
    Οι άνθρωποι σε προβληματικές περιοχές που παίζει η τάση, γλίτωσαν άσκοπους επανα-συνχρονισμούς του ρουτερ.

    Και βέβαια αξίζει να επισκευάζονται, είναι καλύτερα από τις παπάτζες στο eBay.
    όταν πήρα στην τεχνική υποστήριξη να παραπονεθώ για το γεγονός ότι έδωσα 35€ στο Γερμανό για το συγκεκριμένο dc mini ups και ο συγχρονισμός της γραμμής έπεσε στα 13mbps μου απάντησαν να βάλω ξανά το δικό του τροφοδοτικό..

    όταν προσπάθησα να επικοινωνήσω με την εταιρία που πουλάει αυτά τα power bank η απάντηση ήτανε "μιλήστε με τον πάροχο σας"..

    (κ μάλιστα αυτό που πήρα είναι 30 κ όχι 15 watt, επειδή το plus θέλει 2Α ως γνωστόν.. κ επειδή έχουμε πρόβλημα στο σπίτι, το ρεύμα κάνει τα δικά του κ για να μην τα πολυλογώ άλλαξα router για να κάνω τη δουλειά μου μέχρι να βρω κάτι καλύτερο.. εννοείται πως επηρεάζεται και το άλλο router, χάνει γύρω στα 20 mbps από το δυνητικό μέγιστο που αναφέρει χωρίς το dc ups..)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος psydefects : 19-11-21 στις 15:54.

  6. #36
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ρωτήσεις τους συμφορουμίτες που έχουν ανεβάσει φωτογραφίες με λιωμένο το πλαστικό από την υπερθέρμανση αν είναι για τα σκουπίδια ή όχι.

    Εξακολουθούσαν και το έδιναν και με το PLUS, οπότε συνεχίζουν να είναι και αυτοί γελοίοι.

    Περί ορέξεως, κολοκυθόπιτα, αν σου αρέσει εσένα, εμένα μου περισσεύει, δεν θα καθίσω να σε πείσω να πάρεις κάποιο αξιοπρεπές.
    Καλά θα περιμένω να λιώσει το πλαστικό σε αυτά που έχω στους πελάτες και δουλεύουν τόσο καιρό με το entry και θα ανεβάσω και εγώ.

  7. #37
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά θα περιμένω να λιώσει το πλαστικό σε αυτά που έχω στους πελάτες και δουλεύουν τόσο καιρό με το entry και θα ανεβάσω και εγώ.
    Είπε και την δική του περιπέτεια ένας συμφορουμίτης(από τους δεκάδες που έχουν γράψει) πιο πάνω από σένα.

    Εσύ συνέχισε να λες στους δικούς σου πελάτες να το έχουν σε λειτουργία, δεν σε μάλωσε κανένας.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  8. #38
    Εγγραφή
    12-06-2007
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    391
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΚΟΣΜΟΣ
    Router
    THOMSON TG585v7
    SNR / Attn
    7,0(dB) / 12,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    παιδιά και το ups που λέω στην δική μου περίπτωση το είχαν συγγενείς μου 2 χρόνια αδιάκοπης λειτουργίας και δεν έιχαν κανένα πρόβλημα μέχρι την στιγμή που έπληξε την περιοχή μεγάλη κεραυνοπληξία (κάηκαν σε πολλά γειτονικά σπίτια ρουτερς επίσης). Επειδή κατά τους προηγούμενους χειμώνες υπήρχαν τρελές διακοπές ρεύματος, κάποιες στιγμιαίες κάποιες άλλες μεγάλης διάρκειας (αισχρό και το δίκτυο του δεδδηε) το συγκεκριμένο ups μας κάλυψε και με το παραπάνω. Να σημειώσω αν θυμάμαι καλά η μεγαλύτερη διακοπή ρεύματος ήταν γύρω στις 5 με 5μιση ώρες και φυσικά όποιοι έιχαν μπαταρία στο κινητό τους αυτές τις 5 ώρες μπορούσαν να σερφάρουν στο ίντερνετ έστω και με κεριά.(οπότε και η καμπίνα εχει ups ).
    Επίσης με μια μικρή έρευνα σε γνωστούς της περιοχής που αντιμετώπισαν πρόβλημα με τα ρουτερς τους από τους κερυνούς, όλοι είχαν adsl έως 24. Αυτοί που ειναι συνδεδεμένοι σε vdsl καμπίνες δεν είχαν κάποιο θέμα. Πχ το απέναντι διαμέρισμα από εμάς που είναι συνδεδεμένο σε vdsl καμπίνα με 30άρα γραμμή δεν έπαθε τίποτα, στην ίδια πολυκατοικία αυτό!Αν παίζει ρολο βέβαια αυτό που λέω.

  9. #39
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Oι παλιοί λέγανε "το φτηνό το κρέας το τρώνε τα σκυλιά", οπότε μπορείς να καταλάβεις την ποιότητα του τζάμπα από το ΟΤΕ.
    Δεν ξέρω αν το δίνουν ακόμη τζάμπα αλλά παλιότερα αν έλεγες ότι έχεις συναγερμό σου το έδιναν δωρεάν και χωρίς δεύτερη κουβέντα, έτσι το είχα πάρει κι' εγώ απλά για να το λύσω και να δω την "ποιότητα κατασκευής".
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  10. #40
    Εγγραφή
    12-06-2007
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    391
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΚΟΣΜΟΣ
    Router
    THOMSON TG585v7
    SNR / Attn
    7,0(dB) / 12,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Oι παλιοί λέγανε "το φτηνό το κρέας το τρώνε τα σκυλιά", οπότε μπορείς να καταλάβεις την ποιότητα του τζάμπα από το ΟΤΕ.
    Δεν ξέρω αν το δίνουν ακόμη τζάμπα αλλά παλιότερα αν έλεγες ότι έχεις συναγερμό σου το έδιναν δωρεάν και χωρίς δεύτερη κουβέντα, έτσι το είχα πάρει κι' εγώ απλά για να το λύσω και να δω την "ποιότητα κατασκευής".
    διακρίνω πως κάτι έχεις με τον οτε. οκ δικαιωμά σου! προσωπικά δεν τον υποστηριζω απλα λέω την περιπτωση μου. Στους συγγενείς μου το έδωσαν δωρεάν μετά από δική μου τηλεφωνική παρέμβαση καθώς όντας ηλικιωμένοι και καθώς υπάρχουν αρκετές διακοπές ρεύματος τον χειμώνα δεν έιχαν σταθερό τηλέφωνο σε περίπτωση ανάγκης. Δυσκολέυτηκα λίγο καθώς μου έκαναν τους δύσκολους αλλά τελικά το έδωσαν. Και επίσης η τωρινή αντικατάσταση έγινε και στο ρουτερ και στο ups δωρεάν.

  11. #41
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panagism Εμφάνιση μηνυμάτων
    διακρίνω πως κάτι έχεις με τον οτε. οκ δικαιωμά σου! προσωπικά δεν τον υποστηριζω απλα λέω την περιπτωση μου. Στους συγγενείς μου το έδωσαν δωρεάν μετά από δική μου τηλεφωνική παρέμβαση καθώς όντας ηλικιωμένοι και καθώς υπάρχουν αρκετές διακοπές ρεύματος τον χειμώνα δεν έιχαν σταθερό τηλέφωνο σε περίπτωση ανάγκης. Δυσκολέυτηκα λίγο καθώς μου έκαναν τους δύσκολους αλλά τελικά το έδωσαν. Και επίσης η τωρινή αντικατάσταση έγινε και στο ρουτερ και στο ups δωρεάν.
    Στον ΟΤΕ είμαι κι' εγώ αλλά αυτό δεν συνεπάγεται αυτομάτως ότι δεν θα λέμε τα κακά και στραβά που κάνει και ένα από αυτά είναι και αυτό που συζητάμε τώρα.
    Άλλωστε εδώ μιλάμε με τεχνικά στοιχεία(διάβασε τα posts πιο πάνω για το PLUS) και όχι αν μας αρέσει το χρώμα ή το σχήμα του προιόντος.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  12. #42
    Εγγραφή
    03-09-2005
    Μηνύματα
    37
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Εκτός από τα όσα σωστά ανέφερε ο sweet dreams αυτό το lamtech βγάζει και πολύ ηλεκτρικό θόρυβο όταν είναι στο ρεύμα (πιθανώς αυτή είναι και η αιτία που κάποια router συγχρονίζουν σε χαμηλότερη ταχύτητα από όταν χρησιμοποιούν το εργοστασιακό τους τροφοδοτικό). Εγώ το διαπίστωσα χρησιμοποιώντας το για τροφοδοσία σε DECT GIGASET. Είναι αδύνατο να μιλήσεις από το παράσιτο που ακούγεται κατά τη συνομιλία. Με το που το βγάζεις από το ρεύμα και λειτουργεί με τις μπαταρίες, όλα μια χαρά.

  13. #43
    Εγγραφή
    12-06-2007
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    391
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΚΟΣΜΟΣ
    Router
    THOMSON TG585v7
    SNR / Attn
    7,0(dB) / 12,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από noker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκτός από τα όσα σωστά ανέφερε ο sweet dreams αυτό το lamtech βγάζει και πολύ ηλεκτρικό θόρυβο όταν είναι στο ρεύμα (πιθανώς αυτή είναι και η αιτία που κάποια router συγχρονίζουν σε χαμηλότερη ταχύτητα από όταν χρησιμοποιούν το εργοστασιακό τους τροφοδοτικό). Εγώ το διαπίστωσα χρησιμοποιώντας το για τροφοδοσία σε DECT GIGASET. Είναι αδύνατο να μιλήσεις από το παράσιτο που ακούγεται κατά τη συνομιλία. Με το που το βγάζεις από το ρεύμα και λειτουργεί με τις μπαταρίες, όλα μια χαρά.
    τόσο πολύ θόρυβο? Δεν το είχα παρατηρήσει να πω την αλήθεια.
    έκανα μια απόπειρα να ανοίξω το κατεστραμένο για μια διάγνωση. Μέχρι τώρα μπορώ να πω πως δεν είναι θέμα μπαταριών. Ίσως καμιά δίοδος ποιος ξέρει...

  14. #44
    Εγγραφή
    29-11-2011
    Μηνύματα
    213
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΞΟΧΗ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    14(dB) / 4.3(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panagism Εμφάνιση μηνυμάτων
    τόσο πολύ θόρυβο? Δεν το είχα παρατηρήσει να πω την αλήθεια.
    έκανα μια απόπειρα να ανοίξω το κατεστραμένο για μια διάγνωση. Μέχρι τώρα μπορώ να πω πως δεν είναι θέμα μπαταριών. Ίσως καμιά δίοδος ποιος ξέρει...
    εμένα στο speedport plus αν ήταν σε κατάσταση λειτουργίας με τις μπαταρίες και επανέρχονταν το ρεύμα, πάντα η γραμμή έπεφτε αμέσως.. και ο επόμενος συγχρονισμός πάντα στα 13 Mbps, με 9 margin..

  15. #45
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.354
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από noker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκτός από τα όσα σωστά ανέφερε ο sweet dreams αυτό το lamtech βγάζει και πολύ ηλεκτρικό θόρυβο όταν είναι στο ρεύμα (πιθανώς αυτή είναι και η αιτία που κάποια router συγχρονίζουν σε χαμηλότερη ταχύτητα από όταν χρησιμοποιούν το εργοστασιακό τους τροφοδοτικό). Εγώ το διαπίστωσα χρησιμοποιώντας το για τροφοδοσία σε DECT GIGASET. Είναι αδύνατο να μιλήσεις από το παράσιτο που ακούγεται κατά τη συνομιλία. Με το που το βγάζεις από το ρεύμα και λειτουργεί με τις μπαταρίες, όλα μια χαρά.
    Κακής ποιότητας πυκνωτές;
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Το πιο περιεργο προβλημα σε voip cosmote
    Από drberto στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-06-19, 12:30
  2. Βοηθεια πρόβλημα με γραμμή COSMOTE
    Από venturaj στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-07-18, 20:01
  3. Πρόβλημα με ups οταν δουλευει με την γεννητρια
    Από puntomania στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-04-18, 14:12
  4. Πρόβλημα με cosmote σταθερή
    Από dimitris.tsanas στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-03-18, 17:53
  5. Cosmote VDSL 50 - Πρόβλημα με 4Κ streaming
    Από Yannos στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-01-18, 10:34

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας